Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#11287
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2021 - 15:45, said:

Nu am cont pe facebook.
Ma trag dintr-o localitate aproapiata de zona Stoenesti - Izbiceni. Acolo stiu toti ca stropirea plantelor de tomate cu erbicid este o practica curenta in primavara pentru a iesi cat mai repede pe piata.
Cred ca confunzi "a sti" cu "a presupune", pentru ca ceea ce spui sunt numai aberatii.
Cine "stie" un lucru il si face, dar tu te referi ca de fapt asta este acolo ideea preconceputa, adica batutul campilor.

Daca ai fi stiut cu adevarat n-ai mai fi batut campii cu erbicidarea rosiilor, care este o idiotenie, fie ca poti sa intelegi asta sau nu.

Edited by Vincentiu_1981, 21 April 2021 - 16:29.


#11288
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2021 - 15:45, said:

Care e treaba cu Basamidul asta? Transmite ceva in plante si apoi in fructe? Ce se intampla cu el de insisti atata?
Pai tu insisti cu erbicidul la rosii, ca nu exista perioada de pauza, etc etc
Vreau sa stiu si eu despre ce erbicid e vorba, ala de coace rosiile si cum lucreaza. Stii?
Basamid Granule este un sterilizant de sol cu actiune nematocida, insecticida si fungicida. Are efect erbicid asupra semintelor din sol

Pai ce facem?
Daca nu traieste rama in solul ala, de fapt nu mai traieste nimic, mai bine iei din Lidl, scutesti timp si bani
Asta cu reziduurile tre sa fii cel putin naiv sa o crezi, toata lumea l-ar folosi, patru in unu la oferta
Si glifosatul la fel scrie in prospect ca dupa x zile se descompune total, si diverse altele cu timpi de pauza de 3 zile. Pai tu ai curaj sa dai cu ele si sa mananci dupa 3 zile?

#11289
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Omul e total paralel cu toate afirmatiile pe care le face. Auzi gluma, reziduuri zero la Basamid, care contine dazomet, un pesticid sintetizat chimic.
Mai nene, de cand au ajuns pesticidele sintetizate chimic sa lase zero reziduuri? Cat de nestiutor sa fii sa faci asemenea afirmatii total aberante?

Na, luati de aici dazomet: https://www3.epa.gov...0_10-Jul-08.pdf

Edited by Vincentiu_1981, 21 April 2021 - 17:32.


#11290
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View PostVincentiu_1981, on 21 aprilie 2021 - 16:26, said:

Cred ca confunzi "a sti" cu "a presupune", pentru ca ceea ce spui sunt numai aberatii.
Cine "stie" un lucru il si face, dar tu te referi ca de fapt asta este acolo ideea preconceputa, adica batutul campilor.

Daca ai fi stiut cu adevarat n-ai mai fi batut campii cu erbicidarea rosiilor, care este o idiotenie, fie ca poti sa intelegi asta sau nu
.

Voiam sa bold-uiesc cateva "perle", dar tot mesajul este o aberatie fara cap si fara coada.


View PostVincentiu_1981, on 21 aprilie 2021 - 17:31, said:

Omul e total paralel cu toate afirmatiile pe care le face. Auzi gluma, reziduuri zero la Basamid, care contine dazomet, un pesticid sintetizat chimic.
Mai nene, de cand au ajuns pesticidele sintetizate chimic sa lase zero reziduuri? Cat de nestiutor sa fii sa faci asemenea afirmatii total aberante?

Na, luati de aici dazomet: https://www3.epa.gov...0_10-Jul-08.pdf

Si daca este sintetizat chimic nu se poate descompune total? Nu prea intelegi chimia, nu?  Ai citit cum actioneaza?

Uite (nu "na", ca nu suntem la Antena 3 ) sa citeasca si Vali:

"După disiparea gazului, se poate semăna sau planta; produsul nu lasă reziduuri toxice în sol, produșii de descompunere sunt nutrienți pentru plante."

View Postvalidoe, on 21 aprilie 2021 - 17:19, said:

Asta cu reziduurile tre sa fii cel putin naiv sa o crezi, toata lumea l-ar folosi, patru in unu la oferta
Si glifosatul la fel scrie in prospect ca dupa x zile se descompune total, si diverse altele cu timpi de pauza de 3 zile. Pai tu ai curaj sa dai cu ele si sa mananci dupa 3 zile?

Impotriva credintei nu exista argument logic...
Incetez aici cu polemica asta ca iar ma baga Taxon in aceeasi oala cu Vincentiu si asta chiar nu imi place.

#11291
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Daca nu ma insel pentru ardeii tai din balcon substratul il cumperi. Profesional, sa zicem, ambalat, alea alea
Si primul lucru pe care il faci e sa bagi Basamid in el. De ce?

Bine, din partea mea poti sa dai si cu Furadan ca si ala e eficient, tu mananci de acolo
Dar sa scuipi pe munca unor oameni care produc, fie ei din Izbiceni sau Matca sau de unde or mai fi ca ai auzit tu ca dau cu erbicid pe rosii...
Tu, care nu ai 'crescut' macar o rosie?

Revin cu intrebarea, ce erbicid e si cum actioneaza? Stii, sau are dreptate Vincentiu ca bati campii?

#11292
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Si ca sa nu fiu total offtopic, pun o poza cu rasadurile mele de ardei plantate in ghivece pe 6 aprilie.

[ https://i.imgur.com/ynZvzkq.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Validoe: Indiferent cu ce dau eu, nu ma duc la piata sa vand rosii stropite cu erbicid si sa zic ca sunt "rosii bune, de gradina, romanesti, crescute doar cu apa si rugaciuni."

View Postvalidoe, on 21 aprilie 2021 - 18:38, said:

Daca nu ma insel pentru ardeii tai din balcon substratul il cumperi. Profesional, sa zicem, ambalat, alea alea
Si primul lucru pe care il faci e sa bagi Basamid in el. De ce?

Asta este o afirmatie total nefondata. Unde ai vazut tu ca am facut eu asa ceva? Nici macar nu ai habar cum imi faceam eu amestecul pentru ghivece. Dar e usor sa arunci cu vorbe aiurea...
Daca ti-ai fi folosit mai util putin din timpul alocat gandindu-te cum sa faci afirmatii mincinoase despre mine, puteai sa gasesti singur pe Google procedura despre care vorbesc.

#11293
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Nici eu nu vand si nici nu cumpar
E treaba ta, am spus, cu ce dai, dar nu arunca tocmai tu piatra bazat pe legende

#11294
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Mai puncateva poze cu ardeii C. Chinense din cort, semanati pe 7 februarie.

[ https://i.imgur.com/gE6rBXX.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/Wd02z7o.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/vOM3Qgk.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/Dg8NGUI.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/dsINuzf.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11295
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2021 - 18:31, said:

Si daca este sintetizat chimic nu se poate descompune total? Nu prea intelegi chimia, nu?  Ai citit cum actioneaza?

Uite (nu "na", ca nu suntem la Antena 3 ) sa citeasca si Vali:

"După disiparea gazului, se poate semăna sau planta; produsul nu lasă reziduuri toxice în sol, produșii de descompunere sunt nutrienți pentru plante."
Eu ti-as recomanda ca mai intai sa pui mana serios pe carte, asta pentru ca sa nu mai continui sa bati campii la drumul al mare.
Nu stau eu acum sa-ti fac tie educatie, dar spun doar pentru ceilalti, care sunt sigur ca vor intelege: conceptul de reziduuri zero nu este compatibil cu niciun pesticid sintetizat chimic, ci lucrul asta este compatibil doar cu produsele naturale care nu lasa reziduuri in urma aplicarii lor, iar timpul de pauza este de zero zile dupa o astfel de stropire, adica poti manca in ziua in care ai stropit. Asta inseamna reziduuri zero, nu aberatiile pe care le intelegi tu.

Daca te uiti pe produsul ala al tau despre care te-ai informat de oriunde altundeva in afara de Antena 3 (si te-ai informat pana la dezinformare/manipulare) vei vedea ca exista un timp de pauza intre ultimul tratament al solului si momentul in care faci semanarea de 10-30 zile. Asta inseamna la tine reziduuri zero?
In plus, ca sa intelegi cat de paralel esti cu orice realitate si cu domeniul asta iti arat in ce se descompune dazomet: https://www.scienced...883292719301751

Dazomet degradation is highly dependent on pH, temperature, FeII.

    Dissolved FeII may have the largest impact on hydrolysis rates.

    Oxidized pyrite surfaces catalyze rapid dazomet degradation.

    Significant products were formaldehyde, methyl isothiocyanate and n,n-dimethylthiourea.

Acum sa te uiti sa vezi in aceeasi sursa toxicitatea produselor de descompunere, asta ca sa-ti dai singur o palma peste fata.

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2021 - 18:31, said:

Incetez aici cu polemica asta ca iar ma baga Taxon in aceeasi oala cu...
Ti-as recomanda sa nu mai faci vreodata o asociere intre mine si alte persoane, cu atat mai mult cu cat incerci sa ma apropii de 2 persoane total habarniste.

#11296
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Pai hai sa ne uitam:

Formaldehida este una dintre cele mai vechi substanțe chimice folosite în industrie pentru obținerea rășinilor, folosită apoi în fabricarea plăcilor de lemn[4]. De asemenea, formaldehida este o substanța uzuală în fabricarea echipamentelor sportive, a medicamentelor, a alimentelor,

Methyl isothiocyanate: Solutions of MITC are used in agriculture as soil fumigants, mainly for protection against fungi and nematodes.

dimethylthiourea este un ingrasamant.

View PostVincentiu_1981, on 21 aprilie 2021 - 19:08, said:

Acum sa te uiti sa vezi in aceeasi sursa toxicitatea produselor de descompunere, asta ca sa-ti dai singur o palma peste fata.

M-am uitat. Uita-te si tu!

View PostVincentiu_1981, on 21 aprilie 2021 - 19:08, said:

Ti-as recomanda sa nu mai faci vreodata o asociere intre mine si alte persoane, cu atat mai mult cu cat incerci sa ma apropii de 2 persoane total habarniste.

Dar nu imi vei recomanda, nu-i asa? Pentru ca recomandarea ta ar fi zero, asa cum sunt si postarile tale.


L.E. Aaa, te provoc sa pui si tu poze cu ceva rasaduri crescute doar cu ulei din ala esential si ce mai pui tu pe acolo!

Edited by SineNomine, 21 April 2021 - 19:34.


#11297
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ok, vad ca iei in deradere tot ce ti-am spus si nu mi-am batut joc, dar din cate vad tu mergi in directia asta a manipularii sau te prefaci ca nu stii.

Bine, esti liber sa arunci in continuare cu mizerii in cei care fac o munca profesionista la un nivel cu mult peste ce poti tu intelege si esti liber sa iei peste picior pe cine vrei tu.
Eu am spus ce am avut de spus, cred ca lumea a inteles si nu mai e nevoie sa aduc alte lamuriri la ultimele aberatii pe care le-ai lansat.

Asa ca te las in continuare sa vorbesti singur si sa duci munca de lamurire cu cine ai tu chef, dar nu cu mine.

Edited by Vincentiu_1981, 21 April 2021 - 19:40.


#11298
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Va certați aiurea, pierdere de timp.

Erbicid ul se folosește la noi, din păcate. Nu acum la primele culesuri dwr mai târziu... La greu.. Izbiceniul e lider, și pe la matca am mai auzit, și prin Prahova dar deja mult mai puțin...
Ethrelul se folosește, la noi nu asa mult pt ca e mai greu disponibil, dar se folosește.. Afara... Dumnezeu cu mila...

Alte produse fitohormonale.... La greu.. La foarte greu... De la atonik la tomatostim la greu... Nu primesc plantele alea mâncare cât primesc bombe hormonale...

Mâncare?... Doamne iartă-mă, și eu mai dau complex și alte cele, la pomi mai ales, dar ca idee va zic ca balegar ul a ajuns ca și talasul marfa de contrabanda...
Si sa vrei nu găsești ceva organic...

Nu vorbesc de amețiții cu 100 mp de gradina care baga 5 saci de orgevit sau co postează 3 frunze în butoi și fac apoi teoria organicului.. Vorbesc de agricultori...


Cu cât un produs e mai timpuriu, cu atât e mai bubuit cu de toate...
Si alea de afara sunt gunoi dar nu va păcăliți ca ale noastre sunt acceptabile.... Nici gând, mulți producători romani, 99% adică, sunt de o incultura și un grad de iresponsabilitate criminal...


Asta e realitatea din păcate.. Pana la un punct e de înțeles DAR  eu ca și consumator, desi înțeleg ca omul muncește, are de pierdut, etc... Nu am cum sa accept ca eu mor pt ca el îmi da mie otravă pt ca altfel nu știe sau nu poate....


Diferența dintre multe din produsele de afara și cele locale dintre astea extrasezoniere dar nu numai e una simpla:

Mulți din cei de afara au infrastructura și cunoștințe, uneori au și mai multe rigori din partea organelor de control...
Olandezul are sera unde nu întra nici musca, bolile întra mult mai greu, dăunătorii la fel... Uneori clima e mai favorabila....
Romanu are o cocioaba de lemn ciuruit pe de-a rândul, are ger în 15 aprilie, nu știe sa identifice o boala, aude la alt prost ca car face dacă dai cu produsul X și cu toate astea vrea sa vândă roșii la 1 mai și cere și 20 lei...

Gustoase, nimic de zis, noroc ca 3 hibridul bun la gust...
Dar sa mănânci prekos acum.... E nebunie.


Mancați salata, ridichi, spanac, urzici, leurda, ceapa verde.... Roșii... Mai la vara, taman bine, apare și brânză de la oi nu de la cioban sau fabrica de aracet.



#11299
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
pesimista viziune ...

ne mai tinem respiratia 2-3 luni

PS: am mancat rosii din gradina fara solar, fara ingrsamant si stropite doar cu piatra vanata

e drept ca erau putinePosted Image

#11300
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Se fac si la noi controale de calitate a produselor agroalimentare, sa nu credeti ca nu se fac sau ca se masluiesc in 100% din cazuri asa cum mai cred unii in naivitatea lor.
Eu mananc si iarna rosii din Penny aduse din afara, deci nu vad de ce nu as manca din primele rosii romanesti, indiferent cand apar ele. Nu exista nicio diferenta de reziduuri de pesticide pe rosii indiferent ca le cumparam primavara sau vara obtinute la noi in tara.
Daca exista vreo diferenta haideti s-o investigam si s-o demonstram aici, altfel sa ma apuc sa ma iau dupa niste teoretizari ale unor situatii ipotetice ar insemna sa ma bazez pe ceva care nu este real si ar fi ca si cum ma informez de pe facebook, ca asta a devenit cea mai mare sursa de informatii si de batut campii la momentul actual.

View Postparintele, on 21 aprilie 2021 - 20:40, said:

Diferența dintre multe din produsele de afara și cele locale dintre astea extrasezoniere dar nu numai e una simpla:

Mulți din cei de afara au infrastructura și cunoștințe, uneori au și mai multe rigori din partea organelor de control...
Olandezul are sera unde nu întra nici musca, bolile întra mult mai greu, dăunătorii la fel... Uneori clima e mai favorabila....
Romanu are o cocioaba de lemn ciuruit pe de-a rândul, are ger în 15 aprilie, nu știe sa identifice o boala, aude la alt prost ca car face dacă dai cu produsul X și cu toate astea vrea sa vândă roșii la 1 mai și cere și 20 lei...
Daca compari mere cu pere, atunci asta e diferenta, numai ca romanul care are o cocioaba nu o sa vanda nimic pana la vara si oricum ce va vinde va fi mult mai bun caltitativ din punct de vedere al reziduurilor fata de ce se importa la noi, ca romanul amarat cu cocioaba o sa stropeasca mai putin, ca nu stie asa de multe.

Daca insa facem o comparatie cu cei care au sere si scot rosiile inca din luna aprilie pe piata, atunci diferentele fata de olandezi sunt mult mai mici si nu se mai pune problema ca nu stie sa identifice boli si nici nu da din colt in colt sa intrebe bezmetic ce produse sa foloseasca, cu ce sa stropeasca, ca nu sunt toti atat de prosti si noi pe aici destepti de ne cacam pe noi.
Cand romanul ajunge si scoate rosia pe piata in luna aprilie, pai inseamna ca face meserie cu profesionalism si nu se mai poate compara cu cineva care se chinuie sa obtina o rosie pe la inceputul verii, deci nivelul e cu mult peste.

Oricum, in Olanda clima nu e mai buna decat la noi pentru cultivarea rosiilor, Olanda nu e un exemplu tocmai fericit din punct de vedere al climei.

Edited by Vincentiu_1981, 21 April 2021 - 22:12.


#11301
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View Postparintele, on 21 aprilie 2021 - 20:40, said:

Si alea de afara sunt gunoi

Ai pus punctul pe j, ca de la asta mi s-a pus
Veneratia asta pentru tot ce e de afara si desconsiderarea celor locale
Si cand asta vine din partea unuia care face apologia Basamidului si a stropirilor fara sens doar ca asa e schema...
Daca zicea Vincentiu treaba asta, mai zicea ceva si de oregano, toata lumea era happy

Au ai nostri bube in cap? Normal, o gramada! Si cu timpii de asteptare, si cu concentratii marite, etc etc
Ce garantii ai ca alea laudate sunt curate? Ai vazut in ultimii, nu stiu, doi ani, vreo actiune de amploare in sensul asta?
Nu ai vazut, aia se face pentru imagine si cand nu se inteleg la bani cu cate unul. Ca e mult prea banos importul ca sa nu fie lasat in pace

Circula lozinca asta cu erbicidele ca aia de acum 2-3 ani ca nu sunt bune rosiile romanesti ca sunt pesediste, ca le-a dat Dragnea subventie
Mancati de la Erdogan atunci pana v-or cadea toti dintii
Acu au venit 'ceilalti', i-au schimbat numele si dau doar jumate din subventie. Adica ala are si mai multi bani de recuperat si baga si mai multe dracii in ele sa prinda pret bun
Ai impresia ca turcul sau olandezul ne vinde noua aceeasi marfa pe care o vinde neamtului? Vise, taica..
E ca la chinezi, vrei sa iti faca un mouse, vrei de un dolar, de un dolar ti-l face
Vrei de 5 centi, tot asa

Hai ca zici ca am baut apa dupa tine, nu cred ca am mai scris vreodata atat

#11302
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
drq aceleasi discutii an de an de 10 ani incoa', nu ne mai facem bine Posted Image
ne trebuie legi clare in tara asta ca obligatoriu minim 30mp solar in fiecare curte, parintele n`are voie in consultanta ca rupe bateria, vali sa ramana doar pe vin, etc

#11303
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View Postrid, on 22 aprilie 2021 - 12:07, said:

vali sa ramana doar pe vin,
Nu vorbi cu pacat! Maine e sarbatoare, spargem lacatu' la beci.
Azi merge sapa ca vioara :)

#11304
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postrid, on 22 aprilie 2021 - 12:07, said:

drq aceleasi discutii an de an de 10 ani incoa', nu ne mai facem bine Posted Image
ne trebuie legi clare in tara asta ca obligatoriu minim 30mp solar in fiecare curte, parintele n`are voie in consultanta ca rupe bateria, vali sa ramana doar pe vin, etc

Ma, da invidios mai ești.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate