Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#6229
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Pune termostatica ESBE VTA 322 sau 372 cu interval 30-70 sau pe acolo.
Sa fie de 1' sau mai mare.
E mai simplu, n-are nevoie de energie electrica/senzori/controler, te costa 400 lei in loc de 1500lei si umbli la ea de 2 ori pe an (daca consideri).

Edited by radurus, 20 March 2023 - 09:11.


#6230
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
Se da un boiler sau puffer/acumulator de caldura.
Se doreste un upgrade la unul igienic in care prepararea apei calde menajera se va face in regim instant, astfel disparand pericolul dat de Legionella si impuritatile din apa calda.
In plus durata de viata a boilerului ar trebui sa creasca doarece apa rece nu mai intra in contact direct cu boilerul.
Care ar fi cea mai convenabila cale:
1) pompa recirculare + fluxometru + plus schimbator in placi
2) serpentina interioara de inox gofrat sau alt material in interiorul boilerului.

#6231
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Depinde ce ai, daca gasesti de cumparat.

Solutia 1 e retrofit pe orice pufer.
Pompa IBO Dambat (corp alama) ~300lei
Schimbator caldura in placi 22kw (westech-solar.ro) - 140lei
Fluxostat....
Poate o vana cu 3 cai termostatata VTA sau altceva care sa iti regleze temperatura maxima ACM.

Solutia 2 necesita un rezervor special cu serpentina maaaare din  inox.

Eu inca merg pe acumulare in boiler 200L Ferroli
Prio 1 e electric din fotovoltaic (1500 + 1000W)
Prio 2 e pompa recirculare din pufer (incalzit din FV si la nevoie backup din cazan cu lemne)  pe serpentinele inseriate ale boilerului.
Prio 3 e acumulare directa din CT condensatie.

Solutia instant are timp mai lung de rãspuns, dar totuși mai scurt decat in cazul CT instant.

Solutia cu acumulare e confort, anytime aceeasi temperatura in timpul cel mai scurt (dar de distanta de la boiler pana la robinetul respectiv)


#6232
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
De ce si zis pompa cu corp de alama?
Schimbatorul acela are 22 Kw daca agentul primar are 196 grade.
Alternativa la care m-am gandit e cel de 110 kw pe la 375 lei Sau chiar mai mare.
Merge si asa dar parca as prefera o serpentina de inox de 500....800 lei.
Cum rezolvi cu legionella si depunerile din boiler?

#6233
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Scuze.
Pompa cu corp de alama trebuie doar daca circuli apa potabila.

Nu mi-am pus problema legionela si a depunerilor.
Incalzesc mereu peste 66 si apa din zona nu are calcar.

Cam ce dimensiune crezi ca are schimbatorul pentru ACM instant dintr-o CT? E unul de 20-30kw.
Puterea aia e pentru agent primar 65gr.

Unde bagi serpentina aceea de inox?
In ce recipient?
Cum il etansezi?
Il mai presurizezi?

Edited by radurus, 22 September 2023 - 10:06.


#6234
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
Ok, in mod normal apa care se incalzeste nu trece prin pompa, de asta am intrebat.
Am discutat deja cu tehnicul de la schimbatoarele in placi respective iar pt deltaT de 1 grad ar trebui unul de sute de KW. Nu e cazul tau dar e situatia mea si a utilizatorilor de PDC, centrale in condensatie sau panouri solare termice.
Boilerul nu trebuie presurizat, deci avantaje majore.
Cum introduci serpentina depinde de la caz la caz, de fapt solutii la asta caut.
E clar ca nu se poate in toate boilerele, dar unde se poate e mare pacat sa nu faci asta.

#6235
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,566
  • Înscris: 28.11.2017
Nu ai cum produce apa calda instant cu PDC.
La centrale pe gaz e altceva ca alea pot da 25kw termici cu apa la 70c. sau ce o fi pe acolo!

Un schimbator de ala in placi de 100+kw de abia are 1mp suprafata de schimb.

#6236
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
Normal ca nu poti face ACM cu PDC in regim instant dar ai un boiler atasat iar solutiile de lux au boiler igienic.
Aici discutam de boiler Sau rezervor clasic pe care sa IL transformi in unul igienic.
1 mp de schimbator in placi adica in contracurent este cel putin 4 mp de serpentina cat sunt noi.

#6237
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,566
  • Înscris: 28.11.2017
Au mai fost discutii cu suprafata vs putere vs temperatura.
Cat timp nu a venit nimeni cu o contraformula a ramas la 250w pe mp pe grad.
Daca zici ca 1mp de schimbator in placi e tot una cu 4 mp serpentina atunci vine 1kw termic pe grad diferenta
Caldura in= caldura out.
Sa zicem ca vrei ACM la 35c si intra cu 10c (ca e iarna) la un debit de 10l/min.
Atunci va trebui ca prin cealalta parte sa intre cu 60C si sa iese cu 35c tot la 10l/min.
apa are 1.16w pe litru pe C , chiar nu imi vine cata putere trebuie!

10l/min sunt 3.6 tone pe h.
Poate daca maresti debitul pe partea primara o trebui mai putina temperatura la intrare, nustiu.

#6238
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,566
  • Înscris: 28.11.2017
10lmin sunt 600l ora, vroiam sa zic!

#6239
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
Formula corecta e cunoscuta.
Doar coeficienti pot varia de la 50 la PEX pana pe la 3200.Fa impartirea si intelegi despre ce e vorba.
E nevoie de 25...50 de metri de sepentina pt. Rezultate bune. Un exemplu se gaseste in panourile solare cu rezervor si serpentina de cupru in interiorul Lui pt. Comparatie.


#6240
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Io tot nu inteleg de unde ti-a iesit +100kw dimensiunea schimbator.

Arunca o privire intr-o centrala in condensatie.
Vezi acolo dimensiunea schimbatorului instant.
Din specificatiile pompei poti afla debitul.
Iar din modul de functionare ai temperatura pe IN.

Pe website poti vedea carui tipd e schimbator (putere) ii corespunde dimensiunea respectiva.
Unul de 110kw cu 50 placi (brazate) are 191x73mm si h 119mm.
Desigur ca si in acest caz mai mare = mai bun, dar pana unde e prea mare?
https://nedavi-solar...toare-in-placi/

Edited by radurus, 22 September 2023 - 12:36.


#6241
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,566
  • Înscris: 28.11.2017
Citez din pagina aia
"PUTEREA SCHIMBATOARELOR DE CALDURA
Puterea schimbatoarelor de căldură cu plăci brazdate (PWT) depinde de temperatura de intrare a agetului termic in primar. Este foarte important de stiut ca puterea maxima a schimbatoarelor de caldura este calculata cu o temperatura de intrare a agentului termic in primar de 195°C. Pe langa temperatura de intrare a agentului termic va rog sa luati in calcul pentru dimensionarea lor și temperatura de ieșire, precum și diferența de temperatură a mediilor utilizate pe primar și pe secundar și a debitului. În plus, rolul caldurii specifice este determinat de agentul termic și vâscozitatea lui. Puterea maxima a schimbatoarelor de caldura inseamna capacitatea maxima de transfer intre cele doua medii posibila."

io nustiu ce e aia 195c ,, lava topita?

#6242
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
Deja am discutat cu firma respectiva. Eu doresc o functionare cat Mai eficienta.
La centrala in condensatie rand. Pe incalzire poate fi 94% fata de PCS si doar 80% pe preparare ACM in regim instant din cauza de schimbator mic si temp. Mare agent primar.
Nu am datele tehnice exacte dar cam pe acolo iese, restul e un fel de marketing.

#6243
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006
Oricum dimensionarea schimbatorul de caldura Sau a serpentinei e ultima mea problema: nu e suficient cel de 110 Kw maresc debitul pompei, daca tot nu face fata Mai cumpar unul si IL inseriez. Mai problematice sunt fluxostatele care se cam defecteaza des.
La serpentina sa zicem ca nu ar face fata ceea de 30 metri atunci o schimb cu alta de sa zicem 50 metri.
In schimb realizarea practica a introducerii serpentinei in boiler e mai provocatoare.

#6244
garbov

garbov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2010
Salut.

Este fezabil sistemul paralel pentru incalzirea unei locuinte de 100 mp  8 calorifere?. Ideea este ca  la ora 18 sa fac focul cateva ore pentru a avea caloriferele calde pana dimineata cand trec pe centrala termica pe gaz. Lemnele sunt gratis deci economie de 8 ore pe zi la gaz.  Multumesc

Attached Files


Edited by garbov, 25 December 2023 - 20:31.


#6245
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
sa incalzesti in mod direct 1000l? cam greu! in acel focar o sa fie condens, la fel cu cosul...apoi serpentina trebuie sa fie bine calibrata(si mare)..
ai lemne,....  ia un cazan sh, il conectezi in paralel cu cel pe gaze.

#6246
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Va salut.

centrala: Arca apsiro 43RI, cos 200 diametru.
Pompa CI: wilo yonos 1-8
Pompa bypass: Aquatermica ( ruseasca ) - impresionanta chiar pentru pretul ei (320 ron)
Diametru plecare: CU 28.
Nr calorifere 11
Mp: 180.
izolatie: scazuta, polistiren de 5 pe caramida 36cm densa. Anul acesta fac upgrade pe grafitat 10 ( in total vor fi 15cm ).
termopane: nu. Aluminiu? Da. Bariera termica.

Vin si eu cu mici intrebari legate de o viitoare achizitie pe care am s-o fac si anume: puffer-ul.
Buun, acum cunoscand detallile, mentionez ca nu mai am loc in CT Posted Image. Micuta. ayae.
1. Ma gandesc sa merg cu pufferul in pivnita -> traseu de aprox 20m. Poate e proteasca intrebare, dar vedeti vreo problema in asta? -- circuit putin lung
2. Pompa de bypass sau vtc 511? Pentru cine nu stie multe despre Arca: are automatizare pentur bypass, nu lasa mai mult de 5 grade intre tur/retur (sau cate ii dai tu sa fie).
3. Ma gandesc ca pufferul sa fie de 1kL. Pe viitor pot sa mai adaug inca 1kL dupa ce mai umblu la izolatie si poduri. Loc ar fi. -- Sau sa ma arunc direct pe 1.5k?

Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate