Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ruta panoramica in Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Voi pleca in curand la ski in zona Kaprun-Zell am See. In anii trecuti, fie ca a fost Austria, fie Elvetia, m-am tinut de autostrada pentru un timp cat mai bun. Anul asta as dori insa sa vad mai mult din Austria, nu doar balustrada de la drum. M-ar interesa care este cea mai faina ruta, panoramic vorbind, intre Viena și Kaprun. Sunt atat de multe drumuri pe harta si nu as vrea sa ma duc la noroc.

Multumesc

#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
parerea mea :bucuresti-drobeta turnu severin-belgrad(pe malul dunarii)-zagreb-lubliana-villach-zell drumul este ceva  mai lung si  se plateste in plus autostrada in croatia si serbia si vigneta in slovenia +tunel in austria .villach-zell peisaj bestial+clisura dunarii +peisaj ok in slovenia

#3
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Poate sunt eu nebun sau am niste prejudecati gresite, dar nu vreau sa calc in Serbia.

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
sigur prejudecati gresite!in plus drumurile sint mai bune ca in romania

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Total gresit cu Serbia! Am calatorit mult in Serbia in ultimii 2 ani si Romania e in urma as putea spune.

#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
de acord cu tine!si mie-mi pare serbia mai rasarita ca si romania

#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.romantiks...t/en/route.html

#8
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Posthaplea82, on 23rd February 2010, 12:16, said:

sigur prejudecati gresite!in plus drumurile sint mai bune ca in romania


Este "bine" cu prejudecatile astea. Altfel, <Fubar> ar putea fi pus in situatia sa se intrebe unde a fost razboi.

#9
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Problemele de care ma temeam nu erau legate de drumuri sau situatia geopolitica, ci de povesti de la granita, spagi si controale la sange doar de dragul actiunii.

Edited by Fubar, 24 February 2010 - 12:19.


#10
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu pot sa ma pronunt asupra experientelor traite de altii dar pot sa spun ca niciodata sirbii nu mi-au deschis nici macar un bagaj ,chiar daca vamesul intotdeauna m-a intrebat "ce am de vinzare" si mi-a cerut sa-i deschid porbagajul!intotdeauna a fost multumit de raspunsul "turist"!niciodata nu am fost oprit de politie ,asta fie in serbia,fie in bosnia-hertegovina sau in muntenegru!am fost oprit si amendat o singura data in croatia pt depasirea limitei de viteza.ca atare pot spune ca vamesii romani sint mult mai nesimtiti ca cei sirbi(cu cei sirbi am avut experiente inedite ,in sensul ca la granita cu croatia si cea cu muntenegru vamesul sirb mi-a vorbit in romaneste ) iar politia sirbeasca nu te deranjaza mai mult decit cea din romania.asta nu inseamna ca nu pot exista exceptii.

Edited by haplea82, 24 February 2010 - 13:46.


#11
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006

View PostFubar, on 23rd February 2010, 11:39, said:

Voi pleca in curand la ski in zona Kaprun-Zell am See. In anii trecuti, fie ca a fost Austria, fie Elvetia, m-am tinut de autostrada pentru un timp cat mai bun. Anul asta as dori insa sa vad mai mult din Austria, nu doar balustrada de la drum. M-ar interesa care este cea mai faina ruta, panoramic vorbind, intre Viena și Kaprun. Sunt atat de multe drumuri pe harta si nu as vrea sa ma duc la noroc.

Multumesc

Un traseu pe care l-am facut eu in 2007: de la Parndorf pe 50(nr drumului) apoi S31,S4,putin pe A2,S6,A9,320(sau E651),A10 si B311 pana la Kaprun. Poate pare complicat ,dar nu este deloc....sfat:urmareste nr.drumului si nu o localitate anume. Ca peisaj este mult mai frumos decat autostrada....ca timp sigur vei face circa 1,5-2 ore in plus(depinde si de opriri),dar merita....pe S-uri limita de viteza este 100km/ora.
Nu platesti nimic pe acest drum(exceptand vigneta)....sunt doar cateva tuneluri cu plata in Austria.

#12
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostFubar, on 24th February 2010, 12:19, said:

Problemele de care ma temeam nu erau legate de drumuri sau situatia geopolitica, ci de povesti de la granita, spagi si controale la sange doar de dragul actiunii.
nici vb. la ambele granite, adica romano-sarba si sarbo-croata mi-au vb in romana!
amabilitate si drum liber pe la ei...mergi linistit, in afara de preturile cam mari pe acest drum nu ai alte probleme

#13
Roxana_Farca

Roxana_Farca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2009
Eu ocolesc mereu autostrazile, din acelasi motiv, imi plac la nebunie drumurile lor mici, mai ales cele care mai trec si prin munti. Pe oriunde am luat-o nu am fost dezamagita si de multe ori am mers la ghici. Printre favorite este traseul urmator

B50 de care mai zicea cineva, dupa Pandorf (spre Purbach) spre Oberwart, apoi o bucatica mica de autostrada spre Graz si pe langa (A2) dupa vcare iesi spre Lieboch (B70) si mergi spre Voitsberg, schimbi pe B77 - spre Koflach, Gaberl (1551 m), Judenburg, Trieben, Bad Ausee, de unde ar fi superb din nou sa o iei spre Obertraum, sa treci prin Hallstatt si asa mai departe. Uita-te putin pe harta si daca te mai pot ajuta cu ceva spune-mi.

Peste tot peisajul este incantator, zone de padure, zone cu serpentine, urcari si coborari destul de spectaculoase. Ai grija insa cum iti planifici timpul  care trece altfel decat pe autostrada  :D

Ah, iar imi este dor de Austria!

Cat despre Serbia, adaug si eu ca sunt mituri. Am trecut prin Serbia de doua ori anul trecut si n-am avut nicio problema. E foarte frumos si pe acolo dar ti-as recomanda sa ramai la Austria, e mai frumos!

Edited by Roxana_Farca, 16 March 2010 - 23:01.


#14
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostFubar, on 24th February 2010, 13:19, said:

Problemele de care ma temeam nu erau legate de drumuri sau situatia geopolitica, ci de povesti de la granita, spagi si controale la sange doar de dragul actiunii.

Nu cred ca este cazul sa-ti faci probleme. Cei care povestesc despre diverse "rele" nu se stie cu ce au gresit chiar ei :) Oricum, experientele sunt diferite. Sunt unii care se tem, intr-adevar, de acest traseu. Si pe mine m-au intrebat, cand au auzit ca merg prin Serbia, daca nu e un risc prea mare. Nu mi-a trecut o clipa prin cap ca ar fi vreunul. De altfel, noi am avut intotdeauna relatii bune cu sarbii, in Timisoara.

Eu am fost anul trecut prin Serbia si Macedonia, la greci. Nu mi-a spus nimeni sa deschid portbagajul, nu m-a intrebat nimeni ce vand, etc. Doar la intoarcere, dupa ce am coborat de pe autostrada si am luat-o spre Smederevo, m-a oprit intr-o localitate un politist ca sa ma atentioneze ca am farurile aprinse, fara insa sa dea de inteles ceva...

Anul acesta, am fost in aprilie in Croatia si am mers prin Stamora-Belgrad. Si de la noi la ei si de la ei la croati am trecut in 3-4 minute, nefiind masini inaintea mea. S-au uitat la pasapoarte, la asigurare si cartea verde (pe care le-am dat, evident, toate deodata ca sa nu le tot ceara pe rand), si la granita intre noi si ei m-au intrebat unde mergem. Nu s-au uitat urat cand le-am spus ca mergem in Croatia, la mare doar au zis, mirati "La mare?" (ce om intreg la minte merge la mare in prima saptamana a lui aprilie? :coolspeak: ) si  ne-au facut semn sa trecem.

Soselele sunt foarte bune.

#15
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
Salutare!
Confirm si eu ca nu este nici o problema cu Serbia. Si eu cred ca Serbia este in fata noastra si o sa ne lase in urma mult. Am vazut niste sate in Serbia cum nu cred ca sunt in Romania cu vile facute cu gust, flori la ferestre, gradini ingrijite etc... noi am fost in 2008 la mare in Croatia prin Serbia si am fost impresionati de tara. Iar preturile in Serbia sunt exact ca la noi, stiu asta pt ca am mincat la un restaurant pe autostrada care avea si casa de schimb valutar si am facut si ceva cumparaturi cu banii ramasi dupa ce am mincat. Asa ca duceti-va fara frica prin Serbia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate