Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ghid de supravietuire in Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
http://www.slackware...lare/index.html, dar nu vei putea supravieţui dacă nu ştii limba engleză.

#20
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005

View Postdjadi21, on Mar 31 2006, 12:28, said:

Vreau si eu sa supravietuiesc in linux, asa ca nu stiti unde as putea gasii un ghid de instalare in limba romana, in special pentru slakware, dar poate fii si pentru alte versiuni, dar sa nu fie live cd. :)

http://www.slackware...Essentials2.pdf Cartea "Slackware Linux Essentials" editia a doua tradusa in limba romana.
www.slackware.com.ro - adresa de web a Comunitatii Slackware din Romania

#21
dementhor

dementhor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2006
cel mai bine e sa folositi un motor de cautare...linuxu e foarte raspandit chiar daca nu pare asa si are tone de site-uri. 3 sferturi din site-urile astea sunt dedicate help-ului...comenzi...ghidari pentru instalare...samd.
un sfat destul de util pentru utilizatorii de linux...invatati cel putin engleza. majoritatea documentatiei este facuta in limba engleza...si in lin fara documentatie nu prea poti supravietui..este un OS open-source.

#22
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postdementhor, on Apr 11 2006, 11:01, said:

cel mai bine e sa folositi un motor de cautare...linuxu e foarte raspandit chiar daca nu pare asa si are tone de site-uri. 3 sferturi din site-urile astea sunt dedicate help-ului...comenzi...ghidari pentru instalare...samd.
un sfat destul de util pentru utilizatorii de linux...invatati cel putin engleza. majoritatea documentatiei este facuta in limba engleza...si in lin fara documentatie nu prea poti supravietui..este un OS open-source.


Se poate si fara engleza, insa mult mai greu. Totusi insa daca ar fii sa invat engleza cred ca imi ia 10 ani, pe cand linux-ul fara engleza cred ca il invat in 4 -6 luni.  :coolspeak:

#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdjadi21, on Apr 11 2006, 23:13, said:

Se poate si fara engleza, insa mult mai greu. Totusi insa daca ar fii sa invat engleza cred ca imi ia 10 ani, pe cand linux-ul fara engleza cred ca il invat in 4 -6 luni.  :coolspeak:
Facem pariu că te înșeli? :naughty:

#24
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postmufă, on Apr 12 2006, 09:54, said:

Facem pariu că te înșeli? :naughty:


Cu ce sa ma insel ? Ca nu imi ia 10 ani pana invat engleza ? Stiu, nu 10 ci 15. :P

View Postmufă, on Apr 12 2006, 09:54, said:

Facem pariu că te înșeli? :naughty:


Cu ce sa ma insel ? Ca nu imi ia 10 ani pana invat engleza ? Stiu, nu 10 ci 15. :P

#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdjadi21, on Apr 12 2006, 11:13, said:

Cu ce sa ma insel ? Ca nu imi ia 10 ani pana invat engleza ? Stiu, nu 10 ci 15. :P
Dacă tu ai nevoie de 15 ani să înveți engleză, vei avea nevoie de 50 de ani să înveți linux.

#26
rosu_inginer

rosu_inginer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.08.2005

View Postmufă, on Apr 12 2006, 11:14, said:

Dacă tu ai nevoie de 15 ani să înveți engleză, vei avea nevoie de 50 de ani să înveți linux.
Adevarat :)

#27
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postrosu_inginer, on Jun 6 2006, 09:18, said:

Adevarat :)

:w00t:  asa repede au trecut 50 de ani, a stiu 50 de ani aici = 50 de zile la mine.  :D  Deja stiu linux destul de bine.  :coolspeak:

Si toate astea fara sa stiu engleza

Edited by djadi21, 06 June 2006 - 13:51.


#28
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdjadi21, on Jun 6 2006, 14:49, said:

:w00t:  asa repede au trecut 50 de ani, a stiu 50 de ani aici = 50 de zile la mine.  :D  Deja stiu linux destul de bine.  :coolspeak:

Si toate astea fara sa stiu engleza
Crezi tu că știi linux bine :console:

#29
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postmufă, on Jun 6 2006, 15:05, said:

Crezi tu că știi linux bine :console:

Nu stiu bine, dar nici mult nu mai trebuie, cel putin pe Ubuntu. :D Stiu sa instalez linux/ul, stiu sa instalez programe din afara sistemului, ce sa mai invat ? Comenzile de root ce-i drept nu le stiu inca din cap, dar cand e nevoie de ele am lista la indemana, chiar de la inceput nu am folosit contul de root, ci unul de utilizator, niciodata nimeni nu m-a ajutat cu nimic, totul de la partionare pana la ultimul program instalat am facut singur, chiar daca nu stiu engleza, avand o mare pasiune pot invata orice tine de calculator.  :coolspeak:  Am facut inclusiv niste pagini web pe linux, acum invat sa folosesc apache php si mysql .  :D

#30
h3llfire

h3llfire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
O chestie destul de folositoare:

http://www.secguru.c...e_structure.jpg

#31
ramsesx

ramsesx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2006
dar ceva manuale in romana daca se poate pentru distributiile care au si "graphic mode" pt ca e mult mai simplu sa treci de la win la unix asta daca ai o distributie cu "graphic mode".... si ma intereseaza in special distributiile pt home user nu servere sau alte prostii.

#32
h3llfire

h3llfire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Articol destul de interesant... Merită citit tot...

http://linux.oneandoneis2.org/LNW1.htm

Edited by hellfire.ss, 18 June 2006 - 02:01.


#33
altangell

altangell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.06.2006

View Postmufă, on Jan 11 2006, 23:21, said:

În mod normal se face cu: chmod +s /cale/catre/program, dar în cazul iptraf-ului chestia asta nu funcționează
iptraf rulează doar ca root.
am si eu o intrebare pentru mufa tu stii tot ce e in cele 3 lincuri pe care le-ai postat mai sus ?

#34
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postaltangell, on Jun 25 2006, 03:17, said:

am si eu o intrebare pentru mufa tu stii tot ce e in cele 3 lincuri pe care le-ai postat mai sus ?
În care link-uri?

#35
altangell

altangell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.06.2006
Eu v-aș sugera să începeți cu citirea următoarelor chestii:

http://www.tldp.org/...html/index.html
http://www.tldp.org/...html/index.html
http://www.tldp.org/...nag2/index.html

Baftă!


in cele de sus care leam pus si aici

a ar mai fi ceva era cineva care intreba de documentatie pentru linux in limba romana spunetii voi sa caute pe odc sau dc linux in romana sau manuale linux romana la la la eu am gasit  ceva super super pe enigma.evolva.ro sau pe romancierilor.ro:411 sper ca nu e reclama dar cum zicea cineva mai pe sus daca nu stii si engleza cat de cat "nu ai cum sa inveti linux" mai bine zis repede :P

#36
dinucata21

dinucata21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.03.2005
Postez din linux...Ubuntu mai exact :first:  ma laud si eu :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate