Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Peppermint | Linux OS

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
katerix

katerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.03.2010
Nu stiu daca stiati, dar unul din dezvoltatorii Linux Mint si-a creat o distributie proprie numita Peppermint. Este bazata pe Lubuntu 10.04 si include flash si codecuri pentru filme preinstalate. Iar pentru cei care sunt gameri, este o distributie foarte reusita, consuma multe resurse si vine cu alsa preinstalat, nu cu pulse. Cred ca cei care vor incerca vor gasi ceva  bun in aceasta distributie.

Peppermint - website-ul

#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

 katerix, on 11th May 2010, 09:34, said:

consuma multe resurse

:lol: hi hi hi... vezi sa nu te vada cei cu windows ca te pupa.

Cat despre distro... tot ce faci cu mana ta e bine facut. :)

#3
x35t3

x35t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.04.2010

 katerix, on 11th May 2010, 09:34, said:

Nu stiu daca stiati, dar unul din dezvoltatorii Linux Mint si-a creat o distributie proprie numita Peppermint. Este bazata pe Lubuntu 10.04 si include flash si codecuri pentru filme preinstalate. Iar pentru cei care sunt gameri, este o distributie foarte reusita, consuma multe resurse si vine cu alsa preinstalat, nu cu pulse. Cred ca cei care vor incerca vor gasi ceva  bun in aceasta distributie.

Peppermint - website-ul
1. Lubuntu n-are nevoie de codecuri, vine cu mplayer si aqualung, adica filmele si mp3-urile merg.
2. Lubuntu nu vine cu pulse, vine cu alsa.
3. Cred ca vroiai sa zici ca, consuma putine resurse, nu multe.

Verifica inainte sa zici ceva.

#4
katerix

katerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.03.2010
Da, consuma FOARTE PUTINE RESURSE. Am gresit la fraza aceea.

#5
x35t3

x35t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.04.2010

 katerix, on 11th May 2010, 10:30, said:

Da, consuma FOARTE PUTINE RESURSE. Am gresit la fraza aceea.
Uite un screenshot cu peppermint, sunt singurul care vede ceva in neregula cu el?

Attached Files



#6
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 x35t3, on 11th May 2010, 10:54, said:

...
Poate acest "about" explica mai multe: http://peppermintos.com/about-peppermint
E un fel de combinatie din mai multe distributii linux cumva? (mie unul asa imi pare)
Eu unul nu vad ceva in neregula da niste indicii sa ne dam seama  :rolleyes:

#7
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Cred ca s-a referit la aplicatiile din aria Office: linkuri catre aplicatii google. :)

#8
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Cum sa fac,ca si comanda asta  LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 sa ramana definitiva in peppermint 2?

#9
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Adaugi in /etc/rc.local
export LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1

#10
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sper sa tin minte.Multumesc!

#11
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Am adaugat "export..." dar tot nu merge Posted Image

Edited by alexbjorg, 05 June 2013 - 16:17.


#12
ali14

ali14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.11.2016
A trecut ceva vreme de cand n-a mai fost pomenita aceasta distributie care intre timp a evoluat mult si sustinut ajungand la versiunea 7. In ciuda faptului ca e mult mai jos in clasamentul Distrowatch decat Lubuntu sau LXLE mie mi se pare mai stabila, mai rapida si mai light decat celelalte. Pentru cine cauta ceva pt computere vechi sau pur si simplu o distributie simpla, rapida si eficace e o posibila solutie. Intentia dezvoltatorilor e sa imite/copieze cumva ChromeOS astfel incat au un soft dedicat (ICE ii zice) care o si deosebeste astfel notabil de celelelate distributii "surori".

Mie mi se pare mai mult decat interesanta.

Edited by pstdgt, 20 January 2017 - 11:39.


#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am testat ieri Peppermint 10 pe laptopul meu HP Stream 13 cu 2Gb RAM si 32 eMMC si un Celeron Bay Trail. Sistemul de operare este promovat drept unul oarecum cloud based, iar laptopul il folosesc doar pentru filme, radio si foarte putin browsing in concediu, deci daca merge cat de cat e ok, resursele hardware fiind undeva intre jalnic si penibil.
Sistemul s-a instalat repede si fara probleme, in stil Ubuntu. Are un feeling de "clasic", in genul lui Mepis si PCLinuxOS acum 10-15 ani, ma refer la design si culori.
Timpul de boot s-a redus substantial, undeva la 1/3. In idle consuma foarte putine resurse, ma refer la procesor, care este jalnic. Are aplicatii office in cloud, adica link-uri. Vine cu un browser manager care e mai mult frumos decat util si care te ghideaza in alegerea browserelor.
ICE este aplicatia lor specifica, prin care creeaza link-uri intr-un browser cu functionalitate redusa. Am facut doua "aplicatii", Netflix si Radiotunes cu Google Chrome si merg bine.
DE-ul este cumva un hibrid intre LXDE si XFCE reusit dar evident cu ceva buguri. Create new launcher nu merge. Am instalat Mplayer/SMPlayer iar sistemul s-a blocat si a trebuit restart de la buton. Taskbarul se ascunde cand tragi o fereastra peste el. Nu pot schimba ownerul folderului unde e montat cardul SD din Nemo, chiar cu drepturi de sudo, cred ca trebuie sa folosesc chown.
Pana acum imi place. Nu este Linux Mint, unde parca totul merge asa cum trebuie, insa in Peppermint pana acum lucrurile esentiale merg, doar buguri minore. Spre deosebire de Mint XFCE booteaza mult mai repede si nu am probleme cu touchpadul, merita incercat pe sisteme slabe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate