Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Caz de consult oftalmologic ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Salutari tuturor

Intentionez sa merg la medicul oftalmolog pentru ca am observat ca de cateva saptamani, ochiul meu stang nu vede la fel ca ochiul drept. Unii au zis ca e normal ca ochii sa nu vada la fel ( oare ?!?), dar parca nu am sesizat acest lucru pana acum. Adica poate stiam, dar nu i-am dat importanta.

Problema consta in faptul ca, atunci cand intru in facultate de exemplu, de la mai multa lumina, naturala, la mai putina lumina, artificiala, puterea ochiului stang scade considerabil, in sensul ca vad contururile obiectelor si scrisul panourilor aflate la mai mult de 5 metri mai in ceata, mai..."blurry". Daca acopar ochiul drept, aproape ca nu pot citi daca nu sunt la vreo 5-10 metri de panou, merg pe ghicite, dupa forma literei.

Slava lui Dumnezeu ca ne-a dat doi ochi, si nu unul.  :D

Pentru vederea aproape nu am probleme.

Si aceasta diferenta dispare dupa ce ies la lumina soarelui, si stau vreo 5-10 minute in lumina.

Mentionez ca duc o viata aproape tipica de student, alimentatie nu foarte echilibrata si cu o portie generoasa de radiatii ( ecran laptop, distanta de 40-50 cm, 8-10-12 h/zi).
Durerile de cap sunt oarecum frecvente, cam 2-3 zile pe saptamana imi simt capul 'umflat'   :confuzzled:  
Si cand ies afara, mergand pe strada sau printre rafturi, sau pe holuri, ma incearca o ameteala, fara a-mi pierde echilibrul, mai ales cand ochiul meu stang nu s-a adaptat.

Revenind la mine...am niste intrebari pentru cei care stiu sau s-au confruntat cu ceva similar :)
1. Care ar fi cauza aparitiei diferentei de perceptie de la nivelul ochilor mei, la 19 ani ? Poate fi ereditara, strabunicul meu avea cataracta, bunica mea are probleme cu ochii de cand se stie, mama are dioptrii diferite...fratele bunicii a avut si el cataracta ?
2. Cat de recomandati si de utili sunt ochelarii de calculator, in cazul meu ?
3. Ce ar trebui sa stiu inainte de a face un consult oftalmologic? Si dupa ? Si daca mai aveti sfaturi sau pareri...v-as fi recunoscator.

Va multumesc anticipat   ^_^

Edited by Selam, 09 February 2010 - 01:21.


#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Trebuie sa iei in seama ca de obicei bolile de ochi se mostenesc,nu in toate cazurile si nu obligatoriu in toate toate bolile oftalmologige.
Din pacate nu te putem consulta pe forum,trebuie sa mergi la medicul respectiv iar acesta/aceasta iti raspunde dupa consultatie amanuntita la toate intrebarile tale si-ti poate pune un diagnostic corect,noi insa in forum putem face greseli.

#3
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc pentru raspuns :)
Spusesem ca intentionez sa merg la medic, dar...ce-ar mai fi subiectul asta fara parerile voastre ?  :D
Astept si alte pareri si eventual de la cei care s-au aflat in situatia mea...
P.S. Cam cat ar costa o pereche de ochelari de birou ?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
ce intelegi prin "ochelari de birou"?

cand mergi la oftalmolog incearca sa ai ochii odihniti (nu dupa o noapte de stat pe calculator, de exemplu :) ). daca-ti recomanda ochelari, cauta cu rama cat mai usoara si cu lentile de plastic (sunt mai usoare si te vor ajuta sa te acomodezi mai bine cu ochelarii).

#5
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 _Smiley_, on 9th February 2010, 08:18, said:

ce intelegi prin "ochelari de birou"?

cand mergi la oftalmolog incearca sa ai ochii odihniti (nu dupa o noapte de stat pe calculator, de exemplu :) ). daca-ti recomanda ochelari, cauta cu rama cat mai usoara si cu lentile de plastic (sunt mai usoare si te vor ajuta sa te acomodezi mai bine cu ochelarii).
Ochelarii pe care ii porti pentru a inlatura partial efectul radiatiilor asupra ochilor, in principal. Poate si asupra capului   :) De obicei sunt purtati la birou, pentru ca ajuta ochii sa nu se oboseasca prea mult, cand lucrezi in principal cu vederea de aproape.
Ok, o sa dorm bine inainte   :peacefingers:

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
pentru radiatii nu prea exista ochelari :)
probabil ca te referi la lentile cu strat antireflex. ramele costa cat vrei tu (gasesti de la foarte ieftine pana la foarte scumpe) iar lentilele intre cateva zeci si cateva sute de lei noi.

#7
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 Header, on 9th February 2010, 01:33, said:

Trebuie sa iei in seama ca de obicei bolile de ochi se mostenesc,nu in toate cazurile si nu obligatoriu in toate toate bolile oftalmologige.
Din pacate nu te putem consulta pe forum,trebuie sa mergi la medicul respectiv iar acesta/aceasta iti raspunde dupa consultatie amanuntita la toate intrebarile tale si-ti poate pune un diagnostic corect,noi insa in forum putem face greseli.
Bolile de vedere nu se mostenesc, unde ai auzit tu asta?

#8
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am o situatie oarecum asemanatoare, insa eu m-am indurat si m-am dus la control. Deci, la 36 ani, mi-au iesit rezultatele: astigmatism, miopie, cu +0,25 la ochiul drept si -0,25 la cel sting (cu care parca nu mai vad ca pe vremuri). Lucrez mult la calculator si ma intreb daca se merita sa imi iau ochelari dupa aceste rezultate. Vad bine, insa la oboseala parca vederea la distanta nu mai e ce a fost. Ceva recomandari?
Multam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate