Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

ATENTIE URSII ! Adio cort,cazare la masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Da, fix de un motor de 2 litri pe benzina are nevoie pe duba. :lol:

#38
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
ma mir ca nu v-a dat prin cap sa ii recomandati un camper ca ala are si bucatarie nu numai baie si in cazul asta poate sa isi vinda omul casa...

#39
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
Dar de un VW Polo 6N ce ziceti ?Pare sa se poata improviza ceva in spate..... :helpsmilie:

#40
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
stai flexat ca ai spatiu mic in asa ceva

#41
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
sau 40-60lei/zi la o pensiune...

#42
ender_blacker

ender_blacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 13.03.2006

View PostRyco1, on 14th January 2010, 20:17, said:

Domnilor am fost un impatimit al muntelui si cazarea la cort era o adevarata desfatare pentru mine. :coolspeak: Dar o data cu atacurile tot mai frecvente ale ursilor,la unul am fost martor ocular pe Cheile Valsanului am hotarat sa dorm in masina.Am un Matiz dar as dori sa cumpar o masina in care se poate dormi mai bine in jur de 3000 Euro.
Ce model s-ar potrivi mai bine pentru un somn cat mai confortabil? :helpsmilie:
Salut,
vorbiti cu totii despre ce varianta de masina sa isi ia Ryco. Foarte  bine. Dar as fi curios de zona in care a avut loc atacul si in ce conditii.Despre asta vad ca nu discuta nimeni. Nu am mai mers de ceva vreme in zona, desi sint de pe la Pitesti; insa am de gand sa ajung si pe acolo curand. Ultima data cand am fost de exemplu in Iezer am intalnit ursi - a trebuit sa raman peste noapte la refugiu. Erau foarte multe urme de ursi mari, ursoaice cu pui in zona asa ca atentie cei care mergeti in Iezer. Nu am auzit de atacuri in zona muntilor Iezer dar e bine sa fiti prevazatori.
Ultima data cand am fost la Sinaia de exemplu am urcat pe jos din Sinaia , pana la Cota 2000 (plecat la 22 seara din Sinaia si pus cortul la 3 dimineata la cota 2000) - am fortat putin norocul dar nu am intalnit urma de urs.

#43
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
O solutie buna e si gardul electric. Nu f e greu (2kg cu baterii cu tot)  da daca esti cu masina.e si mai bine http://www.waterstri...ctric-fence.htm

Un exemplu si mai usor http://www.electrobe..._Content_2.html

C

Edited by blimpyway, 20 January 2010 - 16:44.


#44
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007

View Postender_blacker, on 20th January 2010, 16:21, said:

Salut,
vorbiti cu totii despre ce varianta de masina sa isi ia Ryco. Foarte  bine. Dar as fi curios de zona in care a avut loc atacul si in ce conditii.Despre asta vad ca nu discuta nimeni. Nu am mai mers de ceva vreme in zona, desi sint de pe la Pitesti; insa am de gand sa ajung si pe acolo curand. Ultima data cand am fost de exemplu in Iezer am intalnit ursi - a trebuit sa raman peste noapte la refugiu. Erau foarte multe urme de ursi mari, ursoaice cu pui in zona asa ca atentie cei care mergeti in Iezer. Nu am auzit de atacuri in zona muntilor Iezer dar e bine sa fiti prevazatori.
Ultima data cand am fost la Sinaia de exemplu am urcat pe jos din Sinaia , pana la Cota 2000 (plecat la 22 seara din Sinaia si pus cortul la 3 dimineata la cota 2000) - am fortat putin norocul dar nu am intalnit urma de urs.
Atacul ursilor a avut loc asta-vara pe cheile Valsanului.Au fost adusi in zona o multime de ursi Gunoieri din Brasov.Asta-vara au fost mai multe atacuri ale ursilor in zona dintre care vreo cateva s-au lasat cu raniti.Din fericire nu am auzit de victime omenesti. :eek:

#45
ender_blacker

ender_blacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 13.03.2006

View PostRyco1, on 20th January 2010, 17:09, said:

Atacul ursilor a avut loc asta-vara pe cheile Valsanului.Au fost adusi in zona o multime de ursi Gunoieri din Brasov.Asta-vara au fost mai multe atacuri ale ursilor in zona dintre care vreo cateva s-au lasat cu raniti.Din fericire nu am auzit de victime omenesti. :eek:
Ai spus ca ai fost martor; au venit la un cort ? cei din cort aveau mancarea aproape/in cort? Noapte/zi? Nu prea am vazut in media asta vara atacuri de ursi in zona Valsan. Imi amintesc ceva de un atac fatal in Arges, dar nu mai stiu daca era in zona Valsan.
Apropo, din cate stiu in acea zona ursii sunt hraniti in locuri special amenajate - sunt aduse resturi de la macelarii si animale intregi.

Edited by ender_blacker, 20 January 2010 - 18:40.


#46
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
A fost atacat chiar cortul meu. :o

#47
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
poti stropi cu urina de leu imprejurul cortului (marchezi teritoriul) si nici un urs n-o sa se mai apropie.

partea dificila este ca va trebui sa convingi un leu sa faca pipi in sticla...

#48
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
Numai cei care dau piept cu Mos-Martin inteleg despre ce este vorba :scared:

#49
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La Gura Diham am fost "calcati" de urs, nu s-a intamplat nimic aparte, dar tot te pune pe ganduri.

#50
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
Treaba cu ursii pentru cei care nu iubesc muntele si camparea la cort este un subiect tabu.Unii m-au sfatuit sa merg sa stau la cabana....ei nu inteleg ce inseamna pentru iubitorii muntelui camparea sub cerul liber.Aici nu se pune problema banului cum cred ei..... :ack:

#51
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Ce campare, frate.. eram pe la Moinești (BC) astă-vară, pe la începutul lui August.. a fost așa frig că am strâns cortul la loc și ne-am culcat în mașină 4 inși... :roflmao:

#52
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
Si-n masina te-ai incalzit cu copilu minune si salam...... :D  :D  :D

#53
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
In Fagaras sunt o gramada de ursoni, fie ei brasoveni sau nu.
Eu am stat la Piscu Negru o saptamana si in fiecare noapte ursoaica proprietara a teritoriului respectiv facea rondul pe la tomberoane. Din cate spunea proprietara, cam la fiecare interval de cativa km e cate un urs sau ursoaica cu pui. Pe unii i-am intalnit la venire, am si poze cu ei.

Asa ca nu e nevoie sa pui salamul la usa cortului, e de ajuns sa stii ca misuna pe acolo si adio somn.

De pilda eu am renuntat sa plec de la Pisc la Lacul Caltun pe traseul normal (care trecea prin padurea unde se banuia ca are ursoaica barlogul), am preferat sa urc cu masina pana la Balea si sa ajung de acolo la lacul respectiv.

#54
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
Asta-vara au venit pana si in campingul de la Cumpana.Misuna ursii ca dracii aia prin Fagaras !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate