Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#343
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut,

Am dat o comanda de mai multe legume de pe site-ul www.semintedelegume.aaz.ro .. inca nu am confirmarea asa ca pot sa renunt. Aveti idee sunt ok semintele acolo? A mai comandat cineva de la ei? Am vazut o multime de site-uri si anunturi cu ei replicate.. dar niciun nr de telefon si nici un nume de persoana de contact ( pe google+ am gasit un nume totusi Magdalena Stan - Google+ )

Peste tot este acelasi email iar daca dam o simpla cautare pe google apar multe anunturi ceea ce m-a facut putin circumspect.
[email protected]

Poate poate este cineva pe aici care a mai comandata de la ei.

Merci

#344
rosie

rosie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.01.2015
salut..ai primit semintele?si eu vreau sa dau o comanda de aici,dar am luat teapa de la un magazin cu plicuri in care trebuia sa fie spanac si a iesit o buruiana de toata frumusetea.

#345
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Mai am cateva plicuri de seminte (hibrizi si soiuri tomate, ardei, vinete, castraveti, flori - celosia, etc) primite de la SCDL Buzau, adica mai original de atata nu se poate (pe piata sunt destule seminte neconforme, desi pe plic scrie Buzau, sau de-a dreptul falsuri).

Cine mai doreste sa-mi lase o adresa postala pe PM.

Nu costa nimic, doar niste poze si concluzii dupa cultivarea lor, daca se poate.

Ideea este sa evaluam si creatiile romanesti, pentru ca, desi inteleg partial motivul, strainezii scot hibrizi din ce in ce mai scumpi. Ca sa nu mai spunem ca, desi pot fi mai sensibile sau mai neuniforme, ale noastre mai pastreaza ceva din gustul de odinioara. Ar merge macar in gradina proprie.

Ce va prisoseste dati mai departe.

Edited by jumborom, 26 February 2015 - 21:53.


#346
geco56

geco56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.04.2012
buna jumborom ,spune-mi te rog ce soiuri de tomate ai(daca nu e deranjul prea mare) si daca ai vreun soi de castraveti care nu ti-au creat probleme.Are cineva seminte de rosii salbatice?

#347
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
geco, soiuri nu am deocamdata, doar hibrizi de tomate si castraveti.

#348
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Geco, eu de aici am cumparat anul asta rosii salbatice (litchi):
http://floria.sunpho...e_si_flori_2015

#349
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Alea din câte știu nu sunt rosii, sunt doar din aceeași familie,ca si cartofii.
Roșiile sălbatice sunt Solanum Pimpinellifolium.

#350
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pimpinele am avut eu, au crescut tufele precum gardul viu, au facut flori in prostie...dar fructe...ioc!
:(

#351
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
daca tu nu ai avut succes, cu experiența  mare in de-astea mai necunoscute,la mine clar nu făcea nici frunze, darămite roșioare. E mult mai umed si mai frig.

#352
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
@jumborom ce hibrid de castraveti ai?
Pot "deranja" si eu?
De tomate mi-ar placea ceva care creste in ciorchine ca cherry doar ca sunt putin mai mari. Le-am vazut pe undeva dar erau prea multe in plic si am zis ca nu se merita efortul eu vroiam ceva simbolic 10-20 de seminte. Asa ca mi-am luat 1 plic de 100 de seminte(95 de fapt) de kivelli. Mai aveam ceva seminte de anul trecut siriana.

#353
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pentru mine am pus 8 fire: 3 Raider + 3 Merengue+ 2 Triumf.

Raider este semilung, ca mai vreau si altceva decat cornisoane, cel putin in ciclul 1.

Din iulie incep tura a 2-a. Daca merg bine la mine, voi pune Triumf de Buzau.

#354
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 jumborom, on 18 martie 2015 - 18:01, said:


Din iulie incep tura a 2-a. Daca merg bine la mine, voi pune Triumf de Buzau.
De retinut sa ne tii la curent.

Am pus anul trecut cam 20 de cuiburi direct in pamant pe la sfarsitul lunii aprilie.. Cornishon de Paris (de la Agrosel parca) Nu mi-a iesit nimic dar sigur a dat coropisnita in seminte de nu au iesit. nu mi s-a mai intamplat. Dupa ce am fost convins ca nu imi va mai iesi nimic am pus in Tavi de 28 din nou 28 de seminte luate de nici nu mai stiu de unde. Cert era ca erau tratate cu ceva . Semintele erau verzi. Mi-au iesit aproape toate si le-am pus mai tarziu in curte ca altfel ramaneam fara castraveti la curte.


Pentru anul acesta am luat iar 2 plicuri de seminte Cornishon de Paris  si le voi semana cam pe la 1 aprilie in tavite astfel ca la inceputul lui mai sa le plantez si in curte. Nu ma mai risc cu nimic sa pun direct in pamant. Si asa sunt foarte pretentiosi, ca dupa a doua ploaie se usuca toti.

#355
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Multumesc @jumborom, pt semintele primite!
Spor in toate!

#356
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Jumbo, poate incerci cateva fire din orientali...doar asa spre comparatie...

#357
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Soiuri și hibrizi de legume românești ale căror semințe sunt comercializate în Uniunea Europeană
* Comisia europeană - Catalog comun al soiurilor de legume /2011, incs.ro
* Catalogul oficial al soiurilor de plante de cultură din România /2014, istis.ro
* Catalog general soiuri și hibrizi de legume  SCDL Buzău (1957 – 2015), madr.ro
* Semințe de legume pentru agricultura ecologică 2016 - SCDL Buzău, gazetadeagricultura.info

#358
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Seminte de legume pentru infiintarea culturilor de primavara 2016, gazetadeagricultura.info
* Soiuri noi de ardei inregistrate in perioada 2012 -2014 in Catalogul oficial al soiurilor de plante de cultura din România

Edited by Eugen_D, 01 March 2016 - 16:56.


#359
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Academia de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Șișești”

* Soiuri și hibrizi de legume create la Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură și Floricultură Vidra, madr.ro
* Soiuri omologate de Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură Bacău, madr.ro
* Soiuri omologate de Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură Buzău, madr.ro
* Soiuri omologate de Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură Iernut, madr.ro
* Soiuri omologate de Centrul de Cercetare-Dezvoltare pentru Cultura Plantelor pe Nisipuri Dăbuleni, madr.ro

Edited by Eugen_D, 24 August 2016 - 01:48.


#360
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Am crescut acum cativa ani seminte prototip (adica nelansate, dar stabile) de rosii si fasole de la agronomia din Timisoara. Fasolele erau ok, am fost dezamagit de rosii insa. Adica nu excelau la nimic. Gasesti soiuri vechi care le bat la toate categoriile. E drept ca si clima mea era oleaca diferita fata de Timisoara, poate de asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate