Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cumpar capra Alba de Banat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
valitec

valitec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.03.2007
Va salut pe toti.Sunt din Tecuci si as vrea daca puteti sa ma ajutati sa gasesc sa cumpar o capra Alba de Banat.Am avut pana anul trecut o capra, nu de Banat, dar care-mi dadea destul lapte.Acum as vrea sa iau ceva de rasa ameliorata la noi.

#2
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postvalitec, on 20th April 2010, 16:47, said:

Va salut pe toti.Sunt din Tecuci si as vrea daca puteti sa ma ajutati sa gasesc sa cumpar o capra Alba de Banat.Am avut pana anul trecut o capra, nu de Banat, dar care-mi dadea destul lapte.Acum as vrea sa iau ceva de rasa ameliorata la noi.
Raspuns:
In Publitimul de Banat,am gasit urmatoarele numere de telefoane care vand capre,, Alba de Banat''.
Poate iti vor fi de folos.
0740299002, 0721400020, 0720604717.
Succes.

Poze cu ,,Alba de Banat'' in tara ei-Banat.

Attached Files



#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La bursa, taica, la "bursa"... NU aici !

#4
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Poststatusquo91, on 20th April 2010, 17:08, said:

Raspuns:
In Publitimul de Banat,am gasit urmatoarele numere de telefoane care vand capre,, Alba de Banat''.
Poate iti vor fi de folos.
0740299002, 0721400020, 0720604717.
Succes.

Poze cu ,,Alba de Banat'' in tara ei-Banat.
Dragilor,

Caprele din imagine nu sunt nici pe departe "Alba de Banat"!!!!!!!!!!!! :nonobad:  Daca sunt de culoare alba si se afla unde in Banat nu inseamna si ca sunt "Alba de Banat". Din pacate, despre alba de Banat se poate vorbi doar la timpul trecut pentru ca exemplarele existente acum prin gospodariile unora sunt doar albe, dar nu "de Banat". Rasa "Alba de Banat" s-a format in aceasta regiune la sfarsitul sec. 19 si inceputul sec.20 din rasa "Nobila Germana" (Weisse Edelziege) adusa in zona de catre colonistii germani. Eu am crescut cu astfel de capre si stiu cum aratau. Erau niste capre mari, complet albe, cu parul scurt, majoritatea fara coarne, avand 3-4 litri de lapte /zi si fatand cate 2-3 iezi pe an. Din pacate, in urma cu aproximativ 35 de ani, s-au gasit cativa caprari "isteti" care s-au gandit ca n-ar fi rau daca ar introduce in turma de capre si ceva tapi mai colorati, pentru ca ar fi mai interesanti. :thumbdown:  Din pacate, autoritatile nu au avut atunci (si nici ulterior) un plan de conservare a acestei rase. Ca urmare aceasta rasa s-a pierdut DEFINITIV! E adevarat ca mai sunt destui care spun ca au capre "alba de Banat" (am intalnit chiar si la INDAGRA) insa cred ca acestia nu au vazut niciodata cu aratau aceste capre.

Asa ca, rugamintea mea, nu mai spuneti ca aveti capre "Alba de Banat". Spuneti doar ca aveti capre albe. Ar fi mai onest......

Felician Negrut

#5
iovdan

iovdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2008
eu stiam ca are ceva sannen ,si sa sti ca este protejata de lege,este trecuta in patrimoniul genetic al romaniei  http://www.anarz.eu/...RIMONIU.pdf,aba de banat este intr-un numar relativ mic dar exista nu a disparut

http://www.anarz.eu/...0PATRIMONIU.pdf

#6
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
"Obiectul conservarii genetice il face rasa Alba de Banat, printr-un numar de 603 capete si rasa Carpatina printr-un numar de 3011 capete."

Edited by katilinus, 25 May 2010 - 10:16.


#7
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postiovdan, on 25th May 2010, 10:55, said:

eu stiam ca are ceva sannen ,si sa sti ca este protejata de lege,este trecuta in patrimoniul genetic al romaniei  http://www.anarz.eu/...RIMONIU.pdf,aba de banat este intr-un numar relativ mic dar exista nu a disparut

http://www.anarz.eu/...0PATRIMONIU.pdf

Dragilor,

Trebuie sa-mi fac "mea culpa" pentru o informatie incompleta: rasa Sannen a fost si la baza formarii rasei nobile germane (Weisse Deutsche Edelziege).

Este adevarat ca mai exista cateva exemplare in cateva sate izolate din Timis, dar atat timp cat nu exista un program coerent pentru salvarea acestei rase, aceasta poate fi considerata ca fiind deja disparuta....

Am fost nerabdator sa vad ce informatii gasesc pe link-ul "ANARZ" cu privire la acest subiect. Ce am gasit este doar GARGARA  :nonobad:. Aceste relicve ramase de pe vremea lui Ceasca (ca mentalitate) scriu tot felul de rapoarte si statistici pentru a-si justifica existenta, si bineinteles salariile, dar legatura lor cu realitatea este practic nula! Tot ceea ce sriu (incepand cu cei de la nivel judet) este doar "burtologie", povesti frumoase scrise din birou. Daca merg pe teren o fac doar pentru a primi diverse plocoane de la cei carora ar fi trebuit sa le boniteze animalele. Asa ca, sfatul meu este sa nu mai dati crezare unor astfel de statistici, care nu au acoperire in teren.
Fotografiile postate pe site-ul lor ca sa exemplifice rasele de capre aflate in "patrimoniu genetic" arata ce varza este in capul lor. Mai corect ar fi fost sa le zica "niste capre"  :naughty:

Asa ca, "ramane cum am stabilit"!

Sa auzim si de bine!
Felician Negrut

#8
iovdan

iovdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2008
mda nu zic ca nu ai dreptate dar cunosc cateva capre la mine in sat ,in banat,care sunt asa ordinare dar au cam 3.5-4 litri lapte la zi ,consider ca nu sunt Carpantine mai sunt un esantion care au cam 2-2.5 (inclusiv o capra de a lui fratemiu 0care are dupa toate aparentele cam tot ce este la o alba de banat o constitutie specifica raselor de lapte.Nu spun ca sunt Albe de Banat pure dar nici Carpantine sigur nu sunt si nici alte rase pure fiind ordinare ,deci ceva din acea rasa cred ca a mai ramas cel putin ca o influenta in caprele din zona Banat (bineanteles nu toate ,anumite efective) cu stima ,spun si io o parere asa ca "neprofesionist" bazate doar pe constatari :)

#9
ovymol

ovymol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2010
Vreau si eu sa cumpar 3 capre Alba de Banat. Stiu ca se diferentiaza de celelalte si prin faptul ca ele pasc ca si oile, poti sa le tii si inchise, nu trebuie sa le scoti pe dealuri ca si pe celelalte capre normale, care daca nu le scoti sa umble fac ceva boala de picioare.


daca stiti cumva cine are capre din rasa Alba de Banat de vanzare in jurul judetului Cluj, va rog sa ma anuntati. pe mail [email protected] sau la tel 0764028779

#10
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

View Postovymol, on 26th July 2010, 10:05, said:

celelalte capre normale... daca nu le scoti sa umble fac ceva boala de picioare.

cred ca esti putin dezinformat ... am avut iarna trecuta 4 carpatine si 2 nobila germana, inchise in aceiasi camera. nici una nu a fost bolnava de picioare (presupun ca de necrobaciloza vb).
la "pascutul ca si oile" ... vezi sa nu fie oi ca ale lui ticatac :D, care-s la fel de cuminti ca si caprele mele:))

despre diferentele dintre carpatine si albe de banat .. s-a mai vb pe aici. fa-ti niste timp si citeste.

#11
ovymol

ovymol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2010

View Postkatilinus, on 26th July 2010, 10:20, said:

cred ca esti putin dezinformat ... am avut iarna trecuta 4 carpatine si 2 nobila germana, inchise in aceiasi camera. nici una nu a fost bolnava de picioare (presupun ca de necrobaciloza vb).
la "pascutul ca si oile" ... vezi sa nu fie oi ca ale lui ticatac :D, care-s la fel de cuminti ca si caprele mele:))

despre diferentele dintre carpatine si albe de banat .. s-a mai vb pe aici. fa-ti niste timp si citeste.



Vreau sa spun ca rasa Alba de Banat sunt mai linistite si pasc iarba, nu umbla toata ziua dupa frunze la arbusti ca si  Carpatina

#12
ovymol

ovymol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2010

View Postkatilinus, on 26th July 2010, 10:20, said:

cred ca esti putin dezinformat ... am avut iarna trecuta 4 carpatine si 2 nobila germana, inchise in aceiasi camera. nici una nu a fost bolnava de picioare (presupun ca de necrobaciloza vb).
la "pascutul ca si oile" ... vezi sa nu fie oi ca ale lui ticatac :D, care-s la fel de cuminti ca si caprele mele:))

despre diferentele dintre carpatine si albe de banat .. s-a mai vb pe aici. fa-ti niste timp si citeste.



Vreau sa spun ca rasa Alba de Banat sunt mai linistite si pasc iarba, nu umbla toata ziua dupa frunze la arbusti ca si  Carpatina

#13
ovymol

ovymol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2010
Am gasit 3 capre cu 900 lei toate. Cred ca sunt  Carpatine: una alba la a 4-a fatare, a doua maro cu alb la a 2-a fatare si a treia la prima fatare. Primele 2 au fatat cate 2 iezi si a treia 1 ied. Omu zice ca dau impreuna 6 litri de lapte pe zi.
Ce parere aveti? Merita? Mi se par cam scumpe...

Am uitat sa spun ca sunt fara coarne, au parul mai mare, tatele sunt destul de mari si au para faina la uger.
Eu sunt de langa Dej (Cluj) si caprele in Dej le-am gasit, transportul e gratis cu o caruta

#14
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
vad ca nu se arunca nimeni.
eu nu prea stiu ce sa spun. 3mil/bucata e cam scump (dar cred ca depinde de zona in care stai), pe aici cred ca le-ai lua cu 2 mil/bucata. pe de alta parte daca au uger fain, si au cam 2 litri/zi nu e rau...
niste poze? poate ti-ar raspunde mai multi asa

#15
kalysto

kalysto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.01.2007
care este pretul just al unei albe de Banat (in caz ca este autentica...)?
eu am vazut una cu ugerul pana in pamant - aproape ca atinge pamantul - da cam 4-3 litri pe zi, si mi s-a cerut 800 ron...

p.s. nu vreau sa fiu offtopic, dar este vreo problema daca tin carpatine legate la grătar să manance - sunt predispuse bolilor la picioare?

multumesc mult!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate