Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Filme artistice/documentare cu si despre fotografi/fotografie

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Daca ati vazut filme artistice sau filme documentare despre fotografie, fotografi sau care pur si simplu sa aiba vreo legatura cu fenomenul, ziceti aici.

Incep eu cu doua.

Salvador , un film mai vechi, cu James Woods. Este vorba despre regimul dictatorial din Salvador din anii '80 si despre niste (foto)jurnalisti care se duc acolo sa documenteze evenimentele.

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus. La asta cred ca va imaginati si voi despre ce e vorba. Nicole Kidman si Robert Downey Jr.

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Primul care imi vine acum in minte este clasicul Blow up al lui Michelangelo Antonioni.

Edited by DannyMC, 27 February 2010 - 12:39.


#3
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Maine, duminica 28.02.10, ora 19, pe programul Nat Geo Wild:

"Fotografii memorabile: Vânătorul de vulcani
Cunoaște fotograful care a imortalizat silueta unui geolog pe un fundal de lavă, imagine devenită copertă-reper a revistei National Geographic."

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Omul cu 1000 de ochi, de Alexandru Solomon

#5
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Frames from the Edge, Helmut by June -> my favs

Cidade de Deus si Blow up.

Cam astea imi vin momentan in minte.

#6
Ram_2k

Ram_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.01.2010
ce stiu eu ii Baraka

si un documentar "masters of photography" din ani 80 (ii pe torrente)

#7
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Daca zici de Baraka poti sa treci si "Ashes and snow" pe lista. Dar astea nu sunt despre fotografie cat sunt imagini cu impact vizual puternic.

#8
Ram_2k

Ram_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.01.2010
pai si fotografia nu e o imagine cu impact vizual puternic?

#9
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Subiectul filmelor nu este fotografia. Asta ziceam.

#10
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
" Tarzan Retired " documentar despre Miroslav Tichy.

Un film % la % despre fotograf, aparatura, concept si ce mai rezulta din toate astea, 20 minute care-ti rastoarna tot ce stiai despre ce inseamna o fotografie buna sau despre ce are nevoie un fotograf ca sa scoata o imagine memorabila.
De vazut neaparat.

#11
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
Ab-normal Beauty

#12
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Deci, ultimu film pare foarte pe gustul meu. Mulțumesc!

- Cidade de deus (îl ma adaug și eu o dată, cine știe cunoaște ;) )
- The year of living dangerously
- Documentar: War photographer
- Professione: Reporter (chiar dacă nu este exact despre fotografie, e în domeniu :) )
- Sin City - pentru imagine, mai mult pe partea grafică

- pentru imagine în general, cam tot ce e Tarkovsky sau Bergman. Regizori pe care orice om cu o cultură vizuală decentă îi cunoaște.
- ca imagine neconvențională și un film foarte complex: Irreversible
- tot pentru imagine neconvențională, filmele lui Lynch, un om cu o imaginație debordantă

Și chiar dacă nu are legătură cu fotografia, dar simt nevoie să-l împărtășesc: The Piano

Edited by vladimirchira, 28 February 2010 - 12:08.


#13
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Am vazut pe National Geographic, zilele astea doua documentare foarte faine.

Unul se numea "Cele mai bune 10 fotografii" ale fotografilor NG (James Nachtwey, Amy Toensing si altii)  iar celalalt se numea "Fotografii memorabile" si era prezentat de un fotograf pe nume Reza care l-a fotografiat in trecut pe liderul mujahedinilor din Afghanistan care a fost asasinat de talibani si Al-Qaeda in 2001. Fotograful se intoarce in locurile respective si blabla , vedeti voi documentarul ca sigur o sa-l mai dea :)

#14
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Regizorul cu cele mai "fotografice" cadre este Terrence Malick. Omul a terminat si Harvardul si Oxfordul, e doctor in filozofie, il puteti numi geniu. :rolleyes:
Va recomand sa vedeti Days of Heaven (e filmat numai la ore magice de catre poate cel mai bun director de imagine ever, Almendros), The Thin Red Line, Badlands. De fapt ii puteti vedea totate filmele, nu are decat vreo 5-6, dupa Days of Heaven din 78 s-a retras vreo 20 de ani in Franta sa predea.

Baraka il recomand si eu, fiecare cadru e o fotografie.
De asemenea, un must sunt filmele lui Godfrey Reggio, documentare in genul Baraka, remarc mai ales trilogia Quatsi, creata prin slow motion si time lapse (Koyaanisqatsi, Powaquatsi si Nagoyqatsi).

Un regizor ce nu mai are nevoie de nicio prezentare si care a creat filme f fotografice este Kubrick, de la el va recomand A clockwork orange (filmata cu niste wideuri f dubioase) si Barry Lyndon (aici a folosit obiective f luminoase, fiind filmat la lumina existenta, e celebra o scena filmata cu f/1.2, in care lumina e data doar de niste lumanari, si in general tot filmul este facut la ore magice si are niste cadre deosebite).

Water, este un film indian (nu radeti, indienii faci si filme mari - va mai recomand trilogia Apu) foarte fotografic.

Pentru peisagisti recomand seriile de documentare BBC, Wild China, Wild Indonesia, Wild South America etc (sunt vreo 7-8 in total, nu stiu exact) si mai e si unul Earth, parca, o sa verific acasa. Sunt fabuloase, cautati-le si nu veti regreta, va promit.

Daca vreti sa va mai plictisesc, ma mai gandesc si mai scriu, sunt cinefil inrait. :)





#15
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Terrence Malick e incredibil, corect. Dar acum... chiar cele mai fotografice cadre. Bergman cui ramane ? :)

#16
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 edlund, on 2nd March 2010, 11:19, said:

si mai e si unul Earth, parca, o sa verific acasa.
Planet Earth - BBC (2006) - 11 episoade
Din astea peisagistice/HD mai e si Home a lui Yann Arthus-Bertrand (2009). Se poate vedea pe site-ul oficial, insa tot o versiune descarcabila recomand (e o varianta pe la 6.5GB fara defecte de randare - vezi scena copacilor). De trilogia lui Godfrey Reggio am dat si eu dupa ce am vazut Baraka si Home si mi s-a parut remarcabila realizarea, avind in vedere ca primul episod precede Baraka cu 10 ani (1982 vs 1992).

Ashes and Snow e cu adevarat special si diferit, cel putin pentru mine - nu prea am suficienta cultura cinematografica ca sa-l pot compara cu altceva. Filmele lui Malick trebuie sa le revad cu ochii de acum.

Apropo de filme mai controversate precum Irreversible, poate merita amintit recentul Antichrist al lui Lars von Trier. Pentru partea de imagine nu trebuie ratat, in rest sigur ca se pot comenta multe.

Oricum, excelenta ideea acestui topic.

Edited by raldox, 02 March 2010 - 20:57.


#17
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
ontopic: Shutter - horror thailandez din 2004 (remake-ul haliudian din 2008 e slab)

Ca filme "de imagine" va sugerez filmele lui Kar Wai Wong (cele ceva mai recente: In the Mood for Love, 2046, My Blueberry Nights) - mostra

Si, bineinteles, The Fall

#18
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Multumesc pentru Home si Ashes and Snow, le-am vazut aseara, excelente.

Vladimir, nu am zis nimic de Bergman pentru ca in orice discutie de gen apar invariabil 3 nume, Bergman, Tarkovsky si Kurosawa, eu personal am cam ajuns la saturatie. :)

Mi-am adus aminte de un alt film extraordinar din punct de vedere al imaginii, La passion de Jeanne d'Arc din 1928, eventual cautati secvente din el pe youtube, sa vedeti ca nu vorbesc prostii.

Daca sunteti serios into weird shit, recomand (cu toate ca mi-e greu sa fac asta, tipul e uber dubios, ca sa va dati seama pe unde se invarte va spun ca l-a influentat teribil pe John Waters cu al lui oribil/odios/scabros Pink Flamingo's) si filmele independente ale lui Jack Smith, mai ales Flaming Creatures, filmat pe pelicule expirate. Aveti aici o secventa, pe care e pusa si o melodie extraordinara, cu ocazia asta ascultam si ceva muzica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aYSUBKnI42w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate