Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

astra asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
tachescugabriel

tachescugabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2010
Salut, am o nelamurire si nu stiu ce sa fac, sper sa ma ajutati, ideea este ca am avut un accident de masina, politia a declarat de celalat este vinovat el acum contesta procesul verbal ( deci vina). am asigurarea lui, am facut dosarul de daune dar mi-au spus ca nu-mi pot vira banii in cont decat dupa solutionarea cazului. intrebarea mea este: daca se poate da o declaratie la astra asigurari cum ca daca el castiga procesul eu returnez banii primiti.

#2
alkatraz83

alkatraz83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.02.2009

View Posttachescugabriel, on 6th May 2010, 16:48, said:

Salut, am o nelamurire si nu stiu ce sa fac, sper sa ma ajutati, ideea este ca am avut un accident de masina, politia a declarat de celalat este vinovat el acum contesta procesul verbal ( deci vina). am asigurarea lui, am facut dosarul de daune dar mi-au spus ca nu-mi pot vira banii in cont decat dupa solutionarea cazului. intrebarea mea este: daca se poate da o declaratie la astra asigurari cum ca daca el castiga procesul eu returnez banii primiti.

iti raspund eu..treaba sta cam asa.. el are termen 15 zile calendaristice sa faca contestatie (prescriptia curge din data intocmirii procesului verbal) daca nu face contestatie in termenul dat atunci procesul verbal ramane  si dosarul de dauna isi urmeaza cursul. daca depune contestatie in termenul stabilit atunci creanta se suspenda pana la finalizarea cercatarilor...termenul stabilit de lege fiind de 3 luni (dar in tarisoara noastra poate dura mai mult).
Dupa finalizarea cercatarilor si stabilirea parti vinovate se va despagubi dupa cum urmeaza.
- 100% din prejudiciul cauzat daca este gasit el vinovat
- 50 % daca sunt gasite vinovate ambele parti
Ce poti face tu?.... daca esti asigurat casco poti repara masina pe asigurare urmand ca dupa finalizarea cercetarilor firma asiguratorie casco sa intenteze actiune in regres impotriva asiguratorului celui vinovat, daca nu e prejudiciul prea mare poti repara tu masina, urmand apoi sa primesti banii inapoi de la asiguratorul celui vinovat, tot prin actiune in regres, sau..sa astepti.
Din propria experienta iti spun ca firma asiguratoare NU te va despagubi pana la finalizarea cercetarilor indiferent de declaratiile pe care le faci, ei nu au nici un interes sa te despagubeasca si daca cercetarile sunt favorabile pentru ei nu au decat sa astepte oricum le merge dobanda la banii cu care urmeaza sa te despagubeasca. eu am facut in Nov. amiabila cu cel vinovat acesta recunoscandu-si vinovatia, precum si politia gasindu-l vinovat si nu am primit banii nici pana acum.. normal ca am chemat firma asiguratorie Euroins in instanta. deci ce vreau sa subliniez firma asiguratorie nu te v-a despagibi decat daca este absolut necesar.

#3
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Am si eu o problema la Astra, am CASCO la ei, masina e pe leasing si nu am gasit eu firma de asigurari, si acum am atins undeva bara, care s-a indoit si s-au mai spart niste ornamente, si ceva in interior, problema e ca eu am masina noua si nu am decat pretentia sa o fac la un dealer Ford, ca o repara sau o inlocuieste nu ma intereseaza, eu o vreau buna, dar nici nu vreau sa o fac in cine stie ce service. Ei spun ca sunt serviceuri bune si bla bla bla. Acum oricum trebuie sa plec din oras vreo saptamana, si le-am spus sa astepte pana vin inapoi, insa presimt ca o sa am mult de tras cu ei, voi ce parere aveti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate