Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Bibliografie Pomicultura, Viticultura, Legumicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
andrudav

andrudav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.02.2008
Salut parintele,

As vrea sa fac o cultura pentru valorificare. Am plantat 100 de plante in primăvara asta. In toamna sa văd care va fi % de prindere.

Într-adevăr tăierea este importantă dar m-a gândesc ca si tratamentul este major. Dacă intra afidele in toată livada "m-am scos". De aceea as vrea sa previn asta. Am citit ca afidelor nu le place ceaiul de pelin....cred ca va trebui sa îmi fac o cultura de pelin :)

Legat de tăierea lor va trebui sa învăț atât tehnica cât si metodologia din spate :). Așa ca orice sfat practic este dorit si binevenit.

Mulțumesc

#20
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
In format pdf cateva carti despre pomicultura,si lucrari de taiere.

Ghid pomicultura.

Pomicultura Generala

Attached Files



#21
andrudav

andrudav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.02.2008
Multumesc de documentatie.

#22
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Bun, foarte util!

#23
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 andrudav, on 19 martie 2016 - 11:43, said:

Într-adevăr tăierea este importantă dar m-a gĂąndesc ca si tratamentul este major. Dacă intra afidele in toată livada "m-am scos". De aceea as vrea sa previn asta. Am citit ca afidelor nu le place ceaiul de pelin....cred ca va trebui sa Ăźmi fac o cultura de pelin :)
Eu am experimentat anul acesta la cativa pomi , prin plantarea in alveolele din jurul tulpinii , de pelin (adus de pe marginea apelor) , usturoi , menta si feriga . Iar efectul cel mai "curat" l.am observat la pomii cu pelin si usturoi.
La capsuni (remontante) am observat o dezvoltare si o productie mai buna pe stratul unde am plantat menta pe margini.
La anul vreau sa mai experimentez cateva "retete" pentru a.mi face o idee mai clara legat de efectul acestora.

Edited by doarUNom, 08 November 2016 - 22:35.


#24
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Pomicultura generala si speciala.

Attached Files



#25
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sa nu cumparati cartea "Altoirea pe intelesul tuturor" de E. Dumont ..e o petarda de clasa a 3-a.
Defapt majoritatea cartilor cumparate in ultimul timp sunt foarte proaste ca continut. Mai bine pierdeti cateva zile cu cautatul de informatii pe net (eventual si de pe afara) ..decat sa aruncati banii pe tot felul de carti de tip petarda ..scoase pe piata in ultimii 10 ani ..doar ca sa mai umple librariile cu ceva maculatura.



#26
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 doarUNom, on 18 februarie 2017 - 19:53, said:

Sa nu cumparati cartea "Altoirea pe intelesul tuturor" de E. Dumont ..e o petarda de clasa a 3-a.
Defapt majoritatea cartilor cumparate in ultimul timp sunt foarte proaste ca continut. Mai bine pierdeti cateva zile cu cautatul de informatii pe net (eventual si de pe afara) ..decat sa aruncati banii pe tot felul de carti de tip petarda ..scoase pe piata in ultimii 10 ani ..doar ca sa mai umple librariile cu ceva maculatura.

Daca vedeam postul mai repede poate nu o luam...Posted Image  Da pozele is faine!Posted Image

Ca informatie utila: am experimentat anul trecut la cativa trandafiri urcatori (agatatori) plantarea radacinilor de tataneasa (luate din salbaticie) la baza lor si se pare ca le da o imunitate interesanta la rugina frunzelor. Poate intereseaza pe cineva.
Cred ca este valabil si la cei normali (pitici, neagatatori).

Cu stima.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate