Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
b9876

b9876

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.07.2008
Va rog frumos. Am nevoie de ajutor, de medicamente, ceva tratament. De un psiholog, sau psihiatru, nu prea stiu care e diferenta. Nu stiu unde sa merg. Nu prea am fost la doctor de nici un fel la viata mea. Sunt din Timisoara. Trebuie sa merg ineaparat. Unde sa ma duc???

#2
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009
ce problema ai??

Diferenta dintre psiholog si psihiatru: psihologul doar vorbeste cu tine, psihiatrul iti da si medicamente (psihiatrul e pentru nebuni)

#3
b9876

b9876

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.07.2008
Nu imi ajunge o saptamana sa iti explic ce probleme am. Imi vine sa ma arunc de pe un bloc. Si am starea asta, de mai mult de un an de zile. Zi unde sa ma duc ca nu mai suport.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
la medicul de familie, după o trimitere. Dacă n-ai medic de familie, la psiholog, că te trimite el la psihiatru dacă va considera că e cazul.

#5
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
incearca sa explici cauza problemelor. ia-o pe rand, noi te ascultam si poate te putem ajuta.

#6
b9876

b9876

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.07.2008

 adadoi, on 13th May 2010, 22:16, said:

la medicul de familie, după o trimitere. Dacă n-ai medic de familie, la psiholog, că te trimite el la psihiatru dacă va considera că e cazul.

ok. si ma duc asa la orice psiholog care il intalnesc? la cabinet? la vreun spital? unde? asta e esenta topicului

N-am ce sa explic. Am incercat sa ma si sinucid, Nu dorm de zile bune. Is plin de datorii. E naspa

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
în general psihologii au cabinete private, ia și tu o carte de telefoane și caută.

#8
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Cabinet psihologic

Spl.Tudor Vladimirescu 9, Ap.1, judetul Timis
Tel: 0256-274.111

#9
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
ceri sfaturi aici unor oameni care nu stiu nimic despre tine, tu ori cei apropiati tie stiu cel mai bine care-i treaba. Zi mersi ca nu e mai rau.
Stii cum e sa fii orb, de exemplu? Crezi ca in natura degeaba oceanele si lacrimile sunt sarate? e o legatura cantitativa intre ele

Edited by bubu™, 29 May 2010 - 00:27.


#10
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Psihiatrul nu este doar pentru nebuni...ca zicea cineva mai sus.
Psihiatrul este un psihoterapeut care poate prescrie si medicamente, el terminand medicina.
Psihoterapeutul termina facultatea de psihologie, ca si psihologul. Diferenta dintre cei doi este ca psihoterapeutul se ocupa cu problemele inconstiente, iar psihologul cu cele constiente.
Sa ma contrazica cineva daca gresesc.
Eu iti recomand un psihoterapeut.

#11
Edena

Edena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2010

 deeaa1989, on 27th August 2010, 15:07, said:

Psihiatrul nu este doar pentru nebuni...ca zicea cineva mai sus.
Psihiatrul este un psihoterapeut care poate prescrie si medicamente, el terminand medicina.
Psihoterapeutul termina facultatea de psihologie, ca si psihologul. Diferenta dintre cei doi este ca psihoterapeutul se ocupa cu problemele inconstiente, iar psihologul cu cele constiente.
  De acord cu ceea ce spui, mai putin ultima fraza. Toate problemele psihice isi au origini in subconstient. Daca as avea o problema, as alege un psihiatru, dar unul de formare mai recenta, in niciun caz unul care a terminat facultatea in perioada dinainte de '89. Si psihiatrii  de la noi invata, acum, in timpul rezidentiatului, terapie si ca medicamentele sunt doar solutii extreme si ajutatoare.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Alege un psiholog, psihiatrul doar o sa te indoape cu Xanax, Bromazepam etc... fara sa se uite si in sufletul tau. Psiholog bun din pacate e cam greu de gasit la cate loaze termina facultatea fara nici o vocatie din partea lor.

#13
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 Edena, on 12th September 2010, 16:11, said:

De acord cu ceea ce spui, mai putin ultima fraza. Toate problemele psihice isi au origini in subconstient. Daca as avea o problema, as alege un psihiatru, dar unul de formare mai recenta, in niciun caz unul care a terminat facultatea in perioada dinainte de '89. Si psihiatrii  de la noi invata, acum, in timpul rezidentiatului, terapie si ca medicamentele sunt doar solutii extreme si ajutatoare.


Nu alegi psihiatru, asta ce mai e ba? iti da medicamente ca nu poti sa renunti la minciuna de sine si la jocuri psihologice bolnave, dar nici drogurile astea nu te pot ajuta la infinit, vine scadenta si meriti ce primesti, adica psihoza.

Daca ai noroc gasesti psihoterapeut bun, daca nu, gasesti unul care ar trebui sa fie si el pacient.


P.s. probleme psihice apar si de la fizic.

Edited by Shade14, 12 September 2010 - 20:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate