Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Doctrine adventiste false: doctrina sanctuarului 1844

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1160 replies to this topic

#55
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 5th March 2010, 12:17, said:

Clasic! Idolul trebuie aparat, caci singur nu poate.
Minciuna este descoperita DE SCRIPTURA. Hristos nu are ce sa curete in sanctuar, acesta fiind curata la cruce.

.....minciunile au fost dovedite clar si de ,,n,, ori la tine..... :lol:
....iar apostolul spune clar.....avem la Tatal un Mijlocitor.....oare ce mai
trebuie ,,mijlocit,,...?.....mai ales ca  scrie.... ca la a 2 a venire Judecata este
facuta si cei alesi se cunosc.... :coolspeak:

#56
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Doctrina Sanctuarului nu este o doctrină falsă. Este doctrina creștină despre slujba de Mare Preot și Mijlocitor a lui Iisus Christos în Sanctuarul Ceresc după înălțare, despre care vorbește în special Epistola către Evrei.

Ceea ce reprezintă specificul adventist al acestei doctrine îl reprezintă legătura dintre doctrina Sanctuarului și interpretarea protestantă a profețiilor.
Adventiștii milleriți au preluat principiul zi-an din protestantism și l-au aplicat celor 2300 de seri și dimineți din Daniel 8:14. Dacă data de început a acestor ani era decretul de rezidire al Ierusalimului, cca 457. î. Chr., nu mai ramânea decât ca data de sfărșit să fie în jurul anului 1844. Atunci curățirea Sanctuarului avea să însemne în opinia lor curățirea/sfârșitul Pământului.
La 1844 nu s-a întâmplat nimic și adventismul s-a destrămat definitiv și dezamăgitor pentru mulți. Un grup de adventiști au continuat să studieze și au remarcat faptul că opinia lor: „Sanctuar=Pământ” era greșită. Epistola către Evrei afirmă existența unui Sanctuar ceresc, așa cum credeau deja, de exemplu, metodiștii.

Nu adventiștii au inventat doctrina Sanctuarului, și nu ei au pus bazele interpretării profetice.

Una din problemele clasice care s-au ridicat de-a lungul timpului este cum se împacă sau care mai este rolul mijlocirii și lucrării de Mare Preot a lui Christos asupra omului, dacă omul a fost iertat la Cruce? Răspunsul este că la Cruce a fost oferită iertarea întregii omeniri, iar în lucrarea de Mare Preot, iertarea a fost aplicată la nivel individual. Astfel, curățirea Sanctuarului reprezintă o etapă a ispășirii care a început și și-a atins punctul culminant prin jertfa Domnului nostru Iisus Christos.

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 CatunStelian, on 17th March 2010, 21:13, said:

Răspunsul este că la Cruce a fost oferită iertarea întregii omeniri
Serios? Si nu-i asa ca depinde de tine sa alegi pe Dumnezeu?
Asta, in doctrina voastra fiind posibil, deoarece Hristos degeaba spune ca NU POTI ALEGE pe Dumnezeu, fiind FAPTA CERUTA DE LEGE......

Penibil, zau. Mai bine discuta in continuare filozofie si da citate din teologii tai preferati, ca Scriptura te contrazice.

#58
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 9th April 2010, 03:56, said:

Serios? Si nu-i asa ca depinde de tine sa alegi pe Dumnezeu?
Asta, in doctrina voastra fiind posibil, deoarece Hristos degeaba spune ca NU POTI ALEGE pe Dumnezeu, fiind FAPTA CERUTA DE LEGE......

Penibil, zau. Mai bine discuta in continuare filozofie si da citate din teologii tai preferati, ca Scriptura te contrazice.

.....deci nici tu nu poti alege.....esti un biet ,,robotzel,, care doar a fost ,,ales,,....ca
la zaruri.....ramai linistit cu parerea ta.....nu te simti obligat de nimeni ( dintre oameni ) sa ti-o schimbi....ai
totusi o obligatie fatza de D-zeu....sa intzelegi corect Cuvantul Sau..... :rolleyes:

#59
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 zexelica, on 9th April 2010, 03:56, said:

Serios? Si nu-i asa ca depinde de tine sa alegi pe Dumnezeu?
Asta, in doctrina voastra fiind posibil, deoarece Hristos degeaba spune ca NU POTI ALEGE pe Dumnezeu, fiind FAPTA CERUTA DE LEGE......

Penibil, zau. Mai bine discuta in continuare filozofie si da citate din teologii tai preferati, ca Scriptura te contrazice.

Ah si o sarcina indispensabila care nu poate fi amânata în viata: salvarea.. :excl: De ea nu poate fuge nimeni.. :thumbup:

#60
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Romani 9:14
Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Deut 32.4; 2Cron 19.7; Iov 8.3; Iov 34.10; Ps 92.15;
Romani 9:15
Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Ex 33.19;
Romani 9:16
Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

Romani 9:11
Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, - ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -
Rom 4.17; Rom 8.28;
Romani 9:12
s-a zis Rebecii: "Cel mai mare va fi rob celui mai mic",
Gen 25.23;
Romani 9:13
după cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât."

#61
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 mizerabilu, on 9th April 2010, 14:29, said:

Romani 9:14
Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Deut 32.4; 2Cron 19.7; Iov 8.3; Iov 34.10; Ps 92.15;
Romani 9:15
Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Ex 33.19;
Romani 9:16
Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

Romani 9:11
Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, - ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -
Rom 4.17; Rom 8.28;
Romani 9:12
s-a zis Rebecii: "Cel mai mare va fi rob celui mai mic",
Gen 25.23;
Romani 9:13
după cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât."

.....aici e vorba de prestiinta lui D-zeu.....cunoaste ,,inima,, omului
mai dinainte.....insa D-ul ar vrea sa schimbe aceasta ,,inima,, daca
insa omul doreste....aceasta e conditia....D-zeu nu schimba cu fortza nimic....aceasta
este libertatea de alegere a fiecarui om.....si oricum este de asemenea scris....
....D-zeu doreste ca nimeni sa nu piara.....ci toti sa aiba viatza vesnica..... :rolleyes:

#62
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă

Ioan 6:44
Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu-l atrage Tatăl....

Ioan 15:16
Nu voi M-ați ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi................

Apocalipsa 13:8
Și toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului, care a fost înjunghiat.

Exista o Carte scrisa deja ...

#63
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 mizerabilu, on 9th April 2010, 15:31, said:

Ioan 6:44
Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu-l atrage Tatăl....

Ioan 15:16
Nu voi M-ați ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi................

Apocalipsa 13:8
Și toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului, care a fost înjunghiat.

Exista o Carte scrisa deja ...

Ti-am mai spus: învata sa citesti nu numai versete separate si învata gramatica, caci fara ea nu pricepi nimic din Biblie! Semnele de punctuatie fac o mare diferenta.

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 9th April 2010, 15:01, said:

.....insa D-ul ar vrea sa schimbe aceasta ,,inima,, daca
insa omul doreste....aceasta e conditia
Asta este UNA din conditii.

Legea trebie respectata INTEGRAL.

Iacob 2

10Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într'o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Nu poti sa iubesti si sa fii homosexual......aaaaaa, sau, nu stiu cum e pe la voi, care ascultati de coana mare, poate ea a scris ca se poate.
  

Quote

....D-zeu nu schimba cu fortza nimic....

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Scriptura te dovedeste de mincinos. Scrie ce TE FACE.

#65
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 zexelica, on 9th April 2010, 17:17, said:

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Scriptura te dovedeste de mincinos. Scrie ce TE FACE.

Întâlnim aceeasi problema de înterpretare:

Ezechiel 36:27 - Voi pune Duhul Meu în voi - (a se înterpreta - când Îl acceptam si cuvântul Lui), și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Edited by CMVD, 09 April 2010 - 16:29.


#66
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 CMVD, on 9th April 2010, 16:05, said:

Ti-am mai spus: învata sa citesti nu numai versete separate si învata gramatica, caci fara ea nu pricepi nimic din Biblie! Semnele de punctuatie fac o mare diferenta.

Daca ai avea putin habar de Biblie ..si cum a fost ea scrisa ,nu te lega-i de gramatica mea ,initial ea nu avea semne de punctuatie si nici nu era sub forma acesta ,si totusi oamenii au inteles Biblia ..fara pregatire sectara ..si revelatii venite prin epileptici sambatari .Satan mereu face pe eruditul si pe inteleptul,vezi de ce am eu alergie la sectari ,farisei si smecheri sambatari . :naughty:

Nici un exemplu din Biblie ...nu confera autenticitate la exprimarea liberului arbitru ,liberul arbitru intra in actiune doar dupa o intalnire autentica prin revelatia cu DUMNEZEU !

Omul a fost liber in paradis si s-a bucurat de partasia cu Dumnezeu ...pana in fata alegerii!Dumnezeu i-a prezentat oferta de Har sau pacat prin neascultare ,si acesta a facut-o ptr ai demonstra omului ca in orice situatie omul alege prost ...fiind dependent de ascultarea de Dumnezeu !

Libertatea vointei proprii este tocmai sclavia Diavolului !Vointa omului este sub inspiratia totala al lui Lucifer.

Nu exista independenta ptr om ;el trebuie sa fie supus lui Dumnezeu prin totala ascultare ,ori supus lui Satan prin vointa sa proprie .

Avraam l-a ales el pe Dumnezeu ?
Ioan Botezatorul l-a ales el pe Dumnezeu ?
Pavel ...
Petru ..
ETC.

Cartea era deja scrisa ....
Voi puteti sa va dati si peste cap...daca aveti ...ca tot nu -l puteti influenta pe Dumnezeu cu privinta la Suverantitatea lui Dumnezeu . :console:

Edited by mizerabilu, 09 April 2010 - 18:08.


#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 CMVD, on 9th April 2010, 17:27, said:

Întâlnim aceeasi problema de înterpretare:

Ezechiel 36:27 - Voi pune Duhul Meu în voi - (a se înterpreta - când Îl acceptam si cuvântul Lui), și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.
Adaugarea aia este idolatrie, probabil pusa acolo de coana mare. Nu scrie nicaieri asa ceva. Scrie ca TE FACE. Nu se interpreteaza decat de bisericosi, deoarece distruge doctrina lui scaraotzchi a liberului arbitru.

 mizerabilu, on 9th April 2010, 19:06, said:

Libertatea vointei proprii este tocmai sclavia Diavolului !Vointa omului este sub inspiratia totala al lui Lucifer.

Nu exista independenta ptr om ;el trebuie sa fie supus lui Dumnezeu prin totala ascultare ,ori supus lui Satan prin vointa sa proprie .

Avraam l-a ales el pe Dumnezeu ?
Ioan Botezatorul l-a ales el pe Dumnezeu ?
Pavel ...
Petru ..
ETC.

Cartea era deja scrisa ....
Voi puteti sa va dati si peste cap...daca aveti ...ca tot nu -l puteti influenta pe Dumnezeu cu privinta la Suverantitatea lui Dumnezeu . :console:
Uau........sa inteleg ca negi liberul arbitru si mantuirea prin faptele omului? Dai tu 100% slava lui Dumnezeu?  :bigeyed:
M-as bucura, insa precis mai e o chichitza.......

 CatunStelian, on 17th March 2010, 21:13, said:

Nu adventiștii au inventat doctrina Sanctuarului, și nu ei au pus bazele interpretării profetice.
Si atunci recunosti ca (,) cotoroanta e o mincinoasa cand a afirmat ca l-a vazut pe Hristos ca a venit si curatand sanctuarul?

#68
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 9th April 2010, 17:17, said:

Asta este UNA din conditii.

Legea trebie respectata INTEGRAL.

Iacob 2

10Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într'o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Nu poti sa iubesti si sa fii homosexual......aaaaaa, sau, nu stiu cum e pe la voi, care ascultati de coana mare, poate ea a scris ca se poate.
  



Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Scriptura te dovedeste de mincinos. Scrie ce TE FACE.

.....Duhul Sfant nu conduce pe nimeni cu fortza.....versetul se refera la cei
care au o inima curata si nu umbla cu minciuni...... :notangel:
.....cat despre porunci....ia vezi cum o respecti pe-a 4 a ?.....sau pe aia cu
marturisirea stramba..... :rolleyes:

#69
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 zexelica, on 10th April 2010, 01:48, said:

Adaugarea aia este idolatrie, probabil pusa acolo de coana mare. Nu scrie nicaieri asa ceva. Scrie ca TE FACE. Nu se interpreteaza decat de bisericosi, deoarece distruge doctrina lui scaraotzchi a liberului arbitru.

2 Petru 1:20 - Fiindcă mai întâi de toate, să știți că nici o prorocie din Scriptură nu se tâlcuiește singură.

#70
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 CMVD, on 12th April 2010, 16:01, said:

2 Petru 1:20 - Fiindcă mai întâi de toate, să știți că nici o prorocie din Scriptură nu se tâlcuiește singură.

In afara de cele extrasenzoriale ale doamnei EGW ,,,,care vizita sanctuarul ca si tanti Anuta ,piata din centru ,,,,!

#71
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 mizerabilu, on 12th April 2010, 15:57, said:

In afara de cele extrasenzoriale ale doamnei EGW ,,,,care vizita sanctuarul ca si tanti Anuta ,piata din centru ,,,,!
Vad ca esti la fel de suparat pe Dumnezeu ca si zexe, ca nu i sa aratat lui ci lui EGW... Care e problema?

#72
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 mizerabilu, on 12th April 2010, 16:57, said:

In afara de cele extrasenzoriale ale doamnei EGW ,,,,care vizita sanctuarul ca si tanti Anuta ,piata din centru ,,,,!

Apropo: ce se mai aude de profetiile tale referitor la mega-cutremurul ala din state?!?! ai mai avut viziuni recente?? :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate