Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Cu masina pana la Gibraltar

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Planuiesc sa ajung la sfarsitul verii in zona Gibraltarului si as vrea sa ajung cu masina. Din nefericire am doar 3 zile la dispozitie, plec luni si trebuie sa ajung miercuri. Nu ar fi o problema daca m-as tine de autostrazi, dar un calcul rapid mi-a spus ca dau circa 40 de euro doar in Italia. Din cate stiu este chiar mai scump in Franta dar am inteles ca pot sta linistit pe drumurile nationale.

Si acum intrebarile si nelamuririle, poate ma ajuta cei care au ajuns in zonele respectice.

1. Pe harti, GPS etc, drumul cel mai scurt este Serbia, Croatia, Slovenia, Italia, Franta si Spania. Nu am gasit decat niste site-uri vechi cu preturile din primele tari. Au taxe de autostrada sau vignete (Serbia Croatia si Slovenia). Care este regimul de austrostrazi in Spania? Ce taxe sunt? Sunt acceptabile?
2. As fi mai castigat prin Ungaria, Austria (unde stiu ca am o singura taxa), Germania (pe langa Elvetia), Franta si Spania?

#2
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
In Serbia si Croatia platesti taxa de autostrada,in Slovenia,vigneta cea mai ieftina este pentru o saptamana,15 E.
Pentru Croatia in jur de 15-20E,pentru Sebia nu stiu,insa ma gandesc ca un 10 E tot o sa fie.

Edited by valentinag, 16 April 2010 - 12:06.


#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Pt Serbia parca e mai ieftin, in jur de 5 EUR.

#4
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Orientativ - doar pentru a va face o idee pentru taxele din Spania – incerc sa descifrez niste notite. Descifrez = nu mai stiu ce inseamna fiecare dintre ele, dar apar in rubrica "taxe". Nu acopera integral traseul dumneavoastra, dar poate ca va vor fi, totusi, utile.

Barcelona - Valencia: 21+4.05+3.11+5.3=33.46€ (poate ca aici ar fi ceva mai putin, poate!)
Valencia - Alicante: 3.2+11=14.2€
Sevilla - Cadiz: 6€

Sa stiti ca noi am "iesit" mai ieftin cu avion pana in Spania si acolo masina inchiriata. Asta daca nu e musai sa ajungeti cu masina dumneavoastra din alte motive.

#5
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt Fubar'

in 2004 eu am facut acest drum, pe autostrada.... am plecat miercuri dimineata si am ajuns sambata seara. in  fiecare zi am sofat de la ora 7 dimineata la ora 20. in acest moment nu stiu exact cat m-au costat taxele... oricum, te sfatui să mergi pe autostradă pt ca e mai lejer si mult mai sigur. drumul a fost prin ungaria - austria - nordul italiei, sudul frantei - spania de la nord la sud pe coasta
o zi buna,

#6
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001

 o_dor, on 16th April 2010, 13:49, said:

Orientativ - doar pentru a va face o idee pentru taxele din Spania – incerc sa descifrez niste notite. Descifrez = nu mai stiu ce inseamna fiecare dintre ele, dar apar in rubrica "taxe". Nu acopera integral traseul dumneavoastra, dar poate ca va vor fi, totusi, utile.

Barcelona - Valencia: 21+4.05+3.11+5.3=33.46€ (poate ca aici ar fi ceva mai putin, poate!)
Valencia - Alicante: 3.2+11=14.2€
Sevilla - Cadiz: 6€

Sa stiti ca noi am "iesit" mai ieftin cu avion pana in Spania si acolo masina inchiriata. Asta daca nu e musai sa ajungeti cu masina dumneavoastra din alte motive.

Si eu m-am gandit la avion, dar din calcule nu mi s-a parut mai ieftin. 650 de euro avionul, masina inchiriata 7 zile inca vreo 300 si s-a facut aproape 1000.

#7
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 Fubar, on 16th April 2010, 14:05, said:

Si eu m-am gandit la avion, dar din calcule nu mi s-a parut mai ieftin. 650 de euro avionul, masina inchiriata 7 zile inca vreo 300 si s-a facut aproape 1000.

Avion: alegeti cea mai ieftina destinatie. Madrid, Barcelona, Valencia, Malaga, oricare dintre ele.

Masina: este o chestiune de bafta. Vorbim despre Spania: o masina pentru 4 zile ne-a costat cat o alta masina pentru 10 zile. Sigur ca pretul este mai mic daca orasul este mai mic, dar mai sunt si ocazii. Oricum, a fost mai mic decat cel luat de dumneavoastra ca exemplu.

Comparatie: trebuie ca in costul variantei de deplasare cu masina dumneavoastra sa includeti si cazarile intermediare, mesele. Ca doar trebuie sa dormiti, sa va spalati, sa mancati undeva 3 zile la dus si 3 zile la intors. Veti pierde o saptamana pe drum (dus-intors), asa ca ar trebui sa adaugati la acest cost ceva cu titlul "comoditate/oboseala".

#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 o_dor, on 16th April 2010, 14:20, said:

Avion: alegeti cea mai ieftina destinatie. Madrid, Barcelona, Valencia, Malaga, oricare dintre ele.

Masina: este o chestiune de bafta. Vorbim despre Spania: o masina pentru 4 zile ne-a costat cat o alta masina pentru 10 zile. Sigur ca pretul este mai mic daca orasul este mai mic, dar mai sunt si ocazii. Oricum, a fost mai mic decat cel luat de dumneavoastra ca exemplu.

Comparatie: trebuie ca in costul variantei de deplasare cu masina dumneavoastra sa includeti si cazarile intermediare, mesele. Ca doar trebuie sa dormiti, sa va spalati, sa mancati undeva 3 zile la dus si 3 zile la intors. Veti pierde o saptamana pe drum (dus-intors), asa ca ar trebui sa adaugati la acest cost ceva cu titlul "comoditate/oboseala".
La un asemenea drum nici nu incape indoiala: as alege avion + masina inchiriata. Avionul nu are cum sa ajunga la 650 euro ci poate pe la 350-400. In linii mari, adaugand cazari si mese pentru cele 6 nopti de mers cu masina din Romania, cred ca pretul e cam acelasi, cu diferenta ajungi obosit si pierzi 6 zile pe drum.
Cursele de linie Buc-Madrid, Barca, Valencia sunt pe la 170-200 euro/pers, iar cu low-cost si mai jos.

#9
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 nniki, on 17th April 2010, 00:20, said:

La un asemenea drum nici nu incape indoiala: as alege avion + masina inchiriata. Avionul nu are cum sa ajunga la 650 euro ci poate pe la 350-400. In linii mari, adaugand cazari si mese pentru cele 6 nopti de mers cu masina din Romania, cred ca pretul e cam acelasi, cu diferenta ajungi obosit si pierzi 6 zile pe drum.
Cursele de linie Buc-Madrid, Barca, Valencia sunt pe la 170-200 euro/pers, iar cu low-cost si mai jos.

M-ati inteles perfect! Doua as zice ca sunt problemele: oboseala si saptamana pierduta.
Nu vreau sa insist, dar este chiar pierduta, oricate argumente ar incerca sa gaseasca cineva. Presupun ca dumneavoastra stiti cum este sa ai un concediu de 3 saptamani si - dupa ce elaborati un plan extraordinar pentru Spania - sa realizati ca una dintre ele se iroseste, adica trebuie sa o eliminati de undeva - o zi de la Toledo, una de la Madrid, alta de la Cordoba - pentru ca nu ati facut un calcul complet, corect.
Tot ce se cheltuie din momentul plecarii de acasa pana cand ajungeti in Spania trebuie comparat cu pretul biletului de avion si al masinii, nu numai motorina consumata pe 3000km.
Aveti dreptate in ceea ce priveste costul. Nu cred ca are rost sa caut prin notite cat a costat transportul cu avion+masina inchiriata. Nu egal, cum spuneti dumneavoastra, ci sub costul (real) al variantei cu masina personala.

Pentru cei interesati de procedura, mai ales ca au fost astfel de discutii pe forum pentru grupuri, am avut bilete de avion cu vreo 3-4 preturi, unele chiar si de vreo doua-trei ori mai scumpe decat celelalte. Si tot a fost mai ieftin decat cu masina personala!

#10
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
http://www.viamichel...web/Itinerarios

Pt cei care sant interesati de costuri pe autostrazi , trasee , aici gasiti cele mai multe informatii despre orice traseu doriti sa faceti cu masina .

#11
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc pentru informatii. Ati fost foarte de ajutor. Incerc acum sa planific ceva cu avion si masina, dar acum am o serie întreaga de probleme noi. Unde ar fi cel mai avantajos sa ajung, Valencia, Sevillia, Madrid? De aici trebuie sa inchiriez masina, chestie pe care nu am facut-o niciodata. Iau de la o companie din aeroport sau caut de nebun, prin Madrid de exemplu, o fima care ar putea fi mai ieftina?

Cat de exacta este Via Michelin (de care stiam) sau Mappy cand vine vorba de calcularea taxelor de autostradă?

Am vazut o harta a Spaniei, rutiera, in care o serie de autostrăzi figurau ca fiind gratuite, fara taxe, dar nu imi dau seama daca era veche sau mai este de actualitate.

Si sa nu uit. e cineva aici care se adreseaza cu dumneavoastra. Apreciez, dar nu este cazul.

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Via Michelin e foarte exact, iti spune unde platesti si cit, deci cunosti dinainte fiecare bariera si taxa aferenta.

#13
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Se pare ca notitele mele sunt de pastrat. Deja cuvantul "orientativ" nu-si mai are rostul. Le-am verificat cu ViaMichelin, buna idee cu ViaMichelin!

1 - Barcelona - Valencia: 21+4.05+3.11+5.3=33.46€ (poate ca aici ar fi ceva mai putin, poate!) – ViaMichelin da 33,55€, ori daca aici este la fel, in rest sunt sigur de ceea ce am notat

2 - Valencia - Alicante: 3.2+11=14.2€ - ViaMichelin va ofera o varianta fara taxe, spre interiorul tarii, dar si una de 14,25€ pe malul marii, prin Benidorm (evident ca noi am fost la Aqualandia!)

3 - Sevilla - Cadiz: 6€ - ViaMichelin spune 5,90€

Ce nu am avut rabdare sa fac: sa verific daca pe Barcelona-Valencia si ViaMichelin da 4 statii de taxare, adica cei 33,46€ au fost defalcati 21+4.05+3.11+5.3. Pe dumneavoastra va interesa, de fapt, valoarea, nu-i asa?


Nici nu mai este necesar sa apelati la amintirile unuia sau altuia, ViaMichelin va da toate informatiile pentru drum.

#14
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc. Unul dintre lucrurile care ma interesau era daca Via Michelin e de incredere.

#15
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 Fubar, on 20th April 2010, 09:52, said:

Multumesc. Unul dintre lucrurile care ma interesau era daca Via Michelin e de incredere.

Eu sunt uimit. Realizati ca daca am scris 4,05 sau 3,11 si in alt loc 3,2 aveam in fata niste bonuri.

#16
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 Fubar, on 19th April 2010, 11:42, said:

Multumesc pentru informatii. Ati fost foarte de ajutor. Incerc acum sa planific ceva cu avion si masina, dar acum am o serie întreaga de probleme noi. Unde ar fi cel mai avantajos sa ajung, Valencia, Sevillia, Madrid? De aici trebuie sa inchiriez masina, chestie pe care nu am facut-o niciodata. Iau de la o companie din aeroport sau caut de nebun, prin Madrid de exemplu, o fima care ar putea fi mai ieftina?

Cat de exacta este Via Michelin (de care stiam) sau Mappy cand vine vorba de calcularea taxelor de autostradă?

Am vazut o harta a Spaniei, rutiera, in care o serie de autostrăzi figurau ca fiind gratuite, fara taxe, dar nu imi dau seama daca era veche sau mai este de actualitate.

Si sa nu uit. e cineva aici care se adreseaza cu dumneavoastra. Apreciez, dar nu este cazul.

Cum stati cu pregatirile? Ce linie are bilete mai ieftine in perioada in care intentionati dumneavoastra sa mergeti? Masina?

#17
taraclaudiu

taraclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.07.2009
Raspund celor interesati de Gibraltar.
Am fost anul acesta in luna mai pana in Gibraltar cu masina. Pentru cei care vor sa ajunga rapid recomand avionul, pentru cei care vor sa faca un tur de Europa recomand masina. Plecat din Brasov pana la Venetia in prima zi (traversat Romania, Serbia, Croatia , Slovenia). De le Belgrad exista autostrada.
Traseul a fost Milano, Antibes vizitat 2 zile Monaco, Nisa. Apoi Cannes,St Tropez, Marsilia, Barcelona.3 zile Brcelona. Apoi fuguta la Valencia. 2 zile valencia. Apoi coborat pana la Malaga zona Cabopino 2 zile. Apoi Gibraltar, Cordoba, Madrid 2 zile, Andorra 1 zi, Grenobles 1 zi, Interlaken-Jungfrau 3 zile, Zell am See, Salzburg, Budapesta si revenirea cu picioarele pe pamant. Pentru cei care dispun de buget (3000 euro) vor vedea mult mai multe decat din avion.Benzina a costat undeva la 1200 Euro, taxele in jur de 300 Euro pe autostrazi, parcursi 9400 km.

#18
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 taraclaudiu, on 7th June 2010, 13:45, said:

Raspund celor interesati de Gibraltar.
Am fost anul acesta in luna mai pana in Gibraltar cu masina. Pentru cei care vor sa ajunga rapid recomand avionul, pentru cei care vor sa faca un tur de Europa recomand masina. Plecat din Brasov pana la Venetia in prima zi (traversat Romania, Serbia, Croatia , Slovenia). De le Belgrad exista autostrada.
Traseul a fost Milano, Antibes vizitat 2 zile Monaco, Nisa. Apoi Cannes,St Tropez, Marsilia, Barcelona.3 zile Brcelona. Apoi fuguta la Valencia. 2 zile valencia. Apoi coborat pana la Malaga zona Cabopino 2 zile. Apoi Gibraltar, Cordoba, Madrid 2 zile, Andorra 1 zi, Grenobles 1 zi, Interlaken-Jungfrau 3 zile, Zell am See, Salzburg, Budapesta si revenirea cu picioarele pe pamant. Pentru cei care dispun de buget (3000 euro) vor vedea mult mai multe decat din avion.Benzina a costat undeva la 1200 Euro, taxele in jur de 300 Euro pe autostrazi, parcursi 9400 km.

Asa da. Mergi intr-o excursie, esti in concediu. Asemanator am ajuns anul trecut pana in Barcelona , prin Arad-Viena (1 zi) -Salzburg(1 zi)- Bregenz- Elvetia ( Furkapass) -Chamonix (2 zile) -Barcelona (5 zile) -cannes(2 zile)-Monte Carlo-Genova- Verona(2 zile) -Lublijana (1 zi) -Maribor-Budapesta - acasa. Merita , in masura in care dispui si de buget.

Dar ca sa mergi 3 zile snur doar ca sa ajungi acolo.... e greu. Si nu vad unde e placerea..Doar sa gonesti pe autostrazi..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate