Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

USB hub cu alimentare externa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Deschid acest topic ca o avertizare pentru altii...

Relativ recent am decis sa folosesc un USB hub pentru ca nu mai imi ajungeau porturile USB la PC. Hub-ul merge fie cu alimentarea din portul PC, fie cu alimentare independenta (alimentator propriu de 5V, 2Amax, din retea).
Bun. La inceput nu am folosit alimentatorul extern, dar la un moment dat am primit un mesaj in Windows ca puterea de pe iesirea USB depaseste limita admisa. Am cuplat alimentatorul si toate au fost OK.
Dupa 1 saptamana mi-au murit toate porturile USB din PC si am apelat la o placa PCI pentru a avea din nou USB-uri. Nu am dat atentie prea mare pana ieri (aste este s-au ars, s-au ars).

Ieri s-a oprit curentul si s-a oprit PC-ul (eu nu o prea fac de obicei, il las ON mereu). Cand a venit curentul, PC-ul era OFF (asa cum trebuie) dar LED-urile de la fan-ul albastru de la carcasa erau aprinse. Ce mama zmeiilor? Dupa 3 secunde mi s-a aprins beculetul in cap - am scos mufa de alimentare din hub-ul USB si LED-urile s-au stins!

Idiotii de chinezi nu au pus nici un fel de separare cu diode sau relee intre tensiunea USB de 5V care vine din PC si cea de la alimentatorul extern. La inceput nu am dat atentie (eh, caderi de tensiune, chestii) dar acum realizez ca sursa aia a hub-ului (de 5V/2A) alimenteaza la oprirea PC, prin conexiunea USB, toti consumatorii de pe ramura de 5V din PC!!! Cu 2A probabil ca se descurca "onorabil".

Nu este de mirare ca mi s-a ars portul USB (probabil fuzibilul de pe MoBo, daca avea vreuna) si acum infig aceeasi 5V prin placa USB conectata pe magistrala PCI (si de acolo ajunge peste tot in PC). Placi video, HDD-uri, optica - toate care au de obicei 2 tensiuni de alimentare acum primesc in timpul shut-down doar una (5V). Sunt norocos probabil ca nu s-a busit si altceva intre timp (probabil pentru ca nu opresc prea des PC-ul).

Deci, atentie la hub-urile USB cu alimentare proprie! Pentru siguranta, deconectati-le mufa USB de la PC inainte de oprirea PC-ului.

PS: Ma intreb daca aveam un laptop ce pateam...

Edited by SuperDuper, 09 March 2010 - 19:25.


#2
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Si eu folosesc 2 Hub-uri usb de 8 porturi fiecare cu alimentare propie de 5 v,dar cand l-am luat pe primul (al doelea a urmat dupa verificare)cu toate ca era in garantie l-am desfacut si are dioda care separa tensiunea . Le folosesc de 3 ani fara probleme ,dar m-am smecherit, le alimentez direct din sursa calculatorului de aproape un an de zile.

Oricum luati aminte la ce scrie mai sus!!! unele Hub-uri usb chiar sunt facute pe "vapor" fara sa aiba o minima protectie pentru calculator.

Edited by tranzistor21, 09 March 2010 - 21:09.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Al meu este unul foarte "vaporos" :)
7 porturi plus alimentator, de pe eBay.

Attached Files

  • Attached File  hub.jpg   18.88K   89 downloads


#4
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
un amic de'al meu vrea sa cumpere un hub usb deoarece nu ii ajung cele deja existente. ce imi recomandati de pe siteul http://www.e-tc.ro/ . as vrea sa fie ceva bun adica cu protectia aceea dioda care separa tensiunea.

asta ar fi bun ? http://www.e-tc.ro/a...ust_hu_544.html ?

#5
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Dezgop si eu un topic vechi :)
Pana la urma, poate recomanda cineva un hub usb cu alimentare externa care sa aibe toate protectiile si izolarile intre tensiuni necesare ?
Am mare nevoie de asa ceva dar, citind despre ele, nu prea am curaj sa cumpar la intamplare.

#6
teodragos

teodragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2010
Ma poate ajuta cineva cum sa recunosc acea dioda ? M-ar interesa o schema detaliata sau un tutorial pdf in leg cu subiectul.
Am atasat 2 poze al USB hubului in cauza . Multumesc anticipat.

Attached Files



#7
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Am cumparat cu Card Reader Combo Card Reader-hub Hama 39688, USB 2.0 si o memorie  Memorie(metalica) USB PNY FDU16GBHOOK-EF, 16GB, USB 2.0 si am observat ca pe porturile usb de la Hub-ul asta Hama se incinge foarte tare memoria PNY, mai tare decat pe un porturile al placii de baza a PC-ului. E ceva normal?! Daca pun mana pe el are 50 grade lejer! Ce se intampla preia si caldura din interiorul readerului(e si el f. putin caldut), e ceva in neregula cu Readerul, cu memria flash sau e o falsa problema?

Edited by costables, 27 August 2012 - 13:41.


#8
m_emanuel

m_emanuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2012
Salutare tuturor! Vreau sa imi iau si eu un hub usb,ma puteti ajuta va rog cu un sfat?As vrea unul de calitate si cu dioda de protectie . Tranzistor21 am vazut ca tu folosesti cu succes si ai veificat aceste protectii.Imi poti spune ce model ai luat ?
Multumesc mult ! Respect m_emanuel.

Edited by m_emanuel, 17 October 2012 - 07:22.


#9
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Au trecut 6 ani dar problema a ramas aceeasi.
Mi-ati putea indica un hub pentru a nu pati ca initiatorul topicului? Vad ca pana si d-link, tp-link sau Logilink au si comentarii negative.

Merita sa ma axez doar pe usb 3.0 pentru o viteza mai mare ? Sunt multumita si de porturile laptopului 2.0 doar ca sunt putine si trebuie sa permut o imprimanta laser, o imprimanta matriceala, un cititor de carduri si un mouse.... doar pe doua usb-uri.

Nu ar fi mai ok sa ma axez pe specificatii de genul Hot swap, Diagnostic LED, sau ON/OFF switch, sau Plug and Play ??? Ca nu prea am habar de astea.

Cel mai important ar fi ca avand alimentare separata, sa aiba acea dioda care protejeaza sa nu arda toate usb-urile daca pica curentul. Ca si eu il mai las ON 24/24.
Este vreunul care nu e China? D-link este Taiwan?

Apoi, mie mi-ar trebui cu vreo 4 usb, dar citeam ca se mai ard, asa ca poate ar trebui cu cat mai multe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate