Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Curiozitate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
De aproape un an port ochelari pentru miopie. Am -1,25 la ochiul stang si -1,75 la ochiul drept (si la Sfera am -0,5 la ambii ochi). Pentru moment, valorile au stagnat pentru ca am purtat in permanenta ochelarii (cred ca de maxim 5 ori am iesit fara ei din casa). In afara de operatie exista vreo metoda pentru reducerea dioptriilor?

Edited by Lost_Prophet, 11 May 2010 - 00:09.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cand o sa imbatranesti, muschii ochiului se vor relaxa, cristalinul isi va pierde din elasticitate si in mod natural dioptriile evolueaza lent catre +. Ceea ce la tine mai intai vor evolua catre zero :)
Acum ce sa zic, riscurile unei opereatii sunt foarte mari comparativ cu dioptriile tale. Poti incerca niste lentile de contact. Eu am -1.25 si -0.75 de vreo 20 de ani, ambele cilindrice (cazul tau), dar nu am purtat niciodata ochelari. Lentilele cilindrice, daca nu sunt facute perfect, agraveaza si mai mult diferentele.
Avansarea sau nu a dioptriilor tine mai mult de cauze genetice si cumva profesionale. Ai grija sa nu iti fortezi ochii aiurea (obosesti muschii, tensionezi cristalinul pe durate lungi).

Edited by SuperDuper, 11 May 2010 - 01:05.


#3
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
eu am -0,5 pe ambii ochi dar port ochelarii doar cand ies afara, in casa ma incurca si sunt incomozi. se poate intampla ceva din cauza asta?

#4
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

 SuperDuper, on 11th May 2010, 02:00, said:

Cand o sa imbatranesti, muschii ochiului se vor relaxa, cristalinul isi va pierde din elasticitate si in mod natural dioptriile evolueaza lent catre +. Ceea ce la tine mai intai vor evolua catre zero :)
Acum ce sa zic, riscurile unei opereatii sunt foarte mari comparativ cu dioptriile tale. Poti incerca niste lentile de contact. Eu am -1.25 si -0.75 de vreo 20 de ani, ambele cilindrice (cazul tau), dar nu am purtat niciodata ochelari. Lentilele cilindrice, daca nu sunt facute perfect, agraveaza si mai mult diferentele.
Avansarea sau nu a dioptriilor tine mai mult de cauze genetice si cumva profesionale. Ai grija sa nu iti fortezi ochii aiurea (obosesti muschii, tensionezi cristalinul pe durate lungi).
Termenul de imbatranire spre ce varsta tinde sa se refere? Vad ca n-ai purtat niciodata ochelari, nu i-as purta nici eu, dar cel putin la scoala nu prea ma descurc fara.

Cauze genetice, poate mostenire de la mama sa fie: e singura care poarta ochelari din familie (bunicii au dioptrii cu +, ceva normal la varsta lor, dar in tinerete n-au avut probleme) si are in jur de -2 / -2.25, valoare pe care o are de 10-15 ani, daca nu mai mult (estimez doar, n-am intrebat-o exact).

#5
MariaCoca

MariaCoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2010
Tratamentul l-am facut în Canada. Sper ca exista si în România pt ca aceasta metoda exista de mai multi ani - folosirea lentilelor de contact semi-rigide. La 14 ani, fetita mea avea -6,5 Acum are -4 Dioptriile au scazut în câteva luni. Daca am fi stiut mai din timp vederea s-ar fi îmbunatatit si mai mult.
Multa sanatate,
MariaCoca

#6
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

 MariaCoca, on 11th May 2010, 14:54, said:

Tratamentul l-am facut în Canada. Sper ca exista si în România pt ca aceasta metoda exista de mai multi ani - folosirea lentilelor de contact semi-rigide. La 14 ani, fetita mea avea -6,5 Acum are -4 Dioptriile au scazut în câteva luni. Daca am fi stiut mai din timp vederea s-ar fi îmbunatatit si mai mult.
Multa sanatate,
MariaCoca
Ce tratament este acesta? Mai multe detalii poti da?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate