Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Antena multifocus

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
stefanel_84

stefanel_84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.05.2007

 ecologistul, on 6th March 2010, 22:29, said:

ai mai facut progrese cu antena ?

   Salut,
Am reusit sa instalez antena, si sa o reglez conform manualului cu care a venit si l-am si postat pe site. E usur de reglat daca respecti instructiunile de instalare a LNB-urilor pe acea tija din fata antenei. Sunt foarte multumit de semnalul pe care il receptionez cu ea. Acelas semnal il receptionez cu un offset de 80cm pe fiecare LNB iin parte. Parerea mea este ca isi merita toti banii. Cunfiguratia este urmatoarea: 1W-5E-13E-16E-19E si urmeaza sa mai adaug un LNB pt 28,5E.
Voi reveni si cu fotografii....  :OK:

#20
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 09.10.2009
Sa inteleg ca in focar principal ai 13E.Pana la 28,5E sunt 13 grade,crezi ca iti va intra mare lucru la distanta asta pe o antena de dimensiunea care o are T-85 :huh:

#21
ovidiumarius

ovidiumarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.02.2007

 gestt, on 25th June 2010, 15:12, said:

Sa inteleg ca in focar principal ai 13E.Pana la 28,5E sunt 13 grade,crezi ca iti va intra mare lucru la distanta asta pe o antena de dimensiunea care o are T-85 :huh:


Eu folosesc o asemenea antena de un an si ceva si merge totul foarte bine pe ea.
Singura diferenta e ca antena mea e varianta originala T85/E85 de la maximum (opticum e o clona a acestei antena insa foarte reusita).
Antena se comporta foarte bine cu 7 lnb-uri : 28.5E + 19.2E + 16E +13E +5E +1W +4/5W; primele 6 lnb-uri puse in cascada pe un diseqc 4/1 iar ultimul lnb doar pentru joaca /teste.

28.5E - lnb single
19.2+16E - lnb monobloc 3grade single
13E - lnb single
5E+1W - lnb monobloc 6 grade twin
4/5W - lnb single

[ http://i83.servimg.com/u/f83/11/13/77/69/210.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i83.servimg.com/u/f83/11/13/77/69/dscf4211.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S.: Urmeaza sa schimb lnb-ul de pe 13E cu un monobloc de 4grade pentru 13E + 9E. La fel de bine se mai pot adauga lnb-uri si pentru 23.5E si pentru 7W.

Edited by ovidiumarius, 17 July 2010 - 12:46.


#22
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Vad ca si aici cum de altfel pe alte forumuri sunt tare laudate aceste antene multifocus si toroidale!

Cine se lauda ca  poate receptiona  multi sateliti cu o antena multifocus (sau toroidala ) nu se poate numi pasionat al receptiei satelitare!

Ceea ce NU SE SPUNE este faptul ca nu pot receptiona foarte multe canale de televiziune FREE TO AIR importante (decit,teoretic,in mintea celor care citesc hartile de acoperire publicate pe LYNGSAT sau FLYSAT...),deci,antenele acestea mici sint asa,ca sa zica cei care le au,ca receptioneaza canale de televiziune...da,receptioneaza,dar unele importante,NU,tocmai de aceea multe canale TV de valoare  nu poate fi vazute decit de foarte putini,deci de cei cu antene mai mari.


Vine intrebarea: Asa ca,ca sa va laudati ca prindeti multi sateliti cu o antena (cit o gamalie de ac,neperformanta,ce poti vedea cu o antena de 80 cm ?!),numai de dragul ca apare frumos in poza,mai bine lipsa.

Edited by doktorofsat, 18 July 2010 - 07:44.


#23
ovidiumarius

ovidiumarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.02.2007

 doktorofsat, on 18th July 2010, 07:43, said:

Vad ca si aici cum de altfel pe alte forumuri sunt tare laudate aceste antene multifocus si toroidale!

Cine se lauda ca  poate receptiona  multi sateliti cu o antena multifocus (sau toroidala ) nu se poate numi pasionat al receptiei satelitare!

Ceea ce NU SE SPUNE este faptul ca nu pot receptiona foarte multe canale de televiziune FREE TO AIR importante (decit,teoretic,in mintea celor care citesc hartile de acoperire publicate pe LYNGSAT sau FLYSAT...),deci,antenele acestea mici sint asa,ca sa zica cei care le au,ca receptioneaza canale de televiziune...da,receptioneaza,dar unele importante,NU,tocmai de aceea multe canale TV de valoare  nu poate fi vazute decit de foarte putini,deci de cei cu antene mai mari.


Vine intrebarea: Asa ca,ca sa va laudati ca prindeti multi sateliti cu o antena (cit o gamalie de ac,neperformanta,ce poti vedea cu o antena de 80 cm ?!),numai de dragul ca apare frumos in poza,mai bine lipsa.

Valabil la voi La Cucuietii din Deal!

#24
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Dupa cum vezi locatia mea e Maramures(La Cucuietii din Deal! si care-i problema?! aci pe softpedia nu conteaza ca stai in varf de deal sau de la marginea marii ,asta nu e un criteriu de a cataloga pe cineva) e locatie mult mai favorabila in receptia unor sateliti decat Timisoara

Iti dau 1 singur eGZemplu si anume 36Est unde se receptioneaza 2 canale de muzica de calitate :

Cu antena din poza ta nu cred ca poti vedea BRIDGE TV ce sa mai vorbim de BizTV transmis in DVB-S2 care intra mai greu!

Aceasta antena este o solutie de compromis si chiar te cred ca functioneaza ok in vestul tarii dar in alte zone nu e buna!Si asa am dubii cam ce rezerva de semnal poate avea o asemenea antena in receptia satelitilor ASTRA 2A si ASTRA 2B in judetele MM, SM, BH, AR, TM caci in alte locatii sigur e de rau

Userii acestui forum trebuie sa stie eGZakt ce antena au nevoie pt a receptiona stabil canalele tv dorite. cu suficienta rezerva de semnal pe vreme nefavorabila!

#25
alex1002ro

alex1002ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.09.2006
As dori sa readuc in discutie thread-ul de mai sus, pentru ca ma regasesc in aceeasi situatie acum.

Sunt pe cale sa instalez un opticum T-85, pe care as vrea sa prind 1W, 9E(in focar central), 13E si 19E.

Am un DM800, voi cumpara un diseq 8.1 si cateva lnb-uri.

Locatie - Bucuresti, NV

* Intrebare:

     ar fi OK un Inverto Black Eco pentru 1W, un .... ceva pentru 9e si un monobloc de 6gr. pentru 13E+19E ? (probabil pot sa folosesc si un monobloc de 4gr pentru 5E+9E)

mentionez ca as vrea sa obtin macar acelasi semnal pe care in am acum pe offset Fe de 0.9 + LNB universal de 0.2, fixa pe 1W

Va multumec

#26
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
@alex1002ro

Bine ai venit.Trebuie sa stii ca antena opticum T-85 este una "cu fite" pt locatia ta.
Principalul motiv pt care spun asta e ca vei rceptiona doar partial unii sateliti pe car negresit se gasesc pachete digitale si HDTV care pe tine te interesaza.Dau doar 3 exemple:
-nu vei putea  vedea Viasat d p 5Est
-nu vei vedea Astra 1H de la 19.2Est
-vei vedea doar partial spotul nordic al 1w

Arunca o privire la aceste antene http://www.satmultim...t/SatPoint.html cam de asa ceva ai nevoi .Modelul offset de 120cm este deja net superior fata de ce ai tu in prezent(cel putin eu asa am inteles din postarea ta ) si asigura o receptie mult mai buna!!!

#27
dish

dish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.09.2006
Salut,

am observat ca se tot vorbeste de antene multifocale, si foarte putin de cele motorizate. Cele motorizate sunt asa de scumpe incat nu merita efortul financiar sau nu sunt fiabile in timp?

Multumesc

#28
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
am observat ca se tot vorbeste de antene multifocale

da deoarece e un topic dedicat antenelor multifocus :console:


As dori sa dau catva sfaturi pt cei care dorsc sa-si achizitionze un sistem de receptie satelit.

Compar pe cat posibil un sistem multifocus cu una motorizata.Ca antena iau un TRIAX , o antna care am tstat-o prsonal atit pe motor cat si ca multifeed , fiind multumit de rezultatele obtinute raportate la diametrul antenei

Ca si pret avem:

ANTENA TRIAX 110CM cu suport pt 4 lnb-uri______310 RON

http://www.satmultim...3-20-grade.html


La asta se adauga 4 lnb-uri Inverto_____________124 RON

http://www.satmultim...e-40mm-LNB.html

Si un diseq 4x1_________________________________27 RON


http://www.satmultim...proof-case.html

TOTAL: 461 RON

Pt antena motorizata

Se ia aceeasi ANTENA TRIAX 110CM_________________260 RON


http://www.satmultim...100x105-cm.html

La care se adauga un Motor H-H Optibox____________237 RON


http://www.satmultim...-MOTOR-H-H.html

Si un lnb Inverto Black_______________________________64 RON

http://www.satmultim...n-40mm-LNB.html

TOTAL: 561 RON

Luand doar partea banasca diferenta de pret intre un sistem multifeed si unul motorizat este de cca 100 RON




  Eu ca si un pasionat al receptiei satelit consider ca ambele sisteme sunt bune totul depinde de ce canale de televiziune doresti sa urmaresti.Locul unde se va instala antena si vizibilitatea spre sateliti (spre sud) joaca un rol esential in privinta alegerii unui sistem mobil sau multifeed.Si normal ca ideal e sa folossti atit sisteme fixe cat si mobile avand 5-6 antene instalate , atit antene offset cat si primfocar fixe si mobile.Cum in cle mai multe cazuri acst lucru nu e realizabil trebuie aleasa cea mai buna varianta posibila.

  Din experienta mea spun ca daca un doritor are o vizibilitate macar de la TURKSAT (42E ) la ATLANTIC BIRD 1 (12,5W) merita instalata o ANTENA MOBILA cu care poate viziona in conditii optime mult canale tv !

Cum in tara noastra acoperire satlitilor difera de la o zona la alta fiecare zona fiind favorizata in receptia anumitor sateliti la ANTENA MULTIFEED trebuie sa tinem cont ca satelitul slab sa fie in focar principal iar cei puternici  in secundar .Si normal cand vrei sa urmaresti canalele de televiziune de pe 2 sateliti care s recptioneaza slab in sudu tarii si aici dau exemplu satelitii de la 28E si Astra 1H de la 19,2E trebuie sa alegi o solutie de compromis ori una ori alta.Totul depinde de diametrul antenei folosite , de la lnb-uri mai scumpe nu va asteptati la minuni care nu se vor intampla si mai ales atentie a se evita receptia satelitilor cu semnal slab cu toroidala care functionaza ca o antena de 90-95cm , diametru insuficient pt receptia multor sateliti .Cu o asemenea antena ori vezi la limita anumite canale tv iar nici nu miroase semnalul!

Ar fi foarte mult de scris insa ma opresc aici


#29
altfel71

altfel71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 26.02.2006
Buna ziua

Rog pe cineva sa imi confirme daca este OK sa folosesc pentru aflarea elevatiei, skew, etc datele furnizate de calculatorul de pe satelex.ro sau cele furnizate de programul Satelitte Antenna Alignment, acestea fiindu-mi necesare pentru instalarea unei antene multifocus tip T85. Zona este in Bucuresti, cartierul Floreasca. Configuratia avuta in vedere este 1W-5E-13E (centru)-19E-23,5E.

O sa incerc in week-end daca ma ajuta vremea sa instalez aceasta antena pentru un prieten (in locul unei antena Digi) si as avea nevoie de datele solicitate mai sus.

Multumesc anticipat pentru ajutor.


Toate cele bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate