Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Entorsa genunchi,ligament colateral partial rupt

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
razvan99

razvan99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2010
salut!!
problema mea o reprezinta o entorsa la genunchi..despre care nu mai stiu ce sa cred..o sa va povestesc mai pe larg toata 'patzania'..daca tot va plictisesc,macar sa o fac cum trebuie..
acum o luna am iesit la fotbal cu niste prieteni,pe zapada..m'au tot batut la cap sa ies si eu cu ei..erau niste baieti pe care nu ii mai vazusem de ceva timp, cu care am fost coleg la o echipa de fotbal..ma rog,si 'altii' care habar nu aveau cred..pentru ca asa m'am ales cu povara asta..dupa ceva timp de distractie,unul din acei baietzi care nu au ce cauta la fotbal a 'incercat' sa intre prin alunecare la mine desi eu scapasem de minge..si asa mi'a distrus genunchiu,daca pot sa spun asta..

am fost la spital..am facut radiografie..trebuie sa spun k o astfel de durere nu am mai simtit in viata mea..tremuram din toate incheieturile..am asteptat o ora sa vina un doctor sa ma vada..s'a uitat la radiografie,dupa care a inceput sa imi controleze picioru pt k pe radiografie nu aparea nmk iesit din comun..si a inceput sa traga de picior in toate partile..el mi'a zis sa las picioru' relaxat,doar k mi se incorda involuntar la cat de tare tragea..dupa cateva incercari eroice de'ale lui(sa mi'l rupa de tot cred) s'a suparat si a zis k el are altcva mai bun de facut decat sa stea dupa mine..a plecat si a zs k am entorsa si sa stau cu compresa cu apa rece acasa..si repaus bineinteles..k in trei zile imi trece..

doar k nu a fost deloc asa si dupa cateva zile m'am dus la un alt doctor..s'a uitat si ala la picior..a tras si el in toate partile(mai usor oricum dekt primu') si si'a dat seama k am ligamentele colaterale partial rupte..am simtit k imi pica cerul in cap..mi'a zis sa nu ma sperii k se cicatrizeaza singure,nu trebuie sa ma operez..mi'a dat o carte de vizita a cuiva de la care sa cumpar o orteza pe care s'o port 5 saptamani..l'am intrebat de la inceput dak trebuie sa nu folosesc picioru deloc..a zs k pot sa il folosesc,doar sa nu il fortez f tare,in rest e in regula pt k ligamentele astea sunt tensionate abea dupa ce picioru' este in flexie mai mare de 90de grade..dupa aceste 5 sapt trebuie sa ma duc la alt control,dupa care ma pune sa fac si RMN pt k atunci picioru era f umflat,vanat si toate cele si mi'a zs k nu ar iesi bine RMN'u pt k zona din jurul rotulei e inundata de sange..

dupa o saptamana am mai fost la un doctor,pt k as fi vrut  totusi sa tin ceva timp picioru' in ghips,sa nu il mai folosesc..si doctoru respectiv mi'a sp k nu am de ce sa il pun pt k orteza e f buna si k ghipsul nu ma ajuta mai mult decat aia..dupa spusele lui,in 10 zile trebuia sa imi treaca..au trecut 4 saptamani..ma simt binisor(din spusele altora)..ligamentele cred k si'au revenit oarecum pt k nu mai am senzatia k 'imi fuge genunchiul'..doar k nu pot sa indoi picioru f mult..nici in pozitie de 90 de grade nu il pot indoi..dupa un anumit punct ma 'tine' f tare si ma doare..un prieten k joak fotbal de performanta si acum mi'a zis k este normal pt k eu inca mai am putin lichid in jurul rotulei..si el a avut entorsa si pana nu s'a tras tot lichidu' nu a putut sa indoaie cum trebuie picioru'..doar k mie imi este sa nu fie si altceva..daca aveti vreo idee,sau ceva,as fi recunoscator...si daca imi puteti spune cat o sa ma afecteze pe viitor entorsa asta..fratele meu mai mare a avut entorsa la genunchi de 3 ori si a jucat fotbal de performanta pana la 27 de ani..nu are nicio problema acum..am pus si 3 poze(una din prima seara,cand s'a umflat f tare;una knd s'a invinetit f rau; si una de acum-atat pot sa il indoi)
VA MULTUMESC!!

Attached Files


Edited by Mig VWFan, 28 February 2010 - 10:49.
esti total agramat, scrisul tau e o adevarata manea


#2
matthew2

matthew2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 28.01.2009
E normal. stai calm

mobilitate suta la suta nu o sa ai un timp indelungat..
eu zic ca in in jumatate de an deabia o sa uiti de entorsa.. adica sa ai mobilitate totala, si sa nu ai dureri indiferent de ce actiune intreprinzi..
relax man

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate