Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Recunoastere vechime munca din RO

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
Poate ajuta cineva cu informatii concrete, oficiale daca se poate.. daca in EU/EEA se poate "recunoaste" cativa ani de vechime in munca (pe Cartea de munca) de pana atunci din RO .. evident ca sa ajute mai incolo, la pensie.. ?

danke

#2
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Vad ca nu a raspuns nimeni la intrebare...
Ma intereseaza si pe mine cum cumulez cei 20 de ani vechime munciti in Romania cu vechimea care se va strange in viitorii ani munciti in strainatate ca imigrant. Pot opta in strainatate sa depun banii de pensie (CAS) in Romania?

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsorin02a, on 27th December 2010, 14:11, said:

Vad ca nu a raspuns nimeni la intrebare...

Abia acum am observat intrebarea.
Cred ca raspunsul e pozitiv pentru toate tarile UE. Eu mi-am recunoscut vechimea din Romania prezentand traducerea legalizata a cartii de munca.


View Postsorin02a, on 27th December 2010, 14:11, said:

Pot opta in strainatate sa depun banii de pensie (CAS) in Romania?
Nu stiu ce sa zic insa nu ti-as recomanda...
Decat sa-i bagi intr-un sistem falimentar e mult mai bine sa-ti vina, cand va veni timpul, o pensie frumusica din strainatate (in cazul ca te mai intorci in tara).

#4
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Ok, iti recunosc vechimea in sensul ca iti recunosc experienta, dar cuantumul pensiei, la implinirea varstei de pensionare, va contine si banii cotizati in Romania? Are loc un transfer al banilor retinuti tie pe perioada cat ai muncit in Romania, in fondul de pensii din tara in care te pensionezi? Sau, chiar daca ai muncit 10 ani in noua tara si 30 de ani in Romania, cei de acolo iti vor plati pensia ca si cum ai fi cotizat 40 de ani in tara lor (lucru de care ma indoiesc)?
Multumesc!

Edited by sorin02a, 28 December 2010 - 14:18.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsorin02a, on 28th December 2010, 14:17, said:

Are loc un transfer al banilor retinuti tie pe perioada cat ai muncit in Romania, in fondul de pensii din tara in care te pensionezi? Sau, chiar daca ai muncit 10 ani in noua tara si 30 de ani in Romania, cei de acolo iti vor plati pensia ca si cum ai fi cotizat 40 de ani in tara lor (lucru de care ma indoiesc)?
Drepturile de pensie se transfera insa modul de acordare depinde de legislatia tarii respective.
De exemplu aici (Fi) exista doua tipuri de pensii. Salariatii cotizeaza la diferite fonduri de pensii private si vor avea o pensie care va depinde de contributia lor. Marea majoritate a acestor pensii se situeaza intre 1000 si 2000 euro/luna (impozabil). Cei cu venituri foarte mici sau cei care stau pe ajutor social si nu au contribuit la un fond de pensii vor beneficia doar de o pensie garantata de stat (mult mai mica) numita pensie nationala (anul viitor creste la 687 euro/luna).
Ca urmare cineva care emigreaza in Finlanda, chiar daca a cotizat in Romania, aici nu se va califica decat pentru pensia nationala, daca nu a cotizat la un fond de pensii.
In alte tari insa, situatia poate fi cu totul alta.
Legislatia se schimba si ea, ce e valabil acum poate sa nu mai fie valabil peste 10 sau 20 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate