Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Zorki 4

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alooper21

alooper21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2008
salutare!

am cumparat recent de la un targ de antichitati un zorki 4 fabricat prin '59 si inainte sa-l pun la lucru l-as trimite intr-un service pentru curatare/calibrare/optimizare. am gasit pe net un ghid destul de bun pentru CLA, dar nu m-as baga in el, ca am mai facut asta cu un pentax si s-a ales praful, n-a mai ramas decat pentaprisma-ntreaga si nici aia nu mai stiu pe unde-am pus-o. zorki-ul pare sa functioneze bine, desi "dupa ureche" as zice ca timpii de expunere sunt dereglati, plus ca 1/2-ul imi blocheaza perdeaua. probabil pentru ca, nestiind care-i treaba cu aparatele astea vechi, am umblat la timpii de expunere inainte sa-l armez.
in fine, ar mai fi si o praktika mtl 3 careia nu-i mai functioneaza temporizatorul: trag de el la maximum dupa care declanseaza imediat ce-i dau drumu'.

so... vreun service bun prin bucuresti? chiar daca e ceva mai scump. chiar vreau sa folosesc zorki-ul, si parca nu-mi vine sa-l testez inainte sa-l reconditionez.

#2
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 alooper21, on 19th March 2010, 06:01, said:

salutare!

am cumparat recent de la un targ de antichitati un zorki 4 fabricat prin '59 ...... chiar vreau sa folosesc zorki-ul, si parca nu-mi vine sa-l testez inainte sa-l reconditionez.

Cat ai dat pe el daca nu sunt indiscret ?
Eu am cumparat unul prin anii '70 de la cineva care la adus de la Moscova, e o serie speciala omagiala, inscriptionat cu 50...secera si ciocanul si mai scrie ceva in ruseste cu rosu pe el, stiu ca m-am rugat mult de el pana l-am convins sa mi-l vanda.
L-am folosit in perioada in care erau la moda pozele alb/negru, apoi color, apoi am facut si multe diapozitive.
Aveam un laborator foto amenajat in baie unde am petrecut multe nopti developand, facand montaje si trucaje si apoi marind pe hartie foto si inspirand adanc pe deasupra tavilor cu revelator si fixator.....ce vremuri !
Pot sa-ti spun ca face niste poze exceptionale si este in perfecta stare de functionare !
Intreb de curiozitate sa imi fac o idee despre pret, pentru ca as vrea sa-l vand si nu ma pot orienta cat sa cer pe el.
Mai am un Pentax IQ Zoom 70XL, profesional tot pe film de 35 mm, compact care la fel scoate poze exceptionale, pe acesta l-am cumparat in perioada in care faceam saptamanal trasee montane si deja parea prea grea "caramida de Zorki 4"
Multumesc,
Costin C

#3
alooper21

alooper21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2008

 remier, on 21st March 2010, 00:39, said:

Cat ai dat pe el daca nu sunt indiscret ?
Eu am cumparat unul prin anii '70 de la cineva care la adus de la Moscova, e o serie speciala omagiala, inscriptionat cu 50...secera si ciocanul si mai scrie ceva in ruseste cu rosu pe el, stiu ca m-am rugat mult de el pana l-am convins sa mi-l vanda.
[...]
Multumesc,
Costin C

l-am cumparat de la recentul targ de antichitati, din pasajul de la universitate, cu 35 de lei. nu stiam mare lucru despre zorki-4, am cautat abia apoi pe net sa vad ce mi-am luat si mi-a fost ciuda ca nu am luat si celelalte 3-4 bucati. pe net se vinde si cu 60 de euro instare functionala, asa ca eu as spune ca l-am luat bine. totusi, avand in vedere ca al tau e omagialul pretul lui e mai maricel. ce e special la al meu e ca, fiind facut in '59, e dintre cele cu inscrisurile si reperele engraved, nu vopsite. de asemenea, lentila (eu am jupiter 8) e in carcasa de metal, alba, nu din plasticul negru al modelelor ulterioare. desi nu ar fi cine stie ce dpdv functional, totusi parca are un iz mai aparte :P.
parerea mea este ca n-ar trebui sa-ti vinzi aparatul. eu nu l-ash vinde. mai degraba l-ash face cadou cuiva drag. nu cred sa iei indeajuns de multi bani pe el incat sa simti ca ai facut intr-adevar ceva cu ei. zorki nu e leica, nu se da cu sute sau mii de euro, e doar imitatie de leica. dar e o imitatie buna, fieru-i fier cum tancu-i tanc. jucariile astea au 50 de ani si inca fac poze, iar aspectul asta ma fascineaza in mod deosebit la asemenea "device-uri". in seara asta am termint primul film cu el, nu cred sa mai fac unul prea curand, apelez la praktica pentru poze. cu zorki-ul se lucreaza greu, iar eu nu stiu sa estimez expunerea, asa ca sunt curios sa vad unde-am nimerit-o.

Edited by alooper21, 21 March 2010 - 01:04.


#4
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 alooper21, on 21st March 2010, 01:02, said:

... jucariile astea au 50 de ani si inca fac poze, iar aspectul asta ma fascineaza in mod deosebit la asemenea "device-uri". ........

Si al meu e tot cu obiectiv  Jupiter 8 in montura metalica si cu inscriptiile gravate.
Nu stiu de ce zici ca se lucreaza greu cu el, mie nu mi se pare deloc complicat sa fac poze cu el, complicat e ce urmeaza....
In ce priveste expunerea e chestie de experienta, dar poti lua un exponometru pana te rodezi putin, apoi vei vedea ca nu o sa-ti mai fie necesar pentru ca te obisnuiesti cu perechile - timp expunere/diafragma
Pun mai jos niste poze cu Zorki, exponometru si cu Pentaxul....iti dai seama imediat de diferenta si calitate deoarece sunt facute cu un aparat mai "modern" si mai comod, in sensul ca e digital si nu mai e nevoie de developare, marire ...etc, dar calitatea ???
Ma gandeam sa le vand pentru ca nu le mai folosesc de foarte multi ani si nu mai am nici laboratorul foto pe care il aveam prin anii '70,  nu am cui sa le las cadou,  iar azi tinerii nu mai apreciaza asa ceva.

Attached Files


Edited by remier, 21 March 2010 - 01:47.


#5
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Imi cer scuze pentru interventie .. insa ma gandesc ca nu are rostul sa deschid un topic nou, fiind vorba de reconditionarea unor aparate foto rusesti. Eu am un Moskva 5, pe film lat. A fost al tatalui meu care a facut mii de poze cu el.  Un timp a stat nefolosit pana l-am luat eu in primire insa ceva parca un prea merge la el: inelul de zoom merge cam greu si sacadat, telemetrul banuiesc ca e descentrat si, acum vad ca nici nu mai declanseaza .. banuiesc ca se agata pe undeva o parghie ceva. Am gasit si eu pe net un manual pt Moskva5 ca si pt Zorky 4 (am si unul de asta si un FED), insa vorba lui ALOOPER21 .. l-as duce la un meserias sa-l resusciteze. Gasim pe undeva pe cineva priceput?

#6
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 merlin Gl, on 21st March 2010, 08:55, said:

.......l-as duce la un meserias sa-l resusciteze. Gasim pe undeva pe cineva priceput?

Eu stiam un atelier pe strada Coltei, cum intri dinspre Universitate vreo 100 m pe dr. sper sa mai existe.
Dar daca defectul e la perdea...e greu de crezut ca-l mai poate repara. Eu am mai avut un Zorki simplu cu asemenea defect si nu i-am mai dat de cap. Viteza de deplasare al celor 2 perdele e data de pretensionarea unor arcuri spirale aflate in cilindrii perdelelor, care odata dereglati, nu se mai pot etalona cat e lumea, asa cum au fost reglati de fabrica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate