Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

salina artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
system_failure

system_failure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.05.2009
salut. am auzit recent despre ideea amenajarii unei saline artificiale. m-am documentat un pic si am vazut ca sumele investite variaza destul de mult. daca e cineva care e in domeniu sau are o salina amenajata as dori sa stiu cum merge treaba, daca e rentabila si daca investitia este recuperabila. si as vrea sa stiu si ceva firme care se ocupa de genul asta de amenajari. multumesc

#2
florinvelea

florinvelea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2008

 system_failure, on 2nd February 2010, 20:20, said:

salut. am auzit recent despre ideea amenajarii unei saline artificiale. m-am documentat un pic si am vazut ca sumele investite variaza destul de mult. daca e cineva care e in domeniu sau are o salina amenajata as dori sa stiu cum merge treaba, daca e rentabila si daca investitia este recuperabila. si as vrea sa stiu si ceva firme care se ocupa de genul asta de amenajari. multumesc

salut
http://www.ufomedia....ISSALTROOMS.htm
Asa cum scrie si pe site, sunt unici distribuitori ai firmei Indium Top din Estonia care ofera echipamente si solutii complete pentru realizarea de saline artificiale cu aerosoli salini uscati si are deja in portofoliu in jur de 200 de locatii in lume.
La noi in tara a realizat Salina din Oras de la Timisoara si noi am echipat cu un generator de aerosoli de la ei Salina Natalia din Bucuresti. www.salina-natalia.ro
Nu vreau sa fiu rau, dar in afara de domnul Costa care are o solutie asemanatoare dar nu la fel de eficienta, restul celor care se lauda ca fac saline artificiale nu fac altceva decat sa puna sare pe pereti si sa o denumeasca salina! Pana sa aiba un efect terapeutic constant mai e cale lunga.

bafta

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
La mine in oras e una, nu stiu cat e de buna, dar e plin de clienti. Daca ai reusi un contract cu CAS succesul ar fi garantat cu toate ca ai primi banii de pe un an pe altul!

#4
TechMan

TechMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.05.2007
Cam ce costuri implica echipamentele?

#5
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 TechMan, on 3rd March 2010, 11:56, said:

Cam ce costuri implica echipamentele?

Cam 50 000 de euro !

#6
florinvelea

florinvelea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2008
Cu tristete observ ca si aici, ca si pe alte forumuri, exista multe persoane care au timp de pierdut si nu au nici cea mai mica idee despre subiectele discutate.....
Costul echipamentelor depinde foarte mult de rezultatul final dorit si de complexitatea amenajarilor, dar va pot spune cu certitudine ca, de exemplu, pentru o incapere de aproximativ 25 metri patrati cu inaltime de aproximativ 2,8 metri aparatura (generator de aerosoli, sistem de ventilatie, etc) costa aproximativ 7000 euro + tva.
Chiar si in cazul unei instalari la cheie ce include cam tot (generator de aerosoli, placarea peretilor cu sare gema, iluminat, ventilatie, sistem audio, etc ) si tot nu se ajunge la suma aberata de buteliearagaz, pretul fiind undeva in jur de 22.000 euro + tva.
Depasesti pretul acesta doar daca ai idei de decorare ce necesita materiale mai scumpe.

Spor la treaba tuturor!

#7
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 florinvelea, on 9th March 2010, 09:49, said:

Cu tristete observ ca si aici, ca si pe alte forumuri, exista multe persoane care au timp de pierdut si nu au nici cea mai mica idee despre subiectele discutate.....
Costul echipamentelor depinde foarte mult de rezultatul final dorit si de complexitatea amenajarilor, dar va pot spune cu certitudine ca, de exemplu, pentru o incapere de aproximativ 25 metri patrati cu inaltime de aproximativ 2,8 metri aparatura (generator de aerosoli, sistem de ventilatie, etc) costa aproximativ 7000 euro + tva.
Chiar si in cazul unei instalari la cheie ce include cam tot (generator de aerosoli, placarea peretilor cu sare gema, iluminat, ventilatie, sistem audio, etc ) si tot nu se ajunge la suma aberata de buteliearagaz, pretul fiind undeva in jur de 22.000 euro + tva.
Depasesti pretul acesta doar daca ai idei de decorare ce necesita materiale mai scumpe.

Spor la treaba tuturor!
Din nefericire pentru mine , sunt contabil de prea multa vreme , asa ca nu-mi pot permite sa nu fiu realist .

Costul unei saline la cheie este de 50 000 de euro , in aceste costuri neintrand cladirea in care va functiona salina , dar fiind incluse costurile operationale ale acestei saline .

Este o deosebire foarte mare intre salina si o sala unde se arunca niste sare si este botezata salina .

#8
TechMan

TechMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.05.2007
Multumesc pentru raspunsuri. In Romania nu stiu daca merita deschisa o astfel de afacere, de fapt, orice alta afacere. In alte tari, cu zone poluate si altfel de angajati, poate fi o idee buna cred. Pretul oricum, in zona de 30-50k, nu e asa rau.

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 buteliearagaz, on 9th March 2010, 18:16, said:

Din nefericire pentru mine , sunt contabil de prea multa vreme , asa ca nu-mi pot permite sa nu fiu realist .

Costul unei saline la cheie este de 50 000 de euro , in aceste costuri neintrand cladirea in care va functiona salina , dar fiind incluse costurile operationale ale acestei saline .

Este o deosebire foarte mare intre salina si o sala unde se arunca niste sare si este botezata salina .

daca ai fi un contabil bun, poate ca ai sti ca, virgula, costurile operationale nu au nici o treaba cu investitia ...
poate totusi te-ai referit la costuri de "mobilare" a salinei care sunt intradevar investitie

#10
pcbexpress

pcbexpress

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.02.2010

 buteliearagaz, on 9th March 2010, 19:16, said:

Este o deosebire foarte mare intre salina si o sala unde se arunca niste sare si este botezata salina .

Din pacate, la noi numai din astea gasesti, dar se cer 22 de mii de euro pe niste saci cu sare si, eventual, o mestecatoare. Mai aveti un parametru in vizor: dupa ce deschideti va va da in judecata un mare "inventator" roman, ca a fost ideea lui.

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
dacă te iei după contabili sau economiști nu mai începi nicio afacere, niciodată. O salina pâna la urmă asta este: o cameră plină de sare. Dacă vrei să fie o salina de lux, poți băga în ea echipamente de zeci de mii de euro. Dacă vrei doar să ofere servicii decente cu prețuri rezonabile, trebuie să bagi SARE, și atât, și astfel e și rentabilă, și recuperabilă. Ulterior, poți trece la salină de 5 stele.

#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 retele, on 12th March 2010, 21:08, said:

dacă te iei după contabili sau economiști nu mai începi nicio afacere, niciodată. O salina pâna la urmă asta este: o cameră plină de sare. Dacă vrei să fie o salina de lux, poți băga în ea echipamente de zeci de mii de euro. Dacă vrei doar să ofere servicii decente cu prețuri rezonabile, trebuie să bagi SARE, și atât, și astfel e și rentabilă, și recuperabilă. Ulterior, poți trece la salină de 5 stele.

Tu probabil glumesti...
Cu atitudinea si orientarea ta de business ai putea probabil investi cu succes minim intr-un non-stop de cartier.
Imi pare rau sa te anunt dar vremea "privatizatilor" a cam trecut.

Deasemenea, observatia lui tablagiu este de bun simt. Trebuie sa diferentiem CAPEX de OPEX dar trebuie sa le privim impreuna intr-un business plan.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 retele, on 12th March 2010, 21:08, said:

dacă te iei după contabili sau economiști nu mai începi nicio afacere, niciodată. O salina pâna la urmă asta este: o cameră plină de sare. Dacă vrei să fie o salina de lux, poți băga în ea echipamente de zeci de mii de euro. Dacă vrei doar să ofere servicii decente cu prețuri rezonabile, trebuie să bagi SARE, și atât, și astfel e și rentabilă, și recuperabilă. Ulterior, poți trece la salină de 5 stele.


amice...cel mult...

fiecare om, in virtutea meseriei lui, este constient de niste riscuri in plus fata de afonii paraleli.
deci un contabil/economist va vedea intr-un fel situatia, mai sumbru...la fel cum si un medic va fi constient de niste lucruri de care tu habar nu ai..
cu toate ca uneori sunt "biznismeni" care merg la risc si au noroc si reusesc ceva...in mod similar sunt oameni care mor de cancer la 30 de ani si oameni de 90 de ani care-au baut/fumat toata viata si nu am nimic.

in ambele cazuri, daca elimini elementele arbitrare numite pe romaneste "bulan" o sa constati ca cel mai bine ar fi sa urmezi sfaturile unei persoane avizate.

sau, desigur, sa risti...ca nu risti pe banii mei, pe nervii mei, pe timpul meu, pe viata familiei mele.

scurt pe doi

#14
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 retele, on 12th March 2010, 21:08, said:

dacă te iei după contabili sau economiști nu mai începi nicio afacere, niciodată. O salina pâna la urmă asta este: o cameră plină de sare. Dacă vrei să fie o salina de lux, poți băga în ea echipamente de zeci de mii de euro. Dacă vrei doar să ofere servicii decente cu prețuri rezonabile, trebuie să bagi SARE, și atât, și astfel e și rentabilă, și recuperabilă. Ulterior, poți trece la salină de 5 stele.

Asa cum s-a mai scris , vremea in care orice afacere mergea a cam trecut .

Eu cand am scris 50 000 de euro , fara cladire , m-am gandit la o salina de succes , nu o sala plina cu sare , doua ventilatoare si cateva scaune , pentru ca dupa cateva vizite clientii o sa-si amenajeze propria salina in debara si asa da faliment afacerea , ducandu-se vestea ca oricine isi poate amenaja salina minune la el acasa .

In primul rand intr-o salina se sta , si pentru ca un client sa se simta bine in salina , interiorul salinei trebuie amenajat , adica peretii trebuie sa fie tapetati cu bucati de sare ( chiar bucati de sare diferita ca aspect si de culori diverse ) , iluminatul trebuie sa fie asigurat de spoturi luminoase asezate in mod inteligent astfel incat sa asigure lumina suficienta si sa nu oboseasca ochii , trebuie asigurata incalzirea si ventilarea corespunzatoare a salinei , instalatie pentru muzica ambientala , amenajata o garderoba unde sa-si lase clientii hainele , birou de realatii cu clientii , cumparat calculator , imprimanta , casa de marcat fiscala , facturier si chitantier , program de evidenta contabila , tiparite brosuri publicitare si explicative , etc.

Pe timp de criza daca intr-o frizerie nu ai niste scaune corespunzatoare si o sala sau un loc amenajat pentru asteptare pierzi clientii cu succes , dar intr-o salina unde omul vine sa se simta bine , nu sa stea pe bancuta sau scaune de bucatarie .

Cand am scris 50 000 de euro cu tot cu costuri operationale m-am referit la toate cheltuielile necesare pana cand afacerea incepe sa intre pe profit .

In costuri operationale intra si cheltuielile cu salariile ( cel putin o asistenta medicala sau/si un doctor cu program partial pentru ca afacerea sa prezinte incredere , deoarece oamenii nu vin la salina ca la muzeu ) , publicitate si multe alte cheltuieli care la prima vedere sunt cheltuieli marunte , dar dupa ce se face un calcul se observa ca reprezinta o suma consistenta .

Banii de la casa de sanatate vin destul de greu si trebuie gandit si un sistem eficient de abonament la salina , plus ca nu cred ca o sa fie clienti pentru toate orele din zi si din noapte , asa ca suma de 50 000 de euro mie mi se pare o suma realista care garanteaza succesul salinei artificiale .

Foarte putini inteprinzatori intocmesc un buget de venituri si cheltuieli al afacerii pe care o au si dupa aia se mira de ce dracu au dat faliment , pentru ca aveau vanzari si clienti .

Mai trebuie tinut cont si de faptul ca daca salina pe care o amenajezi se dovedeste un succes , in cel mai scurt timp o sa apara competitori , asa ca o buna reputatie bazata pe servicii ireprosabile si o amenajare la standarde ridicate a salinei este esentiala pentru succesul unei asemenea afaceri care are foarte multe componente subiective .

O salina artificiala trebuie amenajata in asa fel incat sa ofere o impresie buna clientilor inca de la prima vizita , pentru a beneficia de cea mai buna reclama ( reclama din om in om ) , deoarece un client nu trebuie sa aiba nicio clipa impresia ca salina artificiala este doar o camera in care s-a aruncat un pumn de sare si ca pretul pe care-l plateste este prea mare in raport cu serviciile de care beneficieaza .

#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
E ușor să ai succes dacă investești o sumă mare de bani (deși nu ți-o garantează nimeni), dar e mult mai dureros să ai eșec de la înăltimea zecilor de mii de euro investiți. Faceți atâta caz dintr-o biată afacere cum e o salină, ce să mai zic de alte afaceri mult mai complicate...
Întreprinzătorul, sau afaceristul, trebuie să câștige din RISCUL pe care și-l asumă, câștigă acolo unde alții nu vă decât greutăți, e un om care percepe oportunitățile, nu neajunsurile.
Vezi că ar exista cerere pe piață pentru un anumit produs, te apuci și începi treaba, nu aștepți sfaturi de la "cunoscători", că între timp moare piața, se schimbă trendul, sau apare altul înaintea ta.
Dacă nu există cerere pe piață, dar tu ești convins că ar fi ceva ce s-ar consuma, iar te apuci să-l faci, nu stai după studii de fezabilitate, că mori de tânăr cu atăta hârțogăraie.
Omul de afaceri căștigă din risc și inițiativă, inovație și curaj.
Ți-e frică și vrei să-ți fie fundul asigurat? Atunci stai cuminte și fii contabil, sau economist, sau inginer.
"nu se mai fac afaceri ca pe timpuri"... dar ce, la noi s-a ajuns la concurența din SUA, Europa, Japonia? Eu cred că mai e loc destul, sunt nișe neexploatate, sunt segmente de piață cu concurență slabă, exista cerere nesatisfăcută pe numeroase planuri.

Saline există prea multe? Nu mai ai loc să întorci de ele? Aiurea, eu nu cunosc niciuna la mine în cartier, că în afara lui nu mă interesează, ar fi prea complicat să străbați zeci de kilometri pentru o oră de inhalat.
Și da, am cumpărat la un moment dat chiar și un aparat ce-ți menține iluzia de salinitate (culmea, uite că există și clienți ca mine atât de modești încăt nu numai ca n-au pretenții pentru saline de lux, ba chiar se mulțumesc și cu niște bucățele de sare ventilate de un banal ventilator de sursă de calculator).

€ști întreprinzător, RISCĂ și FĂ CEVA! Chiar dacă vei eșua, la fârșit, cănd vei trage linia vieții, vei fi unul care a acționat, nu a lâncezit pe dobânda din bancă.
Dacă ești doar investitor, sau te ocupi cu analiza de risc a diverselor afaceri, poți să te uiți peste grafice și planuri, până găsești procentul optim pentru tine.

#16
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 retele, on 13th March 2010, 01:29, said:

E ușor să ai succes dacă investești o sumă mare de bani (deși nu ți-o garantează nimeni), dar e mult mai dureros să ai eșec de la înăltimea zecilor de mii de euro investiți. Faceți atâta caz dintr-o biată afacere cum e o salină, ce să mai zic de alte afaceri mult mai complicate...
Întreprinzătorul, sau afaceristul, trebuie să câștige din RISCUL pe care și-l asumă, câștigă acolo unde alții nu vă decât greutăți, e un om care percepe oportunitățile, nu neajunsurile.
Vezi că ar exista cerere pe piață pentru un anumit produs, te apuci și începi treaba, nu aștepți sfaturi de la "cunoscători", că între timp moare piața, se schimbă trendul, sau apare altul înaintea ta.
Dacă nu există cerere pe piață, dar tu ești convins că ar fi ceva ce s-ar consuma, iar te apuci să-l faci, nu stai după studii de fezabilitate, că mori de tânăr cu atăta hârțogăraie.
Omul de afaceri căștigă din risc și inițiativă, inovație și curaj.
...

Imi pare foarte rau ca mesajul meu nu a fost inteles sau a fost inteles in mod gresit .

Atunci cand am estimat costurile salinei pana cand trece pe profit la 50 000 de euro am facut un calcul cat se poate de realist .

Problema pe care o au foarte multi inteprinzatori este ca nu inteleg ca fiecare afacere are nevoi diferite de capital social in functie de specificul activitatii , adica daca ai o masa in piata ai nevoie de un anumit capital social , daca ai o gogoserie ai nevoie de un alt capital social , daca ai o frizerie ai nevoie de un alt capital social , si daca ai o salina ai nevoie de un cu totul alt capital social .

Eu cred ca in orice afacere exista risc pentru ca nu stii cum va evolua piata si cum va reactiona concurenta , dar diferenta intre un risc planificat si o afacere bazata pe instinct este ca in prima situatie stii la ce te astepti , pe cand in cea de-a doua situatie risti sa dai faliment chiar daca ai succes si serviciul pe care-l oferi se cauta .

Marea majoritate din inteprinzatorii care se imprumuta la camatari ajung in situatia asta din cauza faptului ca nu au inteles ca pentru a asigura echilibrul financiar al afacerii , este abolut necesar trebuie ca activele pe termen lung sa fie finantate din surse atrase pe termen lung iar activele pe termen scurt sa fie finantate din surse atrase pe termen scurt , altfel dau faliment cu succes .

Un bun exemplu al celor scrise de mine este cel in care un galez care acuma are o afacere de succes era cat pe aci sa dea faliment din cauza faptului ca nu a stiut ca whiskey-ul are nevoie de o perioada de maturare, stabilita prin lege, de minim 3 ani si o zi pentru a fi pe piata, nu poti doar sa-l produci si sa-l vinzi http://think.hotnews...les-whisky.html

In cazul lui a fost vorba de un noroc chior , dar un inteprinzator care isi amenajeaza o salina s-ar putea sa nu mai fie asa de norocos .

#17
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 retele, on 13th March 2010, 01:29, said:

Omul de afaceri căștigă din risc și inițiativă, inovație și curaj.
Ți-e frică și vrei să-ți fie fundul asigurat? Atunci stai cuminte și fii contabil, sau economist, sau inginer.
"nu se mai fac afaceri ca pe timpuri"... dar ce, la noi s-a ajuns la concurența din SUA, Europa, Japonia? Eu cred că mai e loc destul, sunt nișe neexploatate, sunt segmente de piață cu concurență slabă, exista cerere nesatisfăcută pe numeroase planuri.

Gresit, chiar "nu se mai fac afaceri ca pe timpuri" !
Daca esti atat de profan - ca sa folosesc un atribut "light" - cum erau intreprinzatorii acelor vremuri, chiar sansele sa o scoti la capat sunt minime.
Si da, unii (las la aprecierea altora cat de multi...) dintre cei care se gandesc sa inceapa o afacere sunt in aceeasi stare la care faceam referinta in paragraful de mai sus.

#18
i93mid

i93mid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 27.06.2005
Buna,
stie cineva care sunt avizele necesare pentru o salina artificaiala?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate