Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

AM O BOALA PSIHICA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Colorbliss

Colorbliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.10.2009

 dog4life4, on 10th May 2010, 08:55, said:

Multumesc Mult pentru raspunsuri,deja am inceput sa ies in aer liber cu prietenii cu bicicleta,si nu nu sunt ipohondru dar,am niste stari si senzatii ciudate mie nu mi se pare nimic anormal in a cerceta sa descopar cauza/cauzele,nu imi inventez tot felu de boli pur si simplu imi caut simptomele care le prezint ,si vad daca AS PUTEA sa am vreo boala/afectiune pe care o gasesc,COLORBLISS poti detalia exact ce simti in acele momente ?,eu am doar glicemia scazuta nu si calciu :P, si am o banuiala dc..cresterea glicemiei in sange si a arderii de calciu in organism este a doua faza de aparare a organismului in lupta cu stresul

E ok sa te documentezi, doar sa fii constient ca insistand pe problema, o cam mentii

   Incep asa in plan emotional/afectiv:  pierd contactul emotional cu cei apropiati, in sensul ca ,,ma lasa rece". In general, prietenii vin la mine sa mi se confeseze, imi pasa de ei, le dau sfaturi, chiar ma agit sa gasesc solutii. In momentele astea insa, parca nimic din sfera afectiva nu ajunge la mine, simt ca orice legatura emotionala e rupta. Ma simt departe afectiv de cei dragi (iubit, mama, prieteni). Poate suna brutal, dar ma simt de gheata, si daca stau sa ma analizez mult, mi se pare chiar ca nu am suflet. In plan mai simplist, e nevoie de stimuli mai puternici ca sa imi declanseze vreo reactie (fie pozitiva fie negativa) - de aici rezulta si lipsa de entuziasm, precum si impulsivitatea scazuta (care la mine e mai mare de obicei  :rolleyes: ), cu alte cuvinte ma enervez/bucur foarte greu, devin mai ,,plata"
   Apoi, am senzatia ca fie eu ma aflu in ceva cutie din care privesc lumea din jurul meu, fie ei se afla in ceva cutie si eu privesc din afara. Aici ma refer la senzatii, perceptii (plan fizic). Ahm.. nu prea stiu cum sa descriu starea, se aseamana oarecum cu purtarea pentru prima data a ochelarilor de vedere, cand realitatea pare ceva exterior tie si e greu sa ti-o interiorizezi, te desparte de ea un paravan, o lentila in cazul de fata - in perioadele de genu simt asta nu doar la nivel vizual, ci la nivel de intreg organism. Ar mai fi senzatia de vis continuu, care e foarte enervanta, avand la mine uneori tente de deja-vu, dar nu e vorba de asta (le pot diferentia), nu mi-e foarte clar ce se intampla, parca receptez in reluare evenimentele din jurul meu. Tot ce fac parca e mecanism (f mult din ce facem ca oameni e mecanism, dar ma refer la faptul ca simt asta in mod acut, la nivel fizic). Ma simt teleghidata, asta era termenul.
   De aici frustrari, caci simt ca ma pierd, nu mai sunt eu, nu ma recunosc in ceea ce fac sau zic - in mod special prin prisma reactiilor.


   Ca si tine, eram preocupata initial de toate astea, caci nu e prea placut sa simti ca pierzi controlul asupra ta, sau ca te pierzi. Insa am gasit cauzele, cel putin in cazul meu. In ultimul an, nu dorm mai mult de 5 ore/noapte. Adaugam la asta anemie si o serie de probleme ce tot staruie prin preajma mea. Avem rezultatul: organismul isi ia o pauza, daca noi refuzam sa i-o dam, se ,,deconecteaza". Inca mai am starile astea din cand in cand, dar le fac fata mult mai bine, ca atitudine. Il iau ca pe un semnal de alarma din partea organismului...
   Acuma... nu zic ca e neaparat si cazul tau..  dar cred ca stresul si oboseala isi pun amprenta foarte mult asupra organismului nostru..  Sunt convinsa ca iti vei reveni curand daca reusesti sa te relaxezi  :)

#20
dog4life4

dog4life4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2010

 Colorbliss, on 12th May 2010, 16:23, said:

E ok sa te documentezi, doar sa fii constient ca insistand pe problema, o cam mentii

   Incep asa in plan emotional/afectiv:  pierd contactul emotional cu cei apropiati, in sensul ca ,,ma lasa rece". In general, prietenii vin la mine sa mi se confeseze, imi pasa de ei, le dau sfaturi, chiar ma agit sa gasesc solutii. In momentele astea insa, parca nimic din sfera afectiva nu ajunge la mine, simt ca orice legatura emotionala e rupta. Ma simt departe afectiv de cei dragi (iubit, mama, prieteni). Poate suna brutal, dar ma simt de gheata, si daca stau sa ma analizez mult, mi se pare chiar ca nu am suflet. In plan mai simplist, e nevoie de stimuli mai puternici ca sa imi declanseze vreo reactie (fie pozitiva fie negativa) - de aici rezulta si lipsa de entuziasm, precum si impulsivitatea scazuta (care la mine e mai mare de obicei  :rolleyes: ), cu alte cuvinte ma enervez/bucur foarte greu, devin mai ,,plata"
   Apoi, am senzatia ca fie eu ma aflu in ceva cutie din care privesc lumea din jurul meu, fie ei se afla in ceva cutie si eu privesc din afara. Aici ma refer la senzatii, perceptii (plan fizic). Ahm.. nu prea stiu cum sa descriu starea, se aseamana oarecum cu purtarea pentru prima data a ochelarilor de vedere, cand realitatea pare ceva exterior tie si e greu sa ti-o interiorizezi, te desparte de ea un paravan, o lentila in cazul de fata - in perioadele de genu simt asta nu doar la nivel vizual, ci la nivel de intreg organism. Ar mai fi senzatia de vis continuu, care e foarte enervanta, avand la mine uneori tente de deja-vu, dar nu e vorba de asta (le pot diferentia), nu mi-e foarte clar ce se intampla, parca receptez in reluare evenimentele din jurul meu. Tot ce fac parca e mecanism (f mult din ce facem ca oameni e mecanism, dar ma refer la faptul ca simt asta in mod acut, la nivel fizic). Ma simt teleghidata, asta era termenul.
   De aici frustrari, caci simt ca ma pierd, nu mai sunt eu, nu ma recunosc in ceea ce fac sau zic - in mod special prin prisma reactiilor.


   Ca si tine, eram preocupata initial de toate astea, caci nu e prea placut sa simti ca pierzi controlul asupra ta, sau ca te pierzi. Insa am gasit cauzele, cel putin in cazul meu. In ultimul an, nu dorm mai mult de 5 ore/noapte. Adaugam la asta anemie si o serie de probleme ce tot staruie prin preajma mea. Avem rezultatul: organismul isi ia o pauza, daca noi refuzam sa i-o dam, se ,,deconecteaza". Inca mai am starile astea din cand in cand, dar le fac fata mult mai bine, ca atitudine. Il iau ca pe un semnal de alarma din partea organismului...
   Acuma... nu zic ca e neaparat si cazul tau..  dar cred ca stresul si oboseala isi pun amprenta foarte mult asupra organismului nostru..  Sunt convinsa ca iti vei reveni curand daca reusesti sa te relaxezi  :)
Multumesc ca ai avut timp si rabdare sa imi scrii asa detaliat,poate ,poti sa imi explici mai bine,mai exact ce as putea sa fac,si daca vrei desigur sa imi trimiti un Pm cu idu tau

#21
dog4life4

dog4life4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2010

 Colorbliss, on 12th May 2010, 16:23, said:

E ok sa te documentezi, doar sa fii constient ca insistand pe problema, o cam mentii

   Incep asa in plan emotional/afectiv:  pierd contactul emotional cu cei apropiati, in sensul ca ,,ma lasa rece". In general, prietenii vin la mine sa mi se confeseze, imi pasa de ei, le dau sfaturi, chiar ma agit sa gasesc solutii. In momentele astea insa, parca nimic din sfera afectiva nu ajunge la mine, simt ca orice legatura emotionala e rupta. Ma simt departe afectiv de cei dragi (iubit, mama, prieteni). Poate suna brutal, dar ma simt de gheata, si daca stau sa ma analizez mult, mi se pare chiar ca nu am suflet. In plan mai simplist, e nevoie de stimuli mai puternici ca sa imi declanseze vreo reactie (fie pozitiva fie negativa) - de aici rezulta si lipsa de entuziasm, precum si impulsivitatea scazuta (care la mine e mai mare de obicei  :rolleyes: ), cu alte cuvinte ma enervez/bucur foarte greu, devin mai ,,plata"
   Apoi, am senzatia ca fie eu ma aflu in ceva cutie din care privesc lumea din jurul meu, fie ei se afla in ceva cutie si eu privesc din afara. Aici ma refer la senzatii, perceptii (plan fizic). Ahm.. nu prea stiu cum sa descriu starea, se aseamana oarecum cu purtarea pentru prima data a ochelarilor de vedere, cand realitatea pare ceva exterior tie si e greu sa ti-o interiorizezi, te desparte de ea un paravan, o lentila in cazul de fata - in perioadele de genu simt asta nu doar la nivel vizual, ci la nivel de intreg organism. Ar mai fi senzatia de vis continuu, care e foarte enervanta, avand la mine uneori tente de deja-vu, dar nu e vorba de asta (le pot diferentia), nu mi-e foarte clar ce se intampla, parca receptez in reluare evenimentele din jurul meu. Tot ce fac parca e mecanism (f mult din ce facem ca oameni e mecanism, dar ma refer la faptul ca simt asta in mod acut, la nivel fizic). Ma simt teleghidata, asta era termenul.
   De aici frustrari, caci simt ca ma pierd, nu mai sunt eu, nu ma recunosc in ceea ce fac sau zic - in mod special prin prisma reactiilor.


   Ca si tine, eram preocupata initial de toate astea, caci nu e prea placut sa simti ca pierzi controlul asupra ta, sau ca te pierzi. Insa am gasit cauzele, cel putin in cazul meu. In ultimul an, nu dorm mai mult de 5 ore/noapte. Adaugam la asta anemie si o serie de probleme ce tot staruie prin preajma mea. Avem rezultatul: organismul isi ia o pauza, daca noi refuzam sa i-o dam, se ,,deconecteaza". Inca mai am starile astea din cand in cand, dar le fac fata mult mai bine, ca atitudine. Il iau ca pe un semnal de alarma din partea organismului...
   Acuma... nu zic ca e neaparat si cazul tau..  dar cred ca stresul si oboseala isi pun amprenta foarte mult asupra organismului nostru..  Sunt convinsa ca iti vei reveni curand daca reusesti sa te relaxezi  :)

COlorbliss ,Crezi ca Poate FI Cauzata de Sindromul Depresiv aceasta stare proasta pe care e o am ?sau,este doar oboseala

#22
Colorbliss

Colorbliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.10.2009

 dog4life4, on 14th May 2010, 10:22, said:

COlorbliss ,Crezi ca Poate FI Cauzata de Sindromul Depresiv aceasta stare proasta pe care e o am ?sau,este doar oboseala

Nu ma simt experta in sindroame  :rolleyes:
despre depresii stiu cate ceva deoarece am incercat sa ajut un prieten cu probleme din astea.. , oboseala poate fi o cauza si a acestora
Stresul si oboseala oricum sunt bolile secolului..
iti dau un pm cu idu si mai vorbim :)

#23
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007

 Colorbliss, on 14th May 2010, 21:25, said:

Nu ma simt experta in sindroame  :rolleyes:
despre depresii stiu cate ceva deoarece am incercat sa ajut un prieten cu probleme din astea.. , oboseala poate fi o cauza si a acestora
Stresul si oboseala oricum sunt bolile secolului..
iti dau un pm cu idu si mai vorbim :)

Imi poti da si mie pm cu id-ul tau pt ca am si eu niste probleme din aceasta sfera si as avea nevoie de cineva care sa ma ajute?

Edited by Ph@ntom, 19 May 2010 - 10:13.


#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 dog4life4, on 30th April 2010, 08:51, said:

problema mea principala este...ca am o teama permanenta in suflet ca voi innebuni,aceasta frica a inceput acum 1 sapt jumate....in timp ce stateam la calculator..(stateam destul de mult la calculator 10 ore /zi).prezint si dureri ingrozitoare de cap,.si dintr-o data am simtit ca mainile parca nu ar mai fii ale mele...si am intrat in panica....
calm down dude! ce-ti veni cu "bolile" psihice?

 Sniperug, on 30th April 2010, 09:54, said:

ai fost martor la unele evenimente ce te'au marcat si probabil
sa inteleg ca ai vreun glob de cristal? :lol:

 dog4life4, on 30th April 2010, 10:02, said:

am fost la neurolog,la mediul intern,medicul de familie...a zis ca e totul OK inafara de o usoara lipsa de glucoza si calciu
bingo!

 dog4life4, on 8th May 2010, 10:04, said:

am gasit ca ar fi vorba despre Tulburare de Despersonalizare ,

 dog4life4, on 14th May 2010, 10:22, said:

COlorbliss ,Crezi ca Poate FI Cauzata de Sindromul Depresiv aceasta stare proasta pe care e o am ?sau,este doar oboseala

long story short: zicea dog4life ca tot cauta pe internet boli cu simptomele alea si nu gaseseste... ei bine:

Hypocalcemia

A lack of calcium causes nerve fiber nerve fiber irritability and repetitive muscle spasms. Consequently, characteristic signs and symptoms of hypocalcemia include perioral paresthesia, twitching, carpopedal spasm, tetany, seizures and, possibly, cardiac arrhythmias. Although Chvostek?s and Trousseau?s signs are reliable indicators of hypocalcemia, they aren?t specific

http://www.wrongdiag...iseases-12a.htm

in caz ca nu stii engleza:
hypocalcemia - deficienta de calciu
paraesthesia(simptom): senzatie anormala, imaginara (adica un soi de ameteala care te face sa pierzi contactul cu realitatea)
carpopedal spasm - spasme/lipsa de control a mainilor

si eu am avut deficienta de calciu cand eram mic, si desi nu-mi amintesc de maini, stiu ca ma apucau niste ameteli de simteam sa ma asez undeva... deci ia calciu si eventual un complex de vitamine ceva

Edited by adadoi, 19 May 2010 - 11:38.
mai ușor cu "dobitoci" etc.


#25
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 gtk, on 19th May 2010, 12:27, said:

paraesthesia(simptom): senzatie anormala, imaginara (adica un soi de ameteala care te face sa pierzi contactul cu realitatea)
Hmm... Nu chiar. E o senzație de furnicătură sau de amorțeală (ca atunci când ții o mână sau un picior într-o poziție care scade aportul de oxigen la nivelul lui), nu amețeală.

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
o fi! :P
din dictionarul babylon am luat:
paresthesia
n. abnormal sensation, imaginary sensation

anyway, ceva ceva e si de genul asta la deficienta de calciuc (e mentionat si seizures)
ziceam eu... hipocalcemia provocata de "alkalosis":
This hypocalcemia related to alkalosis is partially responsible for the cerebral vasoconstriction that causes the lightheadedness, fainting, and parasthesia often seen with hyperventilation.
http://en.wikipedia....i/Hypocalcaemia

Edited by gtk, 19 May 2010 - 12:59.


#27
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@gtk: Sună a spasmofilie, care nu se prea știe exact ce e și ce o produce. :) Dar se manifestă prin amețeli, stări de anxietate, leșin, slăbiciune, parestezii ( :P ), palpitații, etc. Din câte am înțeles, e produsă de o asociere între deficite minerale (calciu, magneziu) și stres, și apare mai frecvent la femei și la adolescenți. Nu este recunoscută ca boală de către toți medicii.

#28
dog4life4

dog4life4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2010
[quote name='antigen' date='19th May 2010, 14:14' post='8222022']
@gtk: Sună a spasmofilie, care nu se prea știe exact ce e și ce o produce. :) Dar se manifestă prin amețeli, stări de anxietate, leșin, slăbiciune, parestezii ( :P ), palpitații, etc. Din câte am înțeles, e produsă de o asociere între deficite minerale (calciu, magneziu) și stres, și apare mai frecvent la femei și la adolescenți. Nu este recunoscută ca boală de către toți medicii.
[/quo

SAlut, va multumesc tuturor pentru raspunsuri,nu cred ca este de la lipsa de calciu pentru ca era mai jos doar cu 1 unitate fata de minimum,glicemia la fel este cu 2-3 unitati mai mica,nu cred ca avea cum sa-mi dea aceste stari doar de la atat...,am facut si un RMN cerebral ,toate sunt normale ,ma gandesc daca...la RMN se poate vedea si sistemul nervos in caz ca acesta este afectat sau vreun dezechilibru chimic in creier,pentru ca toate au iesit in limite normale dar eu tot ma simt destul de rauam dureri groaznice de cap, am cam aceleasi senzatii si ma gandesc ca daca aceste lucruri sunt nedetectabile la RMN....atunci sa mai fac un control in special pe ariile acestea

#29
transference

transference

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010
Simptomele pe care le-ai descris ar putea sa constiuie un mecanism de aparare prin inhibarea unei functii autonome a  eu-lui, in cazul acesta fiind vorba despre controlul psihomotor al membrelor superioare si dureri de cap.

Mecanismul se explica astfel: odata ce unei functii autonome a eu-lui ii este atasata o semnificatie anume, in general ostila/agresiva sau sexuala, aceasta functie poate intra in conflict cu cerintele supra-eului, dand nastere la anxietatea legata de pedeapsa si/sau la afecte depresive. Drept urmare, mintea se poate apara prin blocarea functiei eu-lui investita pulsional, ca aparare impotriva afectului asociat.

Cu alte cuvinte, totul ar putea sa aiba legatura cu activitatea ta defasurata la calculator, activitate in care este implicat capul (mintea/ inteligenta) si mainile cu care tastezi. Daca ai sentimente ostile dezvoltate ca urmare a acetei activitati pe net, sau poate esti implicata in discutii agresive, ai jignit sau ai fost ofensata, practici sex virtual sau..... orice alta activitate care iti starneste sentimente de culpabilitate, atunci si capul si mainile folosite devin investite cu pulsiunea agresiva sau sexuala respectiva si, drept pedeapsa, functiile lor sunt blocate. Totul se petrece la nivel inconstient.

Aceasta este numai o opinie, nu inseamna neaparat ca acesta este si cazul tau, numai in cursul unei terapii psihodinamice ( de profunzime,adica, nu cognitive sau rational-emotive) poti depista adevarata cauza a simptomelor. Desigur, asta daca ai eliminat orice alta cauza organica.

#30
dog4life4

dog4life4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2010
Am facut tot felul de analize...nimeni nu-mi gaseste nimic,aceste stari s-au declansat acum 3-4 ani tot in timp ce stateam la calculator,si ma tineau ca intr-o stare de vis ,nu fac nimic de genu pe net..doar ma jucam multe jocuri violente etc...,acum ma simt tot cam la fel,nu ma simt pe mine ca om ca fiinta,am probleme cu memoria,imi amintesc greu...ma oncentrez greu e un fel de "ceata" in capul meu,nu pot sami amintesc multe chestii din trecut !,si am o teama permanenta ca o sa imi pierd memoria de tot...n-o sa mai stiu de mine,sau ca o sa innebunesc si o sa-mi pierd controloul,deja ma apuca o stare de panica cand "incerc sa-mi misc mainile" ,daca e posibil iti pot trimite idu meu de mess pe privat sa-ti explic mai concret pe mess

 transference, on 24th May 2010, 12:59, said:

Simptomele pe care le-ai descris ar putea sa constiuie un mecanism de aparare prin inhibarea unei functii autonome a  eu-lui, in cazul acesta fiind vorba despre controlul psihomotor al membrelor superioare si dureri de cap.

Mecanismul se explica astfel: odata ce unei functii autonome a eu-lui ii este atasata o semnificatie anume, in general ostila/agresiva sau sexuala, aceasta functie poate intra in conflict cu cerintele supra-eului, dand nastere la anxietatea legata de pedeapsa si/sau la afecte depresive. Drept urmare, mintea se poate apara prin blocarea functiei eu-lui investita pulsional, ca aparare impotriva afectului asociat.

Cu alte cuvinte, totul ar putea sa aiba legatura cu activitatea ta defasurata la calculator, activitate in care este implicat capul (mintea/ inteligenta) si mainile cu care tastezi. Daca ai sentimente ostile dezvoltate ca urmare a acetei activitati pe net, sau poate esti implicata in discutii agresive, ai jignit sau ai fost ofensata, practici sex virtual sau..... orice alta activitate care iti starneste sentimente de culpabilitate, atunci si capul si mainile folosite devin investite cu pulsiunea agresiva sau sexuala respectiva si, drept pedeapsa, functiile lor sunt blocate. Totul se petrece la nivel inconstient.

Aceasta este numai o opinie, nu inseamna neaparat ca acesta este si cazul tau, numai in cursul unei terapii psihodinamice ( de profunzime,adica, nu cognitive sau rational-emotive) poti depista adevarata cauza a simptomelor. Desigur, asta daca ai eliminat orice alta cauza organica.

SI daca e adevarat cee ce ai scris tu,si chiar am chestia asta,inseamna ca este ceva grav ?tulburare psihica ?ce trebuie sa fac ?nu prea vreau medicamente si alte chestii...?poate fi de la oboseala se rezolva cu un repaus ?

Edited by roua, 27 May 2010 - 11:15.


#31
Endrea

Endrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2010
Nu ai nimic ba , ce e asa greu de inteles ? fa o pauza de la pc daca poti , daca nu limiteaza-te , tot ce ai zis pana acum sunt reactii la atacuri de panica , fiecare reactionam in mod diferit .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate