Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Clipboard Viewer

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Am facut si eu un mic program. Iti arata ce ai in Clipboard cu posibilitatea de al goli. Pt. ca sunt incepator in Visual Basic 6 va rog daca aveti sugestii sa-mi ziceti si cum se face. Pt ca nu prea stiu multe chesii. Tot ce am invatat a fost singur si cu o carte mare. atat....10x

NEW VERSION 1.1 !
- Daca aveam un text cu mai multe randuri programul arata totul intr-o linie. FIXED
- CLEAR CLIPBOARD la imagine nu mergea. Uitase-m sa pun codul. FIXED

Attached Files



#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Simpatic... dar absolut inutil :)

Fa si tu un program care sa-ti permita sa te joci cu continutul clipboard-ului... daca tot nu ai ce face !
SAU ceva in care sa stochezi date si mai apoi sa le "torni" cu shortcut-uri ... De ex parole :)

CTRL-1 = pass1 ...etc :D

#3
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
cand o sa aflu cum o sa fac. Sunt doar un incepator. Si am mai vazut programe de genu asta. Deci situ cam ce sa fac.

#4
The God

The God

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 27.03.2002
programul nu e cine stie ce da tinand cont ca esti incepator e ceva,si daca ma gandesc bine o sa iau si eu o carte din asta.

#5
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Din cate stiu eu cand ai ceva in CLIPBOARD itzi ia ceva memorie. Si daca e ceva mare...si tu ai un PC slab....poti sa dai un CLEAR CLIPBOARD....
Acum vreau sa-i bag TRAY OPTION

#6
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
1.13 BETA
WHAT IS NEW ?
  • Daca ai o imagine in clipboard aceasta pote fi salvata.

  • Interfatza e umpic schimbata

  • Am rezolvat chesia cu : daca in clipboard nu era nici o imagine si dadeai SAVE dadea o eroare 380 si iesea din program. Acum programul iti zice ca nu ai o imagine si nu mai iese din program. :) mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama cum sa fac.

CE MAI TREBE ?
  • Pai incerc sa fac sa mearga butonul cu SAVE TEXT. Asa o sa poti sa salvezi ce ai in clipboard. Adica textul din clipobard.

P.S. Butonul SAVE TEXT nu merge !

Attached Files



#7
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
1.3 FINAL

E nevoie de VB6 runtimes. Daca va cere OCX-uri...zicetzi ce cere...ca sa stiu si eu.

Attached Files



#8
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
1.4 ... pardon :)
P.S. la luat careva ?

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
pai uite ce-mi spune mie:
(versiunea finala)

Attached Files



#10
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 15.02.2002
teo, problema e de la tine.

Ar trebui sa ai in windowssystem fisierul comdlg32.ocx
Daca il ai, atunci inseamna ca nu este inregistrat in Registry. Incearca comanda urmatoare in fereastra "Command Prompt" sau din "Start-Command":

regsvr32 comdlg32.ocx

#11
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Bogdan...tu ce zici de program ?

#12
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 15.02.2002
PET, imi place "Clipboard Viewer". Pacat ca utilitatea lui este ceva mai scazuta.
Punctul lui forte este faptul ca iti permite in mod rapid sa salvezi continutul text sau bitmap. Scuteste utilizatorul sa mai apeleze la un editor de text sau unul de grafica pentru salvarea textelor sau imaginilor.

Mie, unuia, chiar mi-ar folosi destul de des programul tau.


Iti recomand sa incluzi urmatoarele facilitati:
- incarcare in clipboard a textului din acel EditBox, in cazul in care utilizatorul il editeaza de la tastatura

- incarcare in clipboard a textelor si imaginilor din fisiere (Load Text From File, Load Image From File)

- scrollarea imaginii din fereastra "ImageClipboard" in cazul in care imaginea este mai mare decat aceasta fereastra

-rularea in SysTray, cu posibilitate de autostart odata cu Windows si meniu la "click-dreapta" in care sa existe posibilitatea de a salva textele si imaginile


Sper ca nu ti-am dat prea mult de lucru ! ;)

#13
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010

View PostBogdan, on 28 noiembrie 2002 - 22:48, said:

PET, imi place "Clipboard Viewer". Pacat ca utilitatea lui este ceva mai scazuta.
Punctul lui forte este faptul ca iti permite in mod rapid sa salvezi continutul text sau bitmap. Scuteste utilizatorul sa mai apeleze la un editor de text sau unul de grafica pentru salvarea textelor sau imaginilor.

Mie, unuia, chiar mi-ar folosi destul de des programul tau.


Iti recomand sa incluzi urmatoarele facilitati:
- incarcare in clipboard a textului din acel EditBox, in cazul in care utilizatorul il editeaza de la tastatura

- incarcare in clipboard a textelor si imaginilor din fisiere (Load Text From File, Load Image From File)

- scrollarea imaginii din fereastra "ImageClipboard" in cazul in care imaginea este mai mare decat aceasta fereastra

-rularea in SysTray, cu posibilitate de autostart odata cu Windows si meniu la "click-dreapta" in care sa existe posibilitatea de a salva textele si imaginile


Sper ca nu ti-am dat prea mult de lucru ! Posted Image

I-ai cam dat, nici acum nu a terminat. asteptam..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate