Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#10747
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Furtun sau banda? E o diferenta intre ele!

#10748
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
La furtun bagi ceva apa cu otet ca sa mai dizolvi calcarul, la banda nu merita efortul, mai bine pui una nou-nouta. De regula nu depunerea de calcar e problema ci nisipul fin ce infunda picuratorile. Pentru asta pui filtru pe care-l speli din cand in cand.

Edited by subway_guru, 19 May 2023 - 16:23.


#10749
Maestru27

Maestru27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.06.2014
Ce tine de Banda , depinde si de la ce firma cumperi, eu de exemplu am cumparat banda Coreeana de 8 mil din 10 cm in 10 cm, foarte multumit de ea.
Unul la mana nu mi-au spart-o ciorile sau coroposnita, iar doi la mana e foarte rezistenta la infundat cu nisipul fin. Am observat ca are si gaura mai mare fata de fanta traditionala si nu prea se obtureaza cu calcar .

Ce tine de otel sau alte minunatii, ma abtin, daca se infunda o banda mai bine o schimbi!

#10750
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Pare suficient de gros ca să reziste!
Ne poți da mai multe detalii?

Edited by subway_guru, 04 October 2023 - 09:58.


#10751
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Care e grosimea reala a peretelui benzii?
E 8mm (greu de crezut) sau 0,8mm?

#10752
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Iată o descriere a parametrilor pentru banda de picurare:
Debit: 1.6 l/h
Diametru: 16 mm
Distanta dintre orificiile de picurare: 10 cm
Grosimea: 0.15 mm (6 mil)
Presiunea de lucru: variaza intre 0.8 si 1.0 bar Posted Image

Asta-i o descriere generală, normal că nu-i nici 0,8 o bandă, diametrul ăla e la furtune de picurare!

Am căutat mai bine și am găsit asta...

Buna ziua! Daca inteleg bine, doriti sa aflati mai multe informatii despre o banda de picurare coreeana cu o grosime de 8 milimetri si o distanta intre picuratori de 10 centimetri. Am gasit o banda de picurare profesionala de la Namkyung cu o distanta intre picuratori de 10 centimetri si o grosime de 8 milimetri, disponibila in role de 100 metri 1. Aceasta este fabricata din polietilena cu densitate ridicata (HDPE) si poate rezista la presiuni mari de pana la 2 bari 1. De asemenea, aceasta banda este rezistenta la razele ultraviolete (UV) 1.
In ceea ce priveste consumul de apa, aceasta banda are un debit de 1,4-1,8 litri pe ora la o presiune de lucru de 0,5 bar si un debit de 1,8-2,2 litri pe ora la o presiune de lucru intre 20 si 30 centimetri 1. Este important sa instalati un filtru de impuritati inaintea benzii de picurare pentru a evita infundarea duzelor cu impuritati sau nisip 1.

Pentru că nu-mi dă voie să editez...
Rectific ,,,nu diametrul ci grosimea benzi

#10753
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mil înseamnă miimi de inch.
Adică 6 e cam 0.15, 8 e cam 0.2.

Banda în general se cam schimba anual. Poți sa tragi de ea și 2 sezoane mai ales dacă nu ai 2 cicluri,  unii se chinuie mai mult însă oricum dacă ai depășit un sezon întreg cam apar probleme, mai mici sau mai mari.

Cât privește găurile sau ce vi se pare voua ca vedeți pe acolo ele sunt absolut irelevante, piciratorul are un tub capilar și ala e zona care se înfundă... Orice se poate vedea pe exterior este absolut irelevant.


#10754
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare! Exista pana la urma o solutie pentru dezinfectarea solului, macar in solar? In principal ma intereseaza pentru fuzarioza, desi am vazut ca, daca am facut tratament cu Beltanol, chiar a functionat.
De asemenea, am probleme mari cu virusurile, nu stiu exact daca am un tip de virus mozaic sau  boala petelor de bronz..
nu cred eu ca Radius SL ajuta in problemele astea, as tinde ca nici Basamid..

Edited by vladuzz7, 30 October 2023 - 21:21.


#10755
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Te chinui sa diminuezi bolile vasculare. Bagi mainile in Topsin si alte mizerii ( chiar cu manusi ). Te chinui sa faci sa dregi si te trezesti cu tuta care iti distruge tot relativ repede. Probabil vom ajunge sa cultivam tomate ca planta capcana pentru tuta ca sa nu ne atace cumva ardeii :))) Eu cred ca e de la incalzirea asta ciudata a vremii. Vreau si eu o iarna cu -10-15 cu zapada sa simt ca e iarna. Am fost acu vreo 2 zile pe faleza sa vad cazinoul renovat. Era o vreme de vara, lumea in pantaloni scurti. Frumos intr-adevar dar la Lumina inca colcaie tzantzarii trebuie sa ma dau cu Autan cand trec pe acolo

#10756
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
In primavara, am dezinfectat peretii celor doua solarii (policarbonat) cu ce sterilizeaza asistentele instrumentarul chirurgical. Arata ca un fel de dero, gen. Am facut amestecul si am stropit cu vermorelul.
Mi s-au redus enorm de mult problemele (gen mana etc), fata de anul trecut.  Ma gandesc acum, daca are sens sa stropesc si solul cu el

#10757
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Din categoria, ”alte adăposturi”!Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PJDNbblkXT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10758
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View PostFlorinManea, on 31 octombrie 2023 - 11:38, said:

In primavara, am dezinfectat peretii celor doua solarii (policarbonat) cu ce sterilizeaza asistentele instrumentarul chirurgical. Arata ca un fel de dero, gen. Am facut amestecul si am stropit cu vermorelul.
Mi s-au redus enorm de mult problemele (gen mana etc), fata de anul trecut.  Ma gandesc acum, daca are sens sa stropesc si solul cu el
Ai ceva rezultate cu metoda asta de ”dezinfecție”?

#10759
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Salutare,
A folosit cineva folie Perita de 170 sau 200 microni?
Am un solar de 10 x 4 metri care trebuie reacoperit și nu prea știu ce să iau.
Mulțumesc!

#10760
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Salut, nu stiu daca s a mai discutat, imi cer scuze anticipat. Credeti ca un bazin de 1000 de litri, aflat la nivelul solului,  umplut cu apa, va crea destula presiune pentru o instalatie prin picurare aflata in imediata apropriere? Sau trebuie ridicat la o inaltime minima de...metri?

#10761
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View Posttudor32, on 24 februarie 2024 - 19:45, said:

Ai ceva rezultate cu metoda asta de ”dezinfecție”?
Pai am spus ca mi s-au redus mult spre foarte mult problemele legate de mana/virusuri in sera, fata de anul anterior. Chiar am fost super multumit.
Anul acesta am repetat "tratamentul" si in plus, am dat asa, pentru prima oara, mai cu frica, si pe sol,dupa ce am trecut cu motosapa.

De asemenea, am dat si pe pomi/vie, dar intr-o solutie mai slaba, sunt curios ce efect va avea impotriva fainarii. (vorbim de repaus vegetativ, sa nu se inteleaga altceva).Din pacate, a dat ploaia dupa 2 zile.

#10762
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007

View Postpahai, on 06 martie 2024 - 08:56, said:

Credeti ca un bazin de 1000 de litri, aflat la nivelul solului,  umplut cu apa, va crea destula presiune pentru o instalatie prin picurare
Nu o sa mearga debitul va fi mic , fa un suport  pe care sa montezi bazinul  la o inaltime de minimum  1,5 - 2 m.
Asta este valabil daca folosesti banda de picurare la udare care nu necesita presiune mare.

#10763
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Salut
Pentru constructia unui solar 8x5, dintre aceste 2 dimensiuni de tevi(teava neagra) care sunt mai indicate: 48.3mm cu 2.5mm grosime sau 42.4 mm cu 3mm grosime?

Edited by fob2310, 21 March 2024 - 13:50.


#10764
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
A doua variantă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate