Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Austria - Bratislava

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Scurta intrebare - cum se ajunge cel mai repede de la Viena la Bratislava ? Stiu ca din aeroport e un autobuz direct pana la autogara din Bratislava, dar din centrul Vienei ? Multumesc

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Vezi cu vaporul, poate fi pitoresc, dar nu stiu daca e cel mai rapid (dar cred ca e - 1h15min). http://www.twincityl...dex.php?lang=en Pleaca din centru.

Edited by abancor, 22 January 2010 - 22:36.


#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postabancor, on 22nd January 2010, 22:35, said:

Vezi cu vaporul, poate fi pitoresc, dar nu stiu daca e cel mai rapid (dar cred ca e - 1h15min). http://www.twincityl...dex.php?lang=en Pleaca din centru.
Din pacate sunt in viteza :( In delegatie...

#4
fastard

fastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.04.2007
Două trenuri OBB pleacă în fiecare oră din Wien Suedbahnhof spre Bratislava hlavna stanica. Durează în jur de o oră (min 0:57- max 1:12)

Surse:
1. http://reiseauskunft...afasScrollDir=1 - simulare pentru 4 februarie, începând cu ora 08:00.
2. http://www.oebb.at/p..._...&image.y=36 - simulare 4 feb. de la 08:00.

Văd ca pe site-ul austriac apar și niște autobuze, pe DBahn sunt filtrate.

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Pai atunci 1 ora si un sfert cu vaporul nu e asa mult. Si e din centru in centru (cel putin asa sustin ei, eu nu cunosc Bratislava, ca sa imi dau seama unde e debarcaderul, dar in Viena e la Schwedenplatzm, adica cel mai aproape de km 0 posibil).

#6
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Până la urmă a care e cea mai ieftină modalitate de a pleca dimineața din Viena spre Bratislava cu întoarcerea seara?

M-ar tenta o excursie de o zi. Ați fost? :P Și așa cum zicea și @Imperator, nu mă interesează autobuzele care pleacă de pe aeroportul Schwechat, ci plecarea să fie de undeva din interiorul orașului.

#7
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010

View Postinside_spy, on 20th March 2010, 16:51, said:

Până la urmă a care e cea mai ieftină modalitate de a pleca dimineața din Viena spre Bratislava cu întoarcerea seara?

M-ar tenta o excursie de o zi. Ați fost? :P Și așa cum zicea și @Imperator, nu mă interesează autobuzele care pleacă de pe aeroportul Schwechat, ci plecarea să fie de undeva din interiorul orașului.


Sunt autobuze care pleaca de la gara Südbahnhof - Vienna si ajung in centru in Bratislava.  http://www.slovaklin...k/index_en.html
Merita vizitata si Bratislava, are farmecul ei. Oricum mai mult de 1 zi nu ai ce sa vizitezi, pentru ca e un oras mic, si doar centrul vechi e de vazut.

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bratislava e KK-maca, ma rog treaba de gust. Mai bine o zi in Graz ;)

#9
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Graz e la vreo 200 km și faci vreo 2 ore până acolo. Bratislava e mult mai aproape.

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postinside_spy, on 21st March 2010, 07:52, said:

Graz e la vreo 200 km și faci vreo 2 ore până acolo. Bratislava e mult mai aproape.

Dar merita efortul. Bratislava este, asa cum spuneam, un oras de doi lei, care inca are o tenta comunista. Desi este treaba ta, daca n-ai ce face cu timpul

#11
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
In Decembrie aterizez in Viena si trebuie sa ajung in Bratislava pt. o noapte, apoi revin in viena pt. inca 4 nopti.
De la aeroport viena tb sa plec direct la Bratislava.
Sunt impreuna cu copilul de 2 ani si sotia (asta inseamna si bagaje etc).

Intrebare: merita sa inchiriez o masina vreo 2 zile cu care sa merg la Bratislava si apoi prin Viena si imprejurimi sa mai ma plimb o zi sau mai bine cu ceva gen Autobuz/tren?

Scopul este de vizitare si vacanta.

#12
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View Postpopovicias, on 2nd October 2010, 16:25, said:

In Decembrie aterizez in Viena si trebuie sa ajung in Bratislava pt. o noapte, apoi revin in viena pt. inca 4 nopti.
De la aeroport viena tb sa plec direct la Bratislava.
Sunt impreuna cu copilul de 2 ani si sotia (asta inseamna si bagaje etc).

Intrebare: merita sa inchiriez o masina vreo 2 zile cu care sa merg la Bratislava si apoi prin Viena si imprejurimi sa mai ma plimb o zi sau mai bine cu ceva gen Autobuz/tren?

Scopul este de vizitare si vacanta.

Eu plec la sfarsitul lui octombrie, planul este acelasi, numai ca stau 3 nopti in Viena. De la aeroport, sunt autocare care duc direct la Bratislava ( Slovak Lines, 7,7 EUR/pers), iar la intoarcere, se poate lua trenul. Atat pentru Viena, cat si pentru Bratislava nu stiu daca se merita masina, avand in vedere ca Bratislava e un oras, care poate fi vizitat la pas, iar in Viena ai o multitudine de optiuni pt transportul in comun. In cazul in care vrei sa vizitezi si alte zone ceva mai indepartate, atunci o masina este binevenita, avand in vedere si faptul ca este iarna si ai copil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate