Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Costa Calida

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ralucamateas

ralucamateas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.01.2010
Eu am fost asta-vara pentru prima oara in Spania, in aceasta regiune. Este un loc deosebit de linistit, cu o clima foarte placuta, e ferita cumva de furtunile care mai apar de-a lungul verii in Spania. Regiunea e renumita pentru faptul ca are iesire atat la Marea Mediterana cat si la Mar Menor( cel mai mare lac sarat din Europa)

Peisajele sunt deosebite. Mie mi-au placut Insulele Furnicilor (Islas Hormigas) Intrai in apa si nu f departe zareai insulele, apa in Mar Menor este f linisitita, valurile nu sutn mari, este si mai calda ca in Mediterana si mult mai sarata, astfel ca daca nu esti cel mai priceput la inot, nu tb sa iti faci griji, ca apa te tine la suprafata.

Ce mi-a mai placut a fost faptul ca te lovesti de localnici multi, ca sunt f multe localuri unde poti manca traditional Punctele mai mari de reper sunt: La Manga, construita pe fasia de pamant ce delimiteaza Mar Menor de Marea Mediterana, Cartagena( un orasel de poveste), Cabo de Pallos( farul), Los Alcazares etc. In zona sunt construite si complexe turistice cu toate facilitatile posibile in materie de sporturi si divertisment, asa ca pentru relaxare, peisaje deosebite puteti merge linistiti pe varianta asta.

Am sa pun si cateva poze:
[ http://www.filehost.ro/hotlink/832482_DSCF0812.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] DSCF0812 JPG
[ http://www.filehost.ro/hotlink/832489_DSCF0787.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] DSCF0787 JPG
[ http://www.filehost.ro/hotlink/832490_DSCF0905.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] DSCF0905 JPG

#2
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Raluca: In primul rand ca n-am putut vedea pozele la dimensiune mare - trebuie sa te loghezi la ceva ca sa le downloadezi, dup'aia nu te lasa, habar n-am ce se'ntampla...
Nu le poti incarca direct aici, pe forum?

In al doilea rand, fiindca aud pentru prima data despre coasta asta (sa-mi fie rusine, probabil), cum se ajunge acolo? Adica pana in ce oras mare poti zbura cu avionul? Si dupa aterizare ce faci mai departe?

Mersic.  :kisstogether:

#3
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Avand in vedere cursele de avion din Romania, pentru Costa Calida s-ar putea folosi atat aeroportul din Valencia, cat si cel din Malaga. Cuprinde zona de la nordul Cartagenei pana spre Almeria.

In drum spre Valencia, noi ne-am oprit la Lorca, un orasel situat la cca 50km de mare, si la Guardamar del Segura (50km nord de Mar Menor). Daca si plaja de care vorbeste <ralucamateas> este la fel de frumoasa ca cea din Guardamar, cred ca veti fi in mare dificultate pentru a alege cel mai bun loc pentru viitoarea vacanta de vara. Noi ne-am promis ca vom ajunge iar in Guardamar. In apropiere se afla Parque Natural de las Salinas de Santa Pola (flamingo).

#4
marcuth

marcuth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.05.2008

 o_dor, on 4th March 2010, 17:35, said:

Avand in vedere cursele de avion din Romania, pentru Costa Calida s-ar putea folosi atat aeroportul din Valencia, cat si cel din Malaga. Cuprinde zona de la nordul Cartagenei pana spre Almeria.

In drum spre Valencia, noi ne-am oprit la Lorca, un orasel situat la cca 50km de mare, si la Guardamar del Segura (50km nord de Mar Menor). Daca si plaja de care vorbeste <ralucamateas> este la fel de frumoasa ca cea din Guardamar, cred ca veti fi in mare dificultate pentru a alege cel mai bun loc pentru viitoarea vacanta de vara. Noi ne-am promis ca vom ajunge iar in Guardamar. In apropiere se afla Parque Natural de las Salinas de Santa Pola (flamingo).

Sunt in Cartagena de cateva zile.E o zona superba,cu mai putini turisti decat am intalnit in alte zone.Dovada e ca daca nu stii un pic de spaniola,nu prea te intelegi cu ei.
Temperatura e acceptabila,in jur de 30 gr acum.
Exista curse Bucuresti Baneasa-Alicante .Am vazut Cabo de Palos,La Manga,San Pedro del Pinatar,unde exista saline si colonii de flamingo,Murcia si desigur Cartagena.
Nu stiu daca intereseaza pe cineva subiectul,voiam doar sa atrag atentia ca exista si alte locuri in Spania in afara celor foarte cunoscute si care merita vizitate.Fac asta
pentru ca si eu am aflat multe informatii pe acest forum si am plecat documentati in excursiile facute.

#5
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Costa Calida este zona de litoral a regiunii Murcia, regiune care cuprinde 6 zone ( Mar Menor, Murcia, Nordeste, Sierra Espuna, Valle di Ricota y Cieza si Noroeste ).
Din pacate nu sunt zboruri directe din Romania catre aeroportul acestei regiuni ( situat langa Mar Menor ).
Ryanair si Easyjet sunt companii aeriene care au zboruri directe pe aeroportul Murcia-San Javier (MJV) de pe aeroporturi din Belgia, Irlanda, Anglia si Olanda.
Tinand cont ca Ryanair are zboruri din Bucuresti catre Charleroi, Dublin sau Stansted, s-ar putea putea ajunge pe MJV din Otopeni cu o escala la CRL, DUB sau STN.
Atasez un ghid in spaniola, al regiunii Murcia ( harta, obiective de vizitat pentru fiecare zona, etc...  ) care poate fi foarte util pentru cei interesati de vacante in aceasta frumoasa regiune a Spaniei.

Attached Files


Edited by raul_6776, 12 March 2018 - 15:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate