Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Asocieri pentru constructie bloc prin Prima Casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

 georgeflorin82, on 22nd February 2010, 11:52, said:

Ce studiu de caz sa postez sa discutam aici , am vazut ce constructori si arhitecti sunt pe site nu stiu care ii diferenta intre un diriginte de santier si un inginer responsabil cu executia .
Pe discutii normal ca oamenii o sa te creda pe tine pentru ca stii sa spui bine povestile , ca doar cu asta te ocupi , vinzi povesti , asta este codul CAEN pentru pentru agentii imobiliare , daca ar fi vorba de fapte este altceva. Asa ca nu are rost sa discutam amandoi . Nu te supara pe mine , dar eu nu ma inteleg bine nici cu prieteni mei care au agentie imobiliara .


Nu am de ce sa ma supar George. E un forum public in care toti avem dreptul sa ne exprimam parerile si opiniile (in limitele de rigoare). Daca putem sa si ajutam din cand in cand pe ceilalti printr-un sfat, printr-o opinie, cu atat mai bine. Este singurul forum pe care scriu deoarece am gasit aici o gramada de informatii utile pentru mine (nu neaparat din domeniul imobiliar) care m-au ajutat la un moment dat si ma simt dator sa ofer inapoi inf utile -sper - pentru ceilalti care nu se pricep asa de bine in acest domeniu.

Eu nu vreau ca lumea sa ma creada pe mine, sau pe tine sau pe x. Eu sunt  multumit daca noi, prin ceea ce scriem, putem ajuta colegii de forum sa isi formeze o opinie bazata si pe posturile noastre si sa ia decizia corecta pentru ei. Nu uita ca noi privim o situatie din afara iar singura decizie corecta este cea pe care o ia persoana in cauza si nu ce i se sugereaza.

Iti multumesc pentru apreciere :) cu o singura obiectiune. Nu vand povesti, nu cu asta ma ocup ci cu oferirea de solutii care sa satisfaca nevoile clientilor mei. Poate unora le suna a poveste dar, serios, eu asta fac si din asta traiesc. Nu iti imagina ca sunt Uzunov , Bogdan Georgescu sau Razvan Gheorge - departe inca de nivelul la care lucreaza ei -  dar acest fapt nu ma impiedica sa fiu profesionist in ceea ce fac si sa imi doresc ca la un moment dat sa pot ajunge la nivelul lor. Tratez la fel atat un client care doreste achizitia unui apartament de 60K cat si unul care  doreste o investitie de cateva milioane. Promovez spre vanzare, si ma ocup in aceeasi masura, atat de terenuri la 20000 lotul cat si hotel de 13 milioane euro sau terenuri de 15 milioane.

Imi pare rau ca ai o asemenea parere despre codul caen - o sa o iau in spirit de gluma. Sper ca la un moment dat sa ajungi sa lucrezi si cu profesionistii din domeniu pentru a putea intelege ca industria imobiliara nu se bazeaza pe toti diletantii care isi spun agenti imobiliari sau patroni de agentie. Ca in fiecare domeniu (orice padure are uscaturile ei) exista oameni  foarte buni,  medii si diletanti. Depinde doar de tine cu cine lucrezi si de ce

Daca tu ai vazut constructori sau arhitecti slab pregatiti pe acest forum atunci fi sigur ca si ceilalti i-au vazut. Daca au postat asemenea mesaje isi fac antireclama. Asta nu inseamna ca toti de pe acest forum sunt slab pregatiti sau ca noi trebuie sa fim. Provocarea mea ramane in picioare - pana atunci vorbim vorbe. Posteaza un studiu de caz (niste calcule simple care sa nu iti ia mai mult de jumatate de ora- nu a spus nimeni sa depui 300 de pagini de documentatie) si il discutam si cu cei slabi si cu cei bine pregatiti iar potentialul consumator isi va face o opinie fundamentata pe mai multe pareri

Parerea mea ramane neschimbata pana la proba contrarie

O zi placuta
G

#20
gentry

gentry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.04.2004
E foarte interesant topic-ul, ar fi pacat sa "moara" din cauza unor discutii in contradictoriu.

Eu personal ma gandesc foarte serios la un astfel de proiect si impreuna cu mine inca alte 6-7 persoane. Sunt foarte multe intrebari la care inca nu avem raspunsuri. Deocamdata foarte important e sa stim cam ce suprafata de teren ne-ar trebui pentru un "bloc" s+p+3+M? cam ce costuri ar implica constructia unei astfel de cladiri? si in plus pentru cei care au fost implicati in constructii (nu neaparat legat de prima casa) cu cat ridica pretul construirea unui subsol (pentru parcare)? si ce materiale credeti ca ar fi recomandate pentru o astfel de constructie?

Deocamdata am doar intrebari, dar pot sa ofer si raspunsuri pentru cei interesati, legat de chestiuni la care le-am gasit pana acum.

#21
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

 gentry, on 25th February 2010, 13:32, said:

E foarte interesant topic-ul, ar fi pacat sa "moara" din cauza unor discutii in contradictoriu.

Eu personal ma gandesc foarte serios la un astfel de proiect si impreuna cu mine inca alte 6-7 persoane. Sunt foarte multe intrebari la care inca nu avem raspunsuri. Deocamdata foarte important e sa stim cam ce suprafata de teren ne-ar trebui pentru un "bloc" s+p+3+M? cam ce costuri ar implica constructia unei astfel de cladiri? si in plus pentru cei care au fost implicati in constructii (nu neaparat legat de prima casa) cu cat ridica pretul construirea unui subsol (pentru parcare)? si ce materiale credeti ca ar fi recomandate pentru o astfel de constructie?

Deocamdata am doar intrebari, dar pot sa ofer si raspunsuri pentru cei interesati, legat de chestiuni la care le-am gasit pana acum.


La partea cu terenul o sa iti raspund eu pe niste oferte concrete, de actualitate. O sa luam mai multe oferte noi  si le discutam impreuna. La celelate nu ma arunc sa fac estimari deoarece nu ma pricep.
Am putea crea valoare pe subiectul asta daca s-ar alatura cativa insi cu experienta in domeniul constructiilor si proiectarii care sa ne putem dumiri in privinta preturilor.

Am un exemplul de proiect, construit de un prieten de al meu in Bucurestii Noi, cu 7 apartamente din care ne putem da seama de suprafete construite dar daca pun link catre el mi-e teama ca voi fi penalizat de catre admini.  :nonobad:

edit: am gasit o solutie sa pun tabelul din care scot numele proiectului si preturile. Sper ca asa sa nu fie nici o problema. Rog sa tineti cont ca vb despre un proiect de lux deci, din suprafetele din tabel putem reduce semnificativ in cazul unui proiect in care punem accent pe costuri.
Ca sa puteti intelege tabelul este vb de un proiect p+2+3 retras cu locurile de parcare dispuse pe o parte din parter. fiecare apartament este duplex pe 2 niveluri cu scara interioara(zona de zi - living si bucatarie pe un nivel iar zona de noapte cu 2-3 dormitoare pe alt nivel). Apartamentele de la parter sunt defapt parter plus demisol cu gradina engleza (cele la care vedeti suprafete mari la terase sau curti)

Din ce reiese din tabel suprafata total construita este de 998 mp din care 66 mp terase, 91mp spatii comune. Mai adaugam 108 mp parcari (7 locuri), 55 mp boxe, 368 mp terase si curti (altele decat cele incluse in prima categorie).

Am mai spus-o si o mai spun (sic!) se poate face dar cu niste conditii si in niste termeni reali si bine definiti de la bun inceput. De asemenea trebuie sa aveti niste asteptari realiste. Cine crede ca poate face un apartament in 30.000 euro teren inclus la unirii eventual se inseala amarnic (din punctul meu de vedere) si poate la fel de bine sa ii caute pe aia de la fni sau caritas sa le dea banii....rezultatul este acelasi inevitabil

Attached Files


Edited by marcugeorgian, 26 February 2010 - 12:59.


#22
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007
Asa deci pt proiectul de mai sus Terenul are 550 mp dar avantajul major este ca este pozitionat pe colt

#23
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
de sters, sorry

Edited by add, 01 March 2010 - 17:06.


#24
georgeflorin82

georgeflorin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.02.2010
Sa stii ca nu am glumit in legatura cu codul CAEN ,  dar de cativa ani am inceput sa ma gandesc serios sa imi schimb codul CAEN , mai ales de cand un prieten din Bucuresti a castigat de pe urma mea la o casa pe structura de lemn in cateva ore , cat as fi castigat eu dupa 10 case construite .

Insist sa nu te superi , nu inseamna ca ce scriu este tot adevarat si o spun cu rautate , mai pierd si eu timpul pe calculator ,  recuperez ani dintre 2005 si 2008.

#25
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 alex11111, on 22nd June 2010, 22:28, said:

caut 6 parteneri pt construirea unui bloc impreuna pe programul prima casa.locatia in bucuresti in zon bune si linistite cum ar fi dorobanti sau tineretului etc de unde putem cumpara terenul impreuna cu 1200 euro metrul.construim pe 4 nivele adica parter etaj 1 etaj 2 si mansarda, astfel se gasesc usor terenuri cu puz si astfel ne revine la 300 euro metru de pamint. in consecinta putem construi apartamente noi cu structura adevarata facuta de noi si cu costuri de constructie de 500 euro metru la cheie.adica construim de fiecare 100 metrii lociuta ne costa 50000euro constructia +30000 pamintul.eventual 10000 euro de fiecare sa ne iasa si parcari in subsol(asa vreo 2 de fiecare).pe scurt,,,,,,,,,,apartament 100m patrati in zona buna dorobanti,tineretului etc plus 2 parcari cladire noua fac circa 100000 euro...................astept asociati :peacefingers:

Cu astfel de calcule speri tu sa gasesti eventuali asociati?  :thumbup:
30.000eur/pers*6 asociati/1200eur/mp=150mp - la suprafata asta de teren nu cred vei poti sa obtii 100mp utili/etaj

Quote

100 metrii lociuta ne costa 50000euro
- si spatiile comune, parcarea cine le plateste?
- 6asociati*2 locuri de parcare*12.5mp=150mp parcari efective + drumul de acces + stalpi, pereti, scari... rezulta minim 2 subsoluri... nici nu vrei sa stii care sunt costurile

Cartierele unde vrei tu sa construiesti fac parte din zona A, numai taxele de zona inseamna cateva mii de euro.

Daca acest post nu a fost o gluma vezi jurnalul lui cgrosu si reanalizeaza costurile.
http://forum.softped...t...t=0&start=0

Edited by gabian22, 22 June 2010 - 22:02.


#26
cristachem

cristachem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2010

 gabian22, on 22nd June 2010, 23:01, said:

Cu astfel de calcule speri tu sa gasesti eventuali asociati?  :thumbup:
30.000eur/pers*6 asociati/1200eur/mp=150mp - la suprafata asta de teren nu cred vei poti sa obtii 100mp utili/etaj


- si spatiile comune, parcarea cine le plateste?
- 6asociati*2 locuri de parcare*12.5mp=150mp parcari efective + drumul de acces + stalpi, pereti, scari... rezulta minim 2 subsoluri... nici nu vrei sa stii care sunt costurile

Cartierele unde vrei tu sa construiesti fac parte din zona A, numai taxele de zona inseamna cateva mii de euro.

Daca acest post nu a fost o gluma vezi jurnalul lui cgrosu si reanalizeaza costurile.
http://forum.softped...t...t=0&start=0
Oare este cineva cu adevarat interesat de o astfel de asociere?

#27
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
In Romania nu. Romanii sunt nebuni, fitosi, snobi si paranoici. Niciodata n-o sa poti convinge o gramada organizata de romani sa invete compromisul si bunul simt. Paranoia o inteleg, pe o parte, pentru ca tot romanii sunt hoti si oportunisti asa ca nici unul n-ar ezita sa iti dea o teapa daca din neatentie ii oferi ocazia.
Deci NU.

#28
stefantirlea

stefantirlea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2014
Sunt interesat de asociere pentru constructia unui imobil de apartamente.

#29
Cipper

Cipper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.05.2007
Daca a trecut cineva printr-o asociere am o mare nedumerire.

Se da cazul a 3 doritori de asociere pt achizitionare teren si construirea unui p + 2.

Unul are cash disponibil, al doilea cam 50% din suma cash, al treilea aproape deloc. Cum se poate face asocierea in vederea obtinerii creditului? Poti face credite separate pt aceeasi constructie? Si daca nu sunt separate ce se intampla daca unul dintre participanti nu mai plateste?

Multumesc.

#30
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Ideea în sine e genială, dar trebuie să se asocieze un număr de persoane care au deja banii, şi pot astepta până la doi ani sau mai mult, până când se vor muta. Nu uitaţi ca în ţara asta se poate aştepta până la un an pentru obţinerea unei autorizatii de construcţie(!), tot un an de aşteptare până la... branşarea gazelor(!!!), etc. Şi desigur, persoanele care se asociază trebuiesc deparazitate de...sindromul "capra vecinului". Plus eventuali vecini care nu vă vor de vecini, tot de la râia de capră vine asta, etc.
Proiectul e sustenabil, probabil chinezii din Bucuresti vor realiza asocierea asta benefică.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate