Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

DAB – Digital Audio Broadcasting

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
BUCUREșTI, 3 iul (MEDIAFAX) - Pro FM emite, începând de luni, într-un nou sistem: DAB – Digital Audio Broadcasting, un sistem care este folosit de mai mult de 300 de milioane de persoane din întreaga lume, se arată într-un comunicat remis MEDIAFAX.
Acest sistem permite recepționarea programelor radio la o calitate a sunetului echivalentă cu cea redată de pe un CD, dar, în același timp, permite și recepționarea și transmiterea de pachete de date.
Pro FM este primul post comercial de radio din România care folosește acest sistem de transmisie, deocamdată numai pentru București, pe frecvența 223,936 MHz.
Beneficiile sistemului DAB sunt multiple. El poate fi considerat unic datorită faptului că utilizatorii pot recepționa nu numai semnal audio (muzică), ci, în funcție de receptor, și pachete de date (imagini, text).
Accesarea serviciilor DAB poate fi realizată printr-o gamă largă de echipamente digitale care folosesc acest sistem. În momentul actual, pe piață sunt disponibile în jur de 150 de produse DAB și se preconizează ca până la sfârșitul anului numărul acestora să fie de peste 200.
Un alt avantaj al acestui sistem este faptul că, pentru a găsi frecvența dorită, nu mai este nevoie să o cauți pe o scală. Ea poate fi pur și simplu selectată din meniul aparatului.
DAB a fost introdus pe piață în anul 1998.  ĂŽn momentul de față, în lume pot fi recepționate cu DAB în jur de 600 de servicii. În Marea Britanie, țara care a susținut cel mai mult utilizarea acestui sistem foarte performant, numărul de receptoare DAB a crescut cu 200% în 2002, s-a dublat în 2003 și a depășit un milion în 2004.

---- am preferat sa dau un copy/paste sa nu fiu acuzat ca lucrez pe la don Sarbu

Edited by ghyo, 03 July 2005 - 14:04.


#2
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
Pai..ce sa spun..Felicitari mediapro..problema e ca nu stiu ce aparat sa-mi cumpar ca sa  am DAB. O combina muzicala din aia smechera..subtirica..gen minisystem..are DAB? si daca are..unde vad imaginile..transmise prin DAB..

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Digital Audio Broadcasting e doar audio

nu fa confuzie cu DVB-T.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Bravo Pro FM!
Sunt curios ce aparate vor comercializa... si la ce pret :rolleyes:

http://www.rocketrad...shopscr315.html
Si mai multe info tehnice
http://www.rocketrad...shopscr317.html

#5
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
PRO FM emite, incepand de ieri, in sistem DAB (Digital Audio Broadcasting), care permite receptionarea programelor radio la o calitate a sunetului echivalenta cu cea redata de pe un CD, dar, in acelasi timp, permite si receptionarea si transmiterea de pachete de date. PRO FM este primul post comercial de radio din Romania care foloseste acest sistem de transmisie, deocamdata numai pentru Bucuresti, pe frecventa 223,936 MHz.


http://www.evz.ro/ma...?news_id=190626

#6
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
am cautat, dar al meu merge pana la 108  :P . nu, serios acum, cum ascult pe frecventa aia?  :o

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Cu un aparat radio compatibil DAB. DAB e transmisia digitala a sunetului.

#8
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Pro FM si Radio Romantic sunt primele doua posturi de radio private romanesti care utilizeaza sistemul T-DAB .

#9
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Cica si Radio Romania Actualitati si Radio Romania Muzical emit în digital:

http://www.hotnews.r...pe-piata-FM.htm

Are cineva vreun receptor sa ne zica si noua cum se aude?

#10
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
DAB (Digital Audio Broadcasting) este termenul generic utilizat pentru difuzarea numerica (digitala) a emisiunilor radiofonice fie pe cale terrestra, satelitara sau a cablului.

Tehnica de difuzare DAB are doua componente : compresia semnalului analogic in MPEG si difuzarea numerica a acestuia prin sistemul Digicast.

Compresia audio este bazata pe tehnologia MPEG care inlatura din semnal frecventele inaudibile pentru urechea umana, micsorand astfel dimensiunile acestuia de 10 ori si pastrand in acelasi timp o calitate a sunetului apropiata de a unui CD audio.

Sistemul digital de difuzare, Digicast : O data semnalul micsorat el este transformat in cifre si difuzat sub forma de date impreuna cu alte informatii prin intermediul unei frecvente radio clasice din UHF.

Sunt anulate astfel problemele clasice legate de distorsionarea sunetului, paraziti, etc. Ecourile de propagare, ecranarile, nu mai sunt elemente de distorsiune ci ele intaresc semnalul receptionat.

Difuzarea in sistemul DAB se face in bloc, fiecare bloc fiind de fapt un buchet de programme asociate : ex : Radio Romania Actualitati, Radio Romania Cultural, Radio Romania Muzical.

Tehnica numerica de transmisie permite fluxuri audio importante cu debite ce pot atinge pana la 1,7 Mbits pe secunda. Este un fel de internet dar transmis prin eter.  

Contrar transmisiei analogice, unde un program de radio are propriul sau emitator, aici mai multe programme de radio folosesc acelasi emitator.

Pentru acoperirea unei zone echivalente celei FM cu semnal DAB, costurile sunt mult mai reduse.

DAB permite de asemenea folosirea mult mai usoara a unei retele de izofrecventa (aceeasi frecventa peste tot in tara) cu relee sincronizate, lucru ce determina o economie frecvente analogice.

Conferinta Europeana a Postelor si Telecomunicatiilor a rezervat benzile III si L pentru Radiodifuziunea Digitala DAB.

Ascultatorul trebuie sa-si procure insa un decodor digital sau eventual un radioreceptor digital capabil sa transforme semnalul numeric receptionat in semnal analogic. Cautarea posturilor nu se mai face numai dupa frecventa ci si dupa nume: Ex: daca vrei Radio PRO FM scrii din start pro fm si se duce direct la tinta.

Iata canalele din banda III pentru transmisiile terrestre:

5A 174.928 MHz
6A 181.936 MHz
7A 188.928 MHz
8A 195.936 MHz
9A 201.928 MHz
10A 209.936 MHz
10N 210.096 MHz
11D 222.064 MHz
12C 227.360 MHz
13B 232.496 MHz
13F 239.200 MHz


5B 176.640 MHz
6B 183.648 MHz
7B 190.640 MHz
8B 197.648 MHz
9B 204.640 MHz
10B 211.648 MHz
11A 216.928 MHz
11N 217.088 MHz
12D 229.072 MHz
13C 234.208 MHz


5C 178.352 MHz
6C 185.360 MHz
7C 192.352 MHz
8C 199.360 MHz
9C 206.352 MHz
10C 213.360 MHz
11B 218.640 MHz
12A 223.936 MHz
12N 224.096 MHz
13D 235.776 MHz


5D 180.064 MHz
6D 187.072 MHz
7D 194.064 MHz
8D 201.072 MHz
9D 208.064 MHz
10D 215.072 MHz
11C 220.352 MHz
12B 225.648 MHz
13A 230.784 MHz
13E 237.488 MHz

Iata si canalele din banda L pentru transmisiile terrestre:
LA 1452.960 MHz
LC 1456.384 MHz
LE 1459.808 MHz
LG 1463.232 MHz
LI 1466.656 MHz
LK 1470.080 MHz
LM 1473.504 MHz
LO 1476.926 MHz


LB 1454.672 MHz
LD 1458.096 MHz
LF 1461.520 MHz
LH 1464.944 MHz
LJ 1468.368 MHz
LL 1471.792 MHz
LN 1475.216 MHz
LP 1478.640 MHz


Exemple de receptoare :

Receptor auto :
Blaupunkt - Woodstock DAB 54 – comercializat de la 1 iunie anul curent de catre Blaupunkt cu o interfata bluetooth necesara interoperabilitatii cu agendele electronice PDA.

Caracteristici tehnice:

Capteaza banda III (174 - 240 MHz) si banda L (1452 - 1492 MHz).
Sensibilitate in banda III : -90 dBm
Sensibilitate in banda L : -90 dBm
Alte game de unde AM, FM cu RDS
Fonctionalitate MP3 inclusa.
Pretul este cuprins intre 396 si 499 €.

Receptor de casa:
Pure Digital - DRX 702ES
Acest receptor este o bijuterie a tehnicii. Are 99 de memorii pe gama de frecventa, in plus cautarea alfabetica din DAB este disponibila si in FM classic,

Mai mult, este echipat cu o connexiune USB care permite actualizarea (upgrade) liste radio (firmware) si de asemenea conectarea la un computer.

Caracteristici tehnice :

Are Banda III (174 - 240 MHz) si banda L (1452 - 1492 MHz).
Sensibilitate in banda III : -100 dBm
Sensibilitate in banda L : -98 dBm
AM / FM cu RDS
Pret orientativ : intre 400 si 499 €.

Cred ca in Romania mai degraba ar fi nevoie de dezvoltarea televiziunii digitale terrestre, fiindca in acest moment domeniul televiziunii este mult mai precar decat cel al radiodifuziunii.


DAB este tehnologia viitorului in domeniul radiodifuziunii.
Acest sistem va inlocui treptat radioul analogic pe unde ultrascurte. De cealalta parte se afla DRM-ul sistem inventat pentru reactivarea frecventelor pe unde medii si lungi la o calitate asemanatoare FM-ului.

Procedeul DAB, dezvoltat in Europa in cadrul proiectului EUREKA, este actualmente introdus in numeroase tari. Toate statele europene inclusiv Australia (Commonwealth) au adoptat ca sandard sistemul DAB pentru inlocuirea transmisiei pe unde ultrascurte. De asemenea cateva tari asiatice dezvoltate precum Singapore, Taiwan, Corea de Sud, China, India precum si Canada, Mexic, Paraguay au ales acest sistem.

Printre lideri, singura exceptie o fac SUA care au introdus propriul lor standard digital intitulat IBOC (In Band On Channel). Se pot obtine informatii asupra acestui sistem pe situl Departamentului Federal pentru Comunicatii (Federal Communications Division); pentru partea tehnica consultati « iBiquity Digital Corporation ».

Anglia e tara unde sistemul DAB poate fi considerat cel mai raspandit, utilizat cu preponderenta de catre BBC. Peste 85 la suta dintre camine receptioneaza in jur de 400 de radiouri in format digital. Un sondaj recent arata ca in jur de o treime din englezi cunosc radiodifuziunea digitala iar numarul receptoarelor digitale a depasit anul acesta in vanzari radiourile clasice.

Prin tehnologia DAB 10 programme de radio pot fi emise printr-o singura frecventa. In postarea de mai inainte v-am prezentat canalele rezervate in Europa pentru transmisiile digitale.

Fata de receptia clasica unde chiar si in conditii de semnal slab se poate asculta ceva, in cazul DAB ori calitatea auditiei ori este impecabila ori auditia nu exista deloc.

Fadingul (pierderea intensitatii sunetului), fenomen caracteristic receptiei in unde ultrascurte dispare iar intensitatea sonora a semnalului DAB ramane constanta. Daca semnalul primit de la emitator este prea defectuos pentru a fi exploatat de catre receptor, receptia inceteaza totalmente. In acest caz, daca zona e deservita si de un releu in FM, receptorul trece automat pe receptie analogica.

In momentul in care semnalul intalneste obstacole ca de exemplu cladiri, munti etc, acestea pot chiar ajuta la intarirea calitatii semnalului, pentru ca are loc fenomenul de multiplicare de semnal. Undele ultrascurte in acest caz sufera perturbatii considerabile.

O serie de servicii conexe pot fi propuse prin sistemul DAB cum ar fi de exemplu : titlul piesei ce se difuzeaza, imaginea copertei CD-ului difuzat, etc.

Un mare numar de receptoare actuale ofera functiuni suplimentare interesante care ne fac sa apreciem din nou radioul: butonul "pauza" prin care precum la real player putem sa stopam auditia continuand s-o inregistram pentru a o asculta mai tarziu, butonul "programare" pentru inregistrare a emisiunii preferate, ceva in genul codului de inregistrare ce functioneaza in prezent pe teletextul anumitor televiziuni.

Cateva aspecte tehnice ale DAB, pentru cei interesati de amanunte :

Asadar semnalele analogice trebuie mai intai numerizate (digitalizate) adica transformate in lanturi de numere "0 si 1"; Pentru ca emisia sa fie optima, semnalul trebuie tratat in 3 etape :

Mai intai sunetul trebuie filtrat si curatat de frecventele imperceptibile pentru urechea umana (ceva in genul mpeg3-ului). Acest procedeu se cheama MUSICAM (Masking Pattern Adapted Universal Subband Integrated Coding And Multiplexing) si antreneaza o importanta comprimare a sunetului original.

Apoi, informatiile suplimentare (gen texte si imagini plus codul de post respectiv) sunt adaugate la semnal destinat multiplexului digital. Textul si imaginile sunt adaugate semnalului de baza prin procedeele intitulate Dynamic Label si MOT (Multimedia Object Transfer).

In plus mai exista si o optiune ce permite servicii de date care nu au nici o legatura cu radioul respectiv : acest serviciu se cheama "NPAD" (Non Programme Associated Data). Exemplu: informatii despre mersul trenurilor, taxi, etc.

Ajuns in acest stadiu, semnalul poate fi acum amestecat intr-un multiplex - imaginati-va la gramada amestecate Radio Romania Actualitati, Radio ProFM, Radio Romantic, Radio Romania Muzical… unde toate formeaza impreuna un flux omogen.

Am ajuns si la ultima etapa in care acest flux unitar este "taiat" in mici bucati "impletite"; In acest moment se introduce o protectie contra erorilor (Protection Level) care va permite mai tarziu reconstituirea fiecarui post de radio amestecat acolo. Cu cat bucatile impletite sunt taiate mai marunt, cu atat protectia contra erorilor este mai buna.

Acum toate aceste bucatele pot fi puse intr-un bloc de frecventa unic 1,5 MHz, ele fiind repartizate pe 1536 de subfrecvente purtatoare. Acest proces de modulare se cheama COFDM - Coded Orthogonal Frequency Division Multiplex. Sensibilitatea la paraziti este prin acest procedeu mult redusa. Se transmit in eter.

Acum la ascultator acasa, receptorul repune ordine in semnalul numerizat primit. Sunt verificate toate bucatelele primite, ordinea temporala si absenta erorilor. Procedeul de decodificare se cheama "Viterbi-Decoder". In fine datele numerice sunt transformate acum in semnal analogic perceptibil pentru urechea umana.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Este un articol destul de interesant despre DAB in Romania aici:

http://www.radioamat...view.php?id=194

E doar o mica ne-concordanta acolo cu ce spui tu... ceva legat de benzi, se spune ca receptorul trebuie sa fie banda L, pe cand tramnsmisiile in Bucuresti se vor face in jur de 239MHz sau asa ceva (era si aiurea sa se faca sus ca nu bate bine la distanta) si nu stiu acuma cum e corect.

ps - linkul merge greu si doar cand vrea ca serverul e prost (probabil extern :P).

Edited by andreic, 26 July 2005 - 00:21.


#12
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pe scanner-ul meu se simte activitate intre 223.16-224.71 Mhz. Am incercat in mod FM :D , evident ca n-am auzit decat un fasait mai puternic decat cel normal, iar Smetrul a tresarit de 5 ori la maxim !
Abia astept sa pun mana pe un radio DAB sa fac comparatie cu cel clasic la calitate audio, acoperire, etc !

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa ce inainte mi-am dat doua palme, ca sa fiu sigur ca nu visez,  :D  am cerut receptorul DAB de pe raft si am platit ''incredibila'' suma de 499.000 lei  :w00t:
Da, e cat se poate adevarat si se pare ca cei de acolo nu stiau prea multe despre DAB, prezentand acest model ca un simplu receptor radio FM (dar el functioneaza atat in sistem clasic cat si digital)
Oricum, trebuie precizat ca era un magazin cu marfa ''expirata'' (care nu se mai vinde in occident) adusa din Anglia, si aici trebuie mare atentie caci e ca la loterie, ca sa prinzi intr-adevar ceva nou, nefolosit, si in stare buna de functionare


Este un SHARP model FV-DB2E, STEREO, excelent ca design dar fara sa exceleze in functii si facilitati complexe pentru FM clasic (in afara de presetarea a 20 statii, setare bass, treble), toate facilitatile de baza (RDS, DRC, DLS) fiind insa prezente in modul DAB... de altfel 90% din manual se refera numai la modul DAB, fiind cosiderat un receptor DAB dar cu posibilitate de receptie si FM traditional
Receptorul are intrare pentru casca si iesire pentru a fi cuplat la statie/sistem 4-5.1
Se aude excelent, fara distorsiuni la auditie pe nivel volum 35 (din 40) si observ ca capteaza ceva mai bine semnalul decat un Panasonic, situat in aceeasi pozitie si avand acelasi tip antena ''baston''
Si repet inca odata pretul... receptor DAB cumparat cu 499.000 lei :w00t:

Acum sa vad cand apare DAB-ul in Brasov :coolspeak:  dar oricum nu regret deloc (mai ales din prisma pretului) caci o sa il folosesc mult la birou, pe FM-ul obisnuit... cred ca azi a fost ziua mea norocoasa :D  (pe raft erau numai 3 bucati)

Attached Files

  • Attached File  DAB2.jpg   29.64K   205 downloads
  • Attached File  DAB1.jpg   28.39K   146 downloads
  • Attached File  DAB5.jpg   26.04K   138 downloads
  • Attached File  DAB4.jpg   22.02K   95 downloads

Edited by rz, 26 April 2006 - 13:32.


#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Felicitari pentru achizitie !
Poate dai o tura prin Bucuresti si pe langa (eventual pe Platoul Costila, poate chiar de pe Postavarul) sa ne zici cum (daca) merge digitalul !

Edited by rvic77, 26 April 2006 - 14:26.


#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Multumesc... cu prima ocazie (abia astept) o sa testez in Bucuresti

Pentru bucuresteni si nu numai... cautati prin magazinele cu marfa Anglia ca e posibil sa gasiti asa ceva la pretul extrem de mici
Multa atentie la cumparare si testati bine produsul inainte... cu putin noroc aveti parte de un produs de firma si chiar nou!

#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Zi-mi si mie cum ii zice magazinului. Eu stiu numai de TCM - Germania. Chiar nu stiu de magazine cu produse englezesti !
Aici e bine ca poti sa-l testezi direct si pe digital !

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca ma crezi ca nici nu am retinut ce scrie (era o placa destul de mica, fara sa atraga atentia)
Am inteles insa ca au magazin numai in Brasov... de altfel aici sunt destul de multe astfel de magazine (similare cu ''second hand'') cu tot felul de electronice si electrocasnice la preturi foarte bune, din UK
Repet, unele sunt absolut noi (vezi si acest DAB)
Impresia mea a fost ca oamenii de acolo nici nu se pricep foarte bine... se face importul (electronice sa fie, nu conteaza restul) si abia in tara se descopera ce anume si ce face ''scula aia''

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
sau poate se pricep, dar pe de o parte, dacă l-au cumparat cu 35 de lei, preţul de vânzare de 50 e unul foarte onest, iar pe de altă parte, mă îndoiesc că ar fi avut mare succes în România la 350 de lei un biet aparat de radio (fie el şi pt recepţie digitală)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate