Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#2611
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,807
  • Înscris: 31.01.2010

 alexbjorg, on 12 iunie 2013 - 18:02, said:

.
La 4mix baietii spun ca e mai nasol in motor(supape,etc),ai scapat de amestec benzen+ulei,dar cica ai si putere mai mica la aceeasi cilindree.
Indiferent de ce se spune in reclame,2T rules,ca la dujbe Posted Image

N`ai scapat....
De fapt e un 4T cu ungere prin amesc!

Grig

#2612
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Sry,my bad!Posted Image

#2613
maxiro

maxiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.01.2013

 alexbjorg, on 12 iunie 2013 - 20:21, said:

La 2t gaseste dolmar de 2 cp in banii aceia,dar daca vrea 4 t....
La 2t de exemplu asta nu e rea deloc.
Dar poate mai stiu si altii

Nu e vorba de asta ziceam ca e mai usor cu garantia(exista reprezentanta sthil in localitate) si daca e musai cu ax rigid nu prea ai multe de ales in suma asta

#2614
Danndank

Danndank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2012
Maxiro, la suprafata aia ai nevoie de putere mare (sa duca discuri mai serioase, poate si lungime mai mare a firului). Si de o scula care sa fie facuta sa mearga non-stop. Evident, alternativele Stihl / Husqvarna (Johnsered) / Makita (Dolmar) / Solo etc. care au ceva putere sunt OK.

Ca sa sugerez si altceva, in banii aia iti poti lua de la Dedeman si monstrul asta:

http://www.dedeman.r...hi-cg47eyt.html

Eu nu am asa ceva, am un fratior mai mic de la firma aia (am facut cu jucaria mea mica 32 ari max intr-o zi, atata mi-e gradina). Dar scula din linkul de mai sus e facuta sa mearga, si sa mearga, si sa mearga... Dupa calculele mele are aprox 2,4 cai putere (1750 w). Si costa mai mult decat dublu fata de ce am dat eu pe ea mea, dar nah, alte materiale, alta putere. Pare un picut grea, 8,7 kile. Manual. Cu garantia insa, doar la Dedeman cred ca te descurci. Si daca ai nesansa sa se intample ceva cu ea, dureaza vreo 2 saptamani pana se intoarce.

#2615
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Nah aia da scula.Cred ca ii deja forestiera,dupa partea axului de dinainte de manere.
Echivalentul stihl/husqy cred ca ii pe la dublu pret.

Inca o scula pe masura.

#2616
rellutzu

rellutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.05.2007
Nu pot sa cred ca pe topicul de motocositori, toata lumea are motocoase.
Sa inteleg ca toata lumea coseste lucerna ori cu coasa ori cu motocoasa. Nimeni nu a auzit de motocositoare.

#2617
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010
va salut
are cineva in dotare Motocoasa DOLMAR - MS340?
pot sa aflu mai multe detalii de la cineva?

#2618
panorica

panorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.06.2013

 rellutzu, on 12 iunie 2013 - 16:06, said:

Am intrebat la rotakt de o BCS 615 : 5700RON fara bara cosire si fara transmisie. Adica doar motorul. Buna gluma. Mai cautam
incearca si la agropo.ro

 rellutzu, on 12 iunie 2013 - 16:06, said:

Am intrebat la rotakt de o BCS 615 : 5700RON fara bara cosire si fara transmisie. Adica doar motorul. Buna gluma. Mai cautam
si aia la aproape 60 milioane vechi era de cati cp?mie miau facut oferta la 9 cp cu bara de cosit europa +inca una de rezerva bine si la multi bani intradevar cam 110 mil acum ce vrei la 5 cp ia nr asta si suna0730075219

#2619
Danndank

Danndank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2012

 alexbjorg, on 13 iunie 2013 - 07:01, said:

Nah aia da scula.Cred ca ii deja forestiera,dupa partea axului de dinainte de manere.
Echivalentul stihl/husqy cred ca ii pe la dublu pret.

Inca o scula pe masura.

Ai dreptate, Solo aia e meseriasa si se incadreaza in bugetul omului. Ma asteptam sa fie ceva mai scumpa la puterea ei. Oricum, are de unde alege Maxiro, cu oricare dintre cele doua recomandate va face macel. :)

#2620
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Voi ce vaselina bagati ? Eu pana acum bagam ''normala'' de masina iar acum mi-a adus un vecin tot vaselina auto dar este verzulie asa ......... Nu are eticheta sau vreo specificatie dar a zis ca el baga la tir . O fi mai buna asta decat cea de la sthil ? Oricum e sigur mai buna mai buna decat ce bagam eu pana acum .

Sa vin cu niste poze ? :)

Edited by beku111, 15 June 2013 - 18:54.


#2621
Danndank

Danndank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2012
Eu folosesc:

[ http://www.husqvarna-iasi.ro/poze/684-Vaselina%20Husqvarna%20Alcis%20Iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sper ca e buna. Am inteles ca trebuie sa fie, in mod ideal, vaselina cu bisulfura de molibden.

#2622
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 21.02.2006
De jucaria asta ce ziceti ?

#2623
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Fiţoasă şi cam scumpă.
Potrivită pentru vreo primărie, mai puţin potrivită pentru cel care taie câţiva buiezi pe margininea şanţului.

#2624
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Stiga nu era marca de adidasi acu-s 20 sau chiar 30 de ani?Ceva de marca,da nu mai stiu ce.
Ca si marime,aspectoasa,dar ma asteptam mai tare.

#2625
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

 Danndank, on 15 iunie 2013 - 19:17, said:

Eu folosesc:

[ http://www.husqvarna-iasi.ro/poze/684-Vaselina%20Husqvarna%20Alcis%20Iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sper ca e buna. Am inteles ca trebuie sa fie, in mod ideal, vaselina cu bisulfura de molibden.

Dar la culoare care ar fi mai indicata ?

#2626
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,807
  • Înscris: 31.01.2010
10 Kg si 1.2Kw??
Da ce`i cu motor Diesel?

Grig

#2627
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

 maxiro, on 12 iunie 2013 - 17:54, said:

Pina in 2000 de ron  e bugetul se merita fs 90?alte variante?Cum se comporta motorul 4 mix?

  Am ajuns cam tarziu . Eu am 2 FS 90 4Mix . E tot cu amestec si merg super. Cea veche mi-a facut putin probleme anul asta deoarece eu nu am schimbat bujia la timp si nici nu am mai facut reglaje (ma refer verificare la culbutori ) . Face 5 ani in vara si in afara de problema asta nu am avut altceva. A doua face acum 3 ani si nimic . Poate ai zice ca nu au fost folosite si nu au fost folosite , au fost forjate si de membrii familiei si au mai fost si imprumutate . Asa ca ............. Mi se pare la raport greutate-putere destul de bine . Poate acele FS 130 sau 100 ai fi putin mai bune dar la bani ......
  La ulei am bagat de sthil rosu si acum tot rosu de hitachi . Am si hp ultra dar o sa-l dau mai pe toamna . E foarte laudat. E recomandat sa dai in rodaj cu el daca poti pune mana pe el.

Bafta !

Edited by beku111, 15 June 2013 - 21:16.


#2628
maxiro

maxiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.01.2013

 beku111, on 15 iunie 2013 - 21:12, said:

  Am ajuns cam tarziu . Eu am 2 FS 90 4Mix . E tot cu amestec si merg super. Cea veche mi-a facut putin probleme anul asta deoarece eu nu am schimbat bujia la timp si nici nu am mai facut reglaje (ma refer verificare la culbutori ) . Face 5 ani in vara si in afara de problema asta nu am avut altceva. A doua face acum 3 ani si nimic . Poate ai zice ca nu au fost folosite si nu au fost folosite , au fost forjate si de membrii familiei si au mai fost si imprumutate . Asa ca ............. Mi se pare la raport greutate-putere destul de bine . Poate acele FS 130 sau 100 ai fi putin mai bune dar la bani ......
  La ulei am bagat de sthil rosu si acum tot rosu de hitachi . Am si hp ultra dar o sa-l dau mai pe toamna . E foarte laudat. E recomandat sa dai in rodaj cu el daca poti pune mana pe el.

Bafta !

Fs 90 4mix am luat si eu 1790 ron +auto cut +1 litru ulei hp ultra.ce cutite folosesti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate