Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vancouver ori Montreal ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Ma gandesc sa emigrez pe viitor, dar momentan tatonez terenul si as dori sa aflu in care dintre cele doua orase se emigreaza mai usor, daca viata in unul dintre ele este CU MULT MAI SCUMPA decat in celalalt (am auzit ca in Vancouver ar fi viata mai scumpa insa nu stiu daca substantial fata de Montreal).

As dori sa emigrez in Vancouver mai ales datorita climei de aici, mult mai blanda decat in Montreal si chiar decat in Rom^nia, in rest aceeasi civilizatie ca in toata Canada, sunt si aici rom^ni mai putini ca in Montreal, dar sunt, ...

Am aflat ca Montrealul are o iarna moscovita, urata de tot, desi vara seamana cu cea din Rom^nia, este frumoasa, in timp ce Vancouverul are doar toamna, o primavara la 8-15C lunga de tot si o vara cu temperaturi medii inalte de ~ 22C, adica atat cat sa spui ca este cald-caldut.

Asadar ce as putea alege pe viitor si de ce ?

#2
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Daca nu te-ar deranja sa umblii imbracat mai gros,Vancouver.Montreal...Deh,clima prea schimbatoare.Azi ploua maine ninge,poimaine sunt 40 de grade...

#3
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009
Eu stau langa Montreal mai precis in Laval... Daca ai vrea sa vi pe partea franceza ti-as recomanda sa optezi pe Laval deoarece nici nu se poate compara cu Montrealu... Laval e un oras mult mai linistit fata de Montreal si traficul e mult mai linistit fata de Montreal si pot spune ca e acceptabila viata aici... Dar am tot auzit despre Vancouver si nu am auzit nimic de rau!Din cate am inteles acolo e putin mai scump dar si salrile sunt mai mari fata de quebec!

Acum intervin niste "daca" si "sfaturi"...
-daca vrei sa te stabilesti si crezi ca poti sa o faci pe proprile puteri te sfatuiesc sa alegi Vancouver. De ce? Aici intervine si sfatul: Ferestete cat de mult poti de romani pentru ca toti vor incerca sa-ti puna piedici, putini vor fi cei care te vor ajuta! Si ti-o spun asta din proprie experienta!
-daca vrei sa ai o clima mai blanda opteaza pe vancouver!
-daca vrei sa pleci cat mai repede din tara, ar trebui sa o faci ca e jale mare peacolo, alege sa emigrezi in Quebec pentru ca aici obtii viza de canada mai repede(1 - max. 2 ani) dupa care daca ai obtinut viza, tu poti sa te muti oriunde in canada, Trebuie sa stapanesti cat de cat franceza ca sa iei interviul!

Daca vrei sa vi in canada cu adevarat si vrei sa o faci mai repede, da-i drumul la dosar pe partea quebec, astfel te voi putea ajuta si eu cu informatii si cu sfaturi ce trebuie sa faci in romania...

P.S.Daca emigrezi singur da drumul la dosar cat mai repede, pt ca varsta conteaza foarte mult la puncte! Ti-ai facut un test sa vezi cam ce sanse ai avea sa emigrezi in canada?Daca nu l-ai facut inca poti sa-l faci aici

#4
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
vancouver, am fost de doua ori acolo, pe timp de vara. orasul este frumos, este mare, la fel de mare este si circulatia (aglomeratia pe strazi)
despre clima in vancouver ... vara e ok, putin mai racoare decat in ro, pe timp de vara temperatura medie este in jur de 17-22 C poate urca sau cobora dar de obicei sta in 17-22.  iarna, e putin mai naspa, temperaturile nu scad prea mult (e drept am auzit ca au fost si -10C dar nu pentru perioada lunga) in schimb ploua, ploua, ploua dupa care ploua si iar ploua, uite asa, in continuu, N-am fost iarna niciodata dar povesteau cei care locuiesc acolo.

#5
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Datorita milionarilor chinezi din Hong Kong și China, prețul mediu al unei locuințe depășește acum suma de 450.000 euro.

Primul ministru al Canadei, Justin Trudeau, a promis că va introduce o interdicție de doi ani asupra vânzării de locuințe cetățenilor străini, în speranța creșterii accesului cumpărătorilor locali la proprietăți imobiliare, scrie independent.ie . Restricția vine pe fondul tentativei de calmare a pieței imobiliare canadien, care este supra-încălzită. În Vancouver, casele se licitează la prețuri imposibil de atins pentru rezidenți, cumpărătorii fiind milionari din China și Hong Kong.

https://www.hotnews....50-000-euro.htm

Edited by max_01, 25 August 2021 - 09:27.


#6
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Uite ce zicea Cyber-sapiens pe 20 February 2010 - 23:36
"NU imi doresc o Canada in care sa te lupti pt. supravietuire, unde bataia de joc este la ordinea zilei, somajul de asemenea si in plus mai este si nemernica de SUPER-IARNA de tip rusesc de te indoaie."

Daca acum 11 ani nu iti doreai, cand era mult mai bine, iti doresti acum?

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmax_01, on 25 august 2021 - 09:26, said:

Datorita milionarilor chinezi din Hong Kong și China, prețul mediu al unei locuințe depășește acum suma de 450.000 euro.

Primul ministru al Canadei, Justin Trudeau, a promis că va introduce o interdicție de doi ani asupra vânzării de locuințe cetățenilor străini, în speranța creșterii accesului cumpărătorilor locali la proprietăți imobiliare, scrie independent.ie . Restricția vine pe fondul tentativei de calmare a pieței imobiliare canadien, care este supra-încălzită. În Vancouver, casele se licitează la prețuri imposibil de atins pentru rezidenți, cumpărătorii fiind milionari din China și Hong Kong.

https://www.hotnews....50-000-euro.htm

Un apartament cu doua camere trece de 650,000.
Depinde insa de loc, pentru ca Vancouver e doar un oras acolo, realtiv mic ca populatie (500 si ceva mii), dar e vorba de Metro Vancouver care cuprinde cateva orase lipite, dintre care cel mai mare e Surrey, dublu cat Bucurestiul la suprafata si in curand cu mai mare populatie decat Vancouver.
Pretul MEDIU, retineti, mediu al unei case in  West Vancouver trece de 4 milioane dolari, dar variaza destul de mult in functie de locatie sau distanta fata de centru, cam cu 50.000 dolari pe kilometru.

Cu toate astea, se poate trai. E scump pentru nou veniti, ca trebuie sa plateasca atat, dar pentru cei vechi, nici o problema, mai demult locuintele costau semnificativ mai putin. Sunt multe blocuri, chirii 1500-1900 ptr 2 camere, nu in centru desigur.
E scump pentru ca vin chinezi care cumpara tot (bloc cu totul...), dar si altii din alte parti, nu se construieste destul. Ce zice tampitul de Trudope nu conteaza, e in campanie.
Stati departe de locurile astea la inceput daca nu aveti "baza" serioasa, e scump tare. Dupa aia se schimba treaba.

Diferenta fata de Montreal e importanta, daca la natura si clima Vancouverul e castigator net de la distanta, la viata sociala si chiar preturi, avantaj Montreal. Cine urmareste politica, socialul, adica e om in societate, Montrealul il va fascina, e atata nebunie fara sens acolo ca nu poate exista plictiseala sau viata linistita. Dincolo in vest e invers.

Edited by Rosebud09, 26 August 2021 - 01:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate