Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tuberculoza

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#19
iulian23

iulian23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmianna, on Nov 1 2005, 15:53, said:

intreaba-ti doctorita daca si ei i se intampla si nu se alarmeaza. eu stiu doar 2 situatii in care expectoratia e sangvinolenta: cancerul si pneumonia. da' ce sa zic, tu stai linistit si fugi de radiografie ca de dracu'.
analizele de sange pe care le-am facut au fost complete. Ceea ce mi-a zis doctora mi-au mai zis vreo 3 persoane cu cunostintze de medicina. Nu fug de radiografie, oricum ultima a fost acum 2 ani, tot dupa un episod dinasta...tot pe o raceala..... si facuta la spitalul de tbc si tot nu a zis nimic..nenea de acolo.

#20
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postiulian23, on Nov 1 2005, 18:01, said:

analizele de sange pe care le-am facut au fost complete. Ceea ce mi-a zis doctora mi-au mai zis vreo 3 persoane cu cunostintze de medicina. Nu fug de radiografie, oricum ultima a fost acum 2 ani, tot dupa un episod dinasta...tot pe o raceala..... si facuta la spitalul de tbc si tot nu a zis nimic..nenea de acolo.

ce ti-au zis acele pesoane cu cunostinte medicale? ca hematiile, cand se plictisesc sa stea in vasele sangvine, ies la o plimbare prin alveolele pulmonare, asa, ca pe corso?

hai s-o luam logic: nu are ce cauta sange in alveole, in bronsii, in trahee, nicaieri in arborele pulmonar. pur si simplu nu-i locul lui acolo. deci in cazul in care apare, ceva nu-i in regula. ce? analizele de sange, oricat ar fi de complete, investigheaza prea putin aparatul respirator - radiografia, bronhoscopia etc. se cam ocupa cu treaba asta.

pana acum stiam ca prezenta sangelui e un mare factor de alarma pentru pacient. se pare ca m-am inselat.

inchei aici conversatia, dar o sa urmaresc cu interes topicul, sa vad daca iti confirma si altcineva ca a patit asta, nu s-a alarmat si i se pare la fel de firesc ca un stranut. si-atunci o sa pun mana sa mai citesc ceva anatomie si fiziologie, ca s-or fi schimbat in ultimii ani si pe mine nu m-a anuntat nimeni.

#21
vishinutza

vishinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2005
Dumnezeule, ai TBC (tuberculoza)! numai atunci scuipi sange si tesuturi moi. dupa ceea ce spui, boala e in faza avansata. du-te repede la doctor.

#22
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Hemoptizia apare în cazul tuberculozei. Nu ştiu să apară şi la cancer sau pneumonie.

Edited by evilone, 01 November 2005 - 20:53.


#23
iulian23

iulian23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2005
eu decat incercam sa explic ca mi s-a mai intamplat acelash lucru, acum 2 ani, am facut si radiografie la spitalul de tbc si mi s-a zis ...ca sa stau linistit ca nu am nimic.   Acum m-am dus sa imi fac sangele pt ca am zis ca poate e ceva ...din sange o infectie ceva ....care genereaza expectoriatiile astea. Plus de asta, acum 5 ani a murit o cunostintza de leucemie, iar cauza bolii au zis cei de la bucuresti ca a fost o supra iradiere la un examen radiolog(pe care il facuse la noi aici cu ceva timp in urma). Nu neg faptul ca poate am avut o pneunomie, ca astea uneori dau si expectoratii. Eu unu nu am  nici o legatura cu medicina, decat unele notiuni pe care le-am invatzat de la cei din jur care mai sunt medici. Un tbc din cate stiu esti o infectie deci ... ai un vsh pe undeva pe la 30-40 in fc de gravitate. cancer nu cred ca se pune problema, ma simt perfect, sunt si tanar, nu fumez. Eu am zis sa las raceala sa treaca, pentru ca e destul de grava. Dupa daca continua tusa am sa ma duc si la radiografie. Motivul pentru care am ezitat sa fug la radiografie este intamplarea de mai sus care m-a afectat + asigurarile medicului care esti cadru universitar la craiova.

#24
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Păi și acum doi ani nu s-a ajuns la nici o concluzie? Etiologie necunoscută? Dacă ai o hemoragie nu ai cum să „nu ai nimic”. Nu e normal să scuipi sânge.

#25
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
WTF ............trebuie sa faci radiografie neaparat si doctorita aia e stupida :death:  Am intalnit cazuri la spital de genul tau si sincer radiografia arata altceva :(

Edited by Elena2k, 01 November 2005 - 21:01.


#26
iulian23

iulian23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2005

View Postevilone, on Nov 1 2005, 20:58, said:

Păi și acum doi ani nu s-a ajuns la nici o concluzie? Etiologie necunoscută? Dacă ai o hemoragie nu ai cum să „nu ai nimic”. Nu e normal să scuipi sânge.
acum 2 ani mi s-a zis asa: raceala grava, tuse seaca prelungita care probabil a fisurat un vas in zona gatului sau undeva pe calea respiratorie, sangele a ajuns in plamani si logic ca l-am scos violent afara. plus de asta in astia 2 ani nu am avut... nimic, nu am scuipat sange, am tusit destul de moderat, nici nu am racit ca acum. Zic ca un tbc s-ar manifesta in ani macar periodic, sau ar da vreun semn oboseala, paloarea orice.

#27
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
As vrea sa nu   te speri dar acu 2 luni a venit o fata de 25 de ani  cu o radiografie la plamani ok si acum cand a repetat analiza avea cancer  .....................SO* in locul tau nu as sta pe ganduri :smoke:


P.S. te rog sa ne spui si noua rezultatul

Edited by Elena2k, 01 November 2005 - 21:12.


#28
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Well, sună plauzibil. Dar dacă aș fi în locul tău m-aș duce mâine dimineață la prima oră să-mi fac radiografie.

#29
iulian23

iulian23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2005

View PostElena2k, on Nov 1 2005, 21:11, said:

As vrea sa nu   te speri dar acu 2 luni a venit o fata de 25 de ani  cu o radiografie la plamani ok si acum cand a repetat analiza avea cancer  .....................SO* in locul tau nu as sta pe ganduri :smoke:
P.S. te rog sa ne spui si noua rezultatul
am sa ma duc, dar vreau sa aflu locul unde se fac ca lumea analizele in orasul asta sau in jur. Sincer m-am saturat de incompententa unora. Sper sa nu fie nimic grav si sa am eu dreptate. Dar am sa o fac pt ca e singura solutie sa fiu sigur (desi acum 2 ani am facut acelasi lucru- scuze repetitia- si am fost asigurat ca e raceala, tusea seaca si puternica si constitutia mea astenica de vina+ mi se intampla f rar, la raceli (repet acum 2 ani si acum) si nu tine decat pana in momentul in care se deblocheaza caile respiratorii (asta a fost vineri dimineata) de atunci sputa e curata ,  ca in cazul unei banale raceli, in rest nu am probleme, am facut si ceva sport, munca fizica la fac ca sunt la inginerie).

[edited by moderator ca să scot aberaţiile de genul sh, tz, k]

Edited by mufă, 02 November 2005 - 09:06.


#30
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postevilone, on Nov 1 2005, 22:51, said:

Hemoptizia apare în cazul tuberculozei. Nu știu să apară și la cancer sau pneumonie.

stiu eu. in cancer e hemoptizie, in pneumonie e sputa hemoptoica. mai apare in bronsiectazii, in plamanul de staza, in infarctul pulmonar, si da, in tuberculoza. e posibil sa mai fi uitat eu vreun diagnostic diferential.

in cancerul pulmonar (sa nu se interpreteze ca insinuez ceva in legatura cu autorul topicului) e unul din semnele de alarma. pana in momentul in care tumora devine vizibila la radiografie, a parcurs deja 75% din ciclul ei de viata. si e una din cauzele de deces - o alta fiind insuficienta respiratorie. deci crede-ma ca exista.

#31
vishinutza

vishinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2005
oricum iuliane, daca spui ca aparatura de la tine din oras este veche si te poti iradia peste limitele acceptabile, ar fi bine sa faci un drum pana la Buc. si sa cauti ajutor medical de calitate. nu mai amana pt ca ceea ce ai tu e grav. stiu pt ca am avut si eu in fam caz de tbc, si chiar si 2 colege de facultate. boala poate fi latenta mult timp, ca apoi sa se activeze. la tbc de ajuge din cauza bacilului Coch (cred ca asa se scrie), care se activeaza in organismul slabit (efort fiz si intelectual prelungit, hrana necorespunzatoare). si da, poti arata f sanatos, dar sa ai tbc. stiu ce vorbesc. mergi la Buc.

#32
julius771

julius771

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.10.2005

View Postvishinutza, on Nov 2 2005, 09:59, said:

oricum iuliane, daca spui ca aparatura de la tine din oras este veche si te poti iradia peste limitele acceptabile, ar fi bine sa faci un drum pana la Buc. si sa cauti ajutor medical de calitate. nu mai amana pt ca ceea ce ai tu e grav. stiu pt ca am avut si eu in fam caz de tbc, si chiar si 2 colege de facultate. boala poate fi latenta mult timp, ca apoi sa se activeze. la tbc de ajuge din cauza bacilului Coch (cred ca asa se scrie), care se activeaza in organismul slabit (efort fiz si intelectual prelungit, hrana necorespunzatoare). si da, poti arata f sanatos, dar sa ai tbc. stiu ce vorbesc. mergi la Buc.


si netratat sau neglijat MORI....

#33
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Doza de radiatie primita in urma unei radiografii pulmonare are o valoare foarte mica http://www.emedicine...les/12071-2.asp
Rezultatul se poate interpreta in cateva minute asa ca nu stiu de ce amani asta.

PS. Coch e de fapt Koch.

#34
iulian23

iulian23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2005

View PostInginerul, on Nov 2 2005, 10:17, said:

Doza de radiatie primita in urma unei radiografii pulmonare are o valoare foarte mica http://www.emedicine...les/12071-2.asp
Rezultatul se poate interpreta in cateva minute asa ca nu stiu de ce amani asta.

PS. Coch e de fapt Koch.
Am sa ma duc, zilele astea, chiar m-ati pus pe ganduri.

#35
iulian23

iulian23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2005
azi vad... ca nu am mai tusit deloc, odata cu disparitia si restului de simptome de raceala, sa vedem ca o sa zica radiografia zilele astea.

#36
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View Postiulian23, on Nov 2 2005, 12:29, said:

azi vad... ca nu am mai tusit deloc, ...

Super, asta inseamna ca

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate