Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#3673
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@vdingo11
Daca ai citit intreg topicul referitor la ,,Sera, solar si alte adaposturi'' si nu ai reusit inca sa-ti formezi un plan de realizare a unui mic solarel, iti sugerez urmatoarea varianta.
Pentru suprafata  pe care doresti sa o ai protejata, poti face un adapost din teava pehd. Cu diametrul de 25 sau 32 mm. Este ieftina, iar in comert se gasesc mufe pentru imbinare si rezistenta. Nu corodeaza, nu este atacata de mucegaiuri, se poate asambla si dezasambla foarte usor. Folia se fixeaza foarte simplu, iar usa de acces o poti face din profile gen rama pentru plasa de insecte.
Poti realiza un solarel in cateva ore, daca ai o schita si materialele achizitionate.
Daca nu ma insel, cred ca este o descriere chiar aici.
Tu esti singurul in masura, sa decizi ce si cum.
Spor la treaba

#3674
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
pun o intrebare

cum se poate explica faptul ca la solariile din arce de cerc folia sta prinsa doar pe capete si pe laterale jos , iar la solariile din lemn se prinde si pe capriori pe deasupra

a-ti vazut undeva solar din lemn fara a fi prinsa folia deasupra si sa reziste? (vorbesc  de solarii lungi de 20m in sus si late de la cel putin 6 m)

#3675
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Poststrainul1964, on 26 august 2013 - 20:57, said:

pun o intrebare

cum se poate explica faptul ca la solariile din arce de cerc folia sta prinsa doar pe capete si pe laterale jos , iar la solariile din lemn se prinde si pe capriori
La cele de lemn prinderea este deficitara de multe ori...se face cu cuie, sarme etc....solutii care nu au o rezistenta prea mare si folia se rupe mai usor in acele puncte. Din aceasta cauza cred ca se recurge la prinderea pe capriori.

#3676
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Observ ca in Ro nu mai sunt noutati.


Iata insa cateva foto cu solarii altfel de la vecinii de sub Dunare Posted Image
De notat structura din bare si aerisirile cu ferestre independente (am vazut multe solare cu sistemul asta)

Solar 1
Attached File  aIMG00934-20130820-1650.jpg   203.83K   242 downloads Attached File  aIMG00943-20130820-1653.jpg   246.42K   248 downloads Attached File  aIMG00944-20130820-1654.jpg   266.04K   250 downloads Attached File  aIMG00945-20130820-1656.jpg   261.44K   241 downloads  


Solar 2
Attached File  bIMG00941-20130820-1652.jpg   195.3K   236 downloads Attached File  bIMG00942-20130820-1653.jpg   182.78K   230 downloads Attached File  bIMG00937-20130820-1651.jpg   110.33K   227 downloads Attached File  bIMG00935-20130820-1651.jpg   267.49K   219 downloads   

Attached File  bIMG00936-20130820-1651.jpg   149.82K   190 downloads Attached File  bIMG00939-20130820-1652.jpg   222.23K   189 downloads Attached File  bIMG00938-20130820-1651.jpg   160.77K   190 downloads Attached File  bIMG00940-20130820-1652.jpg   259.9K   187 downloads

Edited by meganedoi, 03 September 2013 - 08:50.


#3677
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Sistemul pare interesant,insa ,personal cred ca este mai putin rezistent si mai putin etans fata de aerisirea laterala cu roluirea foliei pe teava pe toata lungimea solarului.Se pare ca cel care a facut acest solar a [luat] cate ceva din nenumaratele modele care se gasesc si l-a realizat din ce a gasit in regim homemade.
De asemenea a incercat sa il realizeze cat mai modular pt a avea flexibilitate in functie de locul de instalare.

Edited by gcom61, 03 September 2013 - 14:11.


#3678
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@meganedoi
Like-ul este pentru efortul si bunavointa ta de a ne introduce in atmosfera de ,,sub Dunare'', privind un anumit solar.
Personal nu imi place cum arata. Cam dezordonat si neingrijit. Cam prea multe buruieni in afara si inauntru. Cam prea dese randurile de castraveti. Multe uscaciuni la cultura. Adica harababura.
Cred ca daca la ei asta este modalitatea de a practica legumicultura protejata in solar, sere si alte adaposturi, ar face bine sa intre pe Forumul Softpedia, la aria agricultura, sectiunea legumicultura. Aici vor avea intradevar ce sa vada.
Toti, dar absolut toti care am postat aici foto, suntem cu mult inaintea lor la capitolul aspect, ordine, meticulozitate, si eficienta maxima in folosirea solariilor.
Noi, nu avem in solarii pe jos nici o coaja de samanta, nici un fir de iarba, nici un chistoc de tigara. Folia nu atarna peste tot si este fixata corespunzator. Aerisirea nu-mi pare prea eficienta la solarul prezentat. Plantele noastre sunt pline de rod si ingrijite corespunzator.
Sunt sigur ca daca se vor uita colegii nostri ,,Bulgari'' la ce avem noi in solarii si cum sunt ingrijite si pline de rod plantele noastre, au un mod de practicare a legumiculturii, demn de copiat.
Or punem noi prea mult suflet, ori asta este caracterul nostru, de a imbina placutul cu utilul?
Fruntea sus colegilor, ca avem cu ce sa ne mandrim!!!

#3679
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Nene 1orgule mai usor cu criticile ca inca nu ai experienta celor din sudul nostru. Bulgarii sant cu ani lumina inainte noastra la legumicultura, iar daca nu stiai "sudisti" romaniei se ocupau cu cresterea animalelor, de la bulgarii au invatat cultivarea legumelor.

#3680
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Fratioare, m-am referit, strict la solarul din imaginile postate!
Si am scos in evidenta faptul ca noi am scurtat putin acea distanta de ani lumina. Nu cu putine eforturi!
Oare nu este meritul nostru?

#3681
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
La seminte sant inca cu mult inaintea noastra, la restu', ne-am apropiat binisor si pe alocuri chiar i-am batut.

#3682
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
A intrat  ,,Siriana'' pe piata!
O rosie curata, gustoasa, rezistenta, producatoare si 100%  Made in Romania. Castiga teren, cu fiecare sezon care vine.
Viitorul tomatelor in Europa este al nostru!
Inca mai avem solul corespunzator, fata de cei care l-au exploatat nemilos.
Si credeti-ma in zona mea, solariile apar ca ciupercile dupa ploaie. Cred ca la fel este in toata tara. Asta e de bine. Cel putin la anul importurile de legume se cam diminueaza.
Trecem pe consum propriu!

#3683
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
salutare tuturor forumistilor, salutare nea iorgule
Asa e nea iorgule si in bacau aud discuti intre tineri, despre constructia solarelor, cu toate ca nu prea este apa pt irigati
dar se pot face puturi si mai sunt si fantani:). eu personal am citit tot topicul si deja mam apucat de o mica sera din lemn de salcam, cu dimensiunea 3 pe 10 cu 2 metri la stresina si  4 metri inaltimea la coama, in doua ape. la cate am citit aici nu am intrebari ma descurc sa il construiesc usor. mai greu o sa fie cu alegerea foliei... da o sa intreb pe forum cand ajung la folie.
O sa fac poze multe pe parcursul constructiei si o sa postez si eu aici :) sper anu asta inainte sa vina frigu mare sa il termin :)
salutari la toti si spor la munci :)

#3684
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Salut Laurentiu!
Esti cu o luna si trei zile inaintea mea. Eu anul trecut, am demarat constructia solarului pe data de 8 oct. Am reusit sa finalizez asa cum am dorit.
Toata iarna am avut verdeturi pentru consum si locatie corespunzatoare pentru producerea si cultivarea rasadurilor. Rezultate pe masura.
Referitor la folie sa nu-ti faci griji. Toti suntem alaturi de tine.
Spor la treaba!

#3685
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@laurentiu,  cum 3/10, poate 6/10, 3 fiind doar o jumatate de solar, pt ca altfel nu s-ar justifica 4 pe mijloc, nu?
la o latime de 6 m a solarului , 3,5 la coama ar fi perfect, mai mult nu se justifica, ar parea ca o girafa, nu mai spun la doar 3 m latime cu 4 la coama.
si salcamul se pune doar in pamant, ca si capriori, bradul e cel mai bun.
iar 3, 6 latime cu 10 m lungime, nu e pt a scoate ceva banuti, e doar pt consum propriu, pt a scoate si ceva banuti e cam de la 500m2 in sus.
mai citeste o data sectiunea dedicata si inca o data si ai sa vezi ca am dreptate, la o prima lectura se spune ca omul retine doar 5% din ce a citit.

#3686
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
virg72' asa vreau sa fac si eu, o sa folosesc:
-stalpi, grinzile longitudinale si grinzile transversale pe care o sa leg plantele o sa le am din salcam... cum m-am gandit ca aia e rezistenta, apoi acoperisu o sa il fac din capriori de brad ca sa iasa si drept pt folie...
Latimea e de 3 m iar lungimea e de 10 si m-am gandit sa o fac la coama de 3,5 m ca sa am un volum de aer mai mare si panta acoperisului sa iasa cu un grad mai mare sa imi alunece zapada mai usor.
Voi ce parere imi dati? o sa cheltui timp, bani, materiale, folie in plus, si ar fi degeaba pt un acoperis mai inalt?
si chiar daca arata el asa putin mai ca o girafa :))
multumesc, spor la toate :)

#3687
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
la latimea de 3 m, e pre ingust, un rand pe o parte si cu unul de pe cealalta se cam strica, tu cu ce mai ramai?
doar sa pui plasa de umbrire pe laterale, sa nu-ti strice randurile de pe margine.
daca poti, fa-l mai lat, la 3 m e chiar ingust,poti sa-l faci destul de inalt, cine stie ce volum de aer n-o sa ai.
ma tem ca la inltimea asta, cu 3 m latime sa nu ti-l ia vantul mai usor, trebuie sa aiba o anumita proportie, inaltimea cu latimea.

#3688
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
mai lat nu am loc sa fac, terenu are 6 m si trebuie sa las juma de metru pe o parte si 1,5 pe cealanta.
Oricum imi incap 3 randuri.
Da o parte din solar vreau sa il folosesc mai mult pt rasaduri sa am pentru teren deschis
mai mult vreau sa ma joc cu plante sa le cresc  :))
Este langa casa si o sa il folosesc si iarna, asta e avantaju ca faceam din prima mai mare in alt loc

#3689
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
intr-un solar daca fac incalzirea radianta ca si cea in pardoseala ar fi functional pe timpul iernii?

#3690
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Intreb si eu aici, ca nu stiu unde, si poate ca intra si legumicultori seriosi, cu suprafete mari, domne, spuneti-mi si mie, toti sacii aia plini cu ardei capia sau gogosari care se gasesc prin piete, de pus la conservat, sunt de la voi? Ca, de cate ori ma uit si vad cum sunt asezati capiatii asa frumos si ordonat, ma gandesc ca... la dracu, ori fi adusi din turcia. Deci, voi aranjati asa frumos ardeii kapia in sac au ba?

Am luat cateva kile de gogosari pentru conservat si, dupa ce am gustat unul, m-am ingrozit, nu avea absolut niciun gust.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate