Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Ubuntu 10.10 a.k.a. Maverick Meerkat

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#415
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Pai...daca nu faci update, nu ai pachete mai noi...altceva nu se intampla :) unele sunt mai importante - cele legate de securitu, patchuri de kernel etc, altele nu.

Daca te multumeste cum functioneaza acum, poti trai si fara asta.

Nu fa si tu update-urile orbeste, le poti face selectiv, vezi ce update-uri iti propune.

Filtreaza de exemplu in synaptic dupa ati si vezi daca xorg-video-ati are steluta pe el cum ca e "upgradable", poate o versiune mai noua iti rezolva problema. Il marchezi numai pe el (click dreapta > mark for upgrade). Nu e neaparat sa faci toate update-urile pe care ti le propune update manager, daca unele iti fac probleme. Bineinteles, functie de dependinte, unele update-uri nu pot fi facute fara altele, de asta e bine sa incerci sa updatezi manual din synaptic, iti spune clar ce pachete vor fi instalate, upgradate etc.

Edited by ear1976, 31 March 2011 - 17:51.


#416
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc foarte mult!
am instalat o chestie acum ATITVOUT.....dar nu vad nici o diferenta. spune ca ajuta la configurarea tv out!
din pacate, nici un driver instalat ce tine de ati nu are steluta!
oare unde gasesc chestia de TVout pe care am instalat-o?

#417
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
IIii..nu stim ce chestie cu tvout ai instalat, asa ca nu mai fi asa secretos/oasa...Nu te-ai prins ca, virgula, cu cat mai multe detalii cu atat te putem ajuta mai mult?
Ai incercat si instalarea de drivere proprietare (vezi linkul de mai sus)?

La mine, in lmde, pachetele "upgradable" apar cu steluta, pe Ubuntu poate e altfel...ideea conteaza, sa ignori o perioada "update manager" si sa faci update-urile din synaptic. Eventual baga ceva screenshoturi, synaptic are cevasilea filtre care pot da rezultate interesante daca sunt folosite corespunzator (exemplu filtrul upgradable-upstream).

#418
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc draga!
pai am dat in sinaptic dupa ati si am gasit o chestie <atitvout>, am instalat-o, am dat in terminal o comanda si am gasit ca este instalata dar nu stiu unde sa o gasesc sa vad scriptul (asa o fi?) adica, sa o setez (asa o fi?).
driverele proprietare nu merg fiindca eu am un ati mai vechi, x1270, care cica nu mai are suport pentru linux. am instalat acum vreo luna catalist din sinaptic si-mi zicea ca driverul nu gaseste hardwareul....deci, driverul nu era pentru placa mea video!
eu cred ca versiunile mai noi de linux nu mai dau importanta iesirii svideo. mi se pare ca laptopurile mai noi nici nu au svideo. imi placea lucid dar mi-a facut figura aia cu intarzierea reactiei la comenzi.
astazi o sa incerc Fedora....
practic urmaresc niste chestii....
sa-mi vada iesirea svideo, color daca s-ar putea
sa gasesc un program pentru shutdown timer
sa-mi vada modemul de la vodafone zte 3565

#419
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
OMG Ubuntu crashed:

http://omgubuntu.co.uk/bash/

#420
deuxcroix

deuxcroix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2007
Genial!  :coolspeak:

#421
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 25.11.2006
Postez o problema pe care o intampin folosind Ubuntu 10.10:
Am facut un upgrade la reteau locala trecand de la un rooter D-Link DL524 la un Linksys WRT160NL care stie standarul N, echipament CISCO pe care l-am resoftat cu firmware-ul Linux DD-WRT.
In laptop am o placa de retea wireless Intel 4965agn. Unde apare problema, rooter-ul daca il trec din meniul wireless pe standard N only (2.4GHz) laptop-ul cu placa 4965 nu mai poate sa se conecteze la el, deci l-am lasat pe wireless mixed, insa daca dau comanda iwconfig in terminal imi indica urmator-ul lucru:

wlan0	 IEEE 802.11abg  ESSID:"BYTeXperience"  
		  Mode:Managed  Frequency:2.437 GHz  Access Point: C0:C1:C0:43:A2:66   
		  Bit Rate=54 Mb/s   Tx-Power=15 dBm   
		  Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
		  Power Management:off
		  Link Quality=70/70  Signal level=-31 dBm  
		  Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
		  Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
Din asta reiese faptul ca am o conexiune activa cu rooter-ul in standar G nicicum in N.
Pentru a remedia problema am incercat sa folosesc comanda sudo iwconfig wlan0 rate 300M insa fara nici un rezultat, cand incerc sa verific reiese ca tot pe 54M functioneaza reteaua.
Unde gresesc? Stie cineva cum sa procedez ca sa imi functioneze standardul N atat pe rooter cat si pe laptop?

Edited by 13YTe, 06 April 2011 - 20:12.


#422
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
aparatul ala e router nu rooter (asta ca o prima greseala) si aparent nu vede si modul n ( wlan0     IEEE 802.11abg  ESSID:"BYTeXperience" ) cel mai probabil din cauza interferentelor daca nu ai facut altceva si chiar daca ar fi in modul n nu ar avea neaparat 300mbit , el cade automat la niste praguri de viteza pana cand reuseste sa receptioneze semnalul corect si in plus ca sa se conecteze cu el in modul n placa 4965agn "requires a Connect with Intel® Centrino® processor technology certified wireless n access point" si la routerul tau nu se specifica niciunde (sau nu am vazut ) ca are certificarea asta deci e posibil sa mearga in modul "legacy"

Edited by chilly willy, 06 April 2011 - 23:23.


#423
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 25.11.2006
OK, insa am pus si o placa de retea externa de la TP-Link pe USB ce functioneaza pe standard N si are chipset Atheros si am reusit o singura data sa ma conectez folosind routerul dar aveam 1MB conexiune intre el si placa de retea si era aproape inutilizabil. Semnalul este suficient de bun, tinand cont ca laptop-ul este la 1,5-2m de router vizibilitate directa fara obstacole... :D Astept sugestii, cum pot face sa schimb (fortat) setarile placii intel 4965 in asa fel incat sa lucreze in standard N?

Edited by 13YTe, 07 April 2011 - 17:41.


#424
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
M-a mancat astazi in fund sa umblu prin satarile flashului si l-am stricat de tot.
Aveam o problema cu el, ceva legat de full screen, am cautat pe google si am vazut ca mai multi au aceasta problema. Am gasit site-ul acesta si am scris cele trei linii de comanda in terminal.
Ei problema e ca acum nu imi mai merge deloc flash-ul :))) HD-urile nu merg deloc, pana si 480p imi merge intepat.
Am incercat sa dezinstalez fash playerul dar degeaba.
Ce dumnezeu am scris in terminal? Ce inseamna aia? Stiti cumva cum as putea sa revin la setarile din default? Nu imi mergea in full screen dar macar vedeam 720p-urile fara probleme

Edited by DoubleV, 10 April 2011 - 16:30.


#425
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Editeaza /etc/adobe/mms.cfg si pune OverrideGPUValidation = 0


Trebuie sa fii logat ca "root". De exemplu, deschide un Terminal si scrie: "sudo gedit", apoi File -> Open -> ....

#426
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
A mers. Mersi

#427
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 27.12.2009
Ca sa nu mai deschid un topic,vin si eu aici cu o intrebare legata de Ubuntu 10.4.Mi se misca foarte greu ferestrele si ca sa se miste normal,trebuie sa bifez la visual effects optiunea none.Cum rezolv aceasta problema?

Am o placa video ati radeon x1600.

#428
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Se misca oribil pt. ca nu ai driverul video instalat sau placa video e foarte slaba.
Rezolvare:
1. daca nu ai driverul instalat il instalezi;
2. daca ai driverul video instalat si se misca greu dezactivezi efectele.

#429
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta mi s-a intamplat si mie la Ubuntu 10.04 dupa cateva zile de utilizare.....la Linux Mint julia si la ubuntu 10.10 merge bine. din pacate, nu am driver video de la producator (ati) !
probabil ca driverul universal de la versiunile mai noi este mai bun.

#430
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 25.05.2006
hmm... eu nu am probleme cu placa video încorporată. chiar dacă este setat pe efecte vizuale extra.

#431
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
uuf..valer tata, postul tau nu are relevanta daca nu dai nescaiva detalii.
In cazul rich1974 ne-am batut capul ceva-ceva pe o configuratie specifica. Imi pare rau ca nu am gasit solutie (cauta te rog posturile si vezi discutiile), dar asta nu inseamna ca la tine e un caz identic. Deci, expune problema ta si poate se gaseste cineva sa te ajute. (aaa...da, tu  nu ai probleme deci si la restul trebuie sa mearga).
Altfel, a posta doar "nici la mine nu merge" e complet neconstructiv.
Invatati va rog o intrebare simpla: Nu merge ce?. Asa imi place mie sa le formulez de la cap la coada, poate il iubiti pe Yoda (desi el ar spune cre' ca "merge nu ce anume pe anume ce?". De fapt e simplu: Ce nu merge? Si unde?

Deci, valer tata: problema nu este la mine, dar forta mare este...fiinte luminoase suntem.

Edited by ear1976, 20 April 2011 - 20:53.


#432
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 25.05.2006
am o întrebare: am instalat Ubuntu desktop edition pe netbook acer aspire one 532h; totul pare ok până în momentul în care observi că în mai toate ferestrele nu ai la vedere tastele „close”, „ok”, etc. există ceva soluții?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate