Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Scadere drastica numar de vizitatori unici

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010
Salutare!

    Am un site culinar, care pana acum vreo 10 zile, avea in medie 3000 de vizitatori unici pe zi. Brusc, incepand cu 10 zile in urma, numarul vizitatorilor unici s-a injumatatit, acum sunt cam 1300, dar tendinta este de scadere, de exemplu azi am doar 1000.

    Site-ul este actualizat zilnic, referer-ul este neschimbat, practic nu imi dau seama ce se intampla.... Am vorbit cu host-ul care imi gazduieste site-ul, mi-au spus ca din punctul lor de vedere totul este ok dpdv al securitatii si ca nu este un cyber attack...

    Mentionez ca scaderea nr. de vizitatori unici este vizibila pe trafic.ro si pe awstats din cpanel-ul host-ului.

    O alta ciudatenie este aceea ca nr. de vizionari a ramas constant, chiar daca vizitatori unici s-au injumatatit...

    Celelalte site-uri culinare merg cu motoarele turate la maxim, semn ca nu este o chestie generala pe target-ul culinar, lumea nu posteste, nu e plecata in vacanta etc...

    De asemenea, pe Google site-ul apare in continuare, nu vad nici o schimbare. Am incarcat la ei, acu ceva timp un site map fara probleme.

    Intrebarea mea este ce poate fi? Un hacker poate sa provoace o chestie ca asta fara sa actioneze asupra host-ului (am cont de VPS la un host american cunoscut)? Ma gandesc la un atac pentru ca in domeniul asta al site-urilor culinare e o concurenta acerba... Cum se poate contracara o chestie ca asta?

    Big thanks anticipat!!!

    P.S. daca e nevoie si nu incalc vreo regula, pot da si numele site-ului meu

Edited by saragosa, 16 May 2010 - 22:16.


#2
nanoteek

nanoteek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.05.2010
Nu e rau cu prima casa... :thumbup: cauta bine banca.....un sfat : incearca la milenium bank sunt de treaba... :coolspeak:

#3
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
poate e o mica penalizare pentru prea mult continut sau prea multe linkuri in prea putin timp

#4
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010
Again, penalizare din partea cui?? Intradevar, site-ul are mii de pagini si mai are si un forum super activ, unde se incarca poze la greu, dar tocmai pentru asta am luat cont de VPS sa nu mai fie nici o problema. Acu vreo doua luni m-am mutat pe noul host, pentru ca cei dinainte ma blocasera din cauza de cpu&ram policy bla-bla... Si celelalte site-uri culinare au acelasi stil ca al meu, cu mii de pagini si forum asijderea...

#5
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Pe ce loc erai in google inainte si pe ce loc  esti acum ?

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De 10 zile, adica de cand bugetele pentru mancare s-au micsorat cu 25%?

#7
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010
Nu stiu ce rank am avut in Google, ca nu am verificat niciodata, iar acum cica au suspendat sistemul pentru noii veniti... nu mai ofera SOAP API Key...
Altfel, pe Alexa am obtinut acum datele astea:    
       Alexa Traffic Rank:  460,860
       Romania Flag Traffic Rank in RO: 5,054

don daniello, a fost buna...:)

Edited by saragosa, 16 May 2010 - 22:42.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Poate ai pierdut din index... unul din motive ar fi continutul duplicat. Verifica in Google Webmaster Tools cate link-uri sunt indexate. Trimite un PM cu adresa site-ului.

Edited by LensFlare, 16 May 2010 - 22:45.


#9
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010
Referitor la duplicat, intr-adevar am vreo 1000 de pagini duplicat, in site si forum. Ce reteta se posteaza in forum, o pun si in site, acelasi titlu, text si poze.
Mai lasasem si GoogleBot sa zburde in nestire prin forum, acum am blocat toti botii. Credeti ca Google m-a executat pentru asta? Acum cat timp o sa stau penalizat?:)
Simplul fapt ca nu mai las GoogleBot sa intre pe forum nu le va mai trezi atentia? Sau trebuie sa sterg duplicatele, sa las doar o singura reteta, cel mai probabil in forum? Chestia asta ma cam deranjeaza, pentru ca multe forumiste posteaza pozele din Photobucket, Picasa etc, daca vreodata le sare in aer contul acolo, adio pozele din forum... In sfarsit...
Astept pareri!! Big thanks!

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
penalizare din partea google, ca 90% din traficul de pe motoarele de cautare de acolo vin

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 again, on 16th May 2010, 22:20, said:

poate e o mica penalizare pentru prea mult continut sau prea multe linkuri in prea putin timp

"Penalizare pentru prea mult continut" - esti primul de la care aud asa ceva. Wikipedia nici nu ar trebui sa apara in Google daca respectam regula ta...  :thumbdown:

 again, on 17th May 2010, 09:30, said:

penalizare din partea google, ca 90% din traficul de pe motoarele de cautare de acolo vin

Al doilea raspuns aiurea pe care il dai in topicul asta. Esti spammer? Te platesc cei de la softpedia sa faci post-uri?  :nonobad:

Edited by LensFlare, 17 May 2010 - 12:52.


#12
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
e cunoscut faptul ca daca ai un site la care adaugi constant 3 pagini/zi , cand vei adauga 1000 de pagini intr-o zi e ceva suspect si google verifica inainte de a indexa toate acele pagini

referitor la cei 90% din google:

Quote

Peste 97% dintre afisarile efectuate pe site-urile romanesti ca urmare a activitatii utilizatorilor pe motoarele de cautare sunt realizate prin intermediul Google, potrivit unei cercetari efectuate de trafic.ro, in perioada 1 decembrie 2008 - 8 martie 2009.

gata cu lectia de seo, acum inapoi la cantar strike

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 again, on 17th May 2010, 15:11, said:

gata cu lectia de seo, acum inapoi la cantar strike

Lectia de SEO? doamne alti experti... Pana sa te apuci sa faci SEO invata sa te exprimi corect in limba romana. Citeste-ti posturile anterioare si incearca sa intelegi ceva din ele. Daca postezi nu posta degeaba... posteaza cat mai complet sa inteleaga si cei care nu se pricep la SEO... "expertule". In fine o dam in offtopic si nu isi are rostul.

ON TOPIC: Omul probabil nu a adaugat 1000 de articole intr-o zi asa ca esti total pe langa subiect. Problema lui este ca articolele de pe site le-a copiat si pe forum fara sa blocheze indexarea pe forum sau site si acum probabil este penalizat pentru duplicate content. Spun probabil pentru ca la fel de bine poate sa  piarda din cititori prin alte metode (ex. siteuri care au prins pozitie mai buna decat site-ul lui, site-uri care platesc sa apara primele etc.) fara sa fie penalizat de google.

Edited by LensFlare, 17 May 2010 - 16:55.


#14
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010
LensFlare, am reparat ce se putea repara, in sensul ca am lasat la indexare doar site-ul, nu si forumul.

Intrebarea mea este: cat poate sa dureze penalizarea asta? ca deja sunt siderat, am 7-800 de vizitatori unici pe zi, in mod constant, iar inainte aveam 2500-4000...

#15
tosin

tosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.05.2009
Penalizare din cauza dublicate content ? Lol, jumate din site-urile romanesti ar trebui sa fie penalizate in cazul acesta, nu, nu primesti penalizare din cauza contentului dublicat, era scriis si pe aici printr-un topic si este scriis parca si pe blogul oficial google. Cat despre scaderea ta brusca, de unde ai mutat site-ul unde ? Din Romania in SUA ? Daca da si asta poate fi o problema, nu-i o problema mult prea mare pentru ca isi revine cu timpul, nu ai schimbat cumva keyworduri  atunci cand ai mutat site-ul ?

#16
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010
Am vorbit cu un moderator de pe forumul Google si mi-a spus ca duplicate content se lasa cu penalizare. Intre timp am aflat tot de la el ca poate sa dureze "few weeks" pana isi revine... M-a sfatuit sa folosesc canonical elements si inca o chestie, dar pe mine nu ma avantajau metodele astea, asa ca am preferat sa izolez forumul cu robot.txt. Acum nu-mi ramane decat sa astept...:((

Intr-adevar, am mutat site ul cu vreo luna de zile inainte sa inceapa sa scada nr. de vizitatori, de la un host american la altul, tot american. Am cont de VPS si am terorizat tehnicul de la host, care mi-a dat asigurari ca nu este de la ei. Si nu, nu am schimbat keyworduri...

Edited by saragosa, 02 June 2010 - 00:36.


#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 tosin, on 1st June 2010, 18:58, said:

Penalizare din cauza dublicate content ? Lol, jumate din site-urile romanesti ar trebui sa fie penalizate in cazul acesta, nu, nu primesti penalizare din cauza contentului dublicat, era scriis si pe aici printr-un topic si este scriis parca si pe blogul oficial google.

Cum spuneam mai sus, toti romanii sunt experti in SEO  :thumbdown: ... Daca nu stii sigur mai bine nu mai scrii.


saragosa nu ai ce face altceva decat sa astepti momentan. Daca nu intervine nici o schimbare in 3 luni ar cam trebui sa angajezi o firma specializata sa iti rezolve problema.

#18
saragosa

saragosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2010

 LensFlare, on 2nd June 2010, 03:01, said:

Cum spuneam mai sus, toti romanii sunt experti in SEO  :thumbdown: ... Daca nu stii sigur mai bine nu mai scrii.


saragosa nu ai ce face altceva decat sa astepti momentan. Daca nu intervine nici o schimbare in 3 luni ar cam trebui sa angajezi o firma specializata sa iti rezolve problema.


merci LensFlare

Edited by saragosa, 02 June 2010 - 03:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate