Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

ulei motor Subaru Boxer Diesel

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
beauzebuth

beauzebuth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.06.2006
Subaru recomanda 5W-30   ; este o idee buna sa folosesc 0W-40 ? din cate stiu este un ulei cu un spectru mai larg ( isi pastreaza bunele proprietati de ungere pe un spectru mai larg de temperaturi ) si un 0W este 100 % sintetic spre deosebire de un 5W care poate fi si partial sintetic ( !?)

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Ei lucreaza cu Motul, dar ca idee, tot pe Diesel, BMW a trecut de la 0W-30 la 5W-30...
Nu ma intreba de ce.

#3
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Daca Subaru recomanda 5w30 pune 5w30. Lasati chestiile cum ca "e cu spectru mai larg". Mai larg fata de ce? Vascozitatea unui 5w30 este mult mai mare la rece fata de a unui 5w30. Asta are motorul nevoie cand e rece si uzura cea mai mare? De ulei gros? Tolerantele intre piese sunt muuult mai mici la un motor modern fata de unul de conceptie veche. Ca regula generala: respecta ce spune producatorul.
5w30 poate fi partie sintetic insa nu e regula. In general cele ieftine sunt partial sintetice. Daca 0w40 este atat de stabil, ca ulei, de ce nu exista la nici un producator 0w40 long life(interval de schimb marit pana la 30.000km)?? Alge un ulei 5w30 long-life, uleiuri 100% sintetice si baga vascozitatea recomandata de producator.

Edited by closchkutza, 28 March 2010 - 12:02.


#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
5w este sintetic si nu partial sintetic.
10w este semisintetic dar sint si exceptii (10w-60 de la Castrol sau alte asemenea RS care-s sintetice).De la 15w in sus sint minerale.
0w este sintetic iar in alegerea unui ulei trebuie sa aveti in vedere TOTI parametrii/specificatiile lui:viscozitatea la 15 grade,la 100 grade,densitatea,etc.
Eu la mine am pus 5w-40 pentru ca asta cere si doar o singura data 0w-40 intr-o iarna cind nu era in stoc la service desi mi-au spus ca este si decit sa ramin cu baia goala...Mi-au spus ca e bun si pentru turbina,ca ajunge mai repede uleiul in rampa insa cind am comparat 5w cu 0w am hotarit sa pun tot 5w-40.
AICI puteti vedea fisa tehnica a uleiurilor...

Edited by danghetau, 28 March 2010 - 12:28.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,307
  • Înscris: 24.06.2006

 beauzebuth, on 28th March 2010, 10:26, said:

Subaru recomanda 5W-30 ...

Subaru, ca si alti fabricanti de motoare, recomanda uleiul in functie de clima, 5W30 probabil ca este pentru clima rece,
oricum cred ca este bine sa respecti ce spune fabricantul motorului in primul rand

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Si in Ro unele marci (BMW) pun 5w-30 si nu-s singurii.
Eu stiam ca acest ulei este de evitat si se pune DOAR in situatiile in care producatorul specifica acest lucru (citit intr-un articol dintr-o revista de specialitate prin aug-sept 2007).Asadar pune ce spune Subaru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate