Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#883
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Daca e vorba de ceapă Stuttgarter sigur a fost lipsa apei

#884
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Da Vali de-aia era. Si tot de-aia am pus si anul asta. De la Dede cumparata cred

#885
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
Culmea sadismului si la mine,am si anul asta inca un saculet cu exact aceiasi arpagic si vreau sa incerc iar.Ceapa e buna la gust si am frezat terenul in toamna cu motocultorul si am mai scos cateva cu frezele alea,le am lasat acolo nici nu le am mai bagat in seama si acum le vad tot acolo zdravene.Se pare ca s rezistente ca stau si la munte si frigul e ger si noaptea e chiar intuneric adica nu s jumatati de masura.Pe aici e frig din octombrie pana in mai...frig adica foc in soba,centrala,etc si sunt putin surprins de ceapa asta.O fi perena?..dar si plantele perene dispar iarna.

#886
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Acum hai sa fim seriosi. Are dreptate Guru. La cat costa kilu de ceapa nici nu merita sa iti ocupi spatiul cu cepa. Cel putin dpmdv care am si eu 400 de mp cativa pomi si mai fac si legumicultura printre ei.

#887
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ei nu?

Pe 20-30 mp faci ceapa pentru toată iarna dacă ii merge bine. Ai ceapa proaspătă toată vara, la taranoaia nu prea te poți aproviziona ca la oraș și chiar dacă ai o piață săptămânală în prima parte a verii ceapa 3 ori nasoala ori scumpa aia care 3 mai ok...
Al treilea motiv.. Normal ca poți cultiva multe alte lucruri mai greu de găsit, mai bune, mai greu sa le găsești bune sau mai scumpe decât săracă ceapa..
Întrebarea e: se fac? Ca poți umple gradina cu roșii... Fsci un rahat afara fără plasa și alte artificii... Castraveți? Poate ii faci afara dar ce faci cu ei, crești porci? Și tot asa..ardei?unii mai merg, alții mai rău decât roșiile...
Vinete? Poate...

Ceapa e o cultura ușoară și sigura, 4 mult mai puțin solicitanta decât foarte multe altele și ceapa mănânci mult mai mult și mai des dacă multe altele...

De aia sa oui ceapa în gradina, cât de mica ar fi, e adesea o alegere buna..

#888
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View Postgabiroa, on 27 martie 2021 - 00:24, said:

Acum hai sa fim seriosi. Are dreptate Guru. La cat costa kilu de ceapa nici nu merita sa iti ocupi spatiul cu cepa.
Pai guru una zice, alta fumeaza :)
Decat sa puna doi pumni de arpagic el mai bine aduce semincioare din asia, se tine la leduri, le repica, si face 4 cepe ca oricum ceapa o cumpara
Dar o face de placere, ca are si timp si loc pt asta
Ceapa, si mai ales aia de ziceai, Stuttgarten, e pentru lenesi. Poate sa uiti de ea sa nu se faca
Normal, vrea apa ca e 90% apa dar in rest e boierie

#889
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Asta e parerea fraierului, ceapa din arpagic ca sa-ti iasa cum trebuie pentru pastrat peste iarna are nevoie de ceva stiinta si nu putina, altfel e la plezneala si lasata de capul ei iese cum trebuie doar daca ai norocul incepatorului
Posted Image
O minima socoteala de rentabilitate economica ti-ai facut, cat cheltuiesti pe o punguta de arpagic si cat obti?
Parintelul n-are teren sa-si puna pumii dar il iroseste ocupandu-l cu arpagic...asta e gandirea lui, n-are decat....

Edited by subway_guru, 27 March 2021 - 21:21.


#890
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Iar voi nu stiti mai nimic, mai sunteti si refractari la orice dar va ambitionati sa va dati cu parerea ca nuca-n perete...ma opresc aici din jena de a va mai comenta <opiniile>...Va urez succesuri la cules fusti si cepe degerate putrede pe dinauntru

Edited by subway_guru, 27 March 2021 - 21:32.


#891
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Gurule, alb sau rosu? Posted Image

#892
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru incepatori arpagic galben Stuttgart...e soiul standard.

#893
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu ziceam de ceapa în general, nu neapărat de arpagic... Si arpagicul nu e neapărat o prostie, cu asta nu sunt de acord pt ca zeci de ani la tara lumea punea arpagic și avea ceapa. Eu am și acum de anul trecut ceapa, mănânc ceapa verde chiar și cea "data" și infipta pe unde apuc...

Probabil ca din sămânță randamentul e mult mai bun dar lucrul cu răsad nu e asa simplu pt oricine.

Anul asta am semănat sămânță.

#894
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, ceapa verde e una, ceapa pentru iarna e alta, cred ca am mai dezbatut impreuna subiectul ceapa verde si am ajuns amandoi la aceleasi concluzii.
‘Toate cele bune!

Edited by subway_guru, 28 March 2021 - 01:36.


#895
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
La mine doar daca o plantez in casa poate ajunge ceapa sa faca seminte.Eu nu cred ca se preteaza pentru orice zona sa plantezi seminte si sa pui rasadurile alea in pamant.Pur si simplu nu se face din cauza mediului,frigului,umezelii etc.De aceia pun arpagic pentru ca fiind in pamant are un timp suficient sa decida el cand vrea sa iasa.Una e sa pui ceapa in Ialomita si alta e sa o pui pe Meridionali.Adica de ce suntem noi prosti astia care punem arpagic in conditiile in care vrei sa ai si tu cateva kg.
Da o sa icepeti cu ....puneti domne sere si ia balegar si tot felul de fertilizatori si nu mai stiu eu ce.Daca fac sera e clar ca nu ar mai fi doar pt consumul propriu iar mie 10mp de ceapa imi ajung.De ce m as complica cu seminte si rasad?(oricum asta in zona mea nu ar functiona in veci) ,abia se prind rasadurile de rosii prin luna iunie(sau orice rasad)

#896
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cea mai buna ceapa`i a mea, zic eu. Ii transmit asta in fiecare zi  :D

Attached Files



#897
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Samanta de ceapa germineaza perfect in toata gata de temperaturi de la zero la +30C, singurul lucru care variaza e durata de timp pana ce germineaza.

#898
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Pe aici in zona ceapa a inceput sa nu mai fie o cultura usoara. Imi amintesc ca in gradina bunicii, care avea un sol absolut tragic de munte, ceapa se facea bine, an de an. Acum a aparut minerul, de doi ani nu am reusit sa fac ceapa. Am citit ceva studii (intamplator facute mai mult in Romania, pe la Arges) si o sa plantez la sfarsit de mai, cand nu ar mai trebui sa fie active, sper ca mai apuc ceva recolta asa tarziu puse.

#899
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Aveam niste seminte de ceapa mai vechisoare. Decat sa le arunc am zis sa le dau totusi o sansa si le-am pus la germinat afara pe balcon.

Attached Files



#900
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Si ce faci cu ele Gurule? Le repici sau le pui direct afara una cate una ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate