Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1801
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Apropo de crossfitters, standardele lor (!) pentru a fi competitiv zic ca trebuie sa faci minim 12 tractiuni stricte. Conform standardelor lor, eu sunt o bestie, ii astept sa-i consiliez in calitate de guru.

https://www.boxrox.c...dards-crossfit/

#1802
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Pana la un punct ai dreptate dar tu pleci acasa dupa vreo 50 iar ei continua pana pe la 500. A doua zi tu iei pauza caci trebuie sa se refaca mușchii, ei nu. Si lista aia e mai lunga, nu se limiteaza la pullups.
Primii clasati la jonglerii cu mingea in Cartea recordurilor nu sunt fotbalisti, nici macar sportivi profesionisti.


#1803
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMariusvlad2, on 22 septembrie 2017 - 16:29, said:

Pana la un punct ai dreptate dar tu pleci acasa dupa vreo 50 iar ei continua pana pe la 500. A doua zi tu iei pauza caci trebuie sa se refaca mușchii, ei nu. Si lista aia e mai lunga, nu se limiteaza la pullups.
Primii clasati la jonglerii cu mingea in Cartea recordurilor nu sunt fotbalisti, nici macar sportivi profesionisti.

cum fac crossffiterii tractiuni
Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XQvSmqChm6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1804
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMariusvlad2, on 22 septembrie 2017 - 16:29, said:

Pana la un punct ai dreptate dar tu pleci acasa dupa vreo 50 iar ei continua pana pe la 500.

E baremul lor. Nici nu discut de 50 sau 500. Discut de recordul pe serie.
Asta cu anduranta o discutam la alt subiect.
Cred ca diferenta e cum spune colegul si de altfel scrie si in barem: strict pullups.

#1805
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Sunt sporturi diferite cu scopuri diferite. Nu le mai amestecati.
Nu vezi prea multi fotbaliști luand in derâdere munca altor sportivi chiar daca se spune ca fobalistii au cam driblat scoala. 😉

#1806
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu ia nimeni nimic in deradere.
Crossfitterii si-au publicat baremurile de excelenta, asta e subiectul.
Ei sunt oricum singurii care nu stiu ca sunt sporturi diferite. Ei se dau de ninja pana dau de greu, dupa aia isi amintesc chestia cu sporturi diferite.

#1807
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ce baremuri de excelenta? Mai citeste odata articolul. Lista aia cuprinde minimul necesar pentru a fi admis in programul incepatorilor. Din 21 de exerciții din lista aia trebuie să faci 19 ca sa nu ramai la usa. Muscle-up cica sunt obligatorii. 😉


#1808
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
"competitive level"
Muscle-ups nu servesc deoarece incheieturile mele sunt pretioase.

#1809
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu e competitive level. Acolo scrie ca sunt standardele de care ai nevoie pentru a deveni competitiv. E o baza de la care se pleaca.

"This minimum standards list determines if an athlete can join the Roots Competitor Program. The program trains 5 days per week, at a set mandatory time and in 2-hour sessions. Athletes must meet at least 19 of 21 standards -muscle-up and handstand push-up capacities are mandatory.

Prior to beginning the program, it is made clear that this is a program for athletes who want to compete in the sport of CrossFit and who have goals to do well at the Open and Regional levels.

We hope affiliates and CrossFitters may find this useful."

Edited by Mariusvlad2, 25 September 2017 - 13:04.


#1810
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMariusvlad2, on 22 septembrie 2017 - 16:29, said:

Pana la un punct ai dreptate dar tu pleci acasa dupa vreo 50 iar ei continua pana pe la 500. A doua zi tu iei pauza caci trebuie sa se refaca mușchii, ei nu.

as zice ca ti-ai raspuns singur la intrebari

#1811
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
La care întrebări? Nu am intrebari si nu fac comparații intre 2 discipline sportive care au prea puține in comun.

#1812
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Exact, una e o disciplina straveche unde oamenii trebuie sa se refaca dupa 50 de bucati stricte, iar 20 e standardul maxim in armata americana si un standard competitiv pentru admitere la SEALS.
Cealalta e o super-disciplina in care adeptii performeaza 500 de bucati si nici macar nu au nevoie de odihna.

#1813
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca le executa precum in vedo de mai sus nu ma mir. Acum despre recuperare. Aeternamentele de tip weyder sau mentzer necesita mult timp pentru refacere. E posibil, totusi, sa te antrenezi dupa alte scheme si sa nu fie nevoie de atat de mult timp penteu refacere. Avem trei variabile in program: intensintatea, volumul si frecventa. daca vrei intensitate mare le reduci pe celelalte doua. Vrei in fiecare zi si sa pastrezi volum mare? Reduci semnificativ intensitatea.

#1814
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postoverseas, on 25 septembrie 2017 - 17:06, said:

Cealalta e o super-disciplina in care adeptii performeaza 500 de bucati si nici macar nu au nevoie de odihna.
Vad ca nu vrei sa pricepi ca scopurile sunt diferite. Unii se antreneaza ca sa arate bine si sa fie puternici, se bronzeaza frumos, se dau cu ulei si umbla in maiou. Altii se antreneaza pentru ca sunt dependenți de fitness, urasc grasimea chiar daca asta inseamna ca nici cu masa musculara  nu vor impresiona vreodata deci nici in maiou nu umbla si se dau mai degraba cu praf si namol decat cu ulei.
Asta ne e scris in gene sa iubim sau poate ca urmarim scopuri diferite. Daca se va dovedi stintific ca ceea ce faci tu e universal valabil poate ar trebui sa fi clonat si omenirea sa urmeze o singura linie.
Ceea ce nu inteleg eu, de unde atata inversunare pe alte metode de antrenament? Ți-a cerut vreun crossfitter incheieturile sa faca antrenament cu ele?

#1815
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Este vorba de mentalitatea "ninjutsul meu il bate pe kungfu-ul tau", am inversunarea sa separ lucrurile.
Nu mai numiti pull-ups niste "chestii". Despre asta e vorba.
Aaaa, despre incheieturi DA, am pretentia ca unii incepatori sa stie in ce se baga. Mai ales daca-mi sunt prieteni de ex.

In alta ordine de idei ieri am carat niste materiale de constructii cateva etaje pe scari si a iesit de un antrenament frumos :)

#1816
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postoverseas, on 26 septembrie 2017 - 09:47, said:

Nu mai numiti pull-ups niste "chestii".
Termenul de pull-ups este unul general, este folosit in multe sporturi si de obicei descrie o ridicare a corpului cu ajutorul bratelor orientate in fata. In crossfit se puncteaza de cate ori ajungi cu barbia la bara din extins. Doar atat. Stilul ți-l alegi singur.
Cuvântul "chestii" pe care l-ai citat se poate referi din punct de vedere tehnic la "assisted, jumping, commando, shoulder, strict, archer, half archer, chest to bar, typewritter, clapping" sau mai stiu eu ce am uitat...
Cei care nu stiu despre ce anume e vorba se distreaza bineânteles facand trafic pe canale de YouTube ale unora care chiar stiu dar na...fac si ei un ban usor de pe urma vizualizarilor.
Si ca sa revin la clipul acela...ala din clip puncta nu se antrena caci nu poti face 100 de "chestii" daca nu te antrenezi cu tehnicile mai sus menționate.
Si eu nu sunt crossfiter, sunt atlet liber dar sunt documentat.

Edited by Mariusvlad2, 26 September 2017 - 11:20.


#1817
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu am nimic contra crossfit, chiar imi place. Dar daca mai sunt si alea tractiuni... Se poate cu bara mea de acasa? Imi prepar una buna de tot elastica, pun  un efort la prima repetare apoi doar mentin ritmul.

#1818
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Tot nu ai inteles. A compara tractiunile din competitie cu antrenamentul unui crossfiter e ca si cum a-și spune eu ca un bodybuilder se antreneaza strambandu-se si incordandu-si muschii la privitori.

Edited by Mariusvlad2, 26 September 2017 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate