Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

dimensiunile bagajului de mana

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Cu tarifele sunt total de acord. Pe Bucuresti -  Madrid pe perioada care ma intereseaza pe mine la Tarom este 205 Euro, la Blue Air 220 Euro (la care se mai adauga 10 euro pt bagaje per segment de zbor)

#20
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
Pana asta am mers doar cu zboruri de linie si wizz, astazi am prins pentru prima data un zbor cu Blue.
Blue air are o mare parte din curse fara posibilitate de check in online si m-am gandit din start ca este o oportunitate buna pentru ei sa masoare si cantareasca bagajul (spre deosebire de wizz care te intreaba doar la imbarcare daca te vad cu ceva prea mare).

Mi-am pregatit bine bagajul incat sa se incadreze, problema este asa cum stiti la acei 20cm inaltime.
Am gasit pe acasa un troler care masurat era 18 Cm cu inchis (cu tot cu roti si alte nebunii)

Ajuns aeroport sunt rugat sa-l pun in suport, aici e partea interesanta, in acel suport a intrat mai mult fortat.
Lucru care ma face sa cred ca e putin mai mic decat trebuie, nu cu mult, cu vreo 2-3 cm.

Doamna nu a comentat nimic si deci am tacut si eu insa nu mi se pare corect.
Fie acest lucru este facut intentionat, fie ala care a sudat fiarele a calculat de la centrul tevilor in loc sa puna de la marginea lor :)

#21
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
La cursele pe care le-am efectuat cu BA am avut optiunea de check in on line fara probleme , ma refer la cele externe.
In situatia in care bagajul tau denota oarecare suspiciuni, vei fi rugat sa il introduci in sizer. De altfel, gasesti in multe aeroporturi sizere ce respecta dimensiunile BA , pentru a fi pregatit, pentru o eventuala situatie incomoda.
Mai gasesti si lucratori intelegatori , dar mai depinde si de noi.

Edited by misuf, 24 February 2014 - 13:36.


#22
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 boringboy, on 19 februarie 2014 - 21:06, said:


Ajuns aeroport sunt rugat sa-l pun in suport, aici e partea interesanta, in acel suport a intrat mai mult fortat.
Lucru care ma face sa cred ca e putin mai mic decat trebuie, nu cu mult, cu vreo 2-3 cm.


Cadrul celor de la Blue Air respecta intocmai dimensiunile cerute: 55x40x20. Testata pe trolerul meu vineri, ultima data. Trolerul are exact 55x40x20 si a intrat fara probleme.

De regula sunt mai scrupulosi pe aeroporturile din alte tari, acolo unde service-ul este facut de subcontractori (gen Swissport).

#23
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 stedan, on 24 februarie 2014 - 14:52, said:

Trolerul are exact 55x40x20 si a intrat fara probleme.

Ok, voi cauta sa remasor eu.

#24
AnnamariaDima

AnnamariaDima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2014
Vineri zbor cu Blueair in Franta iar dimensiunile bagajului de mana acceptate sunt 55/40/20. Eu am un troler care cu tot cu roti si maner are 57/40/20. Am citit ca trebuie sa intre in cadrul de metal si ca cel mai mult ar conta cei 20 de cm pe care ii respect, doar lungimea depaseste cu 1,5-2cm maxim. A mai fost cineva in situatia asta? Credeti ca pot trece cu el? Heeeelp

#25
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 AnnamariaDima, on 25 martie 2014 - 09:58, said:

Eu am un troler care cu tot cu roti si maner are 57/40/20. Am citit ca trebuie sa intre in cadrul de metal si ca cel mai mult ar conta cei 20 de cm pe care ii respect, doar lungimea depaseste cu 1,5-2cm maxim. A mai fost cineva in situatia asta? Credeti ca pot trece cu el? Heeeelp

Unde anume ai citit ca ar conta cel mai mult cei 20 cm? La BlueAir, cel putin la ultimele 2-3 zboruri pe care le-am avut cu ei, cadrul a fost orientat pe orizontal, adica trebuia sa se potriveasca cei 55cm. Nu vreau sa starnesc panica, doar ca eu zic sa fii cu bagare de seama si daca gasesti rapid un alt troler care se va potrivi fix pe marimi, sa nu eziti sa-l schimbi. De obicei la Otopeni sunt mai permisivi, insa la zborurile de intoarcere - atat de la Barcelona, cat si de la Bologna sau de la Larnaca, au tinut foarte mult ca bagajele sa se incadreze. Bafta!

#26
AnnamariaDima

AnnamariaDima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2014
Am citit pe internet alte discutii... :( Merci de raspuns!

#27
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 AnnamariaDima, on 25 martie 2014 - 12:14, said:

Am citit pe internet alte discutii... Posted Image Merci de raspuns!

nu conteaza o marime mai mult sau mai putin, au un cadru in care te roaga sa il bagi.
Daca nu intra iti cer 60Euro (parca) si-l trimit la cala!

#28
AnnamariaDima

AnnamariaDima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2014
60 euro... Cred ca mai bine ma duc la aeroport inainte sa vad daca intra :))) Merci!

#29
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
pardon e 65 :(

Bagaj de cala, achitata odata cu biletul, low season
Bagaj de cala, achitata odata cu biletul, high season

18 EUR/bagaj/segment zbor
25 EUR/bagaj/segment zbor
Bagaj de cala, achitata in aeroport, in cadrul formalitatilor de check-in

50 EUR/bagaj/segment zbor
Bagaj de mana neconform conditiilor stipulate, ce va fi transportat la cala (taxa de procesare in regim de urgenta)
65 EUR/bagaj/segment de zbor

Cel mai bine pentru a nu risca e sa iti iei un troler cu marimile astea.
Vezi ca erau pe la Auchan unele cam de "unica folosinta" la vreo 40 lei.
Cred ca mai bine dai 40 lei pe un troler prost decat 65E pe caratul lui.

Drum bun, distractie placuta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate