Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1696 replies to this topic

#1423
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Eu recomand sudul insulei. Noi când mergem stãm în Golf del Sur.

#1424
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.10.2005
gata si cazarea, schimbare de ultim moment ... tot las americas, dar mai luxury și mai aproape de distracție, gălăgie, etc ...  că și așa mi-a plăcut mie la laganas și la kavos Posted Image

#1425
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 05.03.2005
mie mi-a placut mai mult nordul ...e mai verde. Dar daca vrei galagie, stai in sud . E chestie de gusturi

#1426
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
In nord e problematica si chestia cu vremea. Chiar daca vorbim de putini km, temperaturiile sunt total diferite. Seara se lasa un frig in nord, de ai nevoie de geaca. In sud in schimb vremea este mult mai ok, dar si ziua este torid rau de tot.

In nord e frumos de vizitat, dar pentru plaja, distractie, gastronomie, se merge in sud.

#1427
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmccrya, on 13 iunie 2023 - 12:45, said:

mie mi-a placut mai mult nordul ...e mai verde. Dar daca vrei galagie, stai in sud . E chestie de gusturi
business11 are dreptate. Daca te duci vara poate o fi ok si in N altfel e f rece. Mie imi place sa merg in Canare cand in Europa e frig (Oct, Nov) si atunci diferenta N vs S e ff mare.

#1428
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 05.03.2005
am specificat, e chestie de gusturi.....deci fiecare are dreptate pentru ceea ce ii place :)

Mie unul nu imi place sa stau la plaja. Am fost de doua ori la Las Teresitas pentru nisipul auriu si atat

#1429
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011

View Postatupi, on 14 iunie 2023 - 16:22, said:

business11 are dreptate. Daca te duci vara poate o fi ok si in N altfel e f rece. Mie imi place sa merg in Canare cand in Europa e frig (Oct, Nov) si atunci diferenta N vs S e ff mare.

Eu am fost de 3 sau 4 ori in Tenerife pana acum si de fiecare data am stat in sud. Dar mai mereau ma duceam seara in nord si era foarte frig, adica la 12-1-2 noaptea deja muream in tricou, si era vara.

View Postmccrya, on 14 iunie 2023 - 23:00, said:

am specificat, e chestie de gusturi.....deci fiecare are dreptate pentru ceea ce ii place Posted Image

Mie unul nu imi place sa stau la plaja. Am fost de doua ori la Las Teresitas pentru nisipul auriu si atat

Pai bine, 99% din persoanele care merg in Tenerife, o fac si pentru plaja iti dai seama.

#1430
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Destul de nasoale plajele din Tenerife. Las Teresitas de exemplu, e fake... :) mã rog, artificialã. La fel și Las Vistas și multe altele.
Chiar și alea cu nisip negru.

Dacã vrei plaje mișto în Canare, mergi în Lanzarote sau Fuerteventura.

#1431
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Eu zic ca sunt ok, nu e nimic wow, dar nici slabe nu sunt. Lanzarote si Fuertaventura intr-adevar au plaje mult mai frumoase, doar ca acolo ai un vant de iti umple urechiile de nisip.

#1432
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Plajele alea sunt cu nisip adus de vant din Sahara. De aici si vantul, asta este.. La fel sunt si dunele (+ plaja) din Maspalomas, Gran Canaria

Edited by mdt, 16 June 2023 - 08:09.


#1433
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Foarte multi aleg sa se cazaze in sud, datorita plajelor cu nisip. Cred ca zona Los Cristianos este o alegere buna, nu mi-a placut in schimb Adeje, dar este chestie de gusturi. Cand am fost, am ales sa ne cazam in zona Gigantes - ca sa putem explora mai usor toata insula, am nimerit o zona foarte linistita si bonus, vederea spectaculoasa (intradevar, fara plaja).

Ca vorbeati de plaje, mie mi-a ramas la suflet La Tejita.

#1434
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Eu mereu cand ajung in Tenerife ma cazez in Los Cristianos sau Las Americas. Adeje nici mie nu mi-a placut, este mai pentru familii.

Cine vrea sa viziteze locuriile unde stau rezidentii sa dea o fuga prin nordul insulei. Plaje frumoase sunt in sud si sud est.

#1435
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.10.2005
Gata și cu Tenerife ....
8 nopți pe insulă, plus un tur de forță până la malpensa și inapoi ...
Despre Tenerife ... ce e drept aveam alte așteptări, dar nu pot spune că sunt dezamăgită ...
Concluzia ... prea puțin timp și prea multe de făcut ... greu de trezit la 7,30 când bântui la distracție până la 3. Cazare aș alege tot acolo, în Las Americas  ... tot în El Dorado la etaj 8 .. apusurile în mare  de acolo mă vor bântui totdeauna. Pentru cine închiriază mașină e perfect cu locurile de parcare in Las Americas. Am fost în nord, e clar altfel, dar e atat de aglomerat încât doar am lăsat mașina pe avarii cateva minute pentru o poza. Era si ziua lui Botezatorul ... si foarte mulți localnici. Vremea era prea noroasă, așa că am trecut munții înapoi la soare.
Siam este tare ... dar îi cam lipsește digitalizarea ... deși, daca iți iei bilet cu loro, le lași amprenta cadou. Nu este nicăieri timpul de așteptare afișat, iar capătul cozii e în boscheți departe, nu se vede.  Marele avantaj e împletirea cu jungla, așa că nu te bate soarele în cap.
Teide, deși am pierdut rezervarea la vârf datorită faptului că nu mergea telecabina, ne-a lăsat a doua zi fără probleme, eu am renunțat și a urcat altcineva în locul meu. Urcușul era prea abrupt și riscam febră musculară restul sejurului.
Masca e UAU ... drumul e BĂ BĂIETE ... în sat se cam face foamea ... am ajuns pe la 3, era încă siesta, iar restaurantele se inchid la 4,30. Am reusit să mâncăm la o terasă abia la Los Guios ... unde o persoană din grupul nostru a rămas cu o poreclă ... a început tanti care ne-a luat comanda, ai, che donna burghesa ... întrebase daca e pestele proaspăt ...
Plaja los Guios e super, nisipul așa e anormal de misto, totuși, apusul este estompat de port, așa că îl recomand la câțiva kilometri mai departe, la piscina Charco de Isla Cangreje ... E BESTIAL!
Cel mai mult mi-a plăcut după Parcul Anaga, spre Benijo ... drumul e mult mai spectaculos decât la Masca, și mai sigur ... încap două mașini pe sens ... am stat la prima plajă înainte de Benijo, unde am și mâncat cea mai buna mancare de pe insulă. O bodegă de cocalnici, fără mediu afișat, unde îți aduc ei faimoasele sosuri, salata, cartofi copți, platou de calamari si caracatiță în sos picant si ditamai platoul cu captura zilei ... se mânâncă pe săturate la 21 de euro de persoana ... dar merita ... Plaja e spectaculoasă, nisip fin, se merge destul până la apă mare, și are valuri foarte puternice.

#1436
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Puerto de la Cruz - Parque Taoro

Attached Files


Edited by zuv, 09 July 2023 - 21:28.


#1437
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Puerto de la Cruz - Mirador de La Paz

Attached Files


Edited by zuv, 10 July 2023 - 19:41.


#1438
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Santa Cruz de Tenerife - Military History Museum of the Canary Islands/Museo Militar de Almeyda

Attached Files


Edited by zuv, 12 July 2023 - 20:36.


#1439
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Santa Cruz de Tenerife - Cafetería La Pérgola

E in curtea Muzeului militar

#1440
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Santa Cruz de Tenerife - Plaza de España

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate