Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sultanina, de unde o procuram, ce ne cere?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Visez si eu la cativa butuci de sultanina in curte, dar nu prea stiu nimic de ea: de unde fac rost de material saditor, ca n-am gasit nicaieri; care e tehnologia de cultivare - tip de conducere favorit, normarea productiei, cerinte speciale pentru iernat (in definitiv e soi mediteranean) etc;
Ma ajuta cineva? Macar cu referinte bibliografice, ca stiu drumul catre biblioteca....

#2
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009

View Posteureur, on 12th February 2010, 11:48, said:

Visez si eu la cativa butuci de sultanina in curte, dar nu prea stiu nimic de ea: de unde fac rost de material saditor, ca n-am gasit nicaieri; care e tehnologia de cultivare - tip de conducere favorit, normarea productiei, cerinte speciale pentru iernat (in definitiv e soi mediteranean) etc;
Ma ajuta cineva? Macar cu referinte bibliografice, ca stiu drumul catre biblioteca....

din cate stiu eu se cultiva cu preponderenta in sudul dobrogei. incercati sa cumparati de la statiunile  viticole de acolo.
pentru toti cei care vor sa stie mai multe despre anumite soiuri de struguri, cautati carti despre ampelografie (in librariile de pe net) sau despre cultura vitei de vie(ex. "cultura vitei de vie"-alin dobrei,liliana rotaru, mihai mustea)aveti grija, pt ca nu orice  carte despre cultura vitei de vie are si un capitol de ampelografie.deci, consultati si cuprinsul cartii respective.cea mentionata anterior, contine.

Edited by vitic, 12 February 2010 - 12:28.


#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu am luat acum un an cateva bucati, ambalate la plastic, cu radacinile in rumegus (asa cum se vand prin magazinele de profil)
nu mai stiu exact de la ce firma , am cartoanele la tara.
mi s-a prins toata, si a crescut cea mai viguroasa dintre toate soiurile pe care le-am plantat.

din ce stiu eu este un soi foarte viguros (deci trebuie asigurat sistem de sustinere pe masura) , puternic atacat de mana,mai putin de fainare si putregaiul cenusiu.  struguri de marime mijlocie spre mare,bob oval, mijlociu de marime, galben-auriu.  miez carnos,fara seminte.  coacere timpurie (august)
productii nu prea mari.   soi de baza pentru obtinerea de stafide,dar folosit si ca strugure de masa; de asemenea,poate fi folosit pentru gemuri,dulceturi,compoturi.

#4
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010
Eu unul nu recomand soiul Sultanina, nu este facut pentru conditiile din Romania.
Intradevar este foarte sensibil la mana datorita frunzelor mari si subtiri (pieloase).
Productia este slaba, daca un butuc iti face 3 ciorchini este bine.
Sensibil la ger, la temperaturi sub -16 grade incepe sa aiba pierderi de muguri si la cum a fost iarna 2009-2010 cam greu sa gasesti pe cineva care are la vanzare Sultanina "made in Romania".
Destinatia originara este de struguri pentru stafide. A fost introdus in "epoca de aur" ca Ceausescu vroia sa se faca stafide si in Romania, iar din auzite am inteles ca 1 kg de stafide produs la noi era de 5 lei dar se putea importa din Turcia sau Iran cu 2-3 lei/kg. In productie tendinta este de renuntare la acest soi. Sultanina a fost folosit ca genitor pentru obtinerea soiului Calina (Braghina x Sultanina) la Statiunea Viticola Dragasani care nu are nici el seminte si ar fi mai indicat celor dornici sa aiba pe langa casa un soi fara seminte.

#5
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Multumesc de informare, acum o noua intrebare...
Crezi ca la statiunea din Dragasani vand soiul Calina (doua - trei fire), ca la ce surprize negative am avut pana acum cu statiunile de cercetare pomicola, am sanse sa inmulteasca soiul doar pe hartie...

#6
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Posteureur, on 27th April 2010, 10:46, said:

Multumesc de informare, acum o noua intrebare...
Crezi ca la statiunea din Dragasani vand soiul Calina (doua - trei fire), ca la ce surprize negative am avut pana acum cu statiunile de cercetare pomicola, am sanse sa inmulteasca soiul doar pe hartie...
am gasit niste numere de telefon pe net de la Statiunea Viticola Dragasani 0250/810640, 0250/810641 suna si intreaba, daca mai exista statiunea ar fi normal sa aiba si sa inmulteasca soiurile pe care ei le-au creat. Am spus "daca mai exista" ca stiu ca aveau mari probleme de natura financiara cum au de altfel toate statiunile din domeniul agricol.
Eu lucrez la o statiune viticola si soiurile create aici se altoiesc in fiecare an in cantitati mici pentru a completa golurile din plantatiile existente. Si ca fapt divers anul trecut s-a altoit si ceva Sultanina (vreo 200-300 buc) tot pentru completari de goluri. Avem si vreo 10 butuci din soiul Calina dar nu s-a altoit nici o data.

#7
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
multumesc inca odata pentru informatii.

#8
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Posteureur, on 28th April 2010, 11:55, said:

multumesc inca odata pentru informatii.
pentru putin.
si daca esti cu adevarat interesat da-mi PM cu mail-ul tau si iti trimit tot ce scrie in "Ampelografia R.P.R." vol. III despre soiul Kismis alb (sinonim Sultanina alba).
Atasez mai jos doar prima pagina in total sunt 13 pagini despre soi.

Sultanina alba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate