Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Ruta Italia - Romania prin Slovenia + Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#91
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 azkan, on 16 mai 2014 - 21:02, said:

Salut tuturor. Am majoritatea postarilor si nu am gasit ceea ce ma interesa, asa ca va rog daca e cineva care stie sa scrie. Eu o sa merg de la Timisoara la Roma, preconizez ca fac undeva la 13-14 ore si as vrea sa merg pe ruta Timisoara-Cenad-Budapesta-Maribor-Trieste-Roma. Eu am mai fost la Roma in 2009 tot din Timisoara, doar ca am mers pe la Viena si m-am intors pe Croatia- Serbia. Intrebarea si temerea mea este: dupa ce indicator sa ma orientez pe centura la Budapesta? Arata Ljubliana, arata Maribor sau o alta localitate mai apropiata?

https://maps.google....52.05,,0,-18.12

#92
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
M7, Balaton mai rar o sa vezi si indicatoare cu SLO sau HR.

 adyuaic, on 11 iulie 2013 - 08:52, said:

salutare...trebuie si eu sa plec in italia peste cateva zile, si vroiam sa va intreb, cat ma costa autostrazile de cand intru in italia pana ajung in roma?(destinatia finala)? daca o iau pe nationale, cam cat de mult am de mers fata de autostrazi? multumesc anticipat.

Vero 45-50 de euro, de la Trieste (Lisert)/ Gorizia (Villesse) daca mergi pe Slovenia, depinde de dstinatie.
http://www.autostrad...000&soloAuto=on

Pe nationale ai de mers mai mult, chiar nu merita sa te gandesti din cauza aglomeratiei, parerea mea.
http://www.viamichel...&routeConso=4.2

Edited by florinppv, 17 May 2014 - 15:39.


#93
ioan_paul

ioan_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.03.2007
Salut,

Pentru o calatorie in Italia (2 persoane) am o rugaminte. In Slovenia trebuie sa ai vesta reflectorizanta pentru fiecare pasager, si deasemenea cate triunghiuri refelectorizante trebuie sa ai. Se uita la trusa medicala daca este expirata, becuri rezerva, etc.?
Am pus aceste intrebari pentru ca am vazut, din celescrise pe forum, ca politia slovena este riguroasa. Desi si politia maghiara este riguroasa nu am fost verifivat niciodata la asa ceva. Cred ca Italia este ca la noi!

Multumesc

#94
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Am fost oprit de vreo trei ori in Slovenia, desi o tranzitez destul de des insa nu s-au uitat la altceva decat la acte si la vigneta. Din auzite pot spune ca sunt mai rigurosi pe timp de iarna (cauciucuri, lanturi, lopata etc).

Pentru linistea ta e mai bine sa fii in regula cu toate.

#95
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
am trecut prin slovenia de cel putin 6 ori si de 2 ori cu motocicleta
nu m-au oprit niciodata.
pentru vignetta daca te opresc (apropo, au abtipilde si pt motocicleta), e nasol, caci au camere pe autostrada (se micsoreaza viteza si se trece prin dreptul camerelor, si daca te opresc.. e ceva in neregula
in rest, nu, nu am vazut, nu am auzit sa faca controale de rutina. sunt ocpuati cu vignettele, de acolo ies banii, nu-si pierd timpul cu trusa medicala.
ca si la noi, de cate ori ti s-a cerut trusa? sau mie extinctorul la motocicleta?

#96
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,013
  • Înscris: 01.11.2005
Se fac controale serioase dar nu pentru nimicuri din astea.Dar daca ai vreo pana si vrei sa schimbi roata pe banda de urgenta fara a fi dotat cu vesta si triunghi,sigur nu vei fi iertat.
Vaneaza in special dubele supraincarcate si masinile de Ucraina.
Nu prea vezi politie pentru ca folosesc foarte multe masini neinscriptionate,au amenzi marisoare din cate stiu.Nu cumva sa incercati sa dati spaga!!!

#97
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 bolo, on 21 mai 2014 - 09:38, said:

Se fac controale serioase dar nu pentru nimicuri din astea.Dar daca ai vreo pana si vrei sa schimbi roata pe banda de urgenta fara a fi dotat cu vesta si triunghi,sigur nu vei fi iertat.
Vaneaza in special dubele supraincarcate si masinile de Ucraina.
Nu prea vezi politie pentru ca folosesc foarte multe masini neinscriptionate,au amenzi marisoare din cate stiu.Nu cumva sa incercati sa dati spaga!!!

baiatu'-asta stie carte, asa este.
sunt si pe motociclete marcate, ma luasem cu unu, si mi-a facut dojenitor cu degetul, :), apoi m-am lasat...
bolo, sper ca n-ai fost in vreo vama ieri. in nadlac a fost crima. de, am avut vizita din state in romania...

#98
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Intrebare de...baraj (posibil sa mai fi fost)
Care este "marja" de siguranta pe autostrazile din
Ungaria
Slovenia
Italia ??
La noi e clar, 140 km/h pe zone cu vmax 130km/h.
La ei??

#99
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Eu am mers pe scurtatura între Ljublijana si Nova Goriza/GORIZIA care are regim de drum expres si circulau ai lor ca pe autostrada. Eu  am tinut masina dupa vitezometrul gps, deci putin mai mult ca bordul si totusi eram depasit. Idem  in italia unde se cuminteau cind apareau panourile de avertizare cu controlul vitezei. Si la dus si la intors am trecut de politaii huni cu vitezele de mai sus fara sa interactionam.

#100
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Intr-o sambata dimineata, e mai bine sa ies pe la Nadlac sau alt punct (Turnu etc) ?

#101
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Zic Nădlac, dar nu știi ce e acolo ....sau afli de la stație dacă ai.

#102
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 oaspetele, on 20 iulie 2014 - 12:31, said:

Intrebare de...baraj (posibil sa mai fi fost)
Care este "marja" de siguranta pe autostrazile din
Ungaria
Slovenia
Italia ??
La noi e clar, 140 km/h pe zone cu vmax 130km/h.
La ei??

130

eu merg 133-135 fara probleme

 Evergreen, on 20 iulie 2014 - 22:59, said:

Eu am mers pe scurtatura între Ljublijana si Nova Goriza/GORIZIA care are regim de drum expres si circulau ai lor ca pe autostrada. Eu  am tinut masina dupa vitezometrul gps, deci putin mai mult ca bordul si totusi eram depasit. Idem  in italia unde se cuminteau cind apareau panourile de avertizare cu controlul vitezei. Si la dus si la intors am trecut de politaii huni cu vitezele de mai sus fara sa interactionam.

acum cateva ore am trecut pe acolo
slovenia 135km/h
serbia 137km/h fara probleme (asa mergeau cativa in trafic)

parerea mea e ca ocoliti mult prin budapesta
se circula pe la cazane grozav si e f. frumos

acum am virat-o spre macedonia, maine sunt in grecia langa volos

#103
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 tsunnami, on 30 iulie 2014 - 00:49, said:

serbia 137km/h fara probleme (asa mergeau cativa in trafic)
In Serbia limita e 120 km/h - highwaymaps.eu/serbia ;)

#104
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
aia cred ca ie niste inapoiati, cel putin cu informatiile; desi e posibil sa fie si asa daca nu stiu sa dea cu gugle:

Limitele de viteză admise: în localităţi - 50 km/oră; în afara localităţilor - 90 km/oră; drumuri expres - 100 km/h; autostrăzi - 130 km/oră. Depăşirea limitelor de viteză poate atrage aplicarea unor amenzi între 60 și 1200 de euro şi suspendarea permisului de conducere în cazul în care şoferii au depăşit cu 30 -50 km/h limita de viteză, în funcţie de categoria drumului.

#105
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Evergreen, on 31 iulie 2014 - 15:30, said:

aia cred ca ie niste inapoiati,

în localităţi - 50 km/oră; în afara localităţilor - 90 km/oră; drumuri expres - 100 km/h; autostrăzi - 130 km/oră.
despre cine vorbesti ?

#106
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Despre ăia la care ne trimiți să citim erori despre care tu crezi că sînt reale. Evident că unii pe aci scriu din experiența de pe traseu nu de pe site—uri aiurea. Cîmd vei merge pe acolo te vei convinge că ăia au viteza dinainte de 89 (cel puțin la noi așa era)

Ps. Dacă aveai senzația că ma refer la tine, te înșeli; pot zice doar că avînd încredere în ei ai fost prost informat

#107
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Evergreen, on 31 iulie 2014 - 20:49, said:

Evident că unii pe aci scriu din experiența de pe traseu nu de pe site—uri aiurea.
Sa inteleg ca ai fost recent prin Serbia si ai vazut inscriptia cu 90 km / h respectiv 130 km / h  ?

#108
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Cu s,uzele de rigoare acum văd că vb despfe alfa rută decit cea din subiectu l topicului . La.ecranul meu, nu a fost greu să.confund cele 2 țâri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate