Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#8983
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Da ,solarul va fi pe directia N-S iar randurile,probabil vor fi transversale(E-V) ca si acum;cel putin sa am aceeasi cantitate de apa pe fiecare rand.
Si...da,panta este mare cu diferenta jos/sus de  ~4-5m; nu am masurat...

#8984
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Recomand totusi ca randurile sa fie pozitionate N-S, este bine si pentru plante, castigi si la teren, la irigare gasesti o solutie pana la urma.

#8985
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Marian,...din experienta proprie, ce distanta crezi ca ar fi suficienta intre randuri?Ma refer la minimum acceptabil.In solarul pe care il am am mers cu 40cm intre randuri(cuplate) si 70cm,spatiul de trecere printre [perechile de randuri.Densitatea plantelor...avand in vedere ca folosesc banda cu picuratori la 30cm,dupa fiecare 2 plante succesive am lasat un picurator liber(distanta 60cm pana la urmatoarea pereche).
Cautand pe net am gasit diuze reglabile(demontabile) la un pret acceptabil si cred ca voi opta pt aceasta solutie de irigare,iar randurile vor fi dispuse N-S...

#8986
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Am mai spus-o si o repet: nu sunt de acord cu randurile duble. Eu am o schema de plantare pusa in practica de 6 ani cu un singur rand, distanta intre randuri de un metru, intre plante 38 cm, intre randul din margine si folie nu mai putin de 30 cm, asa respect densitatea optima recomandata pentru o cultura in solar, de 2,7 plante/mp, asta in cazul tomatelor. La ardei si castraveti reduc pana la 30 cm distanta intre plante.
Obligatoriu plantare pe directia N-S si aerisire corespunzatoare, indiferent cat inseamna ca manopera sau pret, asta e tot secretul in evitarea bolilor, densitatea si aerisirea.
O poza de azi dimineata unde sper ca se distinge distanta de un metru intre randuri:

PS: suntem la pagina 500, multe inainte cu sanatate noua si plantelor noastre!

Attached Files



#8987
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Orientarea asta N-S in foarte multe situatii nu are cum sa fie respectata.

#8988
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Dar e bine sa fie!

#8989
Alex9299

Alex9299

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2017
Salut tuturor. Am urmarit cu interes toate sfaturile și părerile voastre cu privire la construcția unui solar, am comandat si eu 6 arce de solar pentru a mi construii un solarel lat de 3 metrii lung de 6 înalt de 3 m . Am îngropat stâlpi în beton laterali, am introdus arcele, toate bune dar, (și aici apelez la ajutorul vostru,cu orișice parere ) arcele sus pe coamă nu sunt aliniate,adică una i mai sus ,alta mai jos, cu toate ca stalpii mei din beton sunt toti o măsură. Problema este de la arce, nu au fost roluite toate la fel. Cum credeti ca a-ș putea să le îndrept? Să le duc inapoi de unde mi le-a adus este exclus,nu am transport și chiar de as găsiți m-ar costa cat arcele. Mă gândesc că dacă aș cumpăra 3 rectangulare și le-aș prinde transfersal pe sub arce , s-ar îndrepta? Ce lățimi să aibă rectangularele că să nu se curbeze. Mulțumesc anticipat orciu pentru pareri si sfaturi

#8990
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
In momentul de fata arcele sunt prinse de stalpi?
Daca nu, rezolvarea este simpla.

#8991
Alex9299

Alex9299

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2017
Sunt mufate, dar se pot scoate din stâlpi.

Se pot scoate cu ușurința, pentru ca le-am mai scos si am incercat sa le curbez intre doi pomi dar in zadar, teava este de 1' si se curbeaza greu

#8992
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Le scoti pe toate din stalpi, alegi una care are forma cea mai apropiata de adevar si le curbezi pe celelalte dupa aceasta. Metoda o gasesti tu, te orientezi la fata locului, nu trebuie sa te sperie o amarata de teava de 1''.

Atentie totusi la ce alegi ca model si cum faci masuratorile.

#8993
Alex9299

Alex9299

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2017
Mulțumesc pentru sfat Corsica,am incercat sa le îndrept dar cand andrepti intro parte ,se strambeaza în cealaltă si cel mai grav este că teava la un moment dat , face cute.

#8994
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
@Alex9299, locatia?

#8995
Alex9299

Alex9299

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2017
Urziceni ialomița

#8996
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Cam departe ca sa te pot ajuta cu masina de roluit.

Edited by nicu_gh, 19 July 2017 - 14:10.


#8997
Alex9299

Alex9299

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2017
Aproape am rezolvat: am batut in pământ, undeva lateral de solar 2 tevi mai groase,la distanță de 30 cm un de alta ,de care m-am folosit pentru a curba sau deschide arcele cu probleme. A  fost o muncă cam grea dar an final am reușit. Le-am montat la loc si acum se apropie de adevăr,nu sunt perfect drepte dar nu mai este cum a fost. Mulțumiri.

#8998
deniztepefarms

deniztepefarms

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2017
Va salut ,

As dori sa construiesc pe viitor niste solarii multitunel ca cele produse de cei de la Haygrove pentru capsuni , zmeura , mur , cires si alte fructe moi de genul acesta . Avand in vedere ca solariile nu au bara de cultura ( sunt doar arcadele care sunt demontabile de pe stalpii laterali ) si aerisire pe coama ( stanga -dreapta pe arcada prin roluire ) cum as putea sa montez al doilea rand de folie termica ( dar da o si pot ridica de ce inaltime vreau eu in functie de stadiul culturii ) ?.

Eu m-am gandit sa folosesc niste bucati de profil C+sarma legate cu sfoara . Niste ocheti prinsi de arcade iar sforile sa fie trecute prin ocheti si legate de niste sfori pe toata lungimea solarului . Astfel cand as trage de sfoara lunga folia s-ar ridica la inaltimea dorita .

Chestia este ca nu stiu cum sa fac sa dechid folia termica pe mijlocul solarului ( cum face Corsica ) . Daca as pune folia din doua bucati ( sa o pot deschide pe mijloc cand vreau sa aerisesc la coama ) nu stiu cum as mai ridica-o .

#8999
deniztepefarms

deniztepefarms

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2017
Imag. 1 : bateria de solarii : inaltime pe laterale de la 1,25 m la 2,25 m la sol ( si 0,75 m insurubat ) .
Imag.2 : solutia gandita de mine cu ridicarea foliei termice .

Attached Files



#9000
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ca si idee pt deschiderea la partea de sus...;nu poti folosi acelasi sistem de roluire a foliei pe teava ,cum se foloseste pe laterale?Folosind o teava mai groasa(de 50mm diametru),greutatea acesteia cred ca va asigura intinderea suficient de bine a foliei pe acoperis...Actionarea ar putea fi cu sfoara rasucita pe teava(invers fata de folie)sau pe un tambur mai mare in diametru pt a fi mai usor de rulat...catre coama...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate