Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Stergatoare de parbriz ...

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Stergatoarele Valeo, de pe Logan sunt slabe (cred ca vine de la Văleu)

Din ce am mai vazut la altii si eu , un pret bun si o calitate acceptabila au stergatoarele Champion si Bosh.

A doua problema tine de proiectare defectoasa. Stergatoarele au aceeasi marime(lungime). Iti sugerez sa iei unul mai mare si unul mai mic: un 55 cu 45, sau ce se potriveste acolo. In felul asta triunghiul ala nesters bine(din dreptul oglinzii) se va micsora si dara aia de pe mijloc se va anula.

#20
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Aia de pe DaciaClub folosesc chestii de genul 53 cu 46. Dar ma enerveaza cum e structurat forumul, trebuie sa dau mereu click pe raspunsuri, asa ca de-aia am intrebat aici.
Dar tu cum ai facut? Sau n-ai ajuns la faza asta?

#21
denes_l

denes_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2007
stiti cumva daca exista ceva solutie pentru tratarea lamelelor de la stergatoare? (ma refer la diferente de temperatura, inghet, caldura etc...)

#22
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Salutare!
Stiti cumva daca as putea gasi separat (si eventual unde - in Cluj de preferat :P) acel plastic care vine agatat in carligul de la bratul stergatoarelor? Pentru ca in urma cedarii unei manivele de la motorul stergatoarelor s-au lovit unul intr-altul si cea mai slaba parte (plasticul) a cedat :crying: . Stergatoarele sunt Bosch, cumparate de doar 2 luni...si n-as vrea sa le schimb pentru atat...
Attached File  2q17vh4a.jpg   56.08K   171 downloads

#23
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
tre sa schimb si eu stergatoarele la o astra h si un focus2 . (de tip aero)
la astra au inceput sa caraie mult mai repede decat la focus.
de aceea nu stiu daca alea de la reprezentanta sunt recomandate. (sau poate le-au schimbat la reprezentanata cu unele mai vechi, cand au schimbat parbrizul ?) nici ce marca/tip sunt exact.
ma gandeam sa iau bosch sau valeo. la ausburg nu au pt astra. unde se gasesc in bucuresti de preferat in sectoarele (2-)3-4  (sau care sa livreze si acasa) ?

Edited by cornel001, 04 February 2009 - 12:45.


#24
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Dupa ce am ramas fara stergatoare la masina (deh, oameni binevoitori!), mi-am cumparat o pereche de petarde chinezesti din Cora cu 6 lei bucata. Pe ele scrie ca-s cu grafit. Spre marea mea surprindere, sunt destul de bunute. Oricum, la cat am dat pe ele sunt mai mult decat multumit sa ma tina si doar o luna.  :lol:

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 cornel001, on Feb 4 2009, 12:37, said:

(de tip aero)

Daca suporti gandul sa intri intr-un magazin de piese pt VW vezi c-am pus eu un tutorial despre cum se schimba (cu costuri substantial reduse) doar lama de cauciuc de la stergatoare aero. :)

Un set de stergatoare noi cred ca te ajunge lejer peste 120 lei, 2 lame sunt 50 lei.

#26
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
n-am eu asa probleme meri cu gandul, problema e daca reusesc sa le schimb, ca am mai citit tutoriale si alte experiente pe tema asta. oare se potrivesc ? oare e uzata doar lamela sau sunt probleme si cu stergatorul ? oare n-o sa-l indoi cum a facut altcineva de a luat pana la urma stergatoare cu totul si sa pierd bani in plus ? oare n-o sa ma chinui cam mult ? basca la ala din spate nu m-am prins cum se poate schimba. magazin VW gasesc pe langa mine ? unde ?

#27
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pentru ce-i care-si pun intrebari daca pot sau nu sa faca un lucru relativ simplu si banal - exista service-ul de reprezentanta. ;)

Edited by Marius3k, 05 February 2009 - 13:33.


#28
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
hahahaha hahahahaha
glumesti. ce castig la lamele las la reprezentanta. basca drumul pana acolo. macar stergatoarele (+ un filtru de polen) unii sunt dispusi sa mi le livreze acasa inclus in pret.
acu, sincer, daca as avea un magazin la indemana unde sa gasesc (fara sa strabat orasul) as lua o lamela si as incerca de proba, as pierde doar vreo 20-30 ron in cel mai rau caz.

am gasit lamele valeo la ausburg (nu stiu si daca au pe stoc), sunt la dimensiunea ceruta fara sa le mai tai, dar sunt mai scumpe de 50 ron si sunt la mama naibii.

Edited by cornel001, 05 February 2009 - 13:47.


#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

 jay333, on Feb 5 2009, 10:10, said:

Dupa ce am ramas fara stergatoare la masina (deh, oameni binevoitori!), mi-am cumparat o pereche de petarde chinezesti din Cora cu 6 lei bucata. Pe ele scrie ca-s cu grafit. Spre marea mea surprindere, sunt destul de bunute. Oricum, la cat am dat pe ele sunt mai mult decat multumit sa ma tina si doar o luna.  :lol:
Da, sunt grafitate.
Si eu am luat Alca (43 lei doua bucati), tot grafitate, daca pui mana pe lama ramane grafit pe deget.
Dar stai linistit ca se duce repede grafitu ala  :) si habar n-am pt ce e bun (sa nu caraie ma gandesc pe geam...).




 cornel001, on Feb 5 2009, 13:46, said:

am gasit lamele valeo la ausburg (nu stiu si daca au pe stoc), sunt la dimensiunea ceruta fara sa le mai tai, dar sunt mai scumpe de 50 ron si sunt la mama naibii.
La frate-meu la Focus pe autostrada (-4 grC si mizerie cu ploaie) au scartait urat, masina e relativ noua (n-are anu).
50 lei perechea nu e mult.

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
E un tutorial, vin cu linkul dupa ce termin de scris unde am pus si codurile de piesa si cum se face. E chiar lesne, acum cred ca imi iese in 2 minute in fata blocului fara nici un fel de instrumente. Nu indoi si nu rupi nimic.
Pe spate am vazut ca la mine se cumpara stergatoarea cu totul, daca e tot aero, cu acelasi sistem de prindere. N-am avut timp sa-i fac autopsia, dar am impresia ca se poate desface si aia si pune lama clasica in ea. Am sa arunc o privire.

Pe scurt, ca sa te convingi ca n-ai de ce te teme: smulgi cu ceva capacul de la partea de sus a stergatoarei (vine altul nou in pachet, nu trebuie salvat) si sub el gasesti un cioculet metalic pe care-l scoti din cauciucul stergatoarei chiar si cu un cui, o sarma sau altceva subtire. Dupa aia pur si simplu tragi cauciucul vechi afara si il masori ca sa stii la ce dimensiune il tai pe ala nou (cutter, foarfeca, etc), pe care il pui in locul lui.
Apesi ciocul la loc, pui capacul nou si fugi la masina cu stergatoarea.


topic

edit: Daca asa arata stergatoarea e aproape identic cu ce am eu si merge sigur.

Kitul il poti comanda dupa cod la orice magazin de piese de masini straine, au sigur la Volksparts, probabil si la Augsburg si alti frati. Daca le ceri codul fara litera din coada vine set de 2 stergatoare cu capacele aferente (asta am aflat ulterior).

Edited by sebulbus, 05 February 2009 - 14:43.


#31
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
@seb, asa cum am mai spus , stiu tutorialul tau (desi nu mai retineam unde l-am vazut si cine il pusese), si avem unul asemanator si pe clubford, cu tot cu poze, pt ff2, culmea, tot cu lamele luate de la repr. VW. Si, da, arata ca in poza.
Numa ca stii tu, teoria ca teoria da practica te omoara :) imi aduc aminte cum mi-am blestemat zilele (da nici n-am renuntat) cand am incercat o operatune relativ simpla, sa inlocuiesc o siguranta la priza din bord, pana m-am prins care smecheria de scoatere a sigurantei :) Basca ai mei au cam pitit sculele pe te miri unde :( ma rog, apelez la unchiu.
Cum ziceam, as lua una de proba , dar fara sa ma duc la mama naibii dupa ele.
Sau sa merg pe mana ta si sa le iau pe toate 4, dar daca nu iese, arunc cu ele dupa tine :P
Acum serios, la astra am observat ca tind sa topaie nitel, sigur o fi suficient sa schimb doar lamela ?

PS si unde are magazin volksman asta ?

Edited by cornel001, 05 February 2009 - 15:17.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Ale mele fix de-asta le-am schimbat, cu lichid de-ala cum au prin mai toate benzinariile topaia aia din dreapta, si lasau un pic de pacla in urma. Acum in schimb e exceptional.

Eu zic ca daca ai un patent si un ceva de fier mai subtire (eu am folosit chiar o pila de unghii) n-ai cum gresi. Stergatoarele cum le iei asa le dai jos, nu le indoi, nu le faci nimic, umbli doar prin capat.

Daca-s imbacsite rau si culiseaza cauciucul nou mai greu unge-l cu niste Fairy/Pur lichid si vor intra de minune. Pe urma le clatesti rapid cu apa si nu te intrebi de ce fac spume stergatoarele la prima ploaie :lol:

Volksparts e aici: http://www.volksparts.ro/contact.htm

#33
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003

 Octavian___28, on Feb 5 2009, 14:09, said:

Da, sunt grafitate.
Si eu am luat Alca (43 lei doua bucati), tot grafitate, daca pui mana pe lama ramane grafit pe deget.
Dar stai linistit ca se duce repede grafitu ala  :) si habar n-am pt ce e bun (sa nu caraie ma gandesc pe geam...).

Nu esti singurul :)
La mine prima miscare de a inlocui petardele originale a fost Alca Heyner, cautat pe Google, marca germana, wow, m-am scos. Se vede stratul de grafit pe lamele, la prima incercare au mers ca unse, de fapt am si scris pe aici pe undeva cat eram de incantat.
Numai ca toata chestia a tinut o saptamana.
Asa ca am trecutla Aero.

#34
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
la volksparts s-au dat de ieri-alaltaieri, aduc marti-miercuri, la ausburg pe comanda in 4-5 zile... in alta parte gasesc mai repede ?

#35
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

 jay333, on Feb 5 2009, 10:10, said:

Dupa ce am ramas fara stergatoare la masina (deh, oameni binevoitori!), mi-am cumparat o pereche de petarde chinezesti din Cora cu 6 lei bucata. Pe ele scrie ca-s cu grafit. Spre marea mea surprindere, sunt destul de bunute. Oricum, la cat am dat pe ele sunt mai mult decat multumit sa ma tina si doar o luna.  :lol:


Si eu am luat o chinezerie. Stergea fain...pana la primul drum in care drumul a fost murdar si trebuia sa sterg parbrizul des. Dupa aceea cel din dreapta nu prea mai stergea nimic. Dupa al doilea drum in cadere de zapada nici cel din stanga n-a sters prea mult. Inainte foloseam un Bosch care tinea ~5 ani si chiar acum mergea mai bine decat chinezeria.
Acum am luat un Champion, mult mai scump, dar la jumatatea pretului pt. Bosch.

#36
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Eu pentru Logan am incercat stergatoarele acelea de la carrefur in cutie albastra .. cele mai ieftine. 10 ROn perechea ... surprinzator au fost destul de ok am mers cu ele aproape un an. Am avut un 22" si un 19".  Apoi mi s-a parut mie k nu mai sunt bune si am incercat tot de la carrefur stergatoarele acelea incovoiate, cum sunt acum pe masinile straine noi.  Cred k stiti despre ce vorbesc. Fac un scandal cand sterg geamu si dupa vreo luna au inceput sa si stearga prost. E pacat pentru k sunt foarte faine dpdv estetic, iar din masina nici macar nu se vad, ceea ce mie imi place f mult. As incerca alta marca tot de acest tip, dar imi e sa nu dau iara peste niste ciurucuri. A mai incercat cineva asa ceva cu succes? In caz contrar ma gandesc si eu la champion si bosch, de data asta as lua 21" cu 20".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate