Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Rute

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005
Cum urmeaza sa ma intorc in tara peste putin timp sunt intr-o mica dilema si de aceea apelez la ajutorul vostru in caz ca stiti starea drumurilor respective ,cat si a traficului,radare,etc.
Ceea ce ma intereseaza pe mine este ca drumul respectiv sa fie cat mai bun,si nu conteaza distanta ci timpul cel mai scurt in care pot ajunge de la Nadlac la Bucuresti.Deci m-am gandit la 3 variante si urmeaza ca voi sa le votati(daca aveti placerea),tinand cont de parametrii de mai sus.

1.Arad->Deva->Sibiu->Brasov->Ploiesti->Bucuresti;(594 km)

2.Arad->Deva->Sibiu->Rm.Valcea->Pitesti->Bucuresti;(552 km)

3.Arad->Timisoara->Drobeta Turnu Severin->Craiova->Pitesti->Bucuresti.(618 km)

Cea mai scurta varianta ar fi 2 dar drumul de la Sibiu la Ramnicu Valcea nu stiu cum e ,nu am fost niciodata.Repet,ma intereseaza sa ajung cat mai repede dar si drumul sa fie bun.
Astept ajutorul vostru,va multumesc.

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 17.10.2003
Drumul Sibiu-Rm Valcea e ceea ce se numeste Valea Oltului, e drum bun si frumos, dar o sa dai peste toate TIR-urile care tranziteaza Romania. De asemenea, Rm-Valcea Pitesti (adica Dealu-Negru), solicitant pentru masini dar drum la fel, impecabil. De fapt a fost primul din zona facut cu simtire, atunci am vazut si eu chestiile alea cu plasa sub asfalt si alte lucruri.

Edited by akeem, 27 June 2005 - 12:28.


#3
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005

akeem, on Jun 27 2005, 11:32, said:

Drumul Sibiu-Rm Valcea e ceea ce se numeste Valea Oltului, e drum bun si frumos, dar o sa dai peste toate TIR-urile care tranziteaza Romania. De asemenea, Rm-Valcea Pitesti (adica Dealu-Negru), solicitant pentru masini dar drum la fel, impecabil. De fapt a fost primul din zona facut cu simtire, atunci am vazut si eu chestiile alea cu plasa sub asfalt si alte chestii.

<{POST_SNAPBACK}>


Deci ce imi recomandati? Cred ca TIR-uri si super-trafic gasesc si pe Valea Prahovei,probabil mai mult decat pe Valea Oltului.Si Rm.Valcea -Pitesti de ce zici ca e solicitant pt masini,sunt multe urcusuri?De varianta 3 ce parere aveti?

#4
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Daca tragi tare de tot din Deva pana in Bucuresti prin sibiu ramnicu-valcea si pitesti scoti 5 ore, dar asta la limita, e "recordul" meu, in rest cam 5.30-6 ore. De la Arad pana la Deva parca cam 2 (2.30) ore, tot asa de mers putin mai tare
deci undeva pe la 7 ore jumate-8 jumate din vama, dar trebiue sa mergi responsabil si fara opriri, dar e superobositor...
cred ca varianta 2 e cea mai corecta dpv al traficului si timpului... atentie la radare pe langa sebes- sibiu, valea oltului....
atentie pe autostrada pe la km 50 spre bucuresti, sant unele gropi, dar nu de speriat, in general de folosit banda 2 cat mai mult de la km 50-30...
intre ramnicu valcea si pitesti este vestitul dealul negru, o serie de viraje si pante un pic mai dificile (adica panta mare) dar nu de speriat, ceva de genul celor de la iesirea din predeal spre brasov...
deva-bucuresti l-am facut de ceva ori cu tico si sant inca intreg....

Edited by aztec, 27 June 2005 - 12:26.


#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 17.10.2003
Da, e solicitant. Pe vremuri (adica pe vremea TV-urilor si a Buceag-urilor), ca sa treci Dealu-Negru nu era la indemana oricui. Insa pentru un tip ca tine cu herghelie sub capota e chiar incitant, zonele cu serpentine sunt pe 3 benzi special ca sa poti depasi TIR-uri. Pentru aia cu Dacii e pe dos, ii depasesc Tir-urile pe ei.

Oricum,varianta 3 pica, e drumul cel mai lung, mai prost si trece numai prin localitati.

La varianta 2 e drumul cel mai scurt si ai 110 km de autostrada unde poti sa-i dai talpa in temeiul legii. Ai grija de la km 36 incolo (vreo 10 km) ca sunt ceva gropane si-ti poate sari vreo roata daca dai in vreuna cu peste suta.

Si la varianta 1 poti sa-i dai talpa pe Ploiesti-Bucuresti, dar pe riscul tau, ca aici nu mai e autostrada.

A... si nu uita sa mai pui o ora sa traversezi Bucuresti-ul daca intri cumva prin partea opusa.

#6
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005
Herghelie sub capota ...as vrea eu.Nu am decat in jur de 120 cp,si tinand cont ca o sa am masina plina de bagaje...nu stiu cat de incitant va fi.
Oricum ma bazez pe ce ati spus voi,deci pana acum aleg varianta 2.Eram nesigur ,ca nu am mai fost niciodata pe acolo.Pe Valea Prahovei am fost de foarte multe ori,si desi drumul e bun,e foarte aglomerat si nu prea ma incanta aglomeratia.

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
si eu tot pe 2 as merge. Arad - Deva e mai slab drumul, in rest e super. Iar Craiova - RmValcea - Pitesti e - intr-adevar - unul din cele mai bune pe care poti merge in tara asta.

Valea Prahovei, cel putin primii 20 km, e cam ... in lucru ... si s-a cam f.t.t drumul ... Varianta 3 cade, e exact cum a spus akeem.

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 17.10.2003
Sibiu-Rm.Valcea-Pitesti cred ca vrei sa spui.
Craiova-RmValcea-Pitesti poti numa' cu trenu' daca schimbi la Piatra-Olt  :D

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

akeem, on Jun 27 2005, 15:30, said:

Sibiu-Rm.Valcea-Pitesti cred ca vrei sa spui.
Craiova-RmValcea-Pitesti poti numa' cu trenu' daca schimbi la Piatra-Olt  :D

<{POST_SNAPBACK}>


da, evident, am incurcat borcanele  :peacefingers:

#10
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mai baieti, voi sunteti seriosi cu Dealu-Negru ala? Am fost de zeci de ori pe drumul ala si nu mi se pare solicitant deloc pentru masina ce naiba. Pai mult mai solicitant e Rucar-Bran, mie mi se pare ca e de cateva ori mai solicitant ... chiar ma enerveaza ca nu ai unde sa depasesti, drumul e prost pante prin localitati si alte tampenii ...
Si da, pot confirma si eu drumul Sibiu-Valcea-Pitesti este excelent, ai grija la Valcea sa nu o iei prin centru, dar nici sa o iei pe centura, sa ocolesti Caciulata.
Sa ne spui cat de stresant a fost Dealu-Negru :D

Edited by Cristist50, 28 June 2005 - 00:05.


#11
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
Dealu Negru solicitant ? o placere !

#12
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005

Cristist50, on Jun 28 2005, 00:00, said:

Mai baieti, voi sunteti seriosi cu Dealu-Negru ala? Am fost de zeci de ori pe drumul ala si nu mi se pare solicitant deloc pentru masina ce naiba. Pai mult mai solicitant e Rucar-Bran, mie mi se pare ca e de cateva ori mai solicitant ... chiar ma enerveaza ca nu ai unde sa depasesti, drumul e prost pante prin localitati si alte tampenii ...
Si da, pot confirma si eu drumul Sibiu-Valcea-Pitesti este excelent, ai grija la Valcea sa nu o iei prin centru, dar nici sa o iei pe centura, sa ocolesti Caciulata.
Sa ne spui cat de stresant a fost Dealu-Negru :D

<{POST_SNAPBACK}>


Eu nu am fost niciodata la Rm.Valcea.Si nu prea am inteles ce ai vrut sa zici .Nici prin centru ,nici pe centura,si sa ocolesc Caciulata.Sper sa fie indicatoare spre Pitesti ....

#13
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Cu siguranta varianta 1

De la Deva la Brasov drumu e lejer si nu e foarte aglomerat....

Pe valea Oltului e plin de tiruri iar prin Craiova ocolesti inutil...

#14
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
de la turnu severin la craiova sunt cateva portiuni de drum infect, plus multe localitati mici unde iti poate aparea vreun tiganus in drum oricand.

care-i faza cu valcea? eu am mers cap coada prin centru de vreo 2 ori si nu s-a intamplat nimic. centura in schimb e infecta.

a, sa ai grija unde or sa se vada niste movilite pe asfalt sa le iei cat de incet poti. am crezut ca sunt de cauciuc prima oara si am dat un cap in plafon de imi amortise cu tot cu urechi.

prin valcea, din ce am vazut poti sa mergi si peste 50 un pic, asa fac si localnicii. oricum, orasul merita vazut, dar vezi sa nu te fure peisajul. asa era sa zbor eu pe un rosu la podul peste caciulata.

in rest.. iti confirm si eu ce s-a mai zis. dinspre sibiu venea un tir la 20 sec. am asteptat un autocar ce venea de afara acolo si in 15 ore cat a intarziat cred ca doar 20% din trafic au fost turisme mici. restul doar tiruri si autocare.

drumurile sunt foarte bune in zona, mai putin valcea-ganeasa care are asfaltul cam ridat.

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Totusi, Dealu Negru e o problema ... dar pentru tiruri, daciute, oltcituri si alte cazaturi. Nu-mi spuneti ca o masina relativ noua are probleme acolo, ca mi-e greu sa cred.

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 17.10.2003
Nu, evident, dar nu puteam sa-i spun omului: da-i bataie, vere, drumul e ca-n palma. Lumea il trece de zeci de ani cu Daciute si cu Trabantei si nu se plange nimeni. Pana la urma, ce drumuri avem noi in Romania ca sa-si faca cineva probleme? Nici Transfagarasanul nu e de speriat. Poate pe Feleac, daca ai un trailer cu ditamai cazanul pe el.

CivicVtec, on Jun 28 2005, 08:50, said:

Eu nu am fost niciodata la Rm.Valcea.Si nu prea am inteles ce ai vrut sa zici .Nici prin centru ,nici pe centura,si sa ocolesc Caciulata.Sper sa fie indicatoare spre Pitesti ....

<{POST_SNAPBACK}>


Stai mey linistit, ca nu e mare lucru. Dupa ce treci Valea Oltului, adica imediat cum iesi dintre munti si se termina drumul suspendat deasupra barajului, intri in statiunea Calimanesti-Caciulata. La intrare pe stg. (dinspre Sibiu, adica asa cum vii tu) e Manastirea Cozia, apoi la cateva sute de metri sunt cele 3 hoteluri, Cozia, Caciulata si Oltul, n-ai cum sa nu le vezi. Pe stanga sunt o gramada de tarabe cu artizanaturi, sucuri si alte alea. Mergi inainte si dupa 20 km ajungi la intrarea in Valcea. N-ai treaba acolo, faci stanga ca sa ocolesti orasul (vezi ca sunt indicatoare cu Pitesti) si pe urma o tii tot inainte ca pionierii pe 60 km. Asta inseamna ca deja ai trecut Dealu-Negru si te trezesti in Pitesti, intrarea dinspre Bascov :). Daca de aici inainte strangi din dinti la tentatii si nu te abati stg-dr, inseamna ca traversezi Pitesti-ul in lung si ajungi in partea cealalta exact in capul autostrazii. Mai departe tot ca pionierii si dupa 110 km ai ajuns in Militari.
Asta e.

Edited by akeem, 28 June 2005 - 16:47.


#17
CivicVtec

CivicVtec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.04.2005
Tin sa va multumesc pentru sfaturi,desi plec luni,dupa sfaturile voastre m-am decis:varianta 2,deci sibiu,valcea,pitesti...

#18
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
ai ales varianta corecta
unele mici atentionari pt traseu
rm valcea(centru) e mai nasol din cauza lipsei indicatoarelor, eu am facut greseala sa trevc prin el si noroc ca am nimerit prin intrebari, ca altfel dupa marcaje...
si mai ales ca te grabesti..daca ai fi avut timp, merita
deci pe centura orasului e indicat
la sibiu sa nu o iei pe "centura" adica drumul de tiruri, la fel si la sebes.. e mai rapid si mai scurt drumul prin oras, la deva o sa treci decat putin prin oras, la pitesti o sa cam te enervezi, lung orasul si atentie la trafic...mai ales la maxi taxi

Edited by aztec, 28 June 2005 - 19:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate