Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Mandriva sau Ubuntu?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Buna tuturor,
sunt un user WinXP care stie foarte putine despre Linux.
De curand am decis sa folosesc acest OS si am optat pentru varianta cea mai mediatizata: Ubuntu!
Numai ca folosesc o conexiune PPPOE si am intampinat dificultati in conectarea la internet.
Am primit ajutor tot pe acest forum (la sectiunea Ubuntu) numai ca procedura e mai complexa si pana in momentul de fata nimeni nu mi-a putut da indicatii complete.
Cineva mi-a spus insa ca s-a lovit de aceiasi problema si acum foloseste Mandriva unde problema respectiva nu exista.
Bineinteles ca dupa ce am aflat acest lucru doresc sa trec la Mandriva, dar inainte as avea o intrebare daca ma puteti ajuta: pierd mult daca trec de la Ubuntu la Mandriva?
Mentionez ca intentionez sa folosesc calculatorul pentru activitati cat mai diferite, dar mai ales ma intereseaza sa explorez zona de montaj video.
Multumesc tuturor celor care-mi vor raspunde!  :peacefingers:

#2
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
ubuntu :D
pt. pppoe deschizi terminal si tastezi "sudo pppoeconf". de acolo e simplu...

#3
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Si eu votez tot pentru Ubuntu.
Comunitate mai mare, repozitory mai mare, bazat pe .deb
Poti incerca si Linux Mint care e 'frate' cu Ubuntu.
La problema cu netul incerci cum ti-a spus colegul. Sau iti cumperi un router (pana in 100 de lei), il configurezi si il setezi sa dea adrese automat (DHCP Enable). O sa mearga netul direct fara nicio configurare.

Bafta!

#4
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Ubuntu all way ;)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Eu folosesc Mandriva. Setarile le faci intr-un echivalent al Control Panel numit Control Center (si nu mai prejos cu nimic fata de cel din Windows), pe DVD ai toate aplicatiile dorite (bineinteles se poate descarca ce e nou de pe net) cu o integrare excelenta in sistem (KDE in Ubuntu mi s-a parut ca scartie - dar e doar o opinie).
Joaca-te cu ambele (de ce nu si altele) si vezi care prinde la tine. Nu pierzi nimic, din contra ai de castigat.

#6
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postondotroa, on 28th January 2010, 23:31, said:

Buna tuturor,
sunt un user WinXP care stie foarte putine despre Linux.
De curand am decis sa folosesc acest OS si am optat pentru varianta cea mai mediatizata: Ubuntu!
Numai ca folosesc o conexiune PPPOE si am intampinat dificultati in conectarea la internet.
Am primit ajutor tot pe acest forum (la sectiunea Ubuntu) numai ca procedura e mai complexa si pana in momentul de fata nimeni nu mi-a putut da indicatii complete.
Cineva mi-a spus insa ca s-a lovit de aceiasi problema si acum foloseste Mandriva unde problema respectiva nu exista.
Bineinteles ca dupa ce am aflat acest lucru doresc sa trec la Mandriva, dar inainte as avea o intrebare daca ma puteti ajuta: pierd mult daca trec de la Ubuntu la Mandriva?
Mentionez ca intentionez sa folosesc calculatorul pentru activitati cat mai diferite, dar mai ales ma intereseaza sa explorez zona de montaj video.
Multumesc tuturor celor care-mi vor raspunde!  :peacefingers:
UBUNTU
logic... :naughty:

Edited by gabigowriel, 29 January 2010 - 10:49.


#7
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009
Nu te costa nimic sa le incerci pe ambele.
Eu personal prefer Ubuntu.

#8
pigulici

pigulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.12.2009
iti recomand mandriva sau suse, le poti controla atat din consola cat si din mouse(grafica, gen win), Ubuntu intradevar e f mediatizat si are f multi sustinatori online, dar unii mai "cunoscatori" in ale linuxului il considera "maneaua linux-ului", eu am incercat mai multe linux-uri, de vreo 5 ani prefer mandriva, fiind orientata spre kde,avand mcc si cu rpm

#9
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Ubuntu

#10
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Nu folosesc Linux, dar personal imi place Ubuntu !

#11
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Multumesc tuturor pt raspunsuri!
Pana la urma daca reusesc sa rezolv problema cu conexiunea la internet cred ca o sa folosesc Ubuntu :)
Multumesc din nou!

#12
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@ondotroa Ubuntu 9.10 are o problema cu pppoe daca vrei sa nu ai probleme iti sugerez sa pui Ubuntu 9.04, sa astepti Ubuntu 10.04 LTS sau sa pui Mandriva ori Suse.
Asta ca sa nu te mai plangi de consola.

#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pune Mandriva 2010.0 Free de_aici, merge brici, are comunitate locală aici, găsești Ghid de instalare-configurare în română aici. Poți face tot ce vrei din interfața grafică, ce altceva mai vrei ???

Edited by shogun1, 31 January 2010 - 18:07.


#14
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Inca un vot pentru Mandriva daca esti incepator dar cum spunea si Fratello poti sa pui Ubuntu 9.04 sau astepti pentru urmatoare intrucat 9.10 are probleme cu pppoeconf (gasesti rezolvarea daca stii sa cauti aici in forum intrucat am mai explicat odata cum se face). Daca totusi optezi pentru Ubuntu ca ti se pare mai usor si ai incotinuare problema aceea si nu reusesti sa rezolvi conexiunea DSL iti stau la dispozitie pe YM.

#15
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009

View Postmithnick, on 3rd February 2010, 11:27, said:

Inca un vot pentru Mandriva daca esti incepator dar cum spunea si Fratello poti sa pui Ubuntu 9.04 sau astepti pentru urmatoare intrucat 9.10 are probleme cu pppoeconf (gasesti rezolvarea daca stii sa cauti aici in forum intrucat am mai explicat odata cum se face). Daca totusi optezi pentru Ubuntu ca ti se pare mai usor si ai incotinuare problema aceea si nu reusesti sa rezolvi conexiunea DSL iti stau la dispozitie pe YM.
Multumesc frumos, apreciez disponibilitatea dar pana la urma am trecut pe Ubuntu 9.04 (primisem sfatul acesta deja si pe alt site).
Cat despre pppoeconf se pare ca este vorba de un bug (dupa cum scrie aici: https://bugs.launchp...er/ bug/438771) care daca am inteles bine a fost si rezolvat?

View PostFratello_2007, on 30th January 2010, 16:04, said:

Asta ca sa nu te mai plangi de consola.
Ar trebui sa inveti sa faci diferenta intre o plangere si o constatare.

#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Incearca sa nu mai fi grandoman. Nimeni nu e obligat sa iti raspunda, iar daca o face ar trebui sa ii multumesti.
Si totusi citeste documentatia distributiei, nu strica.
Nimeni de aici nu cere sa ii multumesti, dar daca lucrul asta nu il faci incearca sa stai linistit si sa nu te agiti in van.


PS: Prima fraza din acest post este o constatare. Fii pasnic. Linux e pasnic. ;)

Sa fi fericit!

#17
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009

View PostFratello_2007, on 3rd February 2010, 22:40, said:

Nimeni nu e obligat sa iti raspunda, iar daca o face ar trebui sa ii multumesti.
Tie nu ti-am multumit pentru ca in alt topic ai fost provocator, arogant si ai facut inscenari meschine.

View PostFratello_2007, on 3rd February 2010, 22:40, said:

Nimeni de aici nu cere sa ii multumesti, dar daca lucrul asta nu il faci incearca sa stai linistit si sa nu te agiti in van.
Nimeni de aici nu iti cere sa raspunzi, dar daca lucrul asta il faci stai linistit, nu vorbi despre multumiri ca si cum ai dori sa primesti, nu te lauda si nu te agita in van.

View PostFratello_2007, on 3rd February 2010, 22:40, said:

Incearca sa nu mai fi grandoman.
[...]
PS: Prima fraza din acest post este o constatare.
Nope, este o acuzatie.
O constatare are in spatele ei un argument.
Tu n-ai.

View PostFratello_2007, on 3rd February 2010, 22:40, said:

Fii pasnic. Linux e pasnic. ;)
Pentru toti cei care doresc sa constate cat de pasnic este Fratello_2007 va invit sa cititi acest topic:
http://forum.softped...p;#entry7713053

#18
phoenix12345

phoenix12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 03.12.2006
Eu personal aș alege Mandriva pentru că are un Control Panel centralizat de unde poți modifica toate setările.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate