Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Actorul si salbaticii (1974)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mitologicul

mitologicul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.03.2010
Cinematografia romaneasca, ca si societatea, nu are multe motive de mandrie, dar acest film este cu adevarat o capodopera!Conceput, scris si regizat special pentru Toma Caragiu (cel mai mare actor roman, in opinia mea) filmul lui Manole Marcus este o bijuterie. Toma Caragiu face, poate cel mai bun rol al sau, ridicand arta actoriceasca la cote nemaiatinse de atunci.
Chiar daca are mari denaturari ale evenimentelor istorice (era perioada comunista in 1974), aceste minciuni nu afecteaza valoarea filmului, datorita interpretarii fabuloase a lui Toma.
Acesta este un exemplu (printre putinele, din pacate), de film romanesc, care va ramane peste timp. Si acum, si peste ani, ne vom uita, amuza si incanta la acest film. Era in 1974, peste 3 ani, in 4 martie 1977 la cutremur, aripile ingerilor au mangaiat un geniu: Toma Caragiu

#2
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postmitologicul, on 21st April 2010, 20:06, said:

Cinematografia romaneasca, ca si societatea, nu are multe motive de mandrie, dar acest film este cu adevarat o capodopera!Conceput, scris si regizat special pentru Toma Caragiu (cel mai mare actor roman, in opinia mea) filmul lui Manole Marcus este o bijuterie. Toma Caragiu face, poate cel mai bun rol al sau, ridicand arta actoriceasca la cote nemaiatinse de atunci.
Chiar daca are mari denaturari ale evenimentelor istorice (era perioada comunista in 1974), aceste minciuni nu afecteaza valoarea filmului, datorita interpretarii fabuloase a lui Toma.
Acesta este un exemplu (printre putinele, din pacate), de film romanesc, care va ramane peste timp. Si acum, si peste ani, ne vom uita, amuza si incanta la acest film. Era in 1974, peste 3 ani, in 4 martie 1977 la cutremur, aripile ingerilor au mangaiat un geniu: Toma Caragiu
Raspuns:
Nimic de zis de Toma Caragiu, dar mai sunt multi actori mari de-ai nostri.
Gh. Cozorici, E. Petrut, I. Marinescu., Z. Alsec, G. Barton si multi alti.
Am o cinemateca cu numai vreo 300 de filme clasice atat romanesti cat si americane, si sunt extraordinar de bune si chiar educative.
Predomina amuzamentul de bun gust in filme, aventura, musicalul, copii ,etc.
Sunt multe de spus.

#3
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
am mai zis pe undeva pe aici , ca mi se pare filmul care l-a pus cel mai bine in valoare pe toma caragiu
bineinteles ca mai sunt actori romani f buni care merita adusi in discutie , insa toma caragiu a avut acel "ceva" inegalabil si inimitabil
cu atat mai mult e regretat astazi , cu cat ar mai fi avut cate ceva de spus in cinematografia romaneasca

#4
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Mi-a placut rolul interpretat de Toma .Cam lung filmul,2ore jumate.
[ http://static.cinemagia.ro/img/db/movie/00/03/17/actorul-si-salbaticii-778665l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vazut filmul cand eram plod, sunt nascut in 1963, pe la 11 ani...
Prin 1987, ma rog, pana in dec'89, ma uitam ca tot romanul la bulgari..Si cand colo ce vad. "Actorul"... dar dublat in bulgara..
A facut mama mea o fata cand a vazut ca eu stiam toate replicile din film pe dinafara..Cand vedeam scena, spuneam ce trebuie..
Asta pt ca, dincolo de derapajele necesare,pt ca altfel nu se putea filma, are niste scene memorabile..
"Costica , te cauta amanta" sau "da-i un pol sa bea o cafea la Capsa. Daca e viitorul Eminescu..Sigur nu e . Da, dar ii e foame"
Si evreul -spun special asta, nu ca jignire, ci in sensul de persoana stransa la punga, care nu arunca usor, -a tacut brusc, a bagat mana si a scos banii. Ce dracu sa mai poti spune?...
Iar atunci cand se inchina pe scena. "tu esti sau ardelean, sau prost, iar replica, "ambele maestre"...te ka ki pe tine de ras..
Totul e spontan, crezi ca e natural, e credibil 100%..
:a "mai copi, lasati figurile astea de sfinti impotenti ca sunteti tineri.. Si haide-ti cu mine la Capsa, sa beti un vin si sa mancati o friptura in sange"
Brusc am vazut friptana pe masa si bautura in pahare....Si "da, poporul asta o sa rada..."
Asa e, o sa radem. Degeaba, aiurea, nerentabil, dar asa suntem noi. .
"Was haben Sie? Ich habe platfuss, Her Mos Craciu,.."eine kleine colivie'
Finalul.. de la daramator in sus.....
Gata, stiu ce sa revad...

Edited by Prien, 04 October 2014 - 16:48.


#6
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Replicile astea :`Costica te cauta amanta la telefon` si `MONSEUR SE SCRIE MOSEUR ZICEM` ,cele mai tari mi se par.Prien ,spune-ne si noua ce revezi.E frumos?

Edited by KotOR3, 05 October 2014 - 19:13.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostKotOR3, on 05 octombrie 2014 - 19:13, said:

..Prien ,spune-ne si noua ce revezi.E frumos?
Nu inteleg intrebarea. Discutam despre filmul "Das Boot"?
Cred ca de fapt" era unde il gasesti".. Sa scriu youtoube si acolo bagi titlul?
Nu, nu fac asta, ca fac reclama si iau warn.. ..

#8
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Genial tot filmul, replici savuroase dar speech-ul asta de mai jos este pentru mine partea cea mai frumoasa si cea mai profunda din fim, un speech foarte actual insa si din punctul meu de vedere un speech inspirational si motivant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyL9bMrMaL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Judo, sa il inveti...karate."
"Nu, nu l-au batut colegii lui. Ci niste studenti"
"Cum ba, sa il bata pe mucosul ala niste studenti?"
Si apoi il vedem pe rege, care, dupa ce se rotund, trimite Politia sa il apare, conform ideii cu nea Costica mai bine nu ma pun.,
"Un comisar tanar dedicat dinastiei, ca toata tara...
"Dedicat pe dracu!!!Ba, tu esti prea destept sa ma crezi pe mine atat de prost''

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate