Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Blocare acces internet, conexiune fiberlink RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Am si eu o problema. Am o conexiune fiberlink de la RDS. Doresc , ca in perioada cand nu sunt acasa, sa blochez accesul la internet-TOTAL pe calculator, dar in acelasi timp sa se poate folosi calculator-ul, ca si pana acuma, cand nu era internet pe elSe poate parola accesul in network place, sau placa de retea ? Doresc o solutie free si fara batai de cap in configuratii, deoarece se va folosi de cineva care nu le are cu tehnica prea mult.

#2
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Pai oricum conexiunea PPOE cere username si parola. Schimbi parola de la conexiune, sa o stii doar tu. :naughty:

#3
actunderdc

actunderdc

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.04.2007

 aschiuta, on 19th January 2010, 20:27, said:

Am si eu o problema. Am o conexiune fiberlink de la RDS. Doresc , ca in perioada cand nu sunt acasa, sa blochez accesul la internet-TOTAL pe calculator, dar in acelasi timp sa se poate folosi calculator-ul, ca si pana acuma, cand nu era internet pe elSe poate parola accesul in network place, sau placa de retea ? Doresc o solutie free si fara batai de cap in configuratii, deoarece se va folosi de cineva care nu le are cu tehnica prea mult.

Simplu: nu mai salvezi parola la conectare...pentru accesare net trebuie un user si o parola pe care se presupune ca doar tu o stii.

#4
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Da, mi se pare cea mai buna si ieftina solutie. Cum se schimba parola? Trebuie intrat undeva? Intreb ca nu am avut niciodata RDS, si nu stiu cum se schimba parola.

#5
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Intri aici si te loghezi cu usernameul si parola de la conexiune. Apoi ai optiune de schimbare.

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Instaleaza un firewall sau daca ai o suita internet security seteaza parental control pe on si pune parola.

Blochezi conexiunea si daca nu cunoaste parola, nu are cum sa acceseze internetul.

Cand ai nevoie de net, bagi parola si deblochezi conexiunea. Unele permit si blocarea intre anumite intervale orare si zile.

#7
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Ma gandisem la asa ceva, dar nu eu voi opera acel calculator, cineva care nu le are cu tehnica, sigur va intra in ceata si nu va rezolva nimic. Rezolvarea cu schimbatul parolei este cea mai buna, este si simpla..Cred ca am gasit exact ce aveam nevoie, se poate inchide topicul. Multumesc
P.S. Multumesc exorcistul, actunderdc, pentru optiuni, simplu si fara prea multe cunostinte de tehnica si crysty2k5, da, solutia cea mai buna este cu o suita de internet security, dar in cazul de fata, nu se poate aplica. Multumesc tuturor

Edited by aschiuta, 19 January 2010 - 21:57.


#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ok. Sa ne spui ce ai aplicat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate