Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Placa de sunet Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ManiacsR

ManiacsR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2009
As dori sa-mi achizitionez o placa de sunet "Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro". Pretul este undeva intre 850-950 de RON in functie de sursa. Doresc sa o folosesc pe un sistem 5.1 Genius (probabil il voi schimba cu ceva 7.1 in timp) pentru muzica, jocuri si filme, in principiu va fi home-use si atat, nu ministudio si nimic altceva. M-ar interesa pareri despre aceasta placa, daca se merita sa dau atatia bani pe ea, puncte forte ale ei si minusuri.
Mai precizez ca mai posed si un tuner leadtek winfast, e posibil sa fie incompatibilitati intre acesta si placa, iesirea pe sunet a tunerului trebuie conectata manual la placa de sunet. M-ar interesa si dimensiunile placii interioare, pot fi probleme cu asezarea ei in carcasa ?
Stiu ca multi vor spune ca nu merita investitia pentru scopul folosirii totusi ...

Edited by ManiacsR, 15 January 2010 - 10:44.


#2
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Nu merita pt ca e ENORM de scumpa, mai scumpa decat placi care suna mai bine ca ea (Xonar D2 sau Audiotrak Prodigy HD2 (care scoate si ea 5.1, dar doar optic)). Si pt ca Elite suna cam la fel ca un Creative X-Fi Xtreme Gamer care e de trei ori mai ieftina. Are niste facilitati in plus pt gaming, Ram-ul ala audio daca nu ma insel, care oricum nu prea-ti va fi de folos. Oricum are sunetul specific Creative care in functie de cat e de rezolut sistemul poate sa iti placa sau nu - mie nu-mi mai place dupa ce am avut mai multe placi. Iti recomand Xonarul, sau macar Prodigy-ul (e unul la vanzare - ai PM cu link-ul, e de pe alt forum), desi e posibil ca pe sistemul tau si in functie de muzica ascultata tot un Creative sa-ti sune mai bine.

uite o comparatie intre placi mai scumpe, printre care si Elite Pro

Quote

- Asus Xonar: low and high extensions, Mids is recessed compared to the Prodigy XT and X-Meridien. The 118dB claims is justified upon hearing the card in action.

- Asus Xonar: much better soundstage, speration and instrument details are much better compared to competition

- X-Meridien: Good Mids & average soundstage, Extensions is narrow compared to Prodigy XT and Xonar

- Audiotrak Prodigy XT: neutral, soundstage significantly narrower than xonar, good separation, slighty less high frequency extension. Mids expresses well especially with vocals

- Tokyo Style Envy 24HT: narrow soundstage, poor separation, poor extension, forward, poor depth

- Creative X-Fi Elite Pro: Muffled mids and highs, muddy lows, worse soundstage of the lot. the xfi was sibilant on vocals as well, we should have had the photo of domho7's cringing face
[...]
The Creative cards sounded really muddy on my pair of studio monitors, many of us shook our heads when we compared it neck to neck with the rest of the cards.
Acolo au ascultat pe niste monitoare M-Audio, dar repet pe sistemul tau si in functie de muzica ascultata s-ar putea ca tot Creative sa-ti faca o impresie mai buna.

Eu unul n-as da atatia bani pe Elite-ul ala. In banii astia eu as lua ori Xonar D2 ori direct DAC extern pe USB (dar varianta asta nu prea te ajuta, ca ai sistem 5.1).
Ti-am dat pe PM si un link catre un alt forum cu discutii foarte ample despre placi audio.

Legat de compatibilitatea cu tunerele Leadtek (bata-le vina) se aud din prima cu Creative, la Xonar nu o ia din prima trebuie sa faci niste setari sa bifezi "Monitoring" pe AUX la tab-ul Recording, am stat o saptamana fara sunet pana sa imi dau seama de asta. La Audiotrak Prodigy HD2 e mai greu, tre' sa pui un link intre Aux-in si Line-out, sau sa routezi analog in -> analog out, si sa bifezi Route, nu mai stiu exact care era, dar era mai complicat oricum. Si in tot acest timp la WinFast (vezi sa fie ultima versiune, cu ultimele drivere) trebuie sa te duci mereu la setari -> Device Settings si la Sound Card Type sa alegi din drop-down list C-Media HD Audio (ca sa-ti mearga volumul si Mute-ul). In acest fel volumul nu mai e totuna cu AUX din mixer, ci devine totuna cu Wave sau cu Master, le controleaza si pe ele, dar cel putin merge. Tot ce am ti-am povestit e cu placa si tunerul legate intern prin AUX, cablul ala intern mic cu 4 pini. Daca iti iei una din placile astea, cand ti-o iei mai intreaba-ma daca ai nelamuriri si revin cu detalii pt placa ta

Edited by motanu44, 15 January 2010 - 14:00.


#3
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 motanu44, on 15th January 2010, 13:42, said:

desi e posibil ca pe sistemul tau si in functie de muzica ascultata tot un Creative sa-ti sune mai bine.
completare - tot un Creative, dar NU Elite-ul, ajunge un Xtreme Gamer, suna la fel

Edited by motanu44, 15 January 2010 - 18:03.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Modulul extern al Creative X-Fi Elite Pro are DAC-uri mai bune si conectica mult mai buna si mai diversa decat placile mai sus mentionate. De asemenea are memorie RAM interna de 64MB - pentru jocurile care suporta asa ceva (reduse la numar).
Placa interioara este normala ca dimensiuni.

Insa este drept ca pe sistemul Genius nu vei face diferenta intre placile de mai sus, pur si simplu este mult sub oricare din ele. Poti lua la mana a doua un X-Fi Xtreme Music si este perfect pentru sistemul tau. Are si conectorii necesari daca vrei sa cumperi ulterior modulele alea audio (bay) externe sau interne - conectori pe care placile noi nu au.

Edited by SuperDuper, 15 January 2010 - 18:18.


#5
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 SuperDuper, on 15th January 2010, 18:14, said:

Insa este drept ca pe sistemul Genius nu vei face diferenta intre placile de mai sus
...Iar pe un sistem mai bun vei face diferenta, si iti vei da seama ca de fapt nu ramai cu Creative, pt ca la muzicalitate, soundstage si rafinament puncteaza mai bine alte placi, cum ar fi Xonarul de exemplu. La jocuri insa e altceva, Creative raman in frunte.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu de unde le scoti tu cu rafinamentul si soundstageul, dar te asigur ca pe sistemul meu care este peste media de pe forumul asta nu am sesizat diferente. Mai ales ca nu ai surse audio in PC la nivelul care sa faca diferenta.
Iar "testele" alea sunt de multe ori apa de ploaie, putini care face reviewuri pe siteuri de gaming sau hardware in general au aparatura necesara sa faca niste teste relevante in domeniul audio.

#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ca doar nu le scot din burta! :)
Vorbeam de comparatia intre Xtreme Gamer si Xonar D1 (am exclus Elite din start din discutie) unde Xonar mi s-a parut superioara Creative. Are un soundstage mai amplu si mai adanc, si e mai rezoluta, mai transparenta, si are un focus mai clar, fiecare instrument e mai bine conturat si la locul lui in planul lui. Atat ca la Xonar mediile sunt mai retrase, o idee mai in spate, in plan ceva mai indepartat. La prima vedere sunetul Xonar mi s-a parut si mai moale decat la Creative, dar dupa ce am ascultat o perioada pe prima si am revenit la Creative sunetul mi s-a parut cam bubuit si artificial, nu relaxat si muzical ca la Xonar. Le-am tinut vreo trei saptamani in calculator timp in care le-am comparat in toate felurile - test blind A/B rapid, doua zile pe una / doua zile pe cealalta, schimbare in mijlocul albumului etc... Xonar D1 mie mi se pare peste Creative Xtreme Gamer. Punct. Aceasta e doar parerea mea si nu am pretentia sa fie luata ca o afirmatie absoluta.
Iar Elite Pro mi se pare overpriced fata de ce ofera. Mai bine imi iau un DAC extern...
Diferentele intre Elite Pro si Xtreme Gamer sunt mici ca si cele intre Xonar D2 si Xonar D1. (asta nu mai e parerea mea ci a catorva useri cu experienta, de pe alt forum, si cu sisteme mult mai scumpe ca al meu, si nu sunt genul de persoane care vorbesc sa se afle in treaba). Intradevar am exagerat cand am spus ca Elite suna exact ca Xtreme Gamer simplu, dar oricum diferentele sunt prea mici comparativ cu diferenta uriasa de pret. Si in nici un caz nu merita Elite pe un sistem Genius ca al initiatorului topicului, de aceea am zis ca suna la el vor suna la fel, (dar am omis "la el") si ar merge si un Xtreme Gamer, sau chiar Audigy SE. Iar in opinia mea daca jocurile sunt pe locul doi, dupa muzica, in eventualitatea unui upgrade ii recomand Xonar D2, costa aproape de doua ori mai putin decat Elite si e tot pe acolo in muzica, poate chiar mai buna, aici depinde de gusturile si de sistemul fiecaruia.
Zici ca ai ascultat Xonar D2 comparativ cu Elite Pro? Care sunt diferentele in opinia ta? (in primul rand numai in muzica, apoi si ca functionalitate)

Edited by motanu44, 16 January 2010 - 00:04.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Am ascultat Elite cu consola externa si este cu totul alta mancare de peste fata de Gamer sau Xtreme Music... Practic ai un DAC extern.
Insa eu recomand pentru cei ce vor intr-adevar calitate conexiunea digitala coaxiala (o prefer fata de cea optica) si un receiver serios (care are DAC-uri adevarate).
Eram tentat sa iau unul pentru Xtreme Music dar cum nu se mai fabrica sunt greu de gasit. Am luat un modul Digital I/O si gata - me bazez pe DAC-urile din receiver.
Acum daca merita sau nu este alta discutie. Am zis ca pentru boxele genius, orice placa de sunet decenta este suficient de buna. Nu ai nevoie de Elite decat poate daca vrei sa faci inregistrari.

PS: PC-ul ca sursa muzica este limitat serios la calitatea CD 16bit/44.1kHz si jitter inerent unitatilor CD/DVD PC (la primul transfer pe HDD) - eu am renuntat la el in favoarea unui player capabil de a reda HDCD, DVD-A si SACD, player dotat pe partea de audio cu chestii serioase. Am inceput cu un player cu iesire analogica 5.1 (de unde cerintele de calitate analogica) si acum am trecut la o conexiune digitala 5.1 canale PCM necomprimate sau stream DSD cu 6 canale, intre player si receiver - mai bine de atat nu cred ca se mai poate.

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 01:42.


#9
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 motanu44, on 15th January 2010, 23:38, said:

Ca doar nu le scot din burta! :)
Vorbeam de comparatia intre Xtreme Gamer si Xonar D1 (am exclus Elite din start din discutie) unde Xonar mi s-a parut superioara Creative. Are un soundstage mai amplu si mai adanc, si e mai rezoluta, mai transparenta, si are un focus mai clar, fiecare instrument e mai bine conturat si la locul lui in planul lui. Atat ca la Xonar mediile sunt mai retrase, o idee mai in spate, in plan ceva mai indepartat. La prima vedere sunetul Xonar mi s-a parut si mai moale decat la Creative, dar dupa ce am ascultat o perioada pe prima si am revenit la Creative sunetul mi s-a parut cam bubuit si artificial, nu relaxat si muzical ca la Xonar. Le-am tinut vreo trei saptamani in calculator timp in care le-am comparat in toate felurile - test blind A/B rapid, doua zile pe una / doua zile pe cealalta, schimbare in mijlocul albumului etc... Xonar D1 mie mi se pare peste Creative Xtreme Gamer. Punct. Aceasta e doar parerea mea si nu am pretentia sa fie luata ca o afirmatie absoluta.
Iar Elite Pro mi se pare overpriced fata de ce ofera. Mai bine imi iau un DAC extern...
Diferentele intre Elite Pro si Xtreme Gamer sunt mici ca si cele intre Xonar D2 si Xonar D1. (asta nu mai e parerea mea ci a catorva useri cu experienta, de pe alt forum, si cu sisteme mult mai scumpe ca al meu, si nu sunt genul de persoane care vorbesc sa se afle in treaba). Intradevar am exagerat cand am spus ca Elite suna exact ca Xtreme Gamer simplu, dar oricum diferentele sunt prea mici comparativ cu diferenta uriasa de pret. Si in nici un caz nu merita Elite pe un sistem Genius ca al initiatorului topicului, de aceea am zis ca suna la el vor suna la fel, (dar am omis "la el") si ar merge si un Xtreme Gamer, sau chiar Audigy SE. Iar in opinia mea daca jocurile sunt pe locul doi, dupa muzica, in eventualitatea unui upgrade ii recomand Xonar D2, costa aproape de doua ori mai putin decat Elite si e tot pe acolo in muzica, poate chiar mai buna, aici depinde de gusturile si de sistemul fiecaruia.
Zici ca ai ascultat Xonar D2 comparativ cu Elite Pro? Care sunt diferentele in opinia ta? (in primul rand numai in muzica, apoi si ca functionalitate)
Wow... :rolleyes:

 ManiacsR, on 15th January 2010, 10:42, said:

As dori sa-mi achizitionez o placa de sunet "Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro". Pretul este undeva intre 850-950 de RON in functie de sursa. Doresc sa o folosesc pe un sistem 5.1 Genius (probabil il voi schimba cu ceva 7.1 in timp) pentru muzica, jocuri si filme, in principiu va fi home-use si atat, nu ministudio si nimic altceva. M-ar interesa pareri despre aceasta placa, daca se merita sa dau atatia bani pe ea, puncte forte ale ei si minusuri.
Mai precizez ca mai posed si un tuner leadtek winfast, e posibil sa fie incompatibilitati intre acesta si placa, iesirea pe sunet a tunerului trebuie conectata manual la placa de sunet. M-ar interesa si dimensiunile placii interioare, pot fi probleme cu asezarea ei in carcasa ?
Stiu ca multi vor spune ca nu merita investitia pentru scopul folosirii totusi ...
Daca-ti place placa, ia-o, ca-i scumpa sau ieftina pentru tine, tu sti.E o placa excelenta pentru auditie si am banuiala ca si in jocuri se descurca exemplar.

#10
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 SuperDuper, on 16th January 2010, 01:34, said:

PS: PC-ul ca sursa muzica este limitat serios la calitatea CD 16bit/44.1kHz si jitter inerent unitatilor CD/DVD PC (la primul transfer pe HDD) - eu am renuntat ...
Aici sunt de acord, PC-ul cu placa interna si hi-fi-ul nu prea se impaca, decat pana la un punct. Folosind PC-ul ca sursa cel mai bun compromis cred ca e un DAC extern bun.

 buncar, on 16th January 2010, 01:43, said:

Wow... :rolleyes:
...? :habarnam:

Edited by motanu44, 16 January 2010 - 02:07.


#11
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 SuperDuper, on 16th January 2010, 01:34, said:

PS: PC-ul ca sursa muzica este limitat serios la calitatea CD 16bit/44.1kHz si jitter inerent unitatilor CD/DVD PC (la primul transfer pe HDD) - eu am renuntat la el in favoarea unui player capabil de a reda HDCD, DVD-A si SACD, player dotat pe partea de audio cu chestii serioase. Am inceput cu un player cu iesire analogica 5.1 (de unde cerintele de calitate analogica) si acum am trecut la o conexiune digitala 5.1 canale PCM necomprimate sau stream DSD cu 6 canale, intre player si receiver - mai bine de atat nu cred ca se mai poate.
si de ce crezi ca toti colegii de forum au pe ce sa simta diferenta intre 16 bit/44.1 si 24 bit/48(sau 96)...daca tu ai ajuns la un nivel asa de inalt de auditie nu inseamna ca toti colegii au posibilitatile si conditiile sa ajunga la perfectiune :), nu mi-o lua in nume de rau, spun doar ca e bine sa ti cont de nivelul fiecaruia, sunt multi pentru care un Mp3 la 128 suna identic cu un Wav la 24 cu 96 si asta pentru ca nu au pe ce, sau, nu au cu ce.Cand vorbesti de jitter deja ridici nivelul acolo unde nu are sens pentru ceea ce se discuta in topic.Sper sa nu te inflamezi  :thumbup:  .Toate cele bune.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ma inflamez usor, decat cand vad discutii despre "soundstage" si "deschidere" si "separatie" referitor la placi audio ascultate in boxe PC gen Logitech (in cel mai bun caz) :D
Am zis, eu nu am fost niciodata adeptul PC pentru muzica de calitate. Nu ca ar fi chiar imposibil dar cine are bani de dat pe o placa de sunet suparata si pe amplificator/boxe decente probabil ca ar avea si bani de un CD/DVD player decent (sau la limita un network media player conectat pe SPDIF) si poarte elimina de tot PC-ul din lant.

Edited by SuperDuper, 17 January 2010 - 18:06.


#13
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Nu am Logitech, am NAD C325BEE + Magnat Monitor 880, deci nu te inflama :D
Chiar se observa cele spuse de mine la comparatia intre cele doua placi, nu bat campii. Am ascultat si sisteme mai scumpe la editiile hi-fi arena, (inclusiv intr-un showroom anume unul de 60000 cu Sonus Faber + Jadis pe lampi + turntable VPI, totul complet analogic). Deci am idee ce e ala soundstage cand vorbesc de sistemul meu de acasa, deci nu te inflama ;)
Si eu nu vreau sa elimin de tot PC-ul din lant, puteam sa iau un NAD C515 sau C525 dar nu am luat ca imi place comoditatea de a avea toate melodiile in playlist. La nivelul asta e un compromis acceptabil. De aceea tintesc un DAC extern in loc de CD Player, in aceeasi suma. Sau intai upgrade la boxe, nu stiu...

#14
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 SuperDuper, on 17th January 2010, 17:51, said:

Nu ma inflamez usor, decat cand vad discutii despre "soundstage" si "deschidere" si "separatie" referitor la placi audio ascultate in boxe PC gen Logitech (in cel mai bun caz) :D
Am zis, eu nu am fost niciodata adeptul PC pentru muzica de calitate. Nu ca ar fi chiar imposibil dar cine are bani de dat pe o placa de sunet suparata si pe amplificator/boxe decente probabil ca ar avea si bani de un CD/DVD player decent (sau la limita un network media player conectat pe SPDIF) si poarte elimina de tot PC-ul din lant.
vad ca esti un audiofil desavarsit :)
PS-culmea e ca mai bine de jumatate din muzica de pe piata este creeata cu ajutorul PC-ului.

Edited by buncar, 17 January 2010 - 18:50.


#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu si muzica care o ascult eu. Si sunt convins ca nici aia de o asculti tu nu este facuta pe ceea ce numesti tu PC (cu placi de sunet Asus sau Creative) :P

Oricum, sa nu divagam... eu raman la parerea mea, voi la a voastra, asta este, lasa ca cresteti voi si vedeti cum trebuie sa sune muzica cu adevarat, nu rip-urile alea de pe unitati PC de 20$ bucata, facute de cine stie cine.

Edited by SuperDuper, 17 January 2010 - 22:35.


#16
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 SuperDuper, on 17th January 2010, 22:33, said:

Oricum, sa nu divagam... eu raman la parerea mea, voi la a voastra
La ale voastre ca citind in urma n-am inteles inca cine se contrazice cu cine... :)

Sunt de parere ca:

1. PC-ul si audiofilia nu prea se impaca, decat intr-o oarecare masura, cel mai bun compromis ramanand un DAC extern. Mai depate ... CD Player.
Si nu m-am raportat niciodata la lossless-urile "de pe net", ca am avut ocazia sa compar mai multe melodii .wav de pe net (si trase cu 8x cu nero cu dvd-rw LG pe verbatim), cu varinatele originale pe CD, pe boxe Sonus Faber cu amp si sursa Naim. Se simte diferenta, si nu te-am contrazis aici.

2. Consider ca Creative X-Fi Elite Pro e scumpa pentru o placa multimedia care ofera cate putin din toate.
In aprox aceeasi suma, pt creatie si conectica eu as lua Delta 1010LT, pentru muzica DAC extern (Rockna RD2 sau unul pe USB), iar pentru jocuri/filme sunt de parere ca merge si un Xtreme Gamer. Parerea mea e ca, pentru un scop anume, nu merita Elite Pro nici pe sistem Genius ca initiatorul topicului, dar nici pe sistem mai scump.
Atat timp cat raman cu placa audio ca sursa, o placa cu raport bun calitate-pret ramane Xonarul (in cazul meu Xonar D1, care vad acum ca pe front are aceleasi DAC-uri Cirrus Logic CS4398 ca X-Fi Elite Pro)
Legat de detaliile observate (sounstage, rafinament focus..) am zis ca pe boxele mele am putut observa ca la Xonar acestea sunt mai bune ca la X-fi Gamer, atat cat se poate intelege prin "soundstage" si "focus" la nivelul asta, pe un sistem de ~2000 ron. Dar diferentele se observa, nu inteleg de ce zici ca "de unde le scot"... Altfel sunt vocile si instrumentele pe Xonar, si soundstage-ul e mai larg si mai adanc decat la Creative, la concluzia asta am ajuns dupa vreo trei saptamani de ascultat cand pe una cand pe alta, si sunt foarte sigur de ce vorbesc.

In fine, initiatorului topicului eu ii recomand Xonar D2 (sau si D1, la ascultarea propriu-zisa diferente sunt mici intre ele, desi D1 e mai mica si mai ieftina). Si din banii ramasi sa schimbe Geniusul si sa ia altceva mai bun. ;)

Edited by motanu44, 18 January 2010 - 00:51.


#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 motanu44, on 17th January 2010, 17:41, said:

Sunt de parere ca:
1. PC-ul si audiofilia nu prea se impaca, decat intr-o oarecare masura, cel mai bun compromis ramanand un DAC extern. Mai depate ... CD Player.
Si nu m-am raportat niciodata la lossless-urile "de pe net", ca am avut ocazia sa compar mai multe melodii .wav de pe net (si trase cu 8x cu nero cu dvd-rw LG pe verbatim), cu varinatele originale pe CD, pe boxe Sonus Faber cu amp si sursa Naim. Se simte diferenta, si nu te-am contrazis aici.
OK, de acord, aveam impresia contrara.

 motanu44, on 17th January 2010, 17:41, said:

2. Consider ca Creative X-Fi Elite Pro e scumpa pentru o placa multimedia care ofera cate putin din toate.
Eu zic ca ofera calitate, EAX5, XRAM si conectica mult peste alte placi. Suplimentar ofera conectare surround prin SPDIF la un receiver (DolbyDigitalLive si DTS Connect). Buna si ca sursa audio si ca placa de jocuri. Ca este scumpa - da. Ca merita - depinde numai de cine o cumpara cati bani disponibili are. 270$ fata de 170$ pentru Xonar D2 pentru tine poate pare mult, pentru altcineva diferenta de 100$ este doar o iesire la bar/restaurant in minus. Eu personal m-am multumit cu X-Fi Xtreme Music si un Digital I/O. Pentru mine Xonarul D2 - bazat pe cipurile Creative X-Fi, cu EAX5 emulat, este o ciudatenie. Chiar daca i-au bagat DAC-urile din Elite pe ea.
Dar hai sa "agree to disagree".

Edited by SuperDuper, 18 January 2010 - 03:18.


#18
christian74

christian74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2009

 ManiacsR, on 15th January 2010, 10:42, said:

As dori sa-mi achizitionez o placa de sunet "Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro". Pretul este undeva intre 850-950 de RON in functie de sursa. Doresc sa o folosesc pe un sistem 5.1 Genius (probabil il voi schimba cu ceva 7.1 in timp) pentru muzica, jocuri si filme, in principiu va fi home-use si atat, nu ministudio si nimic altceva. M-ar interesa pareri despre aceasta placa, daca se merita sa dau atatia bani pe ea, puncte forte ale ei si minusuri.
Mai precizez ca mai posed si un tuner leadtek winfast, e posibil sa fie incompatibilitati intre acesta si placa, iesirea pe sunet a tunerului trebuie conectata manual la placa de sunet. M-ar interesa si dimensiunile placii interioare, pot fi probleme cu asezarea ei in carcasa ?
Stiu ca multi vor spune ca nu merita investitia pentru scopul folosirii totusi ...
servus.ai luat pina la urma aceasta placa?eu am una trimisa de afara,dar am sistem 2.1 microlab,si nu prea ma pricep la setari.m-ar interesa ,daca nu te superi ce setari sa fac un sunet mai bun,stiu ca am doar 2.1 si nu pot avea pretentii,dar...daca nu, o sa prefer sa o vand,sa o foloseasca cineva care se pricepe si care are probabil si un sistem 5.1 sau 7.1 performant.merci  anticipat ,scuze pt deranj.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate