Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

MDF Infoliat si MDF Vopsit

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
aditzuku81

aditzuku81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.05.2009
Buna seara,

ma intereseaza sa stiu care sunt diferentele dpdv al calitatii dintre cele doua modele de MDF....?

daca stiti ceva mai  multe despre ele va rog sa ma lamuriti si pe mine..pt ca eu chiar nu  mai inteleg ce este  bun si ce nu.

Eu as dori ca mobila sa fie alba,, lucioasa si am ales materialul MDF ....pana acum infoliat, ...dar cineva m-a dezarmat......zicandu-mi ca nu este chiar atat de bun pe cat se spune......deci astept cat mai multe pareri....


o seara frumoasa.

Edited by aditzuku81, 20 February 2010 - 20:58.


#2
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
In cazul MDF-ului infoliat peste placa de MDF se aplica  prin lipire o folie plastifiata.  Inseamna ca muchiile nefrezate sunt un punct vulnerabil de unde poate incepe "dezfolierea", dar numai in cazuri rare, lucru care nu se poate intampla in cazul MDF-ului vopsit. In schimb MDF-ul vopsit este mai greu de intretinut, este mai scump, si exista si posibilitatea ca sa difere foarte usor culoarea de la un lot la altul.
Pot sa va spun ca am vazut si o usa de biblioteca cu folia dezlipita central (dupa aproximativ 2-3 ani de folosinta ), ceea ce inseamna ca a fost probabil un gol de adeziv, insa era mobilier polonez cumparat din Practiker.

Edited by raduk, 21 February 2010 - 12:32.
citarea inutilă a postului precedent


#3
aditzuku81

aditzuku81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.05.2009
hmmm,  si atunci pentru bucatarie.....oare o fi bun? nu este mobila facuta in polonia...o face un domn care are atelier  iar fetele de usa le da comanda la un magazin, nu zic numele ca sa nu fac reclama......

au aparut atatea materiale incat nu mai stii ce sa alegi.

#4
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Eu personal nu as putea sa optez ferm pentru unul in favoarea celuilalt. Consider totusi ca raportul calitate/ pret e favorabil MDF-ului infoliat.  De asemenea cred ca cel mai bine te poate sfatui cel care executa mobila, fiecare producator de mobilier stie ce calitate au fronturile MDF pe care la foloseste, fiind mai multi producatori de asemenea fronturi.

Cum am spus in postul anterior, se intampla rar, accidental  sa se dezlipeasca folia, nu ar trebui sa apara astfel de probleme la o utilizare normala a mobilierului de bucatarie.  
Faptul ca au aparut atatea materiale este clar in favoarea beneficiarului, cu conditia ca acesta sa fie si corect informat ce anume plateste.
Va doresc sa faceti o alegere inspirata!

Edited by raduk, 23 February 2010 - 19:00.
citarea inutilă a postului precedent


#5
indidamo

indidamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2011
Salut, si eu fac mobilier la comanda...pentru mobilierul de bucatarie si (mai ales) cel de baie iti recomand mdf-ul vopsit...rezista mai mult la caldura si umezeala...pentru mobilierul de dormitor, living sau orice alt spatiu de locuit, mdf-ul infoliat e mai potrivit sub raport calitate/pret...+ faptul ca are o gama mult mai variata de finisaje...celui vopsit e mai greu sa-i dai fibra de lemn, poti merge doar pe nuante uni...
...Dar eu as alege tot pal-ul melaminat sau mdf-ul melaminat...e mai ieftin, e f. rezistent, are o gama de culori f. variata...nu au modele in relief, dar au f. multe nuante de culori...poti incerca paluri de Egger sau Thermopal...

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
buna seara

personal, nu recomand MDF infoliat in bucatarie
e mai rezistent la uzura si zgarieturi cel lucios fata de MDF vopsit
cel mat, daca e cu fibra... se sterge (se toceste) cu timpul
daca e un produs de serie (ceea ce nu e cazul) suprafata nu e plana, e gen coaja de portocala (ca thermopalul) si e MDF de 16mm
in bucatarie se deformeaza din cauza aburului si se exfoliaza din cauza caldurii... respectiv usile de la picurator si de langa cuptor sunt cele mai expuse

MDF vopsit rezista mai bine la aburi si caldura dar, daca e lucios se zgarie extrem de usor iar daca e mat n-are nici un farmec
zgarieturile pe alb sunt mai greu de sesizat dar amprentele...

practic tu alegi dintr-un mostrar culoarea/textura si modelul de frezare al usii... ca e infoliat sau vopsit... nu prea are importanta... important e sa-ti placa tie

ai incredere in meserias! :D el te poate lamuri

Edited by Nero-d, 12 November 2011 - 17:13.


#7
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Eu as vrea sa-mi cumpar o usa metalica, ieftina, din tabla galvanizata, si s-o plachez cu MDF. Usa va fi pentru o casa, deci trebuie sa reziste si la umezeala. Ce parere aveti, e bun MDF pentru asa ceva?

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce spui tu e complicat...  "usa metalica, ieftina, din tabla galvanizata" nu cred ca se preteaza pentru casa
doar daca asigura cat de cat o etansare
pe interior o poti placa cu orice... dar trebuie sa asiguri izolare termica si fonica si sa n-o ingreunezi prea tare (probabil n-a fost proiectata pentru suprasarcini)
oricum... nu cred ca iesi mai ieftin decat daca iei o usa de exterior normala

#9
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
Buna! Am sanse sa mai scot o zgarietura de pe mdf?
E f greu de intretinut, deja regret ca am ales aceasta varianta, chiar daca arata bestial, dar cum am deschis un sertar trebuie sa si sar cu carpa ca se vad amprentele, dar nu asta e problema, ci faptul ca se zgarie ingrozitor de repede. In timp ce o stergeam am atins putin cu unghia si are ditamai zgarietura de zici ca am dat cu un cutit pe ea, imi vine sa o arunc :((

Edited by Antonia22, 02 January 2016 - 13:30.


#10
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Depinde ce culoare e, eu am alb lucios si urmele nu se vad deloc (cele normale, de amprente). Zgarieturile/ciobiturile le repar cu pasta corectoare alba :D
Vezi la tine sa nu fie vorba de oja, unghiile nu sunt suficient de tari incat sa provoace o zgarietura pe mdf (poate doar o adancitura). E vorba de mdf infoliat sau vopsit?

#11
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
Din pacate e clar zgarieura. E mdf vopsit, culoare neagra :(

Pe alb da, normal ca nu vad, dar pe negru e jale.

Edited by Antonia22, 23 January 2016 - 14:53.


#12
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Experienta proprie: MDF infoliat, corpurile de langa cuptor se exfoliaza din cauza caldurii

#13
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 manead, on 12 iulie 2017 - 07:16, said:

Salutare,
Experienta proprie: MDF infoliat, corpurile de langa cuptor se exfoliaza din cauza caldurii

Asa este,
Normal cand discuti cu producatorul mobilierului (daca ai cu cine sa discuti :) ) ar fi bine sa iti expuna dezavantajele MDF-ului infoliat iar clientul sa aleaga in cunostinta de cauza. Personal pot  spune ca doar vre-un sfert din clientii care vin setati pe usi din MDF infoliat raman mai  pe aceasta alegere, din motive estetice.

Recomandarile producatorului de fronturi:

Modul de a proiecta o astfel de mobilă necesită atenție sporită.
Pentru a evita neplăcerile menționate mai înainte, venim în ajutorul
dumneavoastră cu câteva sugestii de utilizare:
• Designerul să propună clientului un cuptor care emană căldura
în față și nu lateral pe canturile ușilor MDF.
• În cazul în care clientul alege un cuptor mai ieftin și căldura
se propagă pe canturile ușilor, să se monteze o șină de protecție
de deviere a căldurii.


http://www.feromob.r...se/detalii/4324


• Pentru protejarea ușilor la corpurile superioare se recomandă
folosirea hotelor de 900 mm lățime și plitele vitroceramice
sau pe inducție.
• În cazul în care se alege o hotă de 600 mm se recomandă una
telescopică, încât și în poziția de închis să fi e protejat cantul
ușilor.
• În cazul hotelor încastrate în corpul superior se recomandă
folosirea deasupra plitei a ușilor din profi l de aluminiu și nu
a celor din MDF înfoliat.
• În situația în care clientul nu vrea să renunțe la folosirea
ușilor din MDF înfoliat deasupra plitei, se proiectează partea inferioară
a corpului cu 20 mm mai adâncă, astfel încât să acopere
grosimea ușii, sau toată carcasa se poate dubla la 36 mm și ușile incadrate.


#14
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 sopo, on 12 iulie 2017 - 10:29, said:

Asa este,
Normal cand discuti cu producatorul mobilierului (daca ai cu cine sa discuti Posted Image ) ar fi bine sa iti expuna dezavantajele MDF-ului infoliat
Chiar, mai ai cu cine discuta in ziua de azi care sa te sfatuiasca? Ma refer la cei la care te duci, tu ca om de rand, sa faci vreo mobila. Pai are el vreun interes sa-ti spuna ca ai probleme, gandindu-se apoi ca tu poti renunta si el nu produce? Eu cred ca nu.


 sopo, on 12 iulie 2017 - 10:29, said:

• Designerul să propună clientului un cuptor care emană căldura
în față și nu lateral pe canturile ușilor MDF.
• În cazul în care clientul alege un cuptor mai ieftin
Pai de unde sa se gandeasca bietu client ca poate pati as?
"Cuptor mai ieftin?" Cam cat de ieftin? Si daca nu il vezi mergand sau nu citesti bine de tot inainte crezi ca aia de la magazine sunt in stare sa iti spuna pe unde iese caldura?
Si daca citesti, te uiti la specificatii, programe, consum etc.. nu pe unde da caldura...

#15
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 manead, on 12 iulie 2017 - 11:35, said:

Chiar, mai ai cu cine discuta in ziua de azi care sa te sfatuiasca? Ma refer la cei la care te duci, tu ca om de rand, sa faci vreo mobila. Pai are el vreun interes sa-ti spuna   DA, el are interesul sa-ti spuna asta pentru ca iti da garantie, daca in doi ani ti s-a dezlipit folia, iei certificatul de garantie  in mana, te duci la firma si iti schimba frontul. Probabil ca GIGEL n-are interes sa iti spuna,  ca il suni sa-i spui ce si cum... dar   de ce ar mai repara?  ca ai probleme, gandindu-se apoi ca tu poti renunta si el nu produce? Eu cred ca nu.


Dupa cum vezi, producatorul atentioneaza ce se poate intampla, deci nu schimba gratis in cazul deteriorarii din cauza conditiilor de exploatare.
Pai dea-asta zisei ca o mare parte din clientii care vin cu MDF in cap  (...ca au auzit ei ca-i mai bun...) se razgandesc, eu le arat pe mostre ce se poate intampla, subliniez ca mostrele au stat  10 ani in birou, nu in umiditate, nu in caldura si din 10 mostre doua au cantul desprins si daca isi asuma in continuare alegerea...e alegerea lor. Raman la MDF cam cei care vor neaparat model care necesita frezare. si mai dau un banut in plus pe placile de dirijare caldura si implicit pe consultanta ca de-aia (si din alte cateva motive) e diferenta inte mobila la comanda si mobilierul de serie Posted Image

Si cu ocazia asta mai afla  de problema asta si cei care citesc topicul. :)

#16
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
La mine e tardiv. Asta e. Nu m-am gandit sa citesc despre asa ceva la momentul respectiv.
Acu asta e. Tre sa caut solutii de remediere... Posted Image

Vad ca mai nou tre sa citesti bine de tot inainte de a face chestii. Pana acum faceam asta la electrocasnice. Ca deh... Sa iau ce vreau nu ce mi se recomanda.

Acu o sa fac si la mobila...Posted Image

Edited by manead, 12 July 2017 - 15:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate